Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, michael92 είπε

Ο πληθωρισμός από μόνος του δε λέει τίποτα από τη στιγμή που δεν υπάρχει αντίστοιχη αύξηση των εισοδημάτων. Αν αυτό αλλάξει το συζητάμε. Ούτε η αύξηση των οικοδομικών υλικών σημαίνει ότι διαμερίσματα των 400.000€ είναι βιώσιμα. Αν ο εργολάβος έχει κίνδυνο να χρεοκοπήσει/χρωστάει δάνεια θα πουλήσει με ελάχιστο κέρδος ή ακόμα και στο κόστος. Η ανοικοδόμηση θα ξαναπαγώσει για μερικά χρόνια μέχρι τα οικοδομικά και η ενέργεια να επανέλθουν σε πιο φυσιολογικές τιμές ή να ανέβουν σημαντικά τα εισοδήματα (εδώ γελάμε). 

Επίσης, ρώτησες μεσίτη ή εργολάβο και σου είπε ότι πάνε καλά οι δουλειές. Δηλαδή τι περίμενες να σου πει; :lol: 

Μια χαρά πάνε οι δουλειές τους. Και όχι μόνον αυτός. Και ένας δεύτερος εργολάβος (που τον ξέρω πιο καλά και δε μου λέει αρλούμπες) έχει οικοδομή μισο-τελειωμένη και βάζει μπροστά τα σκαψίματα σε άλλα 2 οικόπεδα πριν καν τελειώσει την πρώτη. Και τα περισσότερα είναι ήδη πουλημένα. Και εδώ μιλάμε για >400k ανά σπίτι (ΔΠ + ΝΠ).

Και Χαλάνδρι που κοίταγα από περιέργια μια ωραία πολυκατοικεία (στα τσιμέντα) κοντά στη δουλειά μου, πριν 3-4 μήνες, ήταν όλα πουλήμενα. Και στο σπιτόγατο είδα (δεν είχε κατέβει η αγγελία) ότι τα πουλούσαν στα 700κ και εκεί έκλεισα το tab με συνοπτικές διαδικασίες! 😅 

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η προσωπική μου παρατήρηση είναι αυτό που μου λέει ότι αυτή η μικρή (μην ξεχνιόμαστε) αύξηση δεν οφείλεται στο ξένο κεφάλαιο, οι Έλληνες αφήνουν σιγά σιγά την αμυντική στάση που κρατούσαν για σχεδόν μια δεκαετία, οι τράπεζες πλέον δίνουν δάνεια ενώ πριν το 2017 έδιναν με το σταγονόμετρο.

Επίσης δεν ξέρω τι νομίζεις πως διάβασες, αλλά στην Αμερική οι τιμές όχι μόνο δεν πέφτουν αλλά η άνοδος είναι τόσο μεγάλη που κυριολεκτικά σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο, το τελευταίο δωδεκάμηνο η αύξηση ήταν πάνω από 20%, ο ορισμός της φούσκας με λίγα λόγια, που φυσικό και επόμενο είναι κάποια στιγμή να σκάσει. Στην Ελλάδα όπως έγραψα ίσως και να πέσουν οι τιμές, αλλά να σκάσει φούσκα δεν παίζει επειδή δεν υπάρχει φούσκα.

Και για να μην λες ότι τα βγάζω από το μυαλό μου επειδή δεν παραθέτω μελέτες/δεδομένα, πάρε γράφημα του δείκτη Case-Shiller που αντιπροσωπεύει τις τιμές των κατοικιών στις ΗΠΑ και επιβεβαιώνει το νούμερο που παρέθεσα.

https://fred.stlouisfed.org/series/CSUSHPINSA

 

Αποσυνδέεις την διεθνή αγορά με την Ελλάδα. Νομίζω πως αυτό είναι μεγάλο λάθος και σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. Γράφεις πως στην Αμερική τα ακίνητα είναι φούσκα έτοιμη να σκάσει και ξεχνάς τί συνέπειες είχε στην παγκόσμια οικονομία και τί έγινε στην Ελλάδα την τελευταία φορά που έγινε αυτό το 2008
Κοίτα το διάγραμμα στο λινκ που έβαλες και σύγκρινέ το με αυτό της Ελλάδας. Εσύ βλέπεις υγιή ανάπτυξη αλλά άνετα κάποιος άλλος βλέπει μία αρκετά πιο αδύναμη αγορά σε σχέση με της Αμερικής:
1.    Το 2008 που στην Αμερική έσκασε η φούσκα τα ακίνητα έπεσαν 30% ενώ στην Ελλάδα η πτώση ήταν μεγαλύτερη και σε απόλυτη τιμή αλλά και σε διάρκεια
2.    Σε μία περίοδο που το χρήμα ήταν φτηνό στην Αμερική και Ευρώπη, η άνοδος στα ακίνητα της Αμερικής ήταν υπερδιπλάσια σε σχέση με της Ελλάδας
Τί σε οδηγεί να πιστεύεις ότι η αγορά ακινήτων στην Ελλάδα είναι υγιής και όχι απλά αδύναμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ μια άποψη, έχωντας ζήσει και εργαστεί για περίπου 17 χρόνια σε πολλές χώρες στο εξωτερικό, και όντας πολ. μηχανικός στην Ελλάδα πλεον.

Ενώ η προσωπική άποψη του καθενός είναι σεβαστή, επηρεάζεται απο την προσωπική του κατάσταση. Αντικειμενικά, για την πλειοψηφία των κατοίκων Ευρωπαικών χωρών, οι τιμές των διαμερισμάτων της Ελλάδας είναι φτηνές και θα παραμείνουν για λίγο ακόμα.

Ανεπίσημα, κάνωντας χρήση "πολλαπλασιαστή" μπορούμε να δούμε ότι π.χ. για μέσο όρο αμοιβής 1,000Ε/μήνα, επι 14 (Ελληνικό φαινόμενο το 14 μήνες...) έχουμε 14,000Ε/έτος. Για πρώτο διαμέρισμα, 20-30 ετών στην Αθήνα σε συμπαθητική περιοχή μέση τιμή έστω 70,000Ε, που σημαίνει 70/14=5 χρόνια για απόκτηση 1ης κατοικίας. Ακόμα και αν δεχτούμε μέση τιμή (σε λίγο πιο συμπαθητική περιοχή) 90,000Ε , 90/14=6,5 χρόνια

Με την ίδια λογική, στην Αγγλία ήταν 10-12 εργάσιμα χρόνια, Καναδά και Αυστραλία 12-14. Μιλάω πάντα για πρωτεύουσες.

Τώρα αν τα παραπάνω νούμερα δεν ταιριάζουν με την δική σας προσωπική κατάσταση δεν σημαίνει ότι για όλους δεν ταιριάζουν.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snot είπε

Αποσυνδέεις την διεθνή αγορά με την Ελλάδα. Νομίζω πως αυτό είναι μεγάλο λάθος και σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. Γράφεις πως στην Αμερική τα ακίνητα είναι φούσκα έτοιμη να σκάσει και ξεχνάς τί συνέπειες είχε στην παγκόσμια οικονομία και τί έγινε στην Ελλάδα την τελευταία φορά που έγινε αυτό το 2008
Κοίτα το διάγραμμα στο λινκ που έβαλες και σύγκρινέ το με αυτό της Ελλάδας. Εσύ βλέπεις υγιή ανάπτυξη αλλά άνετα κάποιος άλλος βλέπει μία αρκετά πιο αδύναμη αγορά σε σχέση με της Αμερικής:
1.    Το 2008 που στην Αμερική έσκασε η φούσκα τα ακίνητα έπεσαν 30% ενώ στην Ελλάδα η πτώση ήταν μεγαλύτερη και σε απόλυτη τιμή αλλά και σε διάρκεια
2.    Σε μία περίοδο που το χρήμα ήταν φτηνό στην Αμερική και Ευρώπη, η άνοδος στα ακίνητα της Αμερικής ήταν υπερδιπλάσια σε σχέση με της Ελλάδας
Τί σε οδηγεί να πιστεύεις ότι η αγορά ακινήτων στην Ελλάδα είναι υγιής και όχι απλά αδύναμη;

Κάνεις λάθος φίλε μου, δεν αποσυνδέω την Ελλάδα από τη διεθνή αγορά, απλά δεν ταυτίζω όπως εσύ την Ελληνική αγορά ακινήτων με την Αμερικανική (που μέχρι χτες νόμιζες πως έπεφτε lol) αγορά ακινήτων. Επίσης όχι, δεν έγραψα ότι τα ακίνητα στην Αμερική είναι φούσκα έτοιμη να σκάσει, έγραψα ότι ο ρυθμός αύξησης των τιμών ακινήτων στην Αμερική παραπέμπει σε φούσκα (και οι φούσκες κάποια στιγμή σκάνε), ενώ ο ρυθμός αύξησης των τιμών ακινήτων στην Ελλάδα ΔΕΝ παραπέμπει σε φούσκα.

Και όχι, δεν ξεχνάω τις συνέπειες της διεθνής κρίσης του 2007-2008 που ξεκίνησε από την Αμερική, εσύ όμως από ότι φαίνεται ξεχνάς τις ιδιαιτερότητες των ακινήτων στην Ελλάδα όπως το τεράστιο ποσοστό ιδιόκτητων ακινήτων (75%+), το οποίο σημαίνει ότι η πλειοψηφία κλάιν για τις πτώσεις τιμών των ακινήτων στην δεκαετία της κρίσης, απλά κράτησαν αμυντική στάση για όσο χρειάστηκε.

Επίσης επειδή εδώ και καιρό έχω δει και έχω συγκρίνει τα γραφήματα (και όχι μόλις σήμερα όπως εσύ) έχω διαπιστώσει ότι οι τιμές των ακινήτων στην Ελλάδα το 2021 ήταν 30% πιο κάτω από το 2008 (το τελευταίο έτος πριν αρχίσει η κάθοδος), ενώ οι τιμές των ακινήτων στην Αμερική το 2021 ήταν 53% πιο πάνω από ότι το 2006 (το τελευταίο έτος πριν αρχίσει η κάθοδος). Αυτό από μόνο του δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφιβολίας για το που υπάρχει φούσκα και που όχι.

14 λεπτά πριν, kenpogr είπε

Να πώ και εγώ μια άποψη, έχωντας ζήσει και εργαστεί για περίπου 17 χρόνια σε πολλές χώρες στο εξωτερικό, και όντας πολ. μηχανικός στην Ελλάδα πλεον.

Ενώ η προσωπική άποψη του καθενός είναι σεβαστή, επηρεάζεται απο την προσωπική του κατάσταση. Αντικειμενικά, για την πλειοψηφία των κατοίκων Ευρωπαικών χωρών, οι τιμές των διαμερισμάτων της Ελλάδας είναι φτηνές και θα παραμείνουν για λίγο ακόμα.

Ανεπίσημα, κάνωντας χρήση "πολλαπλασιαστή" μπορούμε να δούμε ότι π.χ. για μέσο όρο αμοιβής 1,000Ε/μήνα, επι 14 (Ελληνικό φαινόμενο το 14 μήνες...) έχουμε 14,000Ε/έτος. Για πρώτο διαμέρισμα, 20-30 ετών στην Αθήνα σε συμπαθητική περιοχή μέση τιμή έστω 70,000Ε, που σημαίνει 70/14=5 χρόνια για απόκτηση 1ης κατοικίας. Ακόμα και αν δεχτούμε μέση τιμή (σε λίγο πιο συμπαθητική περιοχή) 90,000Ε , 90/14=6,5 χρόνια

Με την ίδια λογική, στην Αγγλία ήταν 10-12 εργάσιμα χρόνια, Καναδά και Αυστραλία 12-14. Μιλάω πάντα για πρωτεύουσες.

Τώρα αν τα παραπάνω νούμερα δεν ταιριάζουν με την δική σας προσωπική κατάσταση δεν σημαίνει ότι για όλους δεν ταιριάζουν.

Δεν ξέρω κατά πόσο σωστή είναι η άποψη σου και τα νούμερα που χρησιμοποιείς, αλλά παρόμοιες έρευνες δείχνουν ότι ο Έλληνας χρειάζεται τα διπλάσια χρόνια αποταμιεύσεων για να αποκτήσει σπίτι σε σχέση με τον μέσο Ευρωπαίο. Παραθέτω σχετικό link:

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/akinita-14-chronia-doulias-chriazete-pleon-o-ellinas-gia-na-agorasi-spiti-chartis/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο σωστή είναι η άποψη σου και τα νούμερα που χρησιμοποιείς, αλλά παρόμοιες έρευνες δείχνουν ότι ο Έλληνας χρειάζεται τα διπλάσια χρόνια αποταμιεύσεων για να αποκτήσει σπίτι σε σχέση με τον μέσο Ευρωπαίο. Παραθέτω σχετικό link:

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/akinita-14-chronia-doulias-chriazete-pleon-o-ellinas-gia-na-agorasi-spiti-chartis/

Δυστηχώς το link που έδωσες δεν έχει νούμερα, ούτε μας λέει σε τι τιμές βασίζεται. Διάβασε τα νούμερα που έγραψα και αν η δική σου εμπειρία είναι διαφορετική, δεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Chuckie667 είπε

Μόλις αγόρασα σπιτι, με δάνειο…. Ρίσκο, με την τρεχουσα κατασταση, αλλά εκτιμω ότι το τίμημα ηταν ΟΚ, μπορώ να καλυψω την μηνιαια δοση, το ειδα σαν μελλοντική επενδυση.

βεβαια μου μαυρισατε την καρδια μερικοι, ελπιζω να μην αγόρασα ακριβα (και να δω να γκρεμιζονται οι τιμες σε 2-3 χρονια), το εκανα και λιγο παρορμητικα… Υπάρχει καποιες φορές και πίεση πχ ηλικιακή για τον δανεισμο (νοτ δεαρ γιετ, αλλά αν συνεχισουν την ανοδο για αλλα 5-6 ετη δεν θα ηταν ευκολο το δανειο μετα).

Εκανα και ασφαλεια ζωής γιαντο δανειο, ελαμψε στιγμιαια το ματι της γυναικας…. Την αφηνω πρωτη να δοκιμασει το φαι οποτε μαγειρευει

1.jpg.195c71006734d2e2fbac395f7e3d2057.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 Επίσης όχι, δεν έγραψα ότι τα ακίνητα στην Αμερική είναι φούσκα έτοιμη να σκάσει, έγραψα ότι ο ρυθμός αύξησης των τιμών ακινήτων στην Αμερική παραπέμπει σε φούσκα (και οι φούσκες κάποια στιγμή σκάνε), ενώ ο ρυθμός αύξησης των τιμών ακινήτων στην Ελλάδα ΔΕΝ παραπέμπει σε φούσκα.  

Συμφωνώ, αλλά δεν έγραψες αυτό. Έγραψες πως φούσκα δεν υπάρχει.

19 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ακριβώς, για να σκάσει μια φούσκα απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει φούσκα. Και στην παρούσα φάση όχι μόνο δεν υπάρχει φούσκα, αλλά αντιθέτως οι τιμές ακινήτων στην Ελλάδα συνεχίζουν να είναι υποτιμημένες.

Ο ρυθμός αύξησης των τελευταίων 4 ετών είναι απλά ένας παράγοντας μεταξύ πολλών. Αυτό το διάγραμμα πχ δείχνει φούσκα https://ec.europa.eu/eurostat/cache/digpub/housing/bloc-2b.html?lang=en
Όπως έγραψα δεν έχω ιδέα που θα πάει η αγορά ακινήτων απλά πιστεύω πως δεν πρέπει να παρουσιάζουμε προσωπικές εκτιμήσεις -για πράγματα που κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει- ως δεδομένα.

Μην χαλάμε το νήμα όμως. Αν θες συνέχεια σε πμ

Επεξ/σία από snot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zio10 είπε

Μια χαρά επένδυση είναι τα σπίτια, ειδικά σε περιοχές που νοικιάζονται - πωλούνται εύκολα.

Αυτό που δεν αξίζει για μένα είναι η διαφορά που ζητάνε για νεόδμητα σε σχέση με με αξιοπρεπή σπίτια 20-30 ετών. Είναι σχεδόν διπλές τιμές, καλύτερα να πάρεις 2 λίγο πιο παλιά δηλαδή.

Είσαι εντελώς λάθος εδώ.

Το φυσιολογικό θα ήταν να ζητάνε σχεδόν τα διπλά για ένα νεόδμητο σπίτι σε σχέση με ένα 30 ετών.

Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται και εδώ είναι η στρέβλωση της αγοράς ακινήτων σήμερα.

Δηλαδή, ενώ τα νεόδμητα πωλούνται σε σχετικά φυσιολογικές τιμές, τα παλιά μεταχειρισμένα 25-30 ετών και πάνω, έχουν ανεξήγητα υψηλές τιμές.

Δεν μπορεί να ζητάνε για ένα νεόδμητο του 2021 γύρω στα 3.500 το τμ και στην ίδια περιοχή να υπάρχουν ακίνητα της δεκαετίας του 80 και του 90 που να ζητάνε 2.500-2.800 το τμ. Βλέπε Νέα Σμύρνη, Παλαιό Φάληρο, Καλλιθέα κτλ.

(Μιλάω για Αθήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kenpogr είπε

Δυστηχώς το link που έδωσες δεν έχει νούμερα, ούτε μας λέει σε τι τιμές βασίζεται. Διάβασε τα νούμερα που έγραψα και αν η δική σου εμπειρία είναι διαφορετική, δεκτό.

Όχι δεν έχω δική μου εμπειρία, που και να είχα (όχι μόνο η δική μου, αλλά και οποιουδήποτε innomniac) μηδενική βαρύτητα θα είχε μπροστά στην έρευνα του ΟΟΣΑ.

Αν σε ενδιαφέρει πάντως, η επίμαχη έρευνα του ΟΟΣΑ περιγράφει τα πάντα και είναι προσβάσιμη σε όλους.

https://www.oecd.org/publications/housing-taxation-in-oecd-countries-03dfe007-en.htm

34 λεπτά πριν, snot είπε

Συμφωνώ, αλλά δεν έγραψες αυτό. Έγραψες πως φούσκα δεν υπάρχει.

Ο ρυθμός αύξησης των τελευταίων 4 ετών είναι απλά ένας παράγοντας μεταξύ πολλών. Αυτό το διάγραμμα πχ δείχνει φούσκα https://ec.europa.eu/eurostat/cache/digpub/housing/bloc-2b.html?lang=en
Όπως έγραψα δεν έχω ιδέα που θα πάει η αγορά ακινήτων απλά πιστεύω πως δεν πρέπει να παρουσιάζουμε προσωπικές εκτιμήσεις -για πράγματα που κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει- ως δεδομένα.

Μην χαλάμε το νήμα όμως. Αν θες συνέχεια σε πμ

Ε ναι, για να θεωρηθεί φούσκα η βασικότερη προϋπόθεση είναι να υπάρχει για συνεχόμενα έτη υπέρμετρη αύξηση τιμών, κάτι που για την Ελλάδα σίγουρα δεν ισχύει, η αύξηση της τάξεως του 20% θα ήταν υπέρμετρη αν αφορούσε μόνο ένα έτος (όπως ακριβώς στις ΗΠΑ), στην πραγματικότητα όμως αφορά 4 συνεχόμενα έτη (2018-2022).

Επίσης αυτό που δείχνει το συγκεκριμένο διάγραμμα ουδεμία σχέση έχει με "φούσκα" όπως ισχυρίζεσαι, και επίσης το ότι εσύ προσωπικά δηλώνεις άγνοια επί του θέματος σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί επιχείρημα, μάλλον αποτελεί λόγο να μην πάρει κανένας στα σοβαρά όσα γράφεις.

Και τέλος "δεν χαλάμε το νήμα", όσα γράφουμε έχουν απόλυτη σχέση με αυτό. Πμ δεν θέλω, και ότι γράφεις δημόσια θα το σχολιάζω δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει στην αγορά ακινήτων, μπάλα είναι και γυρίζει. Ο καθένας λέει την άποψη του που την βασίζει σε Χ,Ψ κριτήρια τα οποία και βαφτίζει στο μυαλό του ότι είναι αυτά που παίζουν ρόλο.

 Είναι σαν να συζητάτε ποιός θα κερδίσει το ντέρμπι Παναθηναϊκός - ΑΕΚ, δεν είναι κακό η συζήτηση αλλά μην φανατίζεστε χωρίς λόγο. Στην τελική αν είσαι σίγουρος παιξτο στο στοίχημα, aka τράβα να επενδύσεις σε ακίνητα ή όχι.

 Εδώ σε μια 15ετία έχουμε φάει κρίση, κλείσιμο τραπεζών, στο τσακ για δραχμή, καραντίνα από ιό και μηνύματά να κυκλοφορήσεις, πόλεμο σε Ουκρανία και καύσιμα και ηλεκτρικό στο θεό και έχουμε και την Τουρκία σε φάση να μπω να μη μπω...

 Τι πρόβλεψη να κάνει κάποιος και σε τι να είναι σίγουρος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Και τέλος "δεν χαλάμε το νήμα", όσα γράφουμε έχουν απόλυτη σχέση με αυτό. Πμ δεν θέλω, και ότι γράφεις δημόσια θα το σχολιάζω δημόσια.

Αν και νομίζω κανέναν δεν ενδιαφέρει στο νήμα η κόντρα μας, οκ δεκτό

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, για να θεωρηθεί φούσκα η βασικότερη προϋπόθεση είναι να υπάρχει για συνεχόμενα έτη υπέρμετρη αύξηση τιμών, κάτι που για την Ελλάδα σίγουρα δεν ισχύει, η αύξηση της τάξεως του 20% θα ήταν υπέρμετρη αν αφορούσε μόνο ένα έτος (όπως ακριβώς στις ΗΠΑ), στην πραγματικότητα όμως αφορά 4 συνεχόμενα έτη (2018-2022).

Θεωρώ τον κάτωθι ορισμό σωστό

Φούσκα, στην επιστήμη των οικονομικών, είναι το φαινόμενο εκείνο που παρατηρείται στην αγορά όταν οι τιμές ορισμένων περιουσιακών στοιχείων αυξάνονται υπέρμετρα, σε επίπεδα σημαντικά υψηλότερα από τη θεμελιώδη αξία τους.

Πηγή: Οικονομικά της Καθημερινότητας, Φούσκα (Διαθέσιμο στο: https://www.dailyeconomics.gr/oikonomikoi-oroi/foyska)

Τότε το ότι τα ακίνητα έπεφταν για 10 χρόνια και ανέβηκαν για 4 κτλ δεν είναι απόδειξη πως τώρα η τιμή τους δεν είναι σημαντικά υψηλότερη από την θεμελιώδη αξία τους άρα φούσκα. Μία φούσκα μπορεί να φουσκώσει σε 5 χρόνια και να ξεφουσκώνει για 100. Θα μπορούσε δηλαδή η αξία τους να είναι τώρα σημαντικά υψηλότερη της θεμελιώδους και για τα επόμενα 30 χρόνια η πορεία τους να είναι καθοδική,  άσχετα του τί έκαναν τα τελευταία 15

Δεκτά αυτά που λες αλλά είναι ένδειξη, όχι αποδειξη

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Επίσης αυτό που δείχνει το συγκεκριμένο διάγραμμα ουδεμία σχέση έχει με "φούσκα" όπως ισχυρίζεσαι,

Δηλαδή εσύ βλέπεις το κάτω διάγραμμα και λες όχι δεν είναι φουσκωμένο το κόστος κατοικιάς στην Ελλάδα, απλά σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη είναι χαμηλά;

image.png.35715259be63a852c8ad59db1e831b97.png

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

και επίσης το ότι εσύ προσωπικά δηλώνεις άγνοια επί του θέματος σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί επιχείρημα, μάλλον αποτελεί λόγο να μην πάρει κανένας στα σοβαρά όσα γράφεις.

Όχι δεν γνωρίζω που θα κινηθεί η αγορά τα επόμενα χρόνια. Δεν έχω μαγική μπάλα να βλέπω το μέλλον, δε θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη. Ακόμα και γνώστης όμως να ήμουν και να γνώριζα την αγορά απέξω ούτε τότε θα ήξερα που θα πάει, μία εκτίμηση θα έκανα.

Το ξαναλέω άλλη μια φορά, μήπως το καταλάβεις

 «Καλό θα ήταν να μην παρουσιάζουμε προσωπικές απόψεις -για πράγματα που κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει- ως δεδομένα»

Κοινώς, δεν έχω καμμία αντίρρηση στις εκτιμήσεις που κάνεις, αν μη τι άλλο έφερες και στοιχεία απλά μην τις παρουσιάζεις ως δεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kenpogr είπε

Να πώ και εγώ μια άποψη, έχωντας ζήσει και εργαστεί για περίπου 17 χρόνια σε πολλές χώρες στο εξωτερικό, και όντας πολ. μηχανικός στην Ελλάδα πλεον.

Ενώ η προσωπική άποψη του καθενός είναι σεβαστή, επηρεάζεται απο την προσωπική του κατάσταση. Αντικειμενικά, για την πλειοψηφία των κατοίκων Ευρωπαικών χωρών, οι τιμές των διαμερισμάτων της Ελλάδας είναι φτηνές και θα παραμείνουν για λίγο ακόμα.

Ανεπίσημα, κάνωντας χρήση "πολλαπλασιαστή" μπορούμε να δούμε ότι π.χ. για μέσο όρο αμοιβής 1,000Ε/μήνα, επι 14 (Ελληνικό φαινόμενο το 14 μήνες...) έχουμε 14,000Ε/έτος. Για πρώτο διαμέρισμα, 20-30 ετών στην Αθήνα σε συμπαθητική περιοχή μέση τιμή έστω 70,000Ε, που σημαίνει 70/14=5 χρόνια για απόκτηση 1ης κατοικίας. Ακόμα και αν δεχτούμε μέση τιμή (σε λίγο πιο συμπαθητική περιοχή) 90,000Ε , 90/14=6,5 χρόνια

Με την ίδια λογική, στην Αγγλία ήταν 10-12 εργάσιμα χρόνια, Καναδά και Αυστραλία 12-14. Μιλάω πάντα για πρωτεύουσες.

Τώρα αν τα παραπάνω νούμερα δεν ταιριάζουν με την δική σας προσωπική κατάσταση δεν σημαίνει ότι για όλους δεν ταιριάζουν.

 

Μόνο που από τα 14.000€ τον χρόνο, το 80% έχει ξοδευτεί.Ακόμα και το 100%.Εκτός αν ζείς με αέρα.

Πόσα μπορείς να κρατήσεις ως αποταμίευση απο τα 1000€, τα 200€;

70.000€/200=350 μήνες/12=29 χρόνια μόνο. 😆

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kenpogr είπε

Να πώ και εγώ μια άποψη, έχωντας ζήσει και εργαστεί για περίπου 17 χρόνια σε πολλές χώρες στο εξωτερικό, και όντας πολ. μηχανικός στην Ελλάδα πλεον.

Ενώ η προσωπική άποψη του καθενός είναι σεβαστή, επηρεάζεται απο την προσωπική του κατάσταση. Αντικειμενικά, για την πλειοψηφία των κατοίκων Ευρωπαικών χωρών, οι τιμές των διαμερισμάτων της Ελλάδας είναι φτηνές και θα παραμείνουν για λίγο ακόμα.

Ανεπίσημα, κάνωντας χρήση "πολλαπλασιαστή" μπορούμε να δούμε ότι π.χ. για μέσο όρο αμοιβής 1,000Ε/μήνα, επι 14 (Ελληνικό φαινόμενο το 14 μήνες...) έχουμε 14,000Ε/έτος. Για πρώτο διαμέρισμα, 20-30 ετών στην Αθήνα σε συμπαθητική περιοχή μέση τιμή έστω 70,000Ε, που σημαίνει 70/14=5 χρόνια για απόκτηση 1ης κατοικίας. Ακόμα και αν δεχτούμε μέση τιμή (σε λίγο πιο συμπαθητική περιοχή) 90,000Ε , 90/14=6,5 χρόνια

Με την ίδια λογική, στην Αγγλία ήταν 10-12 εργάσιμα χρόνια, Καναδά και Αυστραλία 12-14. Μιλάω πάντα για πρωτεύουσες.

Τώρα αν τα παραπάνω νούμερα δεν ταιριάζουν με την δική σας προσωπική κατάσταση δεν σημαίνει ότι για όλους δεν ταιριάζουν.

 

70.000 έχει ακίνητο 50ετιας όχι 20ετιας και αυτό σε όχι καλή περιοχή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kenpogr είπε

Να πώ και εγώ μια άποψη, έχωντας ζήσει και εργαστεί για περίπου 17 χρόνια σε πολλές χώρες στο εξωτερικό, και όντας πολ. μηχανικός στην Ελλάδα πλεον.

Ενώ η προσωπική άποψη του καθενός είναι σεβαστή, επηρεάζεται απο την προσωπική του κατάσταση. Αντικειμενικά, για την πλειοψηφία των κατοίκων Ευρωπαικών χωρών, οι τιμές των διαμερισμάτων της Ελλάδας είναι φτηνές και θα παραμείνουν για λίγο ακόμα.

Ανεπίσημα, κάνωντας χρήση "πολλαπλασιαστή" μπορούμε να δούμε ότι π.χ. για μέσο όρο αμοιβής 1,000Ε/μήνα, επι 14 (Ελληνικό φαινόμενο το 14 μήνες...) έχουμε 14,000Ε/έτος. Για πρώτο διαμέρισμα, 20-30 ετών στην Αθήνα σε συμπαθητική περιοχή μέση τιμή έστω 70,000Ε, που σημαίνει 70/14=5 χρόνια για απόκτηση 1ης κατοικίας. Ακόμα και αν δεχτούμε μέση τιμή (σε λίγο πιο συμπαθητική περιοχή) 90,000Ε , 90/14=6,5 χρόνια

Με την ίδια λογική, στην Αγγλία ήταν 10-12 εργάσιμα χρόνια, Καναδά και Αυστραλία 12-14. Μιλάω πάντα για πρωτεύουσες.

Τώρα αν τα παραπάνω νούμερα δεν ταιριάζουν με την δική σας προσωπική κατάσταση δεν σημαίνει ότι για όλους δεν ταιριάζουν.

 

Είσαι μηχανικός αλλα δεν κάνεις αναγωγή στη μονάδα. Το σπίτι που παραθέτεις ποσα μ3 ειναι;

Θέτεις μια τιμή αυθαιρέτως οπου βάζεις και το λεκτικό "έστω" μπροστά.

Ναι μεν η αγοραστική δύναμη κρίνεται απο το καθαρό εισόδημα, αλλα θα πρέπει κανείς να κοιτάξει και την αξία του πληθωρισμένου χρήματος σε συνάρτηση με τις στρεβλώσεις της αγοράς.

Για αυτή την περίοδο μιλάμε για τουλάχιστον 30% για την Ελλάδα.

Οπως είπαν και άλλοι με 70.000 το πολύ να πάρεις στάβλο σε όχι συμπαθητική περιοχή. Θα χρειαστεί και άλλα τόσα για να το συνεφέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fan είπε

Είσαι εντελώς λάθος εδώ.

Το φυσιολογικό θα ήταν να ζητάνε σχεδόν τα διπλά για ένα νεόδμητο σπίτι σε σχέση με ένα 30 ετών.

Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται και εδώ είναι η στρέβλωση της αγοράς ακινήτων σήμερα.

Δηλαδή, ενώ τα νεόδμητα πωλούνται σε σχετικά φυσιολογικές τιμές, τα παλιά μεταχειρισμένα 25-30 ετών και πάνω, έχουν ανεξήγητα υψηλές τιμές.

Δεν μπορεί να ζητάνε για ένα νεόδμητο του 2021 γύρω στα 3.500 το τμ και στην ίδια περιοχή να υπάρχουν ακίνητα της δεκαετίας του 80 και του 90 που να ζητάνε 2.500-2.800 το τμ. Βλέπε Νέα Σμύρνη, Παλαιό Φάληρο, Καλλιθέα κτλ.

(Μιλάω για Αθήνα)

Τι να σου πω εγώ βλέπω περιπτώσεις επαρχία που ένα νεόδμητο είναι στα 3000 το μέτρο και ένα πιο παλιό σε καλή κατάσταση στα 1500-2000. 

Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο γιατί έχω δει ότι μεγαλύτερο ρόλο στην τιμή ενοικίασης παίζει η περιοχή και όχι η χρονολογία κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...