Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Μόνο που από τα 14.000€ τον χρόνο, το 80% έχει ξοδευτεί.Ακόμα και το 100%.Εκτός αν ζείς με αέρα.

Πόσα μπορείς να κρατήσεις ως αποταμίευση απο τα 1000€, τα 200€;

70.000€/200=350 μήνες/12=29 χρόνια μόνο. 😆

έβαλες και τα δώρα; πάσχα - χριστούγεννα; 

ρώτησες πχ αν δεν πάρει άδεια το καλοκαίρι και τα πάρει σε λεφτά;

αν έχουν επίδομα;

 Το επίδομα ταχύτερης και αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης και η πάγια αποζημίωση των δικαστικών

-Το επίδομα δημιουργίας και ενημέρωσης βιβλιοθήκης που παίρνει το προσωπικό του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους

από το 2015 ακόμα https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/dimosio-poia-epidomata-katargountai-kai-ensomatonontai-ston-vasiko-mistho-ti-tha-simvei-me-asfalistikes-kratiseis-kai-eidika-misthologia/

χωρίς καμία πλάκα αυτό έχει ημερομηνία 2022 

https://www.ot.gr/2022/05/17/forologia/ergasiaka-asfalistika/areios-pagos-poioi-ergazomenoi-sto-dimosio-dikaiountai-epidoma-pliroforikis/   😀

καλώς ή κακώς μόνο δημόσιος έχεις έστω κάποιο εγγυημένο εισόδημα. αλλιώς και 3000 να παίρνεις το μήνα ρισκάρεις άσχημα να την φας κάποια στιγμή. εγώ είχα βάλει λεφτά άκρη το 19 και μου τα τρώει η πανδημία. αν άλλοι βάζουν 100 στην άκρη σήμερα, τους τα τρώει η ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, snot είπε

Μία φούσκα μπορεί να φουσκώσει σε 5 χρόνια και να ξεφουσκώνει για 100.

Είσαι περίπτωση :)

3 ώρες πριν, snot είπε

δε θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη

Κρατάω αυτό που το επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά, και δεν ασχολούμαι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι να σου πω εγώ βλέπω περιπτώσεις επαρχία που ένα νεόδμητο είναι στα 3000 το μέτρο και ένα πιο παλιό σε καλή κατάσταση στα 1500-2000. 

Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο γιατί έχω δει ότι μεγαλύτερο ρόλο στην τιμή ενοικίασης παίζει η περιοχή και όχι η χρονολογία κατασκευής.

Εάν αναφέρεσαι για αγορά με στόχο την επένδυση, τότε φυσικά συμφέρει το μεταχειρισμένο, γιατί όντως η χρονολογία κατασκευής δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην τιμή του ενοικίου σήμερα. (άλλη μία στρέβλωση της αγοράς)

Για αγορά όμως με στόχο την ιδιοκατοίκηση, θεωρώ ότι η διαφορά νεόδμητου - παλαιού στην τιμή είναι τόσο μικρή που δεν έχει νόημα να κοιτάξει κάποιος ένα σπίτι 25-30 ετών και όχι ένα 2-3.

Βέβαια, κάποια στιγμή θα ξεκινήσει να φρακάρει η αγορά με πλήθος μεταχειρισμένων, μίας και η τεράστια οικοδόμηση που παρατηρείται, ειδικά στα νότια προάστια, θα αρχίσει να βγάζει νέα ακίνητα προς πώληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Είσαι περίπτωση :)

Κρατάω αυτό που το επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά, και δεν ασχολούμαι άλλο.

Μπορεί να είμαι περίπτωση αλλά τουλάχιστον δεν λέω / ξελέω

22 ώρες πριν, Joshua21 είπε

στην Αμερική οι τιμές όχι μόνο δεν πέφτουν αλλά η άνοδος είναι τόσο μεγάλη που κυριολεκτικά σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο, το τελευταίο δωδεκάμηνο η αύξηση ήταν πάνω από 20%, ο ορισμός της φούσκας με λίγα λόγια, που φυσικό και επόμενο είναι κάποια στιγμή να σκάσει.

20 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Επίσης όχι, δεν έγραψα ότι τα ακίνητα στην Αμερική είναι φούσκα έτοιμη να σκάσει

Επίσης, μπορεί να μην είμαι γνώστης της αγοράς ακινήτων, αλλά δεν χρειάζεται να είμαι για να καταλάβω πως κάνεις κωλοτούμπες

Στις 9/9/2022 στις 1:36 ΠΜ, Joshua21 είπε

Μα με στοιχεία μιλάω, γεγονός/στοιχείο είναι το ότι λόγω οικονομικής κρίσης οι τιμές των ακινήτων ήταν σε ελεύθερη πτώση για μια δεκαετία (κυριολεκτικά είχαν πατώσει, τόσο πολύ που πλάκωσαν ξένοι και αγόραζαν μαζικά),

22 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η προσωπική μου παρατήρηση είναι αυτό που μου λέει ότι αυτή η μικρή (μην ξεχνιόμαστε) αύξηση δεν οφείλεται στο ξένο κεφάλαιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, snot said:

Μπορεί να είμαι περίπτωση αλλά τουλάχιστον δεν λέω / ξελέω

Επίσης, μπορεί να μην είμαι γνώστης της αγοράς ακινήτων, αλλά δεν χρειάζεται να είμαι για να καταλάβω πως κάνεις κωλοτούμπες

 

Δεν φταίω εγώ όταν γράφω πως "κάποια στιγμή θα σκάσει" και εσύ καταλαβαίνεις "είναι έτοιμη να σκάσει". Δεν φταίω εγώ που στέκεσαι σε μια λέξη που ΔΕΝ έγραψα και δεν καταλαβαίνεις την ουσία όσων γράφω, δλδ ότι η αύξηση της τάξεως του 20% ετησίως είναι ο ορισμός της φούσκας μια και είναι πολύ πιο πάνω από το φυσιολογικό.

Όσο για το άλλο, πάλι δεν φταίω εγώ που δεν μπορείς να καταλάβεις πως στο ένα post αναφερόμουν στο διάστημα 2009-2017 (μέσα σε αυτό το διάστημα έπεφταν ασταμάτητα οι τιμές και αγόραζαν μαζικά οι ξένοι), και στο άλλο αναφερόμουν στο διάστημα 2018-2021 (αυτό ήταν το διάστημα που είχαμε - μικρή όπως έγραψα - αύξηση στις τιμές).

Καλή σου μέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν φταίω εγώ όταν γράφω πως "κάποια στιγμή θα σκάσει" και εσύ καταλαβαίνεις "είναι έτοιμη να σκάσει".

Σωστά. Είμαι σίγουρος πως εννούσες σε 50 χρόνια από τώρα

Τουλάχιστον είσαι συνεπής στις κωλοτούμπες

14 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κρατάω αυτό που το επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά, και δεν ασχολούμαι άλλο.

Καλή μέρα και σε εσένα και συγγνώμη στους υπόλοιπους για την καταστροφή του νήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω εδώ αυτό

image.png.a28261e04f1c27179be00bdb86dfcc98.png

Επίσης αφήνω και αυτό

image.png.732ea26afbc6c9c62cbbf4cefad806a9.png

Ναι έχουμε την πρωτιά στον 2ο πίνακα, καλά βλέπετε, και αυτό με στοιχεία του 2020.

Συνεχίστε να μας εξηγείτε παρακαλώ πόσο λογικό είναι να ανέβουν και άλλο οι τιμές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθεσινό άρθρο για την επερχόμενη φούσκα ακινήτων στην Ελλάδα

https://www.fortunegreece.com/article/i-kenouries-ikodomes-den-apefthinonte-sto-portofoli-tou-mesou-ellina/

«Οι καινούριες οικοδομές δεν απευθύνονται στο πορτοφόλι του μέσου Έλληνα»

Οι τάσεις, η πορεία της αγοράς ακινήτων και οι φόβοι για νέα «φούσκα»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

Αφήνω εδώ αυτό

image.png.a28261e04f1c27179be00bdb86dfcc98.png

Επίσης αφήνω και αυτό

image.png.732ea26afbc6c9c62cbbf4cefad806a9.png

Ναι έχουμε την πρωτιά στον 2ο πίνακα, καλά βλέπετε, και αυτό με στοιχεία του 2020.

Συνεχίστε να μας εξηγείτε παρακαλώ πόσο λογικό είναι να ανέβουν και άλλο οι τιμές

Οι τιμές ανεβαίνουν και θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν όσο υπάρχουν πρόθυμοι να πληρώσουν….. έτσι απλά όλα τα αλλά είναι φιλοσοφίες ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Οι τιμές ανεβαίνουν και θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν όσο υπάρχουν πρόθυμοι να πληρώσουν….. έτσι απλά όλα τα αλλά είναι φιλοσοφίες ! 

Τι θα πει πρόθυμοι να πληρώσουν?

Τους περισσεύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι θα πει πρόθυμοι να πληρώσουν?

Τους περισσεύουν?

Για να τα δίνουν ….. εάν δεν είχαν δεν θα έδιναν και οι τιμές θα έπεφταν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπάρχει διαθέσιμο χρήμα είτε σε λογαριασμούς είτε σε "στρώματα" και "σεντούκια". Οι περισσότερες αγορές αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα γίνονται με μετρητο και όχι δάνειο και ο λόγος είναι ότι όποιος έχει μετρητο αυτή τη στιγμή φοβάται ότι του το τρώει ο πληθωρισμός οπότε προτιμά να το βάλει σε ένα ακίνητο. Γι'αυτό και η ελληνική είναι η μόνη αγορά που τα ακίνητα ανεβαίνουν ενώ τα επιτόκια ανεβαίνουν. Τα σπίτια δεν άρχισαν ξαφνικά να "αξίζουν" απλά ο κόσμος που έχει κάποια λεφτά, πρέπει κάπου να τα βάλει ελέω πληθωρισμου. Στην Ελλάδα γενικά η μόνη παραδοσιακά safe επένδυση είναι τα ακίνητα. 

Παντως η φάση θυμίζει επικίνδυνα 2008 κρίση σε όλο τον υπόλοιπο κόσμοκαι η Ελλάδα να πηγαίνει αντίθετα και το 2009+ να λέει εμάς δεν μας άγγιξε η κρίση και μετά να σκάνε τα πάντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Τα δίνουν μετρητά η παίρνουν δάνειο ?

Ποια η διαφορά? Όσο είναι πρόθυμοι να πληρώσουν τόσο θα ανεβαίνουν οι τιμές, άσχετα αν τα έχουν ή αν παίρνουν δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Πάντα υπάρχει διαθέσιμο χρήμα είτε σε λογαριασμούς είτε σε "στρώματα" και "σεντούκια". Οι περισσότερες αγορές αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα γίνονται με μετρητο και όχι δάνειο και ο λόγος είναι ότι όποιος έχει μετρητο αυτή τη στιγμή φοβάται ότι του το τρώει ο πληθωρισμός οπότε προτιμά να το βάλει σε ένα ακίνητο. Γι'αυτό και η ελληνική είναι η μόνη αγορά που τα ακίνητα ανεβαίνουν ενώ τα επιτόκια ανεβαίνουν. Τα σπίτια δεν άρχισαν ξαφνικά να "αξίζουν" απλά ο κόσμος που έχει κάποια λεφτά, πρέπει κάπου να τα βάλει ελέω πληθωρισμου. Στην Ελλάδα γενικά η μόνη παραδοσιακά safe επένδυση είναι τα ακίνητα. 

Παντως η φάση θυμίζει επικίνδυνα 2008 κρίση σε όλο τον υπόλοιπο κόσμοκαι η Ελλάδα να πηγαίνει αντίθετα και το 2009+ να λέει εμάς δεν μας άγγιξε η κρίση και μετά να σκάνε τα πάντα...

Η Αθήνα είναι 32' στην Ευρώπη στα ακριβά ενοίκια.

Η Σόφια 36'

Και τα Τίρανα 38'.

Με βάση την αγοραστική δύναμη, τα Τίρανα είναι 3' στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...