Προς το περιεχόμενο

φορτιστης laptop -"γαργαλητο" απο ρευμα


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και το εγραψα και στο thread του matebook d15, το κανω και ξεχωριστο θεμα.

Μολις παρελαβα νεο λαπτοπ (huawei matebook d15)

Εχω ενα θεματακι ηλεκτρολογικης φυσεως. Χρησιμοποιωντας το φορτιστη του (type c ) και εφοσον ακουμπαω το σασι του laptop, αισθανομαι αυτο το γαργαλητο ως αισθηση ρευματος. 

Χρησιμοποιωντας το φορτιστη απο το εταιρικο μου lenovo  laptop (type c και αυτος με ακριβως ιδιο volt/amper output) δεν εχω θεμα.

Τι παιζει; Επεσα σε ελλατωματικο φοορτιστη? 

Μια μικρη λεπτομερεια. Ο φορτιστης του lenovo καταληγει σε σουκο βυσμα (δλδ εχει και γειωση). Ως γνωστον ο φορτιστης του huawei δεν εχει σουκο βυσμα (αλλα μονο τους 2 πολους).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, CptBill είπε

Αν και το εγραψα και στο thread του matebook d15, το κανω και ξεχωριστο θεμα.

Μολις παρελαβα νεο λαπτοπ (huawei matebook d15)

Εχω ενα θεματακι ηλεκτρολογικης φυσεως. Χρησιμοποιωντας το φορτιστη του (type c ) και εφοσον ακουμπαω το σασι του laptop, αισθανομαι αυτο το γαργαλητο ως αισθηση ρευματος. 

Χρησιμοποιωντας το φορτιστη απο το εταιρικο μου lenovo  laptop (type c και αυτος με ακριβως ιδιο volt/amper output) δεν εχω θεμα.

Τι παιζει; Επεσα σε ελλατωματικο φοορτιστη? 

Μια μικρη λεπτομερεια. Ο φορτιστης του lenovo καταληγει σε σουκο βυσμα (δλδ εχει και γειωση). Ως γνωστον ο φορτιστης του huawei δεν εχει σουκο βυσμα (αλλα μονο τους 2 πολους).

Είναι μειονέκτημα του τροφοδοτικού, προσωπική μου άποψη, κακώς περιλαμβάνει αυτό το matebook, είναι απαράδεκτο τροφοδοτικό χωρίς γείωση για χρήση η/υ.

Στην θέση σου θα χρησιμοποιούσα πάντα του lenovo ή θα αγόραζα έναν όμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CptBill είπε

Αν και το εγραψα και στο thread του matebook d15, το κανω και ξεχωριστο θεμα.

Μολις παρελαβα νεο λαπτοπ (huawei matebook d15)

Εχω ενα θεματακι ηλεκτρολογικης φυσεως. Χρησιμοποιωντας το φορτιστη του (type c ) και εφοσον ακουμπαω το σασι του laptop, αισθανομαι αυτο το γαργαλητο ως αισθηση ρευματος. 

Χρησιμοποιωντας το φορτιστη απο το εταιρικο μου lenovo  laptop (type c και αυτος με ακριβως ιδιο volt/amper output) δεν εχω θεμα.

Τι παιζει; Επεσα σε ελλατωματικο φοορτιστη? 

Μια μικρη λεπτομερεια. Ο φορτιστης του lenovo καταληγει σε σουκο βυσμα (δλδ εχει και γειωση). Ως γνωστον ο φορτιστης του huawei δεν εχει σουκο βυσμα (αλλα μονο τους 2 πολους).

 

3 ώρες πριν, htaccess είπε

Είναι μειονέκτημα του τροφοδοτικού, προσωπική μου άποψη, κακώς περιλαμβάνει αυτό το matebook, είναι απαράδεκτο τροφοδοτικό χωρίς γείωση για χρήση η/υ.

Στην θέση σου θα χρησιμοποιούσα πάντα του lenovo ή θα αγόραζα έναν όμοιο.

Όπως απάντησα στον φίλο στο άλλο θέμα που έγραψε το πρόβλημα του, δεν είναι θέμα με μειονέκτημα του τροφοδοτικού, αλλιώς θα μας χτυπούσε όλους συνέχεια το ρεύμα…

Ή θα χτυπούσε το ρεύμα όλους όσους έχουν κινητό τηλέφωνο με μεταλλικό σώμα (αλουμίνιο) γιατί όλοι οι αντίστοιχοι φορτιστές δεν έχουν γείωση…

Αν το ρεύμα που νιώθει είναι συνεχόμενο και όχι στατικός ηλεκτρισμός να πάρει τηλ στο επισκευαστικό κέντρο της Huawei να το αναφέρει, ώστε να κανονίσουν να έρθουν να το πάρουν και να το ελέγξουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bromiaris είπε

Όπως απάντησα στον φίλο στο άλλο θέμα που έγραψε το πρόβλημα του, δεν είναι θέμα με μειονέκτημα του τροφοδοτικού, αλλιώς θα μας χτυπούσε όλους συνέχεια το ρεύμα…

Ή θα χτυπούσε το ρεύμα όλους όσους έχουν κινητό τηλέφωνο με μεταλλικό σώμα (αλουμίνιο) γιατί όλοι οι αντίστοιχοι φορτιστές δεν έχουν γείωση…

Αν το ρεύμα που νιώθει είναι συνεχόμενο και όχι στατικός ηλεκτρισμός να πάρει τηλ στο επισκευαστικό κέντρο της Huawei να το αναφέρει, ώστε να κανονίσουν να έρθουν να το πάρουν και να το ελέγξουν... 

Για φορτιστή κινητού, χωρίς γείωση μπορεί να είναι ok, για υπολογιστή όχι, και ναι είναι μειονέκτημα, απλά κάνε την σύγκριση με τον φορτιστή του lenovo, για να μην πω να δούμε το review του matebook στο εξωτερικό το οποίο το τροφοδοτικό χωρίς γείωση το έχουν στα κατά. ;)

Προτιμότερο για μένα είναι να μην έχω τάση για το χ λόγο, παρά να μην έχω γείωση.

7 ώρες πριν, snbblp είπε

Αντικατάσταση φορτιστή ΤΩΡΑ, γιατί αν συνδέσεις κάτι στο pc ενδέχεται να το κάψεις.

+1

Ακριβώς, όλα τα περιμετρικά μεταλλικά μέρη στις θύρες είναι υπο τάση, ethernet / hdmi / usb ...etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, htaccess είπε

Για φορτιστή κινητού, χωρίς γείωση μπορεί να είναι ok, για υπολογιστή όχι, και ναι είναι μειονέκτημα, απλά κάνε την σύγκριση με τον φορτιστή του lenovo, για να μην πω να δούμε το review του matebook στο εξωτερικό το οποίο το τροφοδοτικό χωρίς γείωση το έχουν στα κατά. ;)

Προτιμότερο για μένα είναι να μην έχω τάση για το χ λόγο, παρά να μην έχω γείωση.

+1

Ακριβώς, όλα τα περιμετρικά μεταλλικά μέρη στις θύρες είναι υπο τάση, ethernet / hdmi / usb ...etc.

παρακατανάλωμα του πειραιώς θα γίνει

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με την γείωση, πιθανόν του λάπτοπ. Κάνε μια ερώτηση στο σέρβις και στείλτους να το δούνε. Η εμπειρία μου λέει ότι αν το αγνοήσεις, μια μέρα θα γίνουν τα μαλλιά σου σγουρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Πρόβλημα με την γείωση, πιθανόν του λάπτοπ. Κάνε μια ερώτηση στο σέρβις και στείλτους να το δούνε. Η εμπειρία μου λέει ότι αν το αγνοήσεις, μια μέρα θα γίνουν τα μαλλιά σου σγουρά.

Η motherboard του laptop και κατ` επέκταση όλα τα κυκλώματα, δεν γειώνονται εκ` των πραγμάτων εφόσον δεν υπάρχει αγωγός (ακροδέκτης) γείωσης από το φις/πρίζα.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, htaccess είπε

Η motherboard του laptop και κατ` επέκταση όλα τα κυκλώματα, δεν γειώνονται εκ` των πραγμάτων εφόσον δεν υπάρχει αγωγός (ακροδέκτης) γείωσης από το φις/πρίζα.

Συνήθως βάζουνε κάποια υποτυπώδη γείωση στο σασί. Όπως και να χει, δεν είναι και πολύ φυσιολογικό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, htaccess είπε

Για φορτιστή κινητού, χωρίς γείωση μπορεί να είναι ok, για υπολογιστή όχι, και ναι είναι μειονέκτημα,

Δηλαδή σε ένα μεταλλικό κινητό δεν θα σε χτυπήσει ρεύμα ενώ σε ένα λαπτοπ θα σε χτυπήσει…;;;;

Γιατί…;;;;

Γιατί έτσι…;;;;

Ας αφήσουμε τις αστειότητες τύπου «Αθηναϊκές πινακίδες» τώρα…

Ο φίλος φυσικά και πρέπει να επικοινωνήσει με την εταιρία αν τον κτυπά συνεχόμενο ρεύμα…

Προφανώς και υπάρχει κάπου σφάλμα στην συγκεκριμένη συσκευή (φορτιστής – λαπτοπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Δηλαδή σε ένα μεταλλικό κινητό δεν θα σε χτυπήσει ρεύμα ενώ σε ένα λαπτοπ θα σε χτυπήσει…;;;;

Γιατί…;;;;

Οι τάσεις και τα watts πολύ λιγότερα/μικρότερα.

+ ότι, τι περιφεριακά να βάλεις πάνω στο τηλέφωνο, τι να σου πάθει ζημιά ??

Και ναι, θα πρέπει να το πάει στο service για έλεγχο.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zernex201 είπε

Πρόβλημα με την γείωση, πιθανόν του λάπτοπ. Κάνε μια ερώτηση στο σέρβις και στείλτους να το δούνε. Η εμπειρία μου λέει ότι αν το αγνοήσεις, μια μέρα θα γίνουν τα μαλλιά σου σγουρά.

😲

ναι αλλα με το 2o φορτιστη που εχω δεν παρουσιαζεται προβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 11:19 ΜΜ, CptBill είπε

Αν και το εγραψα και στο thread του matebook d15, το κανω και ξεχωριστο θεμα.

Μολις παρελαβα νεο λαπτοπ (huawei matebook d15)

Εχω ενα θεματακι ηλεκτρολογικης φυσεως. Χρησιμοποιωντας το φορτιστη του (type c ) και εφοσον ακουμπαω το σασι του laptop, αισθανομαι αυτο το γαργαλητο ως αισθηση ρευματος. 

Χρησιμοποιωντας το φορτιστη απο το εταιρικο μου lenovo  laptop (type c και αυτος με ακριβως ιδιο volt/amper output) δεν εχω θεμα.

Τι παιζει; Επεσα σε ελλατωματικο φοορτιστη? 

Μια μικρη λεπτομερεια. Ο φορτιστης του lenovo καταληγει σε σουκο βυσμα (δλδ εχει και γειωση). Ως γνωστον ο φορτιστης του huawei δεν εχει σουκο βυσμα (αλλα μονο τους 2 πολους).

 

Εφόσον ο φορτιστής δέν έχει γείωση, είναι φυσιολογικό να βρίσκεται υπο τάση (περίπου 110 Volt) το αγώγιμο σώμα της συσκευής αλλά είναι ακίνδυνο για ηλεκτροπληξία.

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να κάνει ζημιά σε άλλη συσκευή, και πιό συγκεκριμένα άν συνδέσεις στο λάπτοπ κάποια άλλη συσκευή η οποία έχει δική της τροφοδοσία και είναι γειωμένη μέσω της δικής της πρίζας σούκο.

Πχ αν πάρεις καλώδιο απο το καρφί 3.5mm (αν έχει το συγκεκριμένο λάπτοπ) και το συνδέσεις σε εξωτερικό γειωμένο ενισχυτή ήχου, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να καεί

Για να το αποφύγεις αυτό, πρώτα κάνεις όλες τις άλλες συνδέσεις και στο τέλος συνδέεις το φορτιστή του λάπτοπ.

Η απλά χρησιμοποιείς το φορτιστή του Lenovo και τελειώνει το πανυγήρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Εφόσον ο φορτιστής δέν έχει γείωση, είναι φυσιολογικό να βρίσκεται υπο τάση (περίπου 110 Volt) το αγώγιμο σώμα της συσκευής αλλά είναι ακίνδυνο για ηλεκτροπληξία.

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να κάνει ζημιά σε άλλη συσκευή, και πιό συγκεκριμένα άν συνδέσεις στο λάπτοπ κάποια άλλη συσκευή η οποία έχει δική της τροφοδοσία και είναι γειωμένη μέσω της δικής της πρίζας σούκο.

Πχ αν πάρεις καλώδιο απο το καρφί 3.5mm (αν έχει το συγκεκριμένο λάπτοπ) και το συνδέσεις σε εξωτερικό γειωμένο ενισχυτή ήχου, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να καεί

Για να το αποφύγεις αυτό, πρώτα κάνεις όλες τις άλλες συνδέσεις και στο τέλος συνδέεις το φορτιστή του λάπτοπ.

Η απλά χρησιμοποιείς το φορτιστή του Lenovo και τελειώνει το πανυγήρι!

με μπερδεψες fubar 😛

Τελικα η ολη συμπεριφορα ειναι ελαττωματικη του λαπτοπ / φορτιστη;

Η θεωρειται φυσιλογικη επειδη η huawei εβαλε τετοιο φορτιστη στο λαπτοπ? Που και παλι δεν βγαζει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογική συμπεριφορά για class 2 τροφοδοτικό (χωρίς γείωση). Για να μειωθεί το παράσιτο που παράγει το τροφοδοτικό (switching) υπάρχει ένας πυκνωτής που 'συνδέει' το αρνητικό του δευτερεύον (που πάει στη συσκευή) στην παροχή (που πάει στην πρίζα). Αυτό έχει το αποτέλεσμα που νιώθεις. 

Ένα class 1 τροφοδοτικό έχει γείωση οπότε δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. 

Δες τα ταμπελάκια που αναγράφεται η κλάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...