Προς το περιεχόμενο

Sharkoon PSU SilentStorm Series 850 W 80+ Gold Cool Zero 99 Ευρώ


stakyr1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τροφοδοτικό τούμπανο full modular

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/trofodotika/sharkoon-psu-silentstorm-series-850-w-80-gold-cool-zero_3318435

109€ η συνηθης τιμη του.

Επεξ/σία από matrixxx
τα κοκκινα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lalakis1975 είπε

Made in japan τα υλικά... Κατηγορία gold μια χαρά τιμή. 

3 χρόνια εγγύηση το μια χαρά που το είδες; Κάδος το τροφοδοτικό, η ίδια η εταιρία δε το εμπιστεύεται. Δε ξέρω καν τι ΟΕΜ είναι αλλά μόνο και μόνο που βλέπω 3 έτη ενώ ο ανταγωνισμός προσφέρει 5 στα bronze και 7 και 10 έως 12 στα Gold, κάτι πάει λάθος. 
Και τα 850W, δε θα τα χρειαστεί ποτέ κανεις για να πεις ότι έστω αυτό είναι ένα ατού. Μακριά, δεν είναι προσφορά, ο «ανταγωνισμός» προσφέρει ΠΟΛΥ ανώτερες επιλογές στα ίδια χρήματα έστω και με λιγότερα watt. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

3 χρόνια εγγύηση το μια χαρά που το είδες; Κάδος το τροφοδοτικό, η ίδια η εταιρία δε το εμπιστεύεται. Δε ξέρω καν τι ΟΕΜ είναι αλλά μόνο και μόνο που βλέπω 3 έτη ενώ ο ανταγωνισμός προσφέρει 5 στα bronze και 7 και 10 έως 12 στα Gold, κάτι πάει λάθος. 
Και τα 850W, δε θα τα χρειαστεί ποτέ κανεις για να πεις ότι έστω αυτό είναι ένα ατού. Μακριά, δεν είναι προσφορά, ο «ανταγωνισμός» προσφέρει ΠΟΛΥ ανώτερες επιλογές στα ίδια χρήματα έστω και με λιγότερα way. 

Μόνο που έχει γιαπωνέζικα πράγματα πάνω για εμένα αξίζει. 850 δεν χρειάζονται σε εσένα, σε δυνατούς χρήστες χρειάζονται μια χαρά, εγώ έχω 650w από το 2011 και δουλεύει ρολόι ελβετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τροφοδοτικό το φτιάχνει η FSP η οποία είναι μεγάλη εταιρεία και έχει φτιάξει από πολύ καλά μέχρι κακά τροφοδοτικά. Η σχεδίαση/πλατφόρμα του είναι ίδια με το Thermaltake Grand RGB Sync οπότε πολλά πράγματα θα είναι κοινά.

Με 100 ευρώ σίγουρα δεν υπάρχει άλλο 850W τροφοδοτικό με τόσο καλές προδιαγραφές ( Rubycon 105C caps, 0.9watt on standby, όλα τα circuit protections, low ripples, καλό regulation, αθόρυβο με καλή ψύξη), κάτι αντίστοιχο από την Corsair/Seasonic έχει σχεδόν τα διπλά χρήματα.

Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα αυτό το τροφοδοτικό δεν έχει target group, αυτοί που χρειάζονται πολλά watt έχουν δώσει τόσα πολλά χρήματα για το σύστημα τους που θα ήταν παράλογο να μην δώσουν τα 100 ευρώ παραπάνω για Corsair/Seasonic που έχουν ανώτερο QC και μεγαλύτερη εγγύηση. Οι υπόλοιποι με τα vfm συστήματα θα ήταν παράλογο να πάρουν τροφοδοτικό 850W γιατί και ένα με αρκετά λιγότερα watt συνήθως τους καλύπτει.

Ένα review υπάρχει εδώ.

20 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

ο «ανταγωνισμός» προσφέρει ΠΟΛΥ ανώτερες επιλογές στα ίδια χρήματα έστω και με λιγότερα way. 

Συμφωνω ότι υπάρχουν ανώτερες επιλογές στα ίδια χρήματα (πχ Corsair RMx RM550x) αλλά τα πιο popular τροφοδοτικά (πχ Corsair RM RM650 / TX650M / ΤΤ Grand RGB 650W) που αγοράζουν οι περισσότεροι έχουν χειρότερα parts και λιγότερα features, εγώ τα θεωρώ μάλλον υποδεέστερα από το Sharkoon.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lalakis1975 είπε

Μόνο που έχει γιαπωνέζικα πράγματα πάνω για εμένα αξίζει. 850 δεν χρειάζονται σε εσένα, σε δυνατούς χρήστες χρειάζονται μια χαρά, εγώ έχω 650w από το 2011 και δουλεύει ρολόι ελβετικό. 

Στο μ.ο. δε χρειάζονται, για να μην πω σε ολους. Και σε όσους χρειάζονται θα πάνε σε EVGA & Seasonic Plat+ όχι σε Sharkoon. Χαιρομαι που σου έκατσε καλό PSU αλλά καλό είναι να το αντικαταστήσεις στο προσεχές διάστημα, το έβγαλε το ψωμί του και με το παραπάνω! 
 

 

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Το τροφοδοτικό το φτιάχνει η FSP η οποία είναι μεγάλη εταιρεία και έχει φτιάξει από πολύ καλά μέχρι κακά τροφοδοτικά. Η σχεδίαση/πλατφόρμα του είναι ίδια με το Thermaltake Grand RGB Sync οπότε πολλά πράγματα θα είναι κοινά.

Με 100 ευρώ σίγουρα δεν υπάρχει άλλο 850W τροφοδοτικό με τόσο καλές προδιαγραφές ( Rubicon 105C caps, 0.9watt on standby, όλα τα circuit protections, low ripples, καλό regulation, αθόρυβο με καλή ψύξη), κάτι αντίστοιχο από την Corsair/Seasonic έχει σχεδόν τα διπλά χρήματα.

Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα αυτό το τροφοδοτικό δεν έχει target group, αυτοί που χρειάζονται πολλά watt έχουν δώσει τόσα πολλά χρήματα για το σύστημα τους που θα ήταν παράλογο να μην δώσουν τα 100 ευρώ παραπάνω για Corsair/Seasonic που έχουν ανώτερο QC και μεγαλύτερη εγγύηση. Οι υπόλοιποι με τα vfm συστήματα θα ήταν παράλογο να πάρουν τροφοδοτικό 850W γιατί και ένα με αρκετά λιγότερα watt συνήθως τους καλύπτει.

Ένα review υπάρχει εδώ.

Συμφωνω ότι υπάρχουν ανώτερες επιλογές στα ίδια χρήματα (πχ Corsair RMx RM550x) αλλά τα πιο popular τροφοδοτικά (πχ Corsair RM RM650 / TX650M / ΤΤ Grand RGB 650W) που αγοράζουν οι περισσότεροι έχουν χειρότερα parts και λιγότερα features, εγώ τα θεωρώ μάλλον υποδεέστερα από το Sharkoon.

Δεν έχει νόημα να είναι τόσο καλό όσο λέγεται και να το χαντακώνει η εταιρία με 3ετη εγγύηση. Κάπου μπάζει το πράγμα. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να ανήκει στα κακά τροφοδοτικά της SFP ; :P Απλά μου φαίνεται παράλογο, είναι σα να χαντακώνει το ίδιο της το προϊόν με τα 3ετη 

Η Corsair έλουσε με τη σειρά RM, κατάφερε να την υποβιβάσει σε αντίθεση με την άκρως επιτυχημένη σειρά RMx, τα TMx είναι μπατζετ τροφοδοτικά όπως και τα ΤΤ δε μου λένε κάτι προσωπικά λόγω του RGB fan. 
 

Seasonic & EVGA καθαρα ενάμιση μην πω και δυο κλικ πιο πάνω στη mainstream κατηγορία σε ποιότητα πλέον από την Corsair μετά την «αποτυχία» των RMA. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Στο μ.ο. δε χρειάζονται, για να μην πω σε ολους. Και σε όσους χρειάζονται θα πάνε σε EVGA & Seasonic Plat+ όχι σε Sharkoon. Χαιρομαι που σου έκατσε καλό PSU αλλά καλό είναι να το αντικαταστήσεις στο προσεχές διάστημα, το έβγαλε το ψωμί του και με το παραπάνω! 
 

Δεν έχει νόημα να είναι τόσο καλό όσο λέγεται και να το χαντακώνει η εταιρία με 3ετη εγγύηση. Κάπου μπάζει το πράγμα. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να ανήκει στα κακά τροφοδοτικά της SFP ; :P Απλά μου φαίνεται παράλογο, είναι σα να χαντακώνει το ίδιο της το προϊόν με τα 3ετη 

Η Corsair έλουσε με τη σειρά RM, κατάφερε να την υποβιβάσει σε αντίθεση με την άκρως επιτυχημένη σειρά RMx, τα TMx είναι μπατζετ τροφοδοτικά όπως και τα ΤΤ δε μου λένε κάτι προσωπικά λόγω του RGB fan. 
 

Seasonic & EVGA καθαρα ενάμιση μην πω και δυο κλικ πιο πάνω στη mainstream κατηγορία σε ποιότητα πλέον από την Corsair μετά την «αποτυχία» των RMA. 

Δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξω φίλε... Τα τότε τροφοδοτικά ήταν με 100 φορές καλύτερα υλικά. Σε κάποια φαση ίσως κάνω αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα RM της Corsair είναι πολύ καλά και τα υλικά που χρησιμοποίησε μπορεί να μην είναι Ιαπωνικά όλα, αλλά παραμένουν κορυφαία. Για την ιστορία δεν υπάρχουν πλέον Ιαπωνικοί πυκνωτές κτλ. αφού μεγάλο μέρος της κατασκευής των Chemi-Con και άλλων Japanese cap brands, γίνεται στην Κίνα. Οπότε μην ακούτε Ιαπωνικοί πυκνωτές και ψαρώνεται.

Είναι καλύτερο να έχει το PSU πυκνωτές με 4-10k ώρες lifetime της Teapo ή της Elite παρά τους KMG της Chemi-Con που έχουν 1-2k ώρες μόνο. H Corsair είναι η μόνη εταιρία που κάνει ΣΟΒΑΡΟ έλεγχο προτού βγάλει κάτι στην αγορά, σε αντίθεση με άλλες (βλέπε EVGA). Η EVGA έναν καλό partner είχε, την Super Flower, και διέκοψε συνεργασία λόγω Trump Tariffs. 

Επεξ/σία από Hardware Busters
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προδιαγραφές στους πυκνωτές που αναφέρουν οι κατασκευαστές δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως όταν δεν υπάρχει έλεγχος στην παραγωγή ασχέτως που βρίσκεται η παραγωγή. Οι ιαπωνικοί πυκνωτές θεωρούνται αξιόπιστοι διότι τα specs που αναγράφουν είναι κοντά στις πραγματικές επιδόσεις. Επίσης στα τροφοδοτικά μεγάλο ρόλο παίζει και ο σχεδιασμός όχι μόνο τα υλικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

 

Seasonic & EVGA καθαρα ενάμιση μην πω και δυο κλικ πιο πάνω στη mainstream κατηγορία σε ποιότητα πλέον από την Corsair μετά την «αποτυχία» των RMA. 

Καλημέρα.Οταν λες αποτυχία των rma;

Άλλαξε πολιτική γιατί την έχω στις αξιόπιστες εταιρείες σε περίπτωση rma .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Καλημέρα.Οταν λες αποτυχία των rma;

Άλλαξε πολιτική γιατί την έχω στις αξιόπιστες εταιρείες σε περίπτωση rma .

RM ήθελα να γράψω ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αξιζει ρε παιδια με 50 $ επερνες πριν κανα δημηνο gigabyte 80+ gold 750w διπλασια λευτα αυτο δλδ

Επεξ/σία από koukis hlias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...