Προς το περιεχόμενο

Sharkoon PSU SilentStorm Series 850 W 80+ Gold Cool Zero 99 Ευρώ


stakyr1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Τώρα που το λέτε στο κεντρικό PC παίζει να έχω το PSU πάνω από 7 χρόνια 24/7 😕

Εγώ 9 ακριβώς κσι πετάει ακόμα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό είναι τροφοδοτικά που έχουν τεθεί εκτός εγγύησης να τα αλλάζουμε, ποσο μάλλον όταν αυτό το έχουμε 7 και 9 χρόνια. Φοβερό το ότι κράτησαν τόσο αλλά ένα τροφοδοτικό φθίνει στην πάροδο του χρόνου και πρέπει να αντικατασταθεί για να μη γίνει κάποιο μπαμ και πάρει και τίποτα άλλο μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλό είναι τροφοδοτικά που έχουν τεθεί εκτός εγγύησης να τα αλλάζουμε, ποσο μάλλον όταν αυτό το έχουμε 7 και 9 χρόνια. Φοβερό το ότι κράτησαν τόσο αλλά ένα τροφοδοτικό φθίνει στην πάροδο του χρόνου και πρέπει να αντικατασταθεί για να μη γίνει κάποιο μπαμ και πάρει και τίποτα άλλο μαζί. 

Έχουν δηλαδή λες ημερομηνία λήξης η πάει με τις ώρες λειτουργίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με το ζόρι που τραβάει και τις συνθήκες λειτουργίας. Συνήθως είτε ο ανεμιστήρας τα παίζει, ειδικά αν είναι sleeved, οπότε και πέρνει μαζί του και τους πυκνωτές από το δευτερεύον κυρίως, αφού δεν ψύχονται σωστά και οι συγκεκριμένοι πυκνωτές παίζουν κύριο ρόλο στην σωστή λειτουργία. Αλλά έχει και άλλα πολλά, ειδικά σε περιοχές με ασταθές δίκτυο ρεύματος.

Για να πάρετε μια ιδέα από τα καλύτερα PSUs μέχρι στιγμής σε διάφορες κατηγορίες, μόλις ανέβασα ένα βίντεο το οποίο θα βοηθήσει τους μελλοντικούς αγοραστές https://youtu.be/IZRprbNBf7s

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές έχουν ημερομηνία λήψης από τον κατασκευαστή.

Με τον χρόνο 'γερνάνε΄, πέφτει η χωρητικότητα τους και αρχίζει η παροχή να έχει θόρυβο και να ξεφεύγει από τις προδιαγραφές.

Γι αυτό και η ποιότητα ενός τροφοδοτικού είναι κύριως η ποιότητα των πυκνωτών του - κυρίως γερνάνε πολύ πιο γρήγορα σε υψηλή θερμοκρασία. Οπότε κοιτάς να είναι οι πυκνωτές για 105 C και όχι 85 C, να είναι από επώνυμο κατασκευαστή ώστε ο χρόνος ζωής να είναι αξιόπιστος κλπ. να πέρνεις λίγο μεγαλύτερο τροφοδοτικό από ότι χρειάζεσαι ώστε να μην ζορίζεται και ζεσταίνετε κλπ.

Οπότε κάποιο μπορεί να λειτουργεί μετά από 10 χρόνια αλλά η απόδοση και συμπεριφορά του δεν είναι ίδια όπως όταν αγοράστηκε. Αν ήταν καλής ποιότητας, έχει δουλευτεί καλά χωρίς να ζεσταίνετε και να παίζει στα άκρα συνεχόμενα μπορεί να είναι ακόμη απόδεκτό αλλά αν παραπάνω δεν ισχύουν σε κανένα ζόρισμα να σκάσει τίποτε και να σου πάρει και καμία μητρική μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία έχω καταλάβει ότι στο τροφοδοτικό δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στην αγορά αλλά να παίρνουμε το ακριβότερο (και καλύτερο) που μπορούμε.

Έχω ένα Corsair HX620 αγορασμένο πριν από 13-14 χρόνια και ακόμα δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Και όχι μόνο δουλεύει αλλά ακόμα υποστηρίζει νέες κάρτες γραφικών ή και νέο σύστημα να φτιάξω (πχ. 2 8PIN για την GPU). Αν και το είχα χρυσοπληρώσει τότε, τελικά έχει αποσβέσει τα χρήματά του και ποτέ δεν είχα θέμα στους 4-5 υπολογιστές που έχει μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλα οσο περνάει ο καιρος φθίνει. Κάποια στιγμη θα κανει μπαμ. Όσο πιο παλιο το hardware τοσο πιο ανθεκτικό ήταν. Ωστόσο παίζεις με τις πιθανότητες πλέον γιατι 14 χρονια ειναι πολλά όπως και τα 9 οπως και τα 7. Ό,τι θελει ο καθενας προφανως, κανεις δε τον αναγκάζει να αλλαξει κατι που δε θελει, απλα συζητηση γινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχνατε και τον πολυ σημαντικο παραγοντα της υποστηριξης απο την εταιρια. 
Τα ειχα σκασει χοντρα για Corsair HX 650 Professional το 2012 οταν εστησα το pc μου, μπορουσα ανετα να εχω δωσει το 1/3 των χρηματων για να κανω τη δουλεια μου με ενα πολυ πιο απλο τροφοδοτικο. 
Semi Modular, Bronze (οκ για τοτε), 7 χρονια εγγυηση.
Σεπτεμβριο του 2017, χαλαει, εννοειται οτι δεν καιει τιποτα αλλο και φευγει σαν τροφοδοτικο που σεβεται τον εαυτο του (απλα σταματησε να μπουταρει ο υπολογιστης).
Μπαινω στο customer support της corsair, τους στελνω το προβλημα, μου στελνουν οδηγιες με το τι πρεπει να κανω για το RMA. 
Τους το ταχυδρομω στην Ολλανδια μαζι με την συσκευασια και τα παντα ολα του. 
Περιμενα οτι θα μου στειλουν καποιο αντιστοιχης αξιας, ισως RM650 το πολυ, ενω παντα υπηρχε και η ανησυχια μηπως μου πουν "ειναι μια χαρα δεν βρηκαμε τιποτα, παρτο πισω".

Μεσα σε λιγες μερες μου ερχεται αυτο https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/hxi-series-2017-config/p/CP-9020137-EU 
Corsair HX750 αντι για 650 που ειχα, Platinum, Full Modular.
 

Επεξ/σία από Orpheas1992
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Orpheas1992 είπε

Μην ξεχνατε και τον πολυ σημαντικο παραγοντα της υποστηριξης απο την εταιρια. 
Τα ειχα σκασει χοντρα για Corsair HX 650 Professional το 2012 οταν εστησα το pc μου, μπορουσα ανετα να εχω δωσει το 1/3 των χρηματων για να κανω τη δουλεια μου με ενα πολυ πιο απλο τροφοδοτικο. 
Semi Modular, Bronze (οκ για τοτε), 7 χρονια εγγυηση.
Σεπτεμβριο του 2017, χαλαει, εννοειται οτι δεν καιει τιποτα αλλο και φευγει σαν τροφοδοτικο που σεβεται τον εαυτο του (απλα σταματησε να μπουταρει ο υπολογιστης).
Μπαινω στο customer support της corsair, τους στελνω το προβλημα, μου στελνουν οδηγιες με το τι πρεπει να κανω για το RMA. 
Τους το ταχυδρομω στην Ολλανδια μαζι με την συσκευασια και τα παντα ολα του. 
Περιμενα οτι θα μου στειλουν καποιο αντιστοιχης αξιας, ισως RM650 το πολυ, ενω παντα υπηρχε και η ανησυχια μηπως μου πουν "ειναι μια χαρα δεν βρηκαμε τιποτα, παρτο πισω".

Μεσα σε λιγες μερες μου ερχεται αυτο https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/hxi-series-2017-config/p/CP-9020137-EU 
Corsair HX750 αντι για 650 που ειχα, Platinum, Full Modular.
 

Στο έκαναν αντιστοιχία, αυτό είναι το σωστό RMA, οπως οριζει και ο νομος εξαλλου αν δεν κανω λαθος. Στο Πλαίσιο πχ (αν λεμε καλυπτε την εγγυηση) θα επαιρνες κανα CX στην καλυτερη :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 1:20 ΜΜ, nk_surfer είπε

Από προσωπική εμπειρία έχω καταλάβει ότι στο τροφοδοτικό δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στην αγορά αλλά να παίρνουμε το ακριβότερο (και καλύτερο) που μπορούμε.

Έχω ένα Corsair HX620 αγορασμένο πριν από 13-14 χρόνια και ακόμα δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Και όχι μόνο δουλεύει αλλά ακόμα υποστηρίζει νέες κάρτες γραφικών ή και νέο σύστημα να φτιάξω (πχ. 2 8PIN για την GPU). Αν και το είχα χρυσοπληρώσει τότε, τελικά έχει αποσβέσει τα χρήματά του και ποτέ δεν είχα θέμα στους 4-5 υπολογιστές που έχει μπει.

Δυό σελίδες πριν..

Στις 29/4/2020 στις 7:53 ΜΜ, helicoid είπε

Επίσης για όλους που στηρίζουν φανατικά μάρκες, η κάθε εταιρεία έχει κακά μοντέλα και αστοχίες design. Το έμαθα με το πρώτο μου Corsair HX620 που θεωρούνταν από τα πολύ καλά αλλά έχει θέμα με το thermistor στο input current flow με αποτέλεσμα να καίγονται. Γεμάτα τα forums από ιστορίες.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...