Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν  ειναι ακριβως lotto. Μπορει πραγματι να ειναι καποιος ατυχος και ενω εχει παρει ενα πολυ αξιοπιστο μοντελο, να βγαλει σε αυτον προβλημα. Κανενας δεν μπορει να εγγυηθει οτι καποιο αυτοκινητο δεν θα βγαλει προβλημα.

Αλλα δεν συζηταμε για μεμονωμενες περιπτωσεις εδω, μιλαμε συνολικα για αξιοπιστια. Ε, τα VAG τα τελευταια χρονια με τα TSI, τα check engine λαμπακια, τα DSG εχουν σχεδον πεσει στο επιπεδο των ιταλικων απο αποψη αξιοπιστιας.

Οι Ιαπωνες (και οι Κορεατες) ειναι πιο μπροστα σε αξιοπιστια απο τα VAG, τα ιταλικα και τα γαλλικα.

 

Δεν νομίζω ότι τα Ιταλικά έχουν το χάλι του VAG ούτε καν σε ίδιο lvl, ειχα για πολλά χρόνια και Fiat και ALFA.Με service στην ωρα τους το Fiat καμια ζημια η ALFA κατι ηλεκτρικά μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tasoskont είπε

Δεν νομίζω ότι τα Ιταλικά έχουν το χάλι του VAG ούτε καν σε ίδιο lvl, ειχα για πολλά χρόνια και Fiat και ALFA.Με service στην ωρα τους το Fiat καμια ζημια η ALFA κατι ηλεκτρικά μόνο.

Ναι οκ έχουμε ξαναπεί ο καθένας με τις εμπειρίες του.

Με βάση αυτή τη λογική το Leon αν εξαιρέσεις το DSG στα 7 χρόνια έβγαλε μία αντλία ψυγείου

Του κολλητού μου Ibiza FR 16 ετών με κοντά 400.000 χλμ δεν έχει βγάλει τίποτα

Και το Suzuki Alto της γυναίκας στα 9 χρόνια δεν έβγαλε τίποτα αλλά ήταν κουδουνίστρα και είχαν ξεβάψει όλα τα πλαστικά μέσα

Ξαναλέω , δεν είπα ότι τα VAG είναι αξιόπιστα , είπα ότι προβλήματα βγάζουν και οι υπόλοιπες μάρκες εκτός VAG group

Και προσωπικά αν είναι να παίξω lotto (γιατί lotto είναι αν βγάλει πρόβλημα ή όχι) προτιμώ να κερδίσω σε άνεση , ομορφιά , ασφάλεια απο το να πάω σε ένα συντηρητικό γιαπωνέζικο στα ίδια λεφτά πλέον

Ο καθένας με τις επιλογές του αρκεί να ξέρει γιατί τις κάνει . Εγώ ξέρω γιατί αγόρασα Seat και πάλι αμάξια του VAG group με ενδιαφέρουν σε σχέση με τα υπόλοιπα .

Αλλά βλέπω αρκετούς που απλά λένε θα πάω να πάρω γιαπωνέζικο χωρίς να κοιτάνε τίποτα άλλο . Δεκτό αλλά ξαναλέω υπάρχει και κόσμος που θέλει να χαίρεται σε διαφορετικά σημεία το αμάξι του εκτός απο την "αξιοπιστία" και την κατανάλωση

 

34 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν  ειναι ακριβως lotto. Μπορει πραγματι να ειναι καποιος ατυχος και ενω εχει παρει ενα πολυ αξιοπιστο μοντελο, να βγαλει σε αυτον προβλημα. Κανενας δεν μπορει να εγγυηθει οτι καποιο αυτοκινητο δεν θα βγαλει προβλημα.

Αλλα δεν συζηταμε για μεμονωμενες περιπτωσεις εδω, μιλαμε συνολικα για αξιοπιστια. Ε, τα VAG τα τελευταια χρονια με τα TSI, τα check engine λαμπακια, το dieselgate, τα DSG εχουν σχεδον πεσει στο επιπεδο των ιταλικων απο αποψη αξιοπιστιας.

Οι Ιαπωνες (και οι Κορεατες) ειναι πιο μπροστα σε αξιοπιστια απο τα VAG, τα γαλλικα και τα ιταλικα .

Και αυτο φαινεται στις μετρησεις καθε χρονο του μεγαλυτερου μη-κερδοσκοπικου οργανισμου για τους καταναλωτες, του Consumer Reports.
Εδω για φετος:
https://eu.usatoday.com/story/money/cars/2020/11/19/consumer-reports-auto-reliability-survey-2021-cars-trucks-suvs/6337648002/


image.png.f6c2a114d50cae55e57fc837fb59ad12.png

οκ Τοyota δεύτερη λόγω του Prius , ξέρουμε πόσο το αγαπάει η Αμερική

The 10 most reliable cars of 2021, according to Consumer Reports:

1. Toyota Prius

2. Lexus NX

3. Buick Encore

4. Lexus GX

5. Honda HR-V

6. Toyota Prius Prime

7. Hyundai Kona

8. Audi A5

9. Audi A4

10. Mazda CX-5

Δεν ξέρω το What a car θεωρείται κερδοσκοπική ? (Λέει απο 13000 owners)

Reliability for family cars aged up to five years old

Rank Make and model Score
1.  BMW 1 Series diesel 2011-2019 99.2%
2. Alfa Romeo Giulietta 2010-on 98.6%
3. Skoda Octavia petrol 2013-2020 97.5%
4. Mercedes A-Class 2013-2018 97.2%
=5. Mini Clubman 2015-on 97.1%
=5. Ford Focus diesel 2011-2018 97.1%
=7. Volvo V40 2012-2019 96.6%
=7. Seat Leon petrol 2013-2020 96.6%
9. Ford Focus 2018-on 96.4%
10. BMW 1 Series petrol 2011-2019 96.1%
11. Skoda Yeti 2009-2017 95.8%
12. Volkswagen Golf petrol 2013-2020 95.4%
13. Ford Focus petrol 2011-2018 95.1%
14. Mazda 3 2013-2019 94.9%
=15. Honda Civic 2017-on 94.0%
=15. Skoda Octavia diesel 2013-2020 94.0%
=17. Hyundai i30 2017-on 93.0%
18. Audi A3 2013-2020 92.7%
=19. Mercedes A-Class 2018-on 91.1%
=19. Vauxhall Astra 2015-on 91.1%
21. Honda Civic 2012-2017 90.2%
22. Volkswagen Golf diesel 2013-2020 83.6%
23. Peugeot 308 2013-on 83.3%
24. Seat Leon diesel 2013-2020 82.7%
Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

...

Ξαναλέω , δεν είπα ότι τα VAG είναι αξιόπιστα , είπα ότι προβλήματα βγάζουν και οι υπόλοιπες μάρκες εκτός VAG group

Και προσωπικά αν είναι να παίξω lotto (γιατί lotto είναι αν βγάλει πρόβλημα ή όχι) ...

Δεν ειναι κατι καινουριο οτι ολες οι μαρκες βγαζουν προβληματα. Απλα ειναι μια δηλωση για να καλυφθουν τα περισσοτερα προβληματα που βγαζουν τα VAG.
Και οπως ειπαμε δεν ειναι lotto: ή μαλλον ειναι, απλα με καποιες εταιρειες εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να το κερδισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Δεν ειναι κατι καινουριο οτι ολες οι μαρκες βγαζουν προβληματα. Απλα ειναι μια δηλωση για να καλυφθουν τα περισσοτερα προβληματα που βγαζουν τα VAG.
Και οπως ειπαμε δεν ειναι lotto: ή μαλλον ειναι, απλα με καποιες εταιρειες εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να το κερδισεις.

Ακριβώς

Να ξεκαθαρίσω ότι κουβέντα κάνουμε δεν παίρνω το μέρος κανενός , όλοι τα λεφτά μας θέλουν στην τελική

man έκανα edit το παραπάνω ποστ και πρόσθεσα και μία λίστα που είχα δεί και εγώ πριν λίγο.

Βέβαια ότι λίστα ψάχνεις λίγο πολύ έχει διαφορετικά αποτελέσματα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο βγαίνει άκρη και έτσι.

Ας πούμε στη λίστα του what car που έβαλα έχει πρώτη την BMW σειρά 1.

Εχθές που διάβαζα τα σχόλια στο autotriti ειδικά για την σειρά 1 έφριξα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

οκ Τοyota πρώτη λόγω του Prius , ξέρουμε πόσο το αγαπάει η Αμερική

Κανενας δεν καταλαβε τι θελεις να πεις. Η Toyota βγηκε 2η πισω απο την Mazda, αλλα γενικοτερα εκει παιζουν τα ιαπωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Κανενας δεν καταλαβε τι θελεις να πεις. Η Toyota βγηκε 2η πισω απο την Mazda, αλλα γενικοτερα εκει παιζουν τα ιαπωνικα.

Έκανα παράθεση απο κάτω απο την λίστα σου και τα μοντέλα της 10αδας

Η toyota βγαίνει σταθερά Αμερική λόγω του Prius .

Δεν λέω ότι δεν είναι αξιόπιστο το αμάξι , αλλά δεν βγαίνει πρώτη στην Αμερική λόγω του Corolla ή του Yaris

Τέλος , καλό θα ήταν να γράψεις ότι εσύ δεν κατάλαβες τι ήθελα να πώ , γιατί αναφέρεσαι και στους υπόλοιπους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Έκανα παράθεση απο κάτω απο την λίστα σου και τα μοντέλα της 10αδας

Η toyota βγαίνει σταθερά Αμερική λόγω του Prius .

Δεν λέω ότι δεν είναι αξιόπιστο το αμάξι , αλλά δεν βγαίνει πρώτη στην Αμερική λόγω του Corolla ή του Yaris

Τέλος , καλό θα ήταν να γράψεις ότι εσύ δεν κατάλαβες τι ήθελα να πώ , γιατί αναφέρεσαι και στους υπόλοιπους ?

Το εγραψα αυτο γιατι ειπες οτι η toyota βγηκε 1η, ενω τελικως ηταν 2η , οποτε μου φαινεται λογικο να μην ειναι κατανοητο αυτο που εγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Το εγραψα αυτο γιατι ειπες οτι η toyota βγηκε 1η, ενω τελικως ηταν 2η , οποτε μου φαινεται λογικο να μην ειναι κατανοητο αυτο που εγραψες.

Ρε μαν έχω καταλάβει ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος. Επίσης έχω καταλάβει ότι κολλάς στις λέξεις σε ότι γράφουμε. Δεκτό το κάνω και εγώ αυτό και συνήθως προσέχω τις λέξεις που χρησιμοποιώ ειδικά στον προφορικό λόγο.

Είμαστε όμως σε ένα ποστ που γράφουμε αρκετά μακρυνάρια  , οπότε όλο και κάτι θα ξεφύγει.

Θες να μου πείς ότι δεν έπιασες το νόημα απο τις προτάσεις , τις λίστες και την εξήγηση και βρήκες μόνο να σχολιάσεις ότι αντί για δεύτερη έγραψα πρώτη απο βιασύνη και μπερδεύτηκες ?

Τεσπα συνεχίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε μαν έχω καταλάβει ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος. Επίσης έχω καταλάβει ότι κολλάς στις λέξεις σε ότι γράφουμε. Δεκτό το κάνω και εγώ αυτό και συνήθως προσέχω τις λέξεις που χρησιμοποιώ ειδικά στον προφορικό λόγο.

Είμαστε όμως σε ένα ποστ που γράφουμε αρκετά μακρυνάρια  , οπότε όλο και κάτι θα ξεφύγει.

Θες να μου πείς ότι δεν έπιασες το νόημα απο τις προτάσεις , τις λίστες και την εξήγηση και βρήκες μόνο να σχολιάσεις ότι αντί για δεύτερη έγραψα πρώτη απο βιασύνη και μπερδεύτηκες ?

Τεσπα συνεχίζουμε

Η εξηγηση που εδωσες δεν βγαζει νοημα("Τοyota πρώτη λόγω του Prius , ξέρουμε πόσο το αγαπάει η Αμερική"), γιατι δεν ψηφησαν ποιο μοντελο αγαπανε. Διαφορετικα θα ειχαν βγει πρωτα κατι Αμερικανικες μαρκες, κατι Ford F-150, κατι Tesla κλπ.
Κατεληξες σε ενα αυθαιρετο συμπερασμα που πιστευω γνωριζεις οτι δεν σχετιζεται με τα κριτηρια για τους δικους σου λογους.

Τεσπα συνεχιζουμε:
Οσον αφορα την toyota και την καθε μαρκα, βγαινει στην θεση που βγαινει για το συνολο των αυτοκινητων που διαθετει στην Αμερικη.

Εδω η μεθολογια της μεγαλυτερης ερευνας που γινεται καθε χρονο στον κοσμο(αφορουσε περυσι 330.000 αυτοκινητα) :
https://www.consumerreports.org/car-reliability-owner-satisfaction/consumer-reports-car-reliability-faq/

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, haHa είπε

Η εξηγησε που εδωσες δεν βγαζει νοημα("Τοyota πρώτη λόγω του Prius , ξέρουμε πόσο το αγαπάει η Αμερική"), γιατι δεν ψηφησαν ποιο μοντελο αγαπανε. Διαφορετικα θα ειχαν βγει πρωτα κατι Αμερικανικες μαρκες, κατι Ford F-150, κατι Tesla κλπ.
Κατεληξες σε ενα αυθαιρετο συμπερασμα που πιστευω γνωριζεις οτι δεν σχετιζεται με τα κριτηρια για τους δικους σου λογους.

Τεσπα συνεχιζουμε:
Οσον αφορα την toyota και την καθε μαρκα, βγαινει στην θεση που βγαινει για το συνολο των αυτοκινητων που διαθετει στην Αμερικη.

Εδω η μεθολογια της μεγαλυτερης ερευνας που γινεται καθε χρονο στον κοσμο(αφορουσε περυσι 330.000 αυτοκινητα) :
https://www.consumerreports.org/car-reliability-owner-satisfaction/consumer-reports-car-reliability-faq/

Έβαλα την λίστα απο κάτω με τα μοντέλα και έκανα την υπόθεση (μπορεί και λανθασμένα) ότι η λίστα με τις μάρκες βγήκε σύμφωνα με τα μοντέλα. Για αυτό έδωσα αυτή την εξήγηση

thx για το link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα θεωρω την εγγυηση αρρηκτα δεμενη με την αξιοπιστια, ασχετως εαν γινεται εργαλειο πωλησης του προιοντος απο την εκαστοτε αντιπροσωπεια

Στο κατω κατω ειναι ενας τροπος να αποδειξει ο κατασκευαστης εαν το προιον του εχει την απαιτουμενη αντοχη στο χρονο που ευαγγελιζεται.

Οταν ενας κατασκευαστης δινει 7 χρονια και ενας αλλος 2 χρονια η διαφορα ειναι τεραστια

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Btw μιας και αναφερθηκε το οτι "αγαπαει η Αμερικη το Prius":
το Prius πουλαει πολυ λιγοτερο σε σχεση με τα αλλα μοντελα της toyota στην Αμερικη.
Ενδεικτικα, το 2020 σε σχεση με το prius, το corolla πουλησε 5πλασια, το camry 7πλασια, το rav4 10πλασια. 
To yaris(οπως και καθε μικρο αυτοκινητο στην Αμερικη) κανει σχεδον μηδενικες πωλησεις.

Το rav4 , που πουλαει ελαχιστα Ελλαδα λογω 2λιτρου κινητηρα, ειναι εδω και 3 χρονια το SUV με τις περισσοτερες πωλησεις παγκοσμιως:
Toyota RAV4 crosses 10 million sales mark, remains world’s best selling SUV

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ας πούμε στη λίστα του what car που έβαλα έχει πρώτη την BMW σειρά 1.

Εχθές που διάβαζα τα σχόλια στο autotriti ειδικά για την σειρά 1 έφριξα

H bmw 1 2007-2011 ειχε φριχτα προβληματα (ειχα γραψει κ εγω στο autotriti σχετικα)... η επομενη ειναι πραγματικα σκυλι και τουμπανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

H bmw 1 2007-2011 ειχε φριχτα προβληματα (ειχα γραψει κ εγω στο autotriti σχετικα)... η επομενη ειναι πραγματικα σκυλι και τουμπανο...

Για αυτό είδα έναν Παυλίδη να γράφει για πολλ/στές και λέω λές να είσαι εσύ ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...