Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Δεν έχει κάποιο λάκο. Το αγόρασα τον Ιούλιο στα 20k ακριβώς και είμαι πολύ χαρούμενος.

Θα πρέπει όμως να ζήσεις με το πολύ παλιό εσωτερικό.

Χτες έκανα και το πρώτο σέρβις. Κανονικά λέει στα 15k χλμ αλλά εγώ το έκανα στα 12k. :) Πλήρωσα 140 ευρώ.

Από χωρους πως ειναι για οικογενεια 4 ατομων. Τι ειχες πριν? Αν θες δωσε μερικα συν πλην. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, james9tito είπε

Από χωρους πως ειναι για οικογενεια 4 ατομων. Τι ειχες πριν? Αν θες δωσε μερικα συν πλην. 

Πριν είχα μια BMW E46 318ci του 2003 με ένα δυστυχώς άθλιο μοτέρ το οποίο πριν τα 200.000 χλμ εμφάνισε εκτεταμένη διαρροή λαδιών από διάφορα σημεία και ένα σωρό άλλα προβλήματα με αποτέλεσμα το αμάξι να πωλείται μόνο για ανταλλακτικά...

Για λόγους αξιοπιστίας πήγα στο Vitara και προφανώς επειδή ήθελα μεγαλύτερο αυτοκίνητο. Φαίνεται μεγαλύτερο από ότι είναι κατά τη γνώμη μου. Δεν θα μπορούσα να πω ότι δεν κάνει για οικογένεια με δύο παιδιά (αλίμονο) αλλά δεν είναι και το πιο ευρύχωρο αυτοκίνητο. Ούτε το πορτμπαγκάζ του είναι ιδιαίτερα ευρύχωρο. Πάντως για δύο παιδιά στα πίσω καθίσματα εννοείται πως είναι παραπάνω από μια χαρά.

Είμαι ικανοποιημένος με το αυτοκίνητο. Είναι οικονομικό (6.0 λ/100χλμ με ήπια οδήγηση), αθόρυβο, έχει αξιοπρεπή επιτάχυνση,  έχει πολλά συστήματα ασφαλείας στον στάνταρ εξοπλισμό, μου αρέσει το ότι κάθομαι ψηλά και άνετα, και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα στην καθημερινή συμβίωση με το αμάξι εκτός από το εκνευριστικό κλείσιμο του πορτ μπαγκάζ, το οποίο όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ να το κλείσω με τη μία και προφανώς αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά... Έχει navigation στην οθόνη μέσω κινητού apple και android και google maps αλλά με καλώδιο, όχι ασύρματα. Φωνητικές εντολές δουλεύουν κανονικά εννοείται ασύρματα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Κοιταω την τιμη του νεου vitara λιγο κατω απο τα 20Κ και συγκιρνοντας με αλλα αντιστοιχα αυτοκινητα βλεπω οτι οικονομικα συμφερει. Ποιο λακο εχει η φαβα? Εκτος του οτι το εσωτερικο του ειναι δεκα χρονια πισω

Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις χρόνια σκέψου το καλά. Έχω ένα grand vitara του 2008 το οποίο ήταν και μεγαλύτερη κατηγορία από το σημερινό και κόστιζε 32-33k τότε αλλά ενώ δεν έχει ζητήσει τίποτα μέχρι στιγμής στις 280k χλμ, πραγματικά δεν αντέχεται η κάκιστη ποιότητα κατασκευής και κύλισης. Τραγικά πλαστικά που μυρίζουν σαν αγροτικό του 95, τραγική ηχομόνωση, απίστευτα κουραστικό στην άσφαλτο. Όσο κι αν βελτιώθηκε το καινούριο πιστεύω θα είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο του 2010 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vitara ήταν το πρώτο αυτοκίνητο που πήγα να δω από τότε που άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως θα πρέπει να αλλάξω αυτοκίνητο (όχι το καινούριο vitara). Είχα δει κάπου την αρχική τιμή του κάπου στα 17 εάν δεν κάνω λάθος και είχα πει wtf vitara σε αυτά τα χρήματα;;;; Με το που το είδα από μέσα είπα ΟΚ λιτό, αλλά είδα ότι στην βασική έλειπαν αρκετά πράγματα που ήθελα. Στον ίδιο χώρο ήταν και η peugeot, μπήκα στο 2008 και είπα, πω πω διαφορά στο design. Φεύγοντας λεω στην γυναίκα, ωραία τιμή το vitara, και μου λέει εγώ θέλω το peugeot είναι πιο όμορφο πιο μοντέρνο, πιο , πιο , έχει και κουμπάκια (οθόνη αφής), τελικά δεν πήρα τίποτα ακόμα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Burgos είπε

Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις χρόνια σκέψου το καλά. Έχω ένα grand vitara του 2008 το οποίο ήταν και μεγαλύτερη κατηγορία από το σημερινό και κόστιζε 32-33k τότε αλλά ενώ δεν έχει ζητήσει τίποτα μέχρι στιγμής στις 280k χλμ, πραγματικά δεν αντέχεται η κάκιστη ποιότητα κατασκευής και κύλισης. Τραγικά πλαστικά που μυρίζουν σαν αγροτικό του 95, τραγική ηχομόνωση, απίστευτα κουραστικό στην άσφαλτο. Όσο κι αν βελτιώθηκε το καινούριο πιστεύω θα είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο του 2010 

Εχουμε στην οικογενεια το vitara το απλο του 2008 νομιζω. Μεσα ειναι τραγικο , τριζει παντου αλλα ειναι πιο τζιποειδες και ελεγα μηπως μετα απο 13 χρονια εχει αλλαξει προς το καλυτερο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα που το βλέπω ακόμα το ίδιο είναι δεν άλλαξε, απλά εκείνο που είχα δει δεν είχε οθόνη αφής και έδειχνε ακόμα πιο ξεπερασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Burgos είπε

Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις χρόνια σκέψου το καλά. Έχω ένα grand vitara του 2008 το οποίο ήταν και μεγαλύτερη κατηγορία από το σημερινό και κόστιζε 32-33k τότε αλλά ενώ δεν έχει ζητήσει τίποτα μέχρι στιγμής στις 280k χλμ, πραγματικά δεν αντέχεται η κάκιστη ποιότητα κατασκευής και κύλισης. Τραγικά πλαστικά που μυρίζουν σαν αγροτικό του 95, τραγική ηχομόνωση, απίστευτα κουραστικό στην άσφαλτο. Όσο κι αν βελτιώθηκε το καινούριο πιστεύω θα είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο του 2010 

Δεν νομίζω ότι το vitara του 2020 έχει τόσο κακή ποιότητα κύλισης ούτε τόσο κακή ηχομόνωση. 

Ούτε είναι κουραστικό στην άσφαλτο. Το αντίθετο θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Χτες έκανα και το πρώτο σέρβις. Κανονικά λέει στα 15k χλμ αλλά εγώ το έκανα στα 12k. :) Πλήρωσα 140 ευρώ.

140 ΛΑΔΙΑ ΦΙΛΤΡΟ στη suzuki???? 😶

μετα μου κραζανε πριν μερικες μερες τις τιμες σερβις των vag...

(140 μου παει με την έκπτωση το ιδιο σερβις στην Audi)...

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Στο Infotainment;; γιατί; 

για να μη γρατζουνιστει το γυαλι... (ειναι full glass)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Δεν νομίζω ότι το vitara του 2020 έχει τόσο κακή ποιότητα κύλισης ούτε τόσο κακή ηχομόνωση. 

Ούτε είναι κουραστικό στην άσφαλτο. Το αντίθετο θα έλεγα.

Προφανώς δεν θα είναι το ίδιο. Το δικό μου έχει ποιότητα κατασκευής και ηχομόνωση εφάμιλλη με τα αυτοκίνητα του 95, το καινούριο θα είναι σαφώς καλύτερο αλλά δεν πιστεύω ότι θα είναι το ίδιο με τα υπόλοιπα σύγχρονα της κατηγορίας του. Εμφανισιακά από τις φωτό και μόνο βλέπεις ότι είναι 10 χρόνια πίσω. Κάπως έτσι πιστεύω θα είναι και στον δρόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

εκτός από το εκνευριστικό κλείσιμο του πορτ μπαγκάζ, το οποίο όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ να το κλείσω με τη μία και προφανώς αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά... Έχει navigation στην οθόνη μέσω κινητού apple και android και google maps αλλά με καλώδιο, όχι ασύρματα. Φωνητικές εντολές δουλεύουν κανονικά εννοείται ασύρματα.

 

ΧΑΧΑ δεν σε κοροιδευω φιλε μου αλλα πως στογεροδιαολο κανεις FAIL να κλεισει το πορτ μπαγκαζ? Δλδ απλα κατεβαζεις!😀 Εννοεις οτι εχει καποιο προβλημα η κλειδαρια σου ή η σχεδιαση?

για αυτο που λες για την οθονη, σε ολα ετσι ειναι, σε πολυ λιγα αυτοκινητα δουλευει το ΑΑ ασυρματα εντελως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Burgos είπε

Προφανώς δεν θα είναι το ίδιο. Το δικό μου έχει ποιότητα κατασκευής και ηχομόνωση εφάμιλλη με τα αυτοκίνητα του 95, το καινούριο θα είναι σαφώς καλύτερο αλλά δεν πιστεύω ότι θα είναι το ίδιο με τα υπόλοιπα σύγχρονα της κατηγορίας του. Εμφανισιακά από τις φωτό και μόνο βλέπεις ότι είναι 10 χρόνια πίσω. Κάπως έτσι πιστεύω θα είναι και στον δρόμο. 

Δεν νομίζω ότι από τις φωτό φαίνεται παλιό. Δεκτή και κατανοητή η άποψη σου απλά εγώ το οδηγώ για 12000 χλμ τώρα.

Ερχόμενος από οδήγηση 14 ετών BMW E46 με M-Pack εργοστασιακό full extra σίγουρα υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε πολλά πράγματα και κυρίως σε θέματα ποιότητας κατασκευής.

Σίγουρα το suzuki δεν είναι BMW (προφανώς) αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι το suzuki vitara  hybrid του 2020 είναι κουραστικό στην άσφαλτο.

Αναφορά σε κείμενο

Εννοεις οτι εχει καποιο προβλημα η κλειδαρια σου ή η σχεδιαση?

Εννοώ ότι είναι σημάδι όχι τέλειας ποιότητας κατασκευής.

Επεξ/σία από Bomber-21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Δεν νομίζω ότι από τις φωτό φαίνεται παλιό. Δεκτή και κατανοητή η άποψη σου απλά εγώ το οδηγώ για 12000 χλμ τώρα.

Ερχόμενος από οδήγηση 14 ετών BMW E46 με M-Pack εργοστασιακό full extra σίγουρα υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε πολλά πράγματα και κυρίως σε θέματα ποιότητας κατασκευής.

Σίγουρα το suzuki δεν είναι BMW (προφανώς) αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι το suzuki vitara  hybrid του 2020 είναι κουραστικό στην άσφαλτο.

Εννοώ ότι είναι σημάδι όχι τέλειας ποιότητας κατασκευής.

Το προηγούμενο Vitara αν δεν κάνω λάθος ήταν μόνιμα τετρακίνητο. Το είχε και ο πατέρας μου και όντως ήταν πολύ κουραστικό στην άσφαλτο.

Για το καινούριο λένε και σε όλα τα reviews ότι δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συνέχεια του ποστ για το i30 fastback

γυρισα απο αντιπροσωπεία Hyundai στο αργος η τιμη που μου εδωσε ειναι 550 ευρω πιο πανω απο hyundai στη Συγγρού. 21450 αργος 20900 αθηνα, στην αθηνα δε ρώτησα αν εχει μεσα πατακια κτλ στο αργος μου πε πατακια και το λαστιχένιο πατακι για το πορτμπαγκάζ. δεν έπεφτε πιο κάτω, για σέρβις θα το πηγαίνω σε αυτόν στο Άργος να δωσω τα παραπάνω χρήματα για να με "προσέξει" καπως καλύτερα αργότερα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, someone- είπε

σε συνέχεια του ποστ για το i30 fastback

γυρισα απο αντιπροσωπεία Hyundai στο αργος η τιμη που μου εδωσε ειναι 550 ευρω πιο πανω απο hyundai στη Συγγρού. 21450 αργος 20900 αθηνα, στην αθηνα δε ρώτησα αν εχει μεσα πατακια κτλ στο αργος μου πε πατακια και το λαστιχένιο πατακι για το πορτμπαγκάζ. δεν έπεφτε πιο κάτω, για σέρβις θα το πηγαίνω σε αυτόν στο Άργος να δωσω τα παραπάνω χρήματα για να με "προσέξει" καπως καλύτερα αργότερα;

Να σε προσέξει περισσότερο δεν νομίζω.

Του είπες ότι έχεις τιμή απο Αθήνα και να στο ρίξει τόσο για να το πάρεις απο εκεί ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...