Προς το περιεχόμενο

Macbook αμαν αυτες οι θερμοκρασιες


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/5/2020 στις 11:30 ΜΜ, nickvas19 είπε

Καλο μηνα ρε παιδια.

Εχω ενα macbook και υποφερει ..... Ανοιγω ενα βιντεο στο youtube και κατευθειαν η θερμοκρασια χτυπαει 90 βαθμους.

Γενικοτερα απο οσο εψαξα υπαρχει ενα θεματακι με τα μακ. Εχω ενα macbook pro 2017 13 inch.

Μπορω να σωθει καπως η κατασταση η οχι; το πηρα καινουργιο και το χω 1,5χρονο.

ευχαριστω.

και στα iPhone έχει παρατηρηθεί αύξηση έντονης θερμοκρασίας. Η μητέρα μου, έχει το XS, έκανε απλά μια αναζήτηση στο youtube, χωρίς να ανοίξει βίντεο και ήταν τόσο ζεστό το κινητό που δε μπορούσες να το πιάσεις.

Διαβάζω στο ιντερνετ, τελευταία, πολλά σχόλια με το ίδιο πρόβλημα και είναι κρίμα γιατί ήθελα να πάρω το iPhone 11 και το μετάνιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, Antilogos1975 said:

προφανως με την ευρεια εννοια στο θεμα καταναλωσης πορων.

και εγω εχω την αισθηση οτι ο browser που καταναλωνει λιγοτερους πορους σε αππλε συσκευες ειναι ο safari.

ρε παιδια εμενα ο σαφαρι μετα απο λιγο γινεται πολυ βαρυς και ειδα χαιρι με brave χωρις να εχω παρατηρησει υψηλες θερμοκρασιες(μεχρι 60 60κατι)το τρεχω σε ενα μακ μπουκ προ του 09 και σε ενα μακ μινι του 14, μηπως φταει η μνημη ραμ εχω και στα 2 4 γκιγκα

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2020 στις 11:30 ΜΜ, nickvas19 είπε

Καλο μηνα ρε παιδια.

Εχω ενα macbook και υποφερει ..... Ανοιγω ενα βιντεο στο youtube και κατευθειαν η θερμοκρασια χτυπαει 90 βαθμους.

Γενικοτερα απο οσο εψαξα υπαρχει ενα θεματακι με τα μακ. Εχω ενα macbook pro 2017 13 inch.

Μπορω να σωθει καπως η κατασταση η οχι; το πηρα καινουργιο και το χω 1,5χρονο.

ευχαριστω.

Οι Ανέμιστηρες σου ακούγονται συχνά ή δυνατά; 

Στις 2/5/2020 στις 12:23 ΜΜ, sarpan είπε

Σε macbook 13 pro 2019 με τον quad core δεν εχω δει πανω απο 60. Δεν το εχω βεβαια 1μιση χρονο αλλα και παλι πιστευω πως 90 ειναι πολυ. Εχεις να δοκιμασεις καποια βαση? Σε δευτερη φαση θα μιλουσα και με Apple μηπως μπορει να γινει αλλαγη της παστας.

Ποιο μοντέλο είναι; Με τις 2 ή τις 4 θύρες thunderbolt? Οι ανεμιστήρες δουλεύουν συχνά; Ακούγονται; Κοιτάω και εγώ να πάρω ένα καινούριο αλλά δεν ξέρω τι και ποιο θα είναι πιο ήσυχο τόσο σε σχέση μεταξύ τους όσο και σε σχέση με το νέο Air 

Στις 3/5/2020 στις 3:21 ΜΜ, nickvas19 είπε

σας ευχαριστω.μπαινω απο το chrome. το safari  δεν το χρησιμοποιω γτ 1ον εχει μεχρι 1080p στο ιδιο βιντεο που στο chrome θα εχει την επιλογη 1440p και 2ον αργει να φορτωσει σελιδες.

εγω εχω μια εφαρμογη μονιτορ που ειναι ακριβης και βλεπω στην μπαρα ανα πασα στιγμη της θερμοκρασιες. 

Εκανα ενα γρηγορο τεστ και οντως ο browser εχει διαφορα...δλδ στο chrome σε 1080p εχω 77% χρηση ενω στο σαφαρι μολις 23%. γτ συμβαινει αυτο; μηπως πρεπει να εγκαταστησω κατι;

ωστοσο οι θερμοκρασιες σε idle ειναι 60 σε καθετη θεση....σε οριζοντια μπορει και 65 με70.

Το chrome είναι αρκετά πιο βαρύ και ανεβάζει θερμοκρασία +10 βαθμούς καμία φορά σε σχέση με το Safari 

Επεξ/σία από timemachine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χωρις Mac fan control (70+ με 1800 στροφες που ειναι απο την μαμα) το εχω βαλει στις 3500 στροφες μαξ  40 βαθμους  εχω mac mini,

 

οσο για την ram 8-16 δεν εχει καμια απολυτος διαφορα τελικα στην απλη χρηση  που το δοκιμασα σε safari κτλ, 

Επεξ/σία από kundi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, timemachine είπε

Ποιο μοντέλο είναι; Με τις 2 ή τις 4 θύρες thunderbolt? Οι ανεμιστήρες δουλεύουν συχνά; Ακούγονται; Κοιτάω και εγώ να πάρω ένα καινούριο αλλά δεν ξέρω τι και ποιο θα είναι πιο ήσυχο τόσο σε σχέση μεταξύ τους όσο και σε σχέση με το νέο Air 

Είναι το μοντέλο με τις 4 θύρες. 
Τους ανεμιστήρες τους έχω ρυθμίσει να δουλεύουν πάνω από τους 40 βαθμούς και γενικά σε χαμηλές στροφές. Όποτε δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με θόρυβο.
Προσωπικά θα πήγαινα σε μοντέλο pro και όχι σε air. Κοιτα και τα καινούργια που ανακοινώθηκαν χθες. Όλα βέβαια συναρτήσει και του budget

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τη συζήτηση μεταξύ safari και chrome, προφανώς για apple συσκευές είναι απόλυτα συμβατό το safari (έχει δημιουργηθεί γι αυτό τον λόγο). Απ΄όπου και να το πιάσεις, συγχρονισμός μεταξύ συσκευών apple, εντολές πχ από touchbar που δεν υποστηρίζονται σε chrome κλπ, δε συγκρίνεται. Είναι μεγάλη συζήτηση το γιατί ο chrome καταναλώνει πάρα πολλούς πόρους για διεργασίες του (4-5 καρτέλες σε λειτουργία μπορεί να σου τρώνε την μισή ram, μερικές επεκτάσεις chrome το άλλο μισό του μισού, και όταν λέω επεκτάσεις μη πάει το μυαλό σου σε κάτι ψαγμένο, και ο flash player επέκταση του chrome είναι, *από τις βαρύτερες*). Δε θα αναλύσω το γιατί καταναλώνει αλλά εφόσον ξέρουμε ότι καταναλώνει κατ'επέκταση θα έχει αντίκτυπο στην επίδοση του mac σου, θερμοκρασίες κτλ. Πιο πολύ λόγο φορτωμένης ram και συνεπώς πολλά swap στον δίσκο.

Με λίγα λόγια 1ο βήμα, εάν ζορίζει ο chrome, πήγαινε σε safari.

Mετά προφανώς εάν συνδέεις κανένα άλλο μονιτορ στο mac σου ή προσπαθείς να παίξεις κανένα παιχνιδάκι (εξαρτάται τα σπεκσ του mac σου αυτό), λογικό είναι να πάρει η gpu σου φωτιά. Άρα 2ο βήμα πρόσεξε αυτά τα δύο.

Βήμα 3ο, για φωτιά στον επεξεργαστή, έλεγξε οι εφαρμογές σου να είναι απ του ντειτ (για εφαρμογές που δεν έχουν κατέβει από το app store, κοίτα σελίδα κατασκευαστή). Κοίτα εφαρμογές που δε χρειάζεσαι και πάτα διαγραφή. Κοίτα εφαρμογές που τρέχουν μόνες τους στο μπακγκραουντ και είτε τερμάτισέ τες εάν δε τις χρειάζεσαι πάντα ή διέγραψέ τες. Εφαρμογές antivirus καταναλώνουν πόρους και αυξάνουν θερμοκρασία. (Για να δεις ποιες εφαρμογές τραβάνε την περισσότερη επεξεργαστική ισχύ πήγαινε στο activity monitor και κλικ στο cpu.)

Όλα τα παραπάνω με δεδομένα το ότι : δεν υπάρχει θέμα στο SMC, είναι "καθαρό" από σκόνη κλπ το εσωτερικό του μακ και ιδιαίτερα τα heat sinks, δεν έχεις γενικότερη βλάβη στο hardware του mac σου, όταν κάνεις χρήση του mac δε μπλοκάρεις την είσοδο αερόψυξης, δεν έχεις κλειδωμένη φουλ φωτεινότητα στην οθόνη για χρόνια.

Συνήθως η φωτιά στα mac έρχεται από ανεπάρκεια του hardware και όχι καλή ψύξη αλλά και αυτό κανονίζεται. Πάρε καμια βασούλα ΕΑΝ τα πράγματα είναι ΤΡΑΓΙΚΑ. Πράγμα που δε θα στο συνέστηνα διαφορετικά γιατί χάνει το μακ το portability και την ουσία του εάν κουβαλάς βάση όπου πας.

Καλό πρόγραμμα για ρύθμιση είναι το Macs Fan Control, βλέπεις και θερμοκρασίες, ρυθμίζεις και τα φανάκια.

 

Εάν δε βοήθησε όλο αυτό τι να πω.. ψήσε πάνω του κανένα αυγό ίσως έχεις τηγάνι. (πλακίτσα)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Bulls66
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι πραγματικά ένα θέμα ετών.

Ίσως λυθεί όταν αρχίσει να βάζει στα MacBook Pro η apple τα δικά της chips.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/5/2020 στις 3:13 ΜΜ, timemachine είπε

Οι Ανέμιστηρες σου ακούγονται συχνά ή δυνατά; 

Ποιο μοντέλο είναι; Με τις 2 ή τις 4 θύρες thunderbolt? Οι ανεμιστήρες δουλεύουν συχνά; Ακούγονται; Κοιτάω και εγώ να πάρω ένα καινούριο αλλά δεν ξέρω τι και ποιο θα είναι πιο ήσυχο τόσο σε σχέση μεταξύ τους όσο και σε σχέση με το νέο Air 

Το chrome είναι αρκετά πιο βαρύ και ανεβάζει θερμοκρασία +10 βαθμούς καμία φορά σε σχέση με το Safari 

Συχνα ακουγονται.δεν μπορω να πω οτι ακουγονται δυνατα.

ο σαφαρι μου τη σπαει. Αλλου το κουμπι ανανεωσης,δεν βλεπω της καρτελες σε dark mode χωρια που πιανει η καθεμια ολη την καρτελα.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Συχνα ακουγονται.δεν μπορω να πω οτι ακουγονται δυνατα.

ο σαφαρι μου τη σπαει. Αλλου το κουμπι ανανεωσης,δεν βλεπω της καρτελες σε dark mode χωρια που πιανει η καθεμια ολη την καρτελα.

4 ή 2 θύρες usb έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικά φροντίζω ο ανεμιστήρας να μην ακούγεται ποτέ. Λειτουργώ Safari αλλά και στο chrome φροντίζω να μην έχω καρτέλες πολλές ανοικτές και κάνω συχνά reload τους browser. Ακόμα και τον safari τον κλείνω και τον ξανανοίγω. Θα μου πείτε είναι δύσκολο. Δύσκολο αλλά τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα φιλε , ειναι γενικο το προβλημα ειδικα τωρα που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες. Τρεις λυσεις εχω να προτεινω. SMC FAN CONTROL, αλλαγή πάστας, βάση ψύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δοκίμασε και το νέο Edge Browser που πρακτικά είναι σαν τον chrome αλλά έχω παρατηρήσει σημαντικά μικρότερη κατανάλωση πόρων σε macbook! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί στον Chrome να μην λειτουργεί σωστά το hardware acceleration με αποτέλεσμα όλο το φορτίο του video decoding να πέφτει στη cpu. Γι' αυτό και βλέπεις υψηλή χρήση cpu με τον chrome.

Δοκίμασε στον Chrome το H264ify extention, ίσως βοηθήσει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...