Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψη σας για την επιλογή φωτογραφικής μηχανής με μέγιστο κόστος τα 850,00 ευρώ. Είμαι μανιώδης ερασιτέχνης με λήψεις σε landscape και φυτά απο το κινητό μου. Θεωρώ πως ήρθε η ώρα να ασχοληθώ περισσότερο ενεργά με το αντικείμενο της φωτογραφίας μέσω μηχανής πλέον και καταλήγω στις miroless περισσότερο για την ευκολία εκμάθησης βάσει πάντα της προηγούμενης εμπειρίας που είχα μέσω κινητού- Huawei p20 pro. Δεν είμαι αρνητικός στις dslr αλλά θα με βοηθούσε η αποψη σας για την επιλογή dslr ή miroless και ποιου μοντέλου σε αυτό το budget. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε nikon dslr, δες D5600 Digital SLR Camera + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR

μαζί με  NIKON AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR

Δείγματα των φακών , δες εδώ του 10-20 και εδώ του 18-55 .

Απαραίτητα διάβασε και για τη χρήση των φίλτρων κυκλικής πόλωσης, στη σημερινή γλώσσα cpl .

 

Για άλλες μάρκες και επιλογές , θα σου πουν άλλοι . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ειχαμε ολοι αυτο το μπατζετ οταν ξεκινουσαμε την φωτογραφια. Αποψη μου ειναι να κοιταξεις σε μτχ μηχανες της σειρας D7xxx της Νikon οπως D7000 7100. Mε τον κιτ φακο οπου συνηθως πανε παρεα  θα εισαι καλυμμενος για ενα πολυ μεγαλο διαστημα μεχρι να εξοικειωθεις με την χρηση φωτογραφικης μηχανης.Επιπλεον θα σου μεινουν πολλα χρηματα για καρτες μνημης, τσαντα ,ενα τριποδο και εξτρα μπαταρια που θα δεις οτι ειναι απαραιτητα. Aργοτερα θα αγορασεις κ εναν macro φακο για να ευχαριστηθεις φωτογραφιες με θεμα λουλουδια. Μην ασχοληθεις με θεματα οπως ποια μηχανη εχει καλυτερη ποιοτητα κτλ στην αρχη. Σαν αρχαριος στις καμερες δεν χρειαζεται να κοιτας τοσο τεχνικα σημεια (mp iso wifi κτλ) οσο εργονομια. Tωρα εαν θες καινουργια για μενα ειναι μονοδρομος η D3500. Υπεροχη μηχανη σε πολυ καλη τιμη.Οι διαφορες με την D5600 που εβαλε ο φιλος πριν ειναι σπαστη οθονη αφης, wifi και αλλα τετοια που προσωπικα δεν τα χρειαζομαι σε φωτογραφικη. Η ποιοτητα εικονας κ ο αισθητηρας ειναι ιδια ακριβως.  Με 400 τιμη Ελλαδας εχεις την καλυτερη entry level dslr. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sakis_colt είπε

 εξτρα μπαταρια που θα δεις οτι ειναι απαραιτητα. 

Αν δεν ξεπερνά τις 900 φωτογραφίες ανά βόλτα, χωρίς φόρτιση , είναι εντάξει με μία μπαταρία.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου οθόνη και έχω τραβήξει 1500 φωτογραφίες σε raw + fine jpg , χωρίς φόρτιση με τη D610 και δεν είχε αδειάσει ακόμη. 

Για μεταχειρισμένη D7100 συμφωνώ κι εγώ, αρκεί να μην την πληρώσει πάνω από 380€ σκέτο σώμα. 

 

Τώρα που το βλέπω, με 650€ από einfin παίρνει του κουτιού D610 και έχει full frame.

https://www.e-infin.com/eu/item/1797/nikon_d610_digital_slr_camera_body_only_black

Με άλλα 90€ , παίρνει τον κλασικό 50ρη af-d

https://www.e-infin.com/eu/item/32/nikon_nikkor_af_50mm_f/1.8d_lens

Αυτά είχα ακριβώς είχα πάρει πριν 2 χρόνια.

Αξίζει πολύ ο συνδιασμός. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κ εγώ 750 έχω κ έχω κ τον 50 g αλλά είπε ότι θέλει φυτά κ τοπία οπότε δεν του κάνει ο 50αρης, τουλάχιστον για τοπια. Προσωπικά δεν θα πρότεινα ποτέ σε αρχάριο με ταβάνι στο μπάτζετ full frame γιατί θα βρει τις τιμές των φακών στην πορεία απαγορευτικές κ ίσως τον αποτρέψει να συνεχίσει. Άμα έχει κάποιος την οικονομική άνεση τότε ναι με τα 1000 για ff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sakis_colt είπε

 θα βρει τις τιμές των φακών στην πορεία απαγορευτικές κ ίσως τον αποτρέψει να συνεχίσει.

Υπάρχουν και παλιοί προσιτοί φακοί . Δες τον 35-105 στην υπογραφή μου. 

Για μάκρο δεν του κάνει ο 50ρης, για τοπία κάτι γίνεται . 

Αν ξαναφέρει το infinity κομμάτια, υπάρχει και προσιτός 35ρης για nikon ff.

https://www.e-infin.com/eu/item/390/nikon_af_nikkor_35mm_f/2_d_lens

 

και μάκρο 

https://www.e-infin.com/eu/item/346/tokina_at-x_m100_af_pro_d_af_100mm_f/2.8_lens_for_nikon

 

άλλοι γενικής χρήσης, γύρω στα 550€ , όπως ο νέος tamron 35-150 f/2.8 - 4 

ο wide zoom 17-35 κάπου 480€ . 

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία. 

Όλα αυτά όχι ως μοναδική λύση , αλλά για ενημέρωση ως προς την έρευνα αγοράς , σχετικά με το τι πραγματικά υπάρχει διαθέσιμο ,

όχι μόνο οι συνήθεις επιλογές πολλών. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, να ρωτήσω σχετικά με την εγγύηση και πιθανό σέρβις στις μηχανές nikon είστε ευχαριστημένοι; επίσης τι πρέπει να προσέχω σε αγορά μεταχειρισμενης μηχανής; ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταχειρισμένη , να μην την πληρώσεις ακριβότερα από καινούργια. Και να μην είναι με άπειρα κλικ . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μηχανές γενικά οι φακοί είναι πιο σημαντικοί από τα σώματα.

Οπότε για το Macro που θέλεις θα δεις μικρή βελτίωση με τον κιτ φακό σε σχέση με το κινητό σου.

Θα σου πρότεινα να πας σε Canon M100 που τη βρίσκεις κιτ στα ~300 ευρώ και μαζί να πάρεις και τον Maco φακό της Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM Lens.

Έχει ενσωματωμένο "φλας" και γενικά είναι ό,τι ακριβώς θέλει ένας που ξεκινάει τώρα.

Με το συνδυασμό αυτό θα δεις διαφορά στο Macro σου σε σχέση με το κινητό σου και θα είναι σχετικά φορητός επίσης και θα είσαι κάπου στα 600 ευρώ σύνολο αγοράζοντας από Ελλάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Τελικά κατέληξα στη πρόταση του Dr_73 με τη d5600 και τον φακό 10-20mm. Προσπάθησα να βγάλω άκρη για φίλτρο cpl αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιος φακός κάνει για τη συγκεκριμένη μηχανή με αυτούς τους φακούς. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είναι χρήσιμη η άποψη του. Επίσης χρειάζεται κάποια προστασία απο γδαρσιματα η οθόνη ή ο φακός και ποια είναι τα κατάλληλα; ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gromar είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Τελικά κατέληξα στη πρόταση του Dr_73 με τη d5600 και τον φακό 10-20mm. Προσπάθησα να βγάλω άκρη για φίλτρο cpl αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιος φακός κάνει για τη συγκεκριμένη μηχανή με αυτούς τους φακούς. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είναι χρήσιμη η άποψη του. Επίσης χρειάζεται κάποια προστασία απο γδαρσιματα η οθόνη ή ο φακός και ποια είναι τα κατάλληλα; ευχαριστώ πολύ 

    Μόνο για τον φακό , θα σκεφτόμουνα για κανένα after market lens hood μπροστά , είναι λίγο φαρδουτσικος αν και κοντός και μπορεί να φάει καμιά αδέσποτη , οπότε όντας plastic fantastic μια πιθανή ζημία στο lens thread είναι σίγουρη . 

    Για οθόνες και λοιπά στο σώμα , νομίζω μια μεμβράνη είναι παραπάνω από αρκετή . Μην το παρακανετε με τα προστατευτικά εν γένει , κάποια χρειάζονται πραγματικά , κάποια άλλα όχι τόσο . 

   Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση όμως , είναι το γεγονός ότι πράγματι ο συγκεκριμένος φακός δέχεται εύκολα CPL φίλτρο κι' αυτό διότι το zoom του είναι εσωτερικό , οπότε το μπροστινό μέρος του δεν περιστρέφεται , κάτι που θα δημιουργούσε ζήτημα στην χρήση ενός τέτοιου φίλτρου . Από την άλλη εσείς δηλώσατε αρχάριος σε ότι αφορά τις μηχανές ? Απλή απορία είναι .

   Αν αγοράσατε τον συνδυασμό , εύχομαι καλές λήψεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι είμαι αρχάριος απλά η χρήση ενός cpl filter ήταν μια επιπλέον συμβουλή και σκέφτηκα μήπως είναι χρήσιμο να έκανα την αγορά μαζί με την μηχανή. Έτσι και αλλιώς την παραγγελία την έχω κάνει και η χρήση ενός τέτοιου φίλτρου θα ερχόταν σε δεύτερη μοίρα. Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φίλτρα προστασίας , καλό είναι να πάρεις ένα uv για να μη γρατζουνίσεις το φακό. Εφόσον έχει έρθει η μηχανή και τη χρησιμοποιείς.

Για τον κιτ φακό .  Ο άλλος (10-20)  , έχει το παρασολέηγ του, του το φοράς πάντα , προστατεύει .

highres-nikkor_10-20mm_top_view_at_20mm_

 

 

Παίρνεις ένα uv lens filter (δες σκρουτζ) και το βιδώνεις μπροστά. 

Στον kit , πάρε και ένα cpl. 

Γενικά , έχε υπόψη , ότι το cpl , δουλεύει σε εστιακές αποστάσεις μεγαλύτερες από 35mm σε full frame ή για nikon crop που έχει crop factor X1.5 από τα 24mm.

Οπότε στον 10-20 δεν βάζεις cpl, στον κιτ βάζεις και δεν το χρησιμοποιείς στα 18mm, αλλά το χρησιμοποιείς από τα 24mm και πάνω. 

 

Παρασολέηγ για τον κιτ, πάρε όχι γνήσιο από το ebay . Κάνει 1.50€ από κίνα, με μεταφορικά, απλά θα κάνει 2 μήνες να έρθει. Δεν αξίζει να πάρεις γνήσιο . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...