Προς το περιεχόμενο

Το Office στο iPad θα υποστηρίζει πλέον ποντίκι & trackpad


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ignome4 είπε

Άρα με την ίδια λογική, κάποιος δεν πρέπει να αγοράζει ένα iPhone των 1400€ επειδή με τα ίδια χρήματα μπορεί να έχει ένα MacBook Pro ανεξάρτητα αν το έχει μεγαλύτερη ανάγκη... 🤷‍♂️

 

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

ναι αλλά εδώ μιλάμε για χρήση laptop replacement απο την στιγμή που εισάγει το magic keyboard + συμβατότητα με το office και απο την στιγμή που είναι ακριβότερο και λιγότερο ισχυρό δεν βλέπω λόγους για αυτή την χρήση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

 

Εγώ αυτό που έχω να πω, και μιλώντας από προσωπική εμπειρία, εδώ και 2 βδομάδας   έκανα μερικό switch (κοντά στο 60%)  από MacBook Pro σε iPad Pro 12,9’ και είμαι απίστευτα ικανοποιημένος γιατί κάνω πολύ καλύτερα την δουλειά μου, και όταν με καλό έρθουν και οι υπόλοιπες εφαρμογές που μου λείπουν μάλλον δεν θα ξαναπάω σε Mac

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Εγώ αυτό που έχω να πω, και μιλώντας από προσωπική εμπειρία, εδώ και 2 βδομάδας  έκανα μερικό switch (κοντά στο 60%)  από MacBook Pro σε iPad Pro 12,9’ και είμαι απίστευτα ικανοποιημένος γιατί κάνω πολύ καλύτερα την δουλειά μου, και όταν με καλό έρθουν και οι υπόλοιπες εφαρμογές που μου λείπουν μάλλον δεν θα ξαναπάω σε Mac

ναι ωραία πάμε πάλι απο την αρχή το ipad σαν gadget προφανώς και έχει χρήσεις και προφανώς και απευθύνεται σε ομάδες που το θέλουν αλλιώς δεν θα υπήρχαν τα tablets σαν segment γενικά στην αγορά... 

 

Αλλά εδώ μιλάμε ότι είναι άστοχο να δώσεις παραπάνω λεφτά για να συμβιβαστείς ενώ μπορείς με τα ίδια να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να συμβιβαστείς και αυτό πάντα όταν μιλάμε με επίκεντρο δουλειές γραφείου και γενικά laptopreplacement (όταν αλλάζεις την χρήση σου σε ταblet δεν σημαίνει ότι είναι laptop replacement απλά σημαίνει ότι εσύ δεν έχεις ανάγκη απο laptop όταν για παράδειγμα κάποιος έχει ένα κινητό και τίποτα άλλο και με αυτό κάνει μια χαρά την δουλειά του στέλνει mails κτλ δεν σημαίνει πως το κινητό ειναι laptop replacement ή desktop replacement επειδή αυτός ο χρήστης έχει ανάγκη μονο απο ένα κινητό... μιλάμε για αντικειμενικά κριτήρια όχι υποκειμενικά δηλαδή) 

 

Και όταν βάζεις "pro" στο όνομα μιας συσκευής του δίνεις keyboard+pad+ stand και ανακοινώνεις συμβατότητες με προγράμματα γραφείου καθώς και ζητάς λεφτά αντίστοιχα και παραπάνω απο ένα laptop που προορίζεται για αυτή την δουλειά πάει να πει πως το πλασάρεις και(εκτός των άλλων χρήσεων που για τις άλλες χρήσεις καλώς θέλεις tablet) για την αγορά των laptop 

 

Θα είχε νόημα να προσθέσεις την κουτσουρεμένη επεκτασιμότητα  αν μπορούσες να χτυπήσεις στην τιμή ή στις επιδόσεις (oπότε ναι έχει νόημα ένα απλό ipad με folio keyboard για να κάνεις κάνα έdit στο word που και που αν κυρίως θέλεις απλές χρήσεις tablet μιας και θα σου βγεί 500 ευρώ περίπου) αλλά  εδώ η apple δεν χτυπάει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο ακόμη και συγκρίνοντας το ipadpro με τα δικά της laptop πάντα μιλώντας για "pro" χρήσεις ή δουλειές γραφείου όχι για άλλες χρήσεις. 

 

Για εσένα προσωπικά δεν αμφιβάλω αν σου είναι πιο χρήσιμο αλλά αυτό απλά πάει να πει ότι κάνεις ελαφριά χρήση που δεν έχει να κάνει με "pro" εφαρμογές ή δουλείες γραφείου σε κάποια μεγάλη ένταση αλλιώς απλά ξόδεψες παραπάνω λεφτά για να περιμένεις να έρθουν νέα apps και να συμβιβαστείς με το splitscreen το ποντίκι και τα λοιπά μειονεκτήματα (πχ ακόμη και σε περιφερικά όπως εκτυπωτές κτλ ή συνδεσιμότητα ) του iOS σε σχέση με το MAC OS X και τα προγράμματα του (που δεν ειναι απλά apps ) 

 

Υποθέτω η χρήση σου είναι FB youtube netflix spotify selfies ζωγραφιές σημειώσεις διάβασμα ebook και κάνα mail οπότε καλά κάνεις και πήγες σε tablet αλλά για δουλειά γραφείου/production κτλ πολύ απλά δεν αξίζει να δώσεις τα λεφτά εφόσον μπορείς να πας σε macbook pro ή air ή windows laptop 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

ναι αλλά εδώ μιλάμε για χρήση laptop replacement απο την στιγμή που εισάγει το magic keyboard + συμβατότητα με το office και απο την στιγμή που είναι ακριβότερο και λιγότερο ισχυρό δεν βλέπω λόγους για αυτή την χρήση. 

 

Λάθος. ΕΣΥ μιλάς για laptop replacement. Κάποιος μπορεί να κάνει τη δουλειά του μόνο με MacBook, κάποιος μόνο με iPad και κάποιος και με τα δύο.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Office στο MacBook. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Office στο iPad. ΑΛΛΑ: Δεν μπορείς να σχεδιάσεις με το pencil στο MacBook, δεν μπορείς να τραβήξεις φωτογραφίες και AR με το MacBook, δεν μπορείς να κρατήσεις χειρόγραφες σημειώσεις με το MacBook, δεν μπορείς να σκανάρεις απευθείας έγγραφα σε PDF στο MacBook. Και ένα σωρό ακόμα πράγματα που μπορείς να κάνεις στο iPad και όχι στο MacBook. Όπως υπάρχουν ένα σωρό πράγματα (σαφώς λιγότερα) που μπορείς να κάνεις στο MacBook και όχι στο iPad.

Bottom line: ανοίξτε λίγο το μυαλό και αρχίστε να σχολιάζετε βάζοντας τον εαυτό σας στη θέση κάποιων άλλων και όχι με βάση τις δικές σας ανάγκες. Δεν είναι δύσκολο, λίγη φαντασία θέλει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Το ipad της φωτό είναι ipad pro 2020 και το πληκτρολόγιο/stand που μόλις βγήκε ειναι συμβατό μόνο με αυτό απότι ξέρω (και λογικά όλη αυτή η κίνηση για επιπλέον συμβατότητα με στόχο αυτό κυρίως έγιναν αφού για "pro" δουλειές υποτίθεται πως προορίζεται) και για το ipad pro υπάρχουν διάφορες εκδόσεις με διαφορετικές οθόνες πχ 11" και 12" και λιγο διαφορετικό hardware μέχρι 1500 μπορεί να φτάσει. 

Φίλε μου, δεν ξέρω τι δείχνει η φωτογραφία αλλά το βασικό ipad δεν είναι σίγουρα αυτό που περιγράφεις. Το 9.7 6th generation που πήρε την αναβάθμιση για ipados (άρα και υποστήριξη mouse) κοστίζει αυτή τη στιγμή περί τα 400€ ας πούμε. Με ένα πληκτρολόγιο κινέζικο (των 25€) και ένα Bluetooth mouse της Logitech, έχει αλλάξει χρήση και ύφος. Δουλεύεις άνετα office και άλλες εφαρμογές και στο λέει κάποιος που όχι μόνο το έχει, αλλά το χρησιμοποιεί και στην εργασία του.

Εξακολουθώ λοιπόν, να μην καταλαβαίνω ποιό είναι το βασικό ipad που ανέφερες (εκτός και αν αναφέρεσαι σε σειρά pro).

Το πού μπορεί να φτάσει δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Ταμπλέτα Lenovo δες και ψάξε να δεις μέχρι που μπορεί να φτάσει (αναφέρομαι σε μια μέση εταιρία).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Λάθος. ΕΣΥ μιλάς για laptop replacement. Κάποιος μπορεί να κάνει τη δουλειά του μόνο με MacBook, κάποιος μόνο με iPad και κάποιος και με τα δύο.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Office στο MacBook. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Office στο iPad. ΑΛΛΑ: Δεν μπορείς να σχεδιάσεις με το pencil στο MacBook, δεν μπορείς να τραβήξεις φωτογραφίες και AR με το MacBook, δεν μπορείς να κρατήσεις χειρόγραφες σημειώσεις με το MacBook, δεν μπορείς να σκανάρεις απευθείας έγγραφα σε PDF στο MacBook. Και ένα σωρό ακόμα πράγματα που μπορείς να κάνεις στο iPad και όχι στο MacBook. Όπως υπάρχουν ένα σωρό πράγματα (σαφώς λιγότερα) που μπορείς να κάνεις στο MacBook και όχι στο iPad.

Bottom line: ανοίξτε λίγο το μυαλό και αρχίστε να σχολιάζετε βάζοντας τον εαυτό σας στη θέση κάποιων άλλων και όχι με βάση τις δικές σας ανάγκες. Δεν είναι δύσκολο, λίγη φαντασία θέλει.

άνοιξε το μυαλό το δικό σου πρώτα προτού συμβουλέψεις άλλους να το κάνουν αυτό και διάβασε ξανά τα ποστ μου 

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Φίλε μου, δεν ξέρω τι δείχνει η φωτογραφία αλλά το βασικό ipad δεν είναι σίγουρα αυτό που περιγράφεις. Το 9.7 6th generation που πήρε την αναβάθμιση για ipados (άρα και υποστήριξη mouse) κοστίζει αυτή τη στιγμή περί τα 400€ ας πούμε. Με ένα πληκτρολόγιο κινέζικο (των 25€) και ένα Bluetooth mouse της Logitech, έχει αλλάξει χρήση και ύφος. Δουλεύεις άνετα office και άλλες εφαρμογές.

Εξακολουθώ λοιπόν, να μην καταλαβαίνω ποιό είναι το βασικό ipad που ανέφερες (εκτός και αν αναφέρεσαι σε σειρά pro).

Το πού μπορεί να φτάσει δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Ταμπλέτα Lenovo δες και ψάξε να δεις μέχρι που μπορεί να φτάσει (αναφέρομαι σε μια μέση εταιρία).

δεν έχουν κανονικό mouse αυτά τα ipad είναι accessibility feature... κανονικό mouse (σχεδόν) έχει το ipad pro 2020 και το magic keyboard της apple είναι συμβατό με αυτό 

εννοείται ότι τα πιο φθηνά ipad είναι ακόμη χειρότερα σε τέτοιες χρήσεις αλλά απο την άλλη δεν έχει σημασία γιατί δεν απευθύνονται σε τέτοιες χρήσεις έχουν μικρότερη τιμή και εκεί έχει νόημα να αγοράσεις κάποιο keyboard ή mouse για να κάνεις που και που ψιλοδουλειές μιας και απο θέμα χρημάτων συμφέρει εφόσον δεν έχεις τεράστιες απαιτήσεις το ίδιο δεν μπορεί να πει κανείς όμως για την αγορά ipad pro +magic keyboard για χρήσεις γραφείου και γενικά "pro" πχ επεξεργασία βίντεο/εικόνας/προγραμματισμο κτλ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ναι ωραία πάμε πάλι απο την αρχή το ipad σαν gadget προφανώς και έχει χρήσεις και προφανώς και απευθύνεται σε ομάδες που το θέλουν αλλιώς δεν θα υπήρχαν τα tablets σαν segment γενικά στην αγορά... 

Αλλά εδώ μιλάμε ότι είναι άστοχο να δώσεις παραπάνω λεφτά για να συμβιβαστείς ενώ μπορείς με τα ίδια να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να συμβιβαστείς και αυτό πάντα όταν μιλάμε με επίκεντρο δουλειές γραφείου και γενικά laptopreplacement (όταν αλλάζεις την χρήση σου σε ταblet δεν σημαίνει ότι είναι laptop replacement απλά σημαίνει ότι εσύ δεν έχεις ανάγκη απο laptop όταν για παράδειγμα κάποιος έχει ένα κινητό και τίποτα άλλο και με αυτό κάνει μια χαρά την δουλειά του στέλνει mails κτλ δεν σημαίνει πως το κινητό ειναι laptop replacement ή desktop replacement επειδή αυτός ο χρήστης έχει ανάγκη μονο απο ένα κινητό... μιλάμε για αντικειμενικά κριτήρια όχι υποκειμενικά δηλαδή) 

Και όταν βάζεις "pro" στο όνομα μιας συσκευής του δίνεις keyboard+pad+ stand και ανακοινώνεις συμβατότητες με προγράμματα γραφείου καθώς και ζητάς λεφτά αντίστοιχα και παραπάνω απο ένα laptop που προορίζεται για αυτή την δουλειά πάει να πει πως το πλασάρεις και(εκτός των άλλων χρήσεων που για τις άλλες χρήσεις καλώς θέλεις tablet) για την αγορά των laptop 

Θα είχε νόημα να προσθέσεις την κουτσουρεμένη επεκτασιμότητα  αν μπορούσες να χτυπήσεις στην τιμή ή στις επιδόσεις (oπότε ναι έχει νόημα ένα απλό ipad με folio keyboard για να κάνεις κάνα έdit στο word που και που αν κυρίως θέλεις απλές χρήσεις tablet μιας και θα σου βγεί 500 ευρώ περίπου) αλλά  εδώ η apple δεν χτυπάει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο ακόμη και συγκρίνοντας το ipadpro με τα δικά της laptop πάντα μιλώντας για "pro" χρήσεις ή δουλειές γραφείου όχι για άλλες χρήσεις. 

Για εσένα προσωπικά δεν αμφιβάλω αν σου είναι πιο χρήσιμο αλλά αυτό απλά πάει να πει ότι κάνεις ελαφριά χρήση που δεν έχει να κάνει με "pro" εφαρμογές ή δουλείες γραφείου σε κάποια μεγάλη ένταση αλλιώς απλά ξόδεψες παραπάνω λεφτά για να περιμένεις να έρθουν νέα apps και να συμβιβαστείς με το splitscreen το ποντίκι και τα λοιπά μειονεκτήματα (πχ ακόμη και σε περιφερικά όπως εκτυπωτές κτλ ή συνδεσιμότητα ) του iOS σε σχέση με το MAC OS X και τα προγράμματα του (που δεν ειναι απλά apps ) 

Υποθέτω η χρήση σου είναι FB youtube netflix spotify selfies ζωγραφιές σημειώσεις διάβασμα ebook και κάνα mail οπότε καλά κάνεις και πήγες σε tablet αλλά για δουλειά γραφείου/production κτλ πολύ απλά δεν αξίζει να δώσεις τα λεφτά εφόσον μπορείς να πας σε macbook pro ή air ή windows laptop 

Αγαπητέ μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω οποτε το σταματάω εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

ΟΚ, κατάλαβα (εγώ αλλά και οι περισσότεροι). Καλό βράδυ! 

Κοίτα για τους άλλους δεν ξέρω μιας και σε αντίθεση με εσένα δεν αυτοπροσδιορίζομαι ο πρεσβευτής του insomnia αλλά εγώ κατάλαβα την απλοϊκότητα με την οποία αντιλαμβάνεσαι τα πράματα οπότε λογικό να μην καταλαβαίνεις τι γράφω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Κοίτα για τους άλλους δεν ξέρω μιας και σε αντίθεση με εσένα δεν αυτοπροσδιορίζομαι ο πρεσβευτής του insomnia αλλά εγώ κατάλαβα την απλοϊκότητα με την οποία αντιλαμβάνεσαι τα πράματα οπότε λογικό να μην καταλαβαίνεις τι γράφω 

Άστο φίλε, από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο και μπήκες να σχολιάσεις όπως κάποιοι άλλοι το iPad και όχι την υποστήριξη της Microsoft στο iPad os που είναι και το θέμα. Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Εβγαλες μάλιστα ανούσια αγορά το iPad Pro 11” επειδή δεν σου βγαίνει η θεωρία χωρίς καν να το έχεις δουλέψει. Με λίγα λόγια χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα ότι σε βολεύει για να υπερασπιστείς μια άποψη που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Το iPad έχει ελαφρύτερο OS από το laptop και κάποιοι το προτιμούν για χίλιους δυο λόγους . Δεν φτιάχτηκε να αντικαταστήσει το λαπτοπ. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Αυτό θα γίνει σταδιακά και όταν γίνει εσυ πάλι θα γκρινιάζεις για κάτι άλλο μιας και οι θεωρίες σου θα έχουν πέσει στο κενό. 10 χρόνια διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια για το iPad και όποια εξέλιξη γίνεται σε αυτό ,αυτοί που το κοροϊδεύανε , τους κακοφαίνεται όπως τώρα και ψάχνουν ένα καρό δικαιολογίες να την πουν ,όπως κανείς εσυ. 
Το παραμύθι τελείωσε. Το iPad έχει μέλλον και αν σας καταστρέφει τα όσα πιστεύατε τότε περαστικα....

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, atheatos είπε

Άστο φίλε, από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο και μπήκες να σχολιάσεις όπως κάποιοι άλλοι το iPad και όχι την υποστήριξη της Microsoft στο iPad os που είναι και το θέμα. Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Εβγαλες μάλιστα ανούσια αγορά το iPad Pro 11” επειδή δεν σου βγαίνει η θεωρία χωρίς καν να το έχεις δουλέψει. Με λίγα λόγια χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα ότι σε βολεύει για να υπερασπιστείς μια άποψη που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Το iPad έχει ελαφρύτερο OS από το laptop και κάποιοι το προτιμούν για χίλιους δυο λόγους . Δεν φτιάχτηκε να αντικαταστήσει το λαπτοπ. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Αυτό θα γίνει σταδιακά και όταν γίνει εσυ πάλι θα γκρινιάζεις για κάτι άλλο μιας και οι θεωρίες σου θα έχουν πέσει στο κενό. 10 χρόνια διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια για το iPad και όποια εξέλιξη γίνεται σε αυτό ,αυτοί που το κοροϊδεύανε , τους κακοφαίνεται όπως τώρα και ψάχνουν ένα καρό δικαιολογίες να την πουν ,όπως κανείς εσυ. 
Το παραμύθι τελείωσε. Το iPad έχει μέλλον και αν σας καταστρέφει τα όσα πιστεύατε τότε περαστικα....

Μαρέσει η υπογραφή σου φίλε... καμία σχέση με εσένα όμως.

 

1) Ποιος είπε ότι δεν έχω δουλέψει ipad? παίζει να έχω εμπειρία με τα μηχανήματα αυτά (καλά γενικά με υπολογιστές σίγουρα δεν το συζητάω) απο τους περισσότερους που σχολιάζουν εδώ μέσα κρίνοντας απο το τι γράφουν... εγώ απάντησα απλά στην ερώτηση αν έχω κάποιο δικό μου δηλαδή να αγόρασα κάποιο για προσωπική χρήση και επειδή είμαι ειλικρινής είπα πως δεν έχω  (και γιατί ήδη ήξερα που το πήγαινε αυτός που με ρώτησε και ήθελα απλά να δείξω πόσο pointless είναι η ερώτηση του, επίσης θα μπορούσα άνετα να πω ψέματα αν ήθελα να παραπλανήσω...αλλά φυσικά αυτό που να αντιληφθούν τα fanboys )Το ότι δεν έχω προσωπικά ipad σημαίνει ότι απλά προσωπικά δεν έχω λόγο να θέλω κάτι τέτοιο.

 

2) δεν έβγαλα μια ανούσια αγορά όλο το ζουμί σε αυτό ακριβώς το set είναι η αδυναμία του να το αντιληφθείς δεν σημαίνει πως είναι ανούσια το ipadOS trackpad(το "κανονικό" ποντίκι) εισηχθεί για το  ipad pro μαζί με μερικά άλλα πραγματάκια  (και θα μπει σε αναβάθμιση και για τα υπόλοιπα σύντομα ή μπορεί ήδη να έχει γίνει ξεκίνησε μετά την κυκλοφορία για το Ipad pro και το είχε μόνο αυτό αρχικά) η Microsoft κάνει την αναβάθμιση όπως λέει και η πηγή για αυτό το συγκεκριμένο feature και για τα άλλα που εισήχθησαν με το Ipad pro
 

2β) If it looks like shit it smells like shit it tastes like shit then it is shit λέμε στο χωριό μου το να βάλεις laptop stand + να αναπτύξεις trackpad + φυσικό πληκτρολόγιο και να αλλάξεις την φύση του ως tablet δηλαδή και να πας να το κάνεις να μοιάζει με Laptop  πάει να πει πως ακριβώς θες να πλασάρεις σαν αντικαταστάτη για λαπτοπ τώρα εσύ όταν φτύνει κάποιος μπορείς να λες πως βρέχει αλλά η αλήθεια παραμένει και δεν ειναι κανένα μυστικό ότι η apple πλασάρει το Ipad pro με το magic keyboard για αυτόν τον σκοπό 

 

3) Η δεν ξέρετε να διαβάζετε κάποιοι εδώ μέσα ή απλά έχετε το ένστικτο της αγέλης οπότε αν πει κάποιος κάτι για την apple πέφτετε με τα μούτρα, για χιλιοστή φορά κανένας δεν είπε ότι το ipad δεν έχει τις χρήσεις του και με έχετε ζαλίσει να μου λέτε ότι έχει τις χρήσεις του και τα καλά του... έλα στην απάντηση σου πες μου ακόμη μια φορά πόσο καλό είναι για χρήση tablet λες και είπα πουθενά το αντίθετο.. θα το κάνεις όμως και αν όχι εσύ σίγουρα κάποιος άλλος παίχτης της ομάδας... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά κάνει η Microsoft και σκέφτεται την αναβάθμιση του office για το iPad OS. Λογική αναμενόμενη αλλά και επιβεβλημένη εξέλιξη.

Το αν το iPad Pro αξίζει ή όχι τα λεφτά του και αν είναι τόσο χρηστικό με την προσθήκη πληκτρολογίου και mouse που αρχίζει και μπαίνει στα χωράφια άλλων συσκευών της Apple είναι καθαρά υποκειμενικό, αν και το τελευταίο είμαι σίγουρος ότι η Apple το ξεψαχνίζει συνεχώς γιατί θα παίξει (και παίζει) τεράστιο ρόλο.

Κάπου διάβασα ότι το iPad αποκλείεται να γίνει laptop ... η ιστορία γενικά έχει δείξει ότι λέξεις όπως ,ποτέ και αποκλείεται εκθέτουν αυτούς που τις λένε. Η ιστορία της τεχνολογίας και της ίδιας της Apple  έχει δείξει ότι μπορούν να γίνουν μεγάλες αλλαγές, ακόμη και μεγάλες ... επαναφορές, παράδειγμα το MacBook, είχε φανατικό κοινό είχε τεράστιες πωλήσεις ήταν από τα top προϊόντα της Apple, όλα αυτά μέχρι να έρθει το MacBook Air και μετά από μερικά χρόνια απλά να κάνει το τότε MacBook πολύ λιγότερο αναγκαίο για τους πολλούς που αγόραζαν συνήθως. Στην πορεία προφανώς ανακάλυψε η Apple ότι υπάρχει και πάλι αγοραστικό κοινό και το ανέστησε. Και μετά ... το έκανε ξανά pause. Μέχρι πιθανόν να βγεί καινούργιο με δικό της επεξεραστή που θα παίζει όπως λένε και ios και MacOS!

Αυτή την στιγμή υπάρχουν το iPad Pro, το Macbook, και το Macbook Air, που παίζουν πολύ κοντά (με μικρές διαφορές) σε φορητότητα, δυνατότητες και λειτουργικότητα σε ότι αφορά στην συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών. Σε ότι αφορά διασκέδαση, επικοινωνία, ψυχαγωγία, αλλά και ένα κομμάτι (που για το κάθε είδος εργασίας διαφέρει) από την εργασία τους.

Τα πράγματα δείχνουν να μπερδεύτηκαν ακόμη πιο πολύ με την έλευση πληκτρολογίου και mouse στο iPad Pro που το ανέβασαν επίπεδο και το έφεραν πολύ κοντά στο Macbook αλλά και πιο κοντά στο Air.

Ο καθένας κάνει την επιλογή του αλλά νομίζω ότι δύσκολα ακόμη θα άφηνε κάποιος το MacBook Air ή ακόμη και το Macbook , θα το πουλούσε για πάρει και να δουλεύει μόνο σε iPad Pro. Για την ώρα πιο πιθανή φαίνεται η συνύπαρξη του iPad με κάποια άλλη συσκευή.

Εγώ για παράδειγμα μέχρι πριν από λίγο καιρό δεν έβρισκα κανένα λόγο να αγοράσω tablet. Αλλά η δυνατότητα προσθήκης πληκτρολογίου σε iPad αλλάζει τα δεδομένα, μπορώ να μεταφέρω μεγάλο όγκο σε αυτό το Macbook Pro που τώρα κάνει όλη την λάντζα. Γιατί και για μένα στην επιλογή tablet το iPad είναι μονόδρομος. 

Απλά κάθε φορά που σκέφτεστε μια συσκευή Apple να μην ξεχνάτε ότι είναι μια εταιρία που απευθύνεται καταρχήν και σε μεγάλο βαθμό σε μια αγορά 350.000.000 Ανθρώπων και είναι εστιασμένη εκεί η προσοχή της, οπότε και η κυκλοφορία κάθε συσκευής της είναι με βάση τις ανάγκες αυτής της αγοράς.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Κοίτα για τους άλλους δεν ξέρω μιας και σε αντίθεση με εσένα δεν αυτοπροσδιορίζομαι ο πρεσβευτής του insomnia αλλά εγώ κατάλαβα την απλοϊκότητα με την οποία αντιλαμβάνεσαι τα πράματα οπότε λογικό να μην καταλαβαίνεις τι γράφω 

Λογικό, πράγματι. Σε μια πρόταση χωρίς σημεία στίξης, αδυνατεί κανείς να καταλάβει τι θες να πεις. Το ότι προσπαθείς βέβαια να γίνεις προσβλητικός, θα έλεγα ότι είναι το μοναδικό ξεκάθαρο στη συζήτηση. Καλό κουράγιο εύχομαι.

7 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

παίζει να έχω εμπειρία με τα μηχανήματα αυτά (καλά γενικά με υπολογιστές σίγουρα δεν το συζητάω) απο τους περισσότερους που σχολιάζουν εδώ μέσα κρίνοντας απο το τι γράφουν...

ΥΓ Σε λες και μύστη δηλαδή, όχι αστεία! Άνθρωπος μετριόφρων, χωρίς έπαρση!

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...