Προς το περιεχόμενο

Μητρικη για Ryzen 5 3600


merkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιαδήποτε Β450, όποια σου αρέσει η διάταξη των θυρών. Και B350/370 ακόμα. Μην σου πω και Α320 αν τηρεί τα προηγούμενα. Να έχει και μια υποτυπώδη έστω ψύκτρα στα mosfet, και 4 φάσεις τροφοδοσίας (υπάρχουν ελάχιστες μητρικές με 3, κάτοχος ο γράφων). Ryzen ready το πιο πιθανό να είναι όλες πλέον. Οι οικονομικές Asrock έχουν βγάλει κάποια θέματα με κακές παρτίδες, αν διαβάσεις σχόλια σε skroutz αλλά και εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεν καταλαβαίνω τόσο πολύ το τριπάκι με την αναβαθμισιμότητα - δηλαδή ο 3600 σε ένα χρόνο από τώρα θα είναι ανεπαρκής και θα σκέφτεσαι αναβάθμιση σε 4xxx? Το θεωρώ εντελώς απίθανο. Αντίθετα με την ισχύ που διαθέτει θα σε βγάλει άνετα μερικά χρονάκια και ενδιάμεσα θα έχουμε ήδη DDR5, PCI-e 5.0 και μύρια άλλα που έπονται - μέχρι τότε θα έχεις ξεχάσει ότι κάποτε είχαν βγεί οι Zen3. Για μένα πάρε μια ποιοτική Β450 ή και Χ470 χωρίς να "ματώσεις" οικονομικά και φτιάξε το PCάκι σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, merkon είπε

Καλησπερα απο UK, εντος της ερχομενης εβδομαδας θα στησω το νεα μου gaming pc που θα βασιζεται σε Ryzen 5 3600.

Το να διαλεξω ομως την καταλληλη μητρικη το βρισκω για καποιο λογο πραγματικα βουνο δυστυχως.

Η Tomahawk Max που προτεινεται απο πολλους ειναι δυστυχως μη διαθεσιμη και δε μπορω να την βρω πουθενα, το ιδιο και η Mortar Max.
Μπορω να βρω την X470 Gaming Plus Max στα 105 περιπου και την B450 Gaming Pro Carbon AC στα 128 (που ερχεται με wireless adapter μιας που θα τον χρειαστω).

Σε ASrock βρισκω την Steel Legend B450 στα 100 επισης και η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτει πολυ με το ποια να διαλεξω.

Οι υλοποιησεις της MSI απο οτι εχω καταλαβει προτιμουνται γιατι εχουν καλυτερα ρευματα αν δε κανω λαθος;

Αξιζει να ανεβω στα 138 και να παρω την Gaming Pro Carbon μιας που θα χρειαστω το wireless που εχει ηδη κουμπωμενο ή να παω σε καποια αλλη και να παρω ενα εξτρα wireless card;

Καθε βοηθεια πραγματικα ευπροσδεκτη γιατι το μονο που δεν εχω παραγγειλει ακομα ειναι η μητρικη και ενας ssd και το συστημα μου θα ειναι ετοιμο για στησιμο!

Η B450 Gaming Pro Carbon AC που αναφερεις ειναι η καλυτερη B450 μητρικη που βγηκε και καλυτερη και απο την tomahawk. Στα λεφτα που την βρηκες ειναι ταμαμ. Αν δεν σε ενδιαφερει να αλλαξεις επεξεργαστη ξανα μετα απο 1-2 χρονια πας εκει. Αν σε ενδιαφερει, ειτε περιμενε B550 τον Ιουνιο, ειτε δωσε τα για x570 (δεν το προτεινω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Crus είπε

Η B450 Gaming Pro Carbon AC που αναφερεις ειναι η καλυτερη B450 μητρικη που βγηκε και καλυτερη και απο την tomahawk. Στα λεφτα που την βρηκες ειναι ταμαμ. Αν δεν σε ενδιαφερει να αλλαξεις επεξεργαστη ξανα μετα απο 1-2 χρονια πας εκει. Αν σε ενδιαφερει, ειτε περιμενε B550 τον Ιουνιο, ειτε δωσε τα για x570 (δεν το προτεινω).

Δυστυχώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε καμία MSI δυστυχώς πουθενά από όσο βλέπω σε amazon uk κλπ.

Προσωπικά θα προτιμούσα να πάω σε msi Από αυτά που διαβάζω για την ποιότητα των vrm που χρησιμοποιεί.

Αξίζει να ανέβω στα 180 σε x570 και συγκεκριμένα σε asus x570 prime p? 

Να κοιτάξω κάτι άλλο σε b450 ή να περιμένω να βγει διαθέσιμη κάποια msi ξανά;

 

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, merkon είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε καμία MSI δυστυχώς πουθενά από όσο βλέπω σε amazon uk κλπ.

Προσωπικά θα προτιμούσα να πάω σε msi Από αυτά που διαβάζω για την ποιότητα των vrm που χρησιμοποιεί.

Αξίζει να ανέβω στα 180 σε x570 και συγκεκριμένα σε asus x570 prime p? 

Να κοιτάξω κάτι άλλο σε b450 ή να περιμένω να βγει διαθέσιμη κάποια msi ξανά;

Δες και για την Mortar Max. Ειναι ουσιαστικα σαν την Tomahawk απλα σε matx form-factor.

Απο εκει και περα υπαρχουν και αλλες επιλογες απλα θα χρειαστεις λογικα bios update για να εχεις compatibility out of the box με τον 3600.

Κοιτας λοιπον να εχουν bios flashback option για να μπορεις να το κανεις χωρις επεξεργαστη προηγουμενης γεννιας και ενα καλο vrm configuration.

Δες αυτην εδω την λιστα.

Αν θες την αποψη μου, μην δωσεις πανω απο 120 λιρες για mobo για τον 3600 και αν υπολογιζεις να αναβαθμισεις στο μελλον περιμενε καλυτερα για b550 chipset.

Σε καμια περιπτωση δεν θα σου προτεινα x570, εκτος αν σκεφτεσαι του χρονου να ξανακανεις αναβαθμιση σε κατι με περισσοτερους απο 10πυρηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2020 στις 1:02 ΠΜ, Crus είπε

Η B450 Gaming Pro Carbon AC που αναφερεις ειναι η καλυτερη B450 μητρικη που βγηκε και καλυτερη και απο την tomahawk. Στα λεφτα που την βρηκες ειναι ταμαμ. Αν δεν σε ενδιαφερει να αλλαξεις επεξεργαστη ξανα μετα απο 1-2 χρονια πας εκει. Αν σε ενδιαφερει, ειτε περιμενε B550 τον Ιουνιο, ειτε δωσε τα για x570 (δεν το προτεινω).

Τελικα σκεφτηκα πως δε νομιζω να αλλαξω επεξεργαστη στα επομενα 2 χρονια και στην τελικη αν συμβει αυτο πουλαω μητρικη - επεξεργαστη και αγοραζω τα καινουρια.
Μιας και χρειαζομουν και το wireless adapter που ελειπε απο την Tomahawk και θα το πληρωνα εξτρα, αποφασισα να παω στην Gaming Pro Carbon και την περιμενω να μου ερθει αυριο!
Ελπιζω να εκανα σωστη επιλογη!

Στις 11/5/2020 στις 8:50 ΠΜ, Crus είπε

Δες και για την Mortar Max. Ειναι ουσιαστικα σαν την Tomahawk απλα σε matx form-factor.

Απο εκει και περα υπαρχουν και αλλες επιλογες απλα θα χρειαστεις λογικα bios update για να εχεις compatibility out of the box με τον 3600.

Κοιτας λοιπον να εχουν bios flashback option για να μπορεις να το κανεις χωρις επεξεργαστη προηγουμενης γεννιας και ενα καλο vrm configuration.

Δες αυτην εδω την λιστα.

Αν θες την αποψη μου, μην δωσεις πανω απο 120 λιρες για mobo για τον 3600 και αν υπολογιζεις να αναβαθμισεις στο μελλον περιμενε καλυτερα για b550 chipset.

Σε καμια περιπτωση δεν θα σου προτεινα x570, εκτος αν σκεφτεσαι του χρονου να ξανακανεις αναβαθμιση σε κατι με περισσοτερους απο 10πυρηνες.

Σκεφτομουν να παω και σε x570, καποια φθηνη λυση οπως η x570 prime-p απο την Asus, γιατι ομως οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, merkon είπε

Τελικα σκεφτηκα πως δε νομιζω να αλλαξω επεξεργαστη στα επομενα 2 χρονια και στην τελικη αν συμβει αυτο πουλαω μητρικη - επεξεργαστη και αγοραζω τα καινουρια.
Μιας και χρειαζομουν και το wireless adapter που ελειπε απο την Tomahawk και θα το πληρωνα εξτρα, αποφασισα να παω στην Gaming Pro Carbon και την περιμενω να μου ερθει αυριο!
Ελπιζω να εκανα σωστη επιλογη!

Σκεφτομουν να παω και σε x570, καποια φθηνη λυση οπως η x570 prime-p απο την Asus, γιατι ομως οχι;

Την x570 Prime -P την προτεινα και εγω στο διπλα τοπικ:

Ειναι η μητρικη που εχει ο ilos και σιγουρα θα μπορεσει να σου πει περισσοτερα καθοτι την έχει στην κατοχη του. Στο ιδιο post εξηγω και γιατι ...δεν την προτεινω για περιπτωσεις σαν την δικη σου. Περιγραμματικα σου αναφερω τα εξης:

1. Θα δωσεις για μητρικη περισσοτερο απο οσα θα δωσεις για επεξεργαστη το οποιο προοσωπικα το θεωρω τελειως ακυρο.

2. Στα περισσοτερα δεν θα σου προσφερει κατι παραπανω (μην σου πω οτι σε καποιες περιπτωσεις ειναι και λιγοτερα) απο αυτην που διαλλεξες περαν των:

a) PCIe gen 4

b) Δυνατοτητα αναβαθμισης σε Ryzen 4x series

Αν λοιπον δεν χρειαζεσαι τα παραπανω γιατι να την παρεις και να δωσεις παραπανω χρηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε prime x570-p δε πας με 3600. Είναι κοροϊδία. Η μητρική για 180 ευρώ που κοστίζει, είναι barebones εντελώς. Δεν έχει καν intel lan και είχα χρόνια να δω μητρική χωρίς οπτική και με 3 audio jacks μόνο πίσω (εμένα δε με επηρεάζει γιατί έχω ξεχωριστή soundcard). Επίσης δεν έχει bios flashback, OCR postcode LED και ι/ο rear plate (αν και αυτό για μένα είναι προτέρημα και ένας από τους λόγους που τη διάλεξα). Έχει και χάλια pch fan placement, αλλά από αυτό πάσχουν όλες λίγο πολύ πλην msi.

Σε prime x570-p πας μόνο αν έχεις υπόψιν σου να αναβαθμίσεις κάποια στιγμή σε 12/16 core zen3, αλλά και πάλι προκύπτει το ερώτημα γιατί να μην πας σε TUF gaming/Aorus elite με λίγα ευρώ παραπάνω. Εμένα πχ με χτύπησε στο OCD και δεν ήθελα να δώσω 200+ ευρώ για μητρική σε mainstream πλατφόρμα.😁 Οι περισσότεροι που δεν έχουν τέτοια κολλήματα πήγαν στις προηγούμενες μητρικές που ανέφερα. Η μητρική κατά τα άλλα είναι αστέρι από vrm temps, memory oc κλπ αλλά δε ζορίζεται ιδιαίτερα με τον 3700x όπως και καμία b450 όμως στα πολύ λιγότερα χρήματα.

Υπάρχει και η εναλλακτική με τις x570 biostar του digital master, αλλά δεν έχω εμπειρία τι ψάρια πιάνουν. Από vrm design πάντως είναι καλύτερες από τις "φτηνές" msi των 150+.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η Biostar δεν είναι ότι βγάζει κακό hardware αλλά με λίγο search σε διάφορα forums θα δείς ότι είναι πολύ hit or miss η φάση τους. Είναι αρκετοί αυτοί που λένε ότι είναι φουλ ικανοποιημένοι, τόσο με την ποιότητα όσο και με την αντοχή. Από την άλλη υπάρχει και αρκετός κόσμος που λέει ότι βγάζουν προβλήματα. 

Για μένα, από μάρκες κοίτα καλύτερα Gigabyte (Aorus) ή Asus. Με τις πρώτες έχω χρόνια εμπειρία και τις βάζουμε και σε διάφορα μηχανήματα στη δουλεία και γενικά είμαι υπερβολικά ικανοποιημένος από αυτές. Το ίδιο και με τις Asus.

Όσον αφορά chipset -- όπως λογικά θα έχει αναφερθεί και πριν -- βασίζεται στο ζήτημα εάν θες το πιθανό upgrade potential ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν καίγομαι μιας και δεν είμαι ο άνθρωπος που θα κάνει upgrade ανά χρόνο, μιας και θεωρώ ότι η διαφορά που θα δεί κάποιος είναι μηδαμινή. Οπότε, εάν είναι πιο budget oriented πάρε μια καλή B450 και θα είσαι κομπλέ. Από την άλλη εάν θες ντε και καλά κάποια καλούδια όπως PCI4.0 όπως και το πιθανό upgrade σε 4ΧΧΧ περίμενε τις Β550 (όποτε με το καλό βγούνε). Τωρά εάν money is not problem πάνε σε μια καλή X570 (i.e πάνω από 200 ευρώ).

TL;DR:

  • Εάν είσαι bugdet oriented και σε νοιάζει PCI4.0 ή Ryzen 4XXX τότε πάνε σε μια καλή Β450.
  • Εάν το budget δεν είναι θέμα πάνε σε Χ570.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, KortexGR είπε

Γενικά η Biostar δεν είναι ότι βγάζει κακό hardware αλλά με λίγο search σε διάφορα forums θα δείς ότι είναι πολύ hit or miss η φάση τους. Είναι αρκετοί αυτοί που λένε ότι είναι φουλ ικανοποιημένοι, τόσο με την ποιότητα όσο και με την αντοχή. Από την άλλη υπάρχει και αρκετός κόσμος που λέει ότι βγάζουν προβλήματα. 

Για μένα, από μάρκες κοίτα καλύτερα Gigabyte (Aorus) ή Asus. Με τις πρώτες έχω χρόνια εμπειρία και τις βάζουμε και σε διάφορα μηχανήματα στη δουλεία και γενικά είμαι υπερβολικά ικανοποιημένος από αυτές. Το ίδιο και με τις Asus.

Όσον αφορά chipset -- όπως λογικά θα έχει αναφερθεί και πριν -- βασίζεται στο ζήτημα εάν θες το πιθανό upgrade potential ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν καίγομαι μιας και δεν είμαι ο άνθρωπος που θα κάνει upgrade ανά χρόνο, μιας και θεωρώ ότι η διαφορά που θα δεί κάποιος είναι μηδαμινή. Οπότε, εάν είναι πιο budget oriented πάρε μια καλή B450 και θα είσαι κομπλέ. Από την άλλη εάν θες ντε και καλά κάποια καλούδια όπως PCI4.0 όπως και το πιθανό upgrade σε 4ΧΧΧ περίμενε τις Β550 (όποτε με το καλό βγούνε). Τωρά εάν money is not problem πάνε σε μια καλή X570 (i.e πάνω από 200 ευρώ).

TL;DR:

  • Εάν είσαι bugdet oriented και σε νοιάζει PCI4.0 ή Ryzen 4XXX τότε πάνε σε μια καλή Β450.
  • Εάν το budget δεν είναι θέμα πάνε σε Χ570.

Η κοροϊδία έγκειται πιο πολύ στο γεγονός ότι 3600+x570 (πλήν των biostar) είναι περίπου όσο 3700x+b450. Ε δε μου κάθεται να του το προτείνω.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilos είπε

Η κοροϊδία έγκειται πιο πολύ στο γεγονός ότι 3600+x570 (πλήν των biostar) είναι περίπου όσο 3700x+b450. Ε δε μου κάθεται να του το προτείνω.

Heh, για αυτό και η πρόταση μου έσπασε στα δύο δεδομένου του budget 😁.

Πάντως γενικά εγώ δε θα πρότεινα Biostar γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω και εγώ με έναν R5 3600 και δεν ξέρω ποια μητρική να πάρω επειδή απέχω καιρό από τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Για να μην ανοίγω παρόμοιο θέμα και γεμίζει το φόρουμ μπορεί κάποιος να μου πει τι επιλογές υπάρχουν από 100€ εώς 130€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 8elwADSL είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω και εγώ με έναν R5 3600 και δεν ξέρω ποια μητρική να πάρω επειδή απέχω καιρό από τις τεχνολογικές εξελίξεις.

Για να μην ανοίγω παρόμοιο θέμα και γεμίζει το φόρουμ μπορεί κάποιος να μου πει τι επιλογές υπάρχουν από 100€ εώς 130€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

b450 tomahawk max, αλλά dont do it. Περίμενε 1 μήνα για τις b550.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι και αυτό απλά επειδή πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί μελλοντικά να αναβαθμίσω σε κάτι δυνατότερο από R5 3600 (στο κάτω κάτω πόσο τις % παραπάνω θα μου δώσεις ο μελλοντικός R5 4600 ας πούμε) πιστεύω πως με καλύπτει απόλυτα ο R5 3600 καθώς ο μόνος λόγος που αναβαθμίζω είναι για να παίξω PUBG μιας και ο i5 4460 ρίχνει μπουκάλι στην rx580 που έχω.

Οπότε ποια από όλες αυτές;

1)https://www.skroutz.gr/s/15570031/Asus-TUF-B450-Plus-Gaming.html

2)https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html

3)https://www.skroutz.gr/s/15608044/Gigabyte-Aorus-B450-Pro-rev-1-0.html

4)https://www.skroutz.gr/s/15598771/Asrock-Fatal1ty-B450-Gaming-K4.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 8elwADSL είπε

Το σκέφτομαι και αυτό απλά επειδή πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί μελλοντικά να αναβαθμίσω σε κάτι δυνατότερο από R5 3600 (στο κάτω κάτω πόσο τις % παραπάνω θα μου δώσεις ο μελλοντικός R5 4600 ας πούμε) πιστεύω πως με καλύπτει απόλυτα ο R5 3600 καθώς ο μόνος λόγος που αναβαθμίζω είναι για να παίξω PUBG μιας και ο i5 4460 ρίχνει μπουκάλι στην rx580 που έχω.

Οπότε ποια από όλες αυτές;

1)https://www.skroutz.gr/s/15570031/Asus-TUF-B450-Plus-Gaming.html

2)https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html

3)https://www.skroutz.gr/s/15608044/Gigabyte-Aorus-B450-Pro-rev-1-0.html

4)https://www.skroutz.gr/s/15598771/Asrock-Fatal1ty-B450-Gaming-K4.html

Η γνώμη μου είναι να βάλεις μια πιο φθηνή μητρική αν δεν πρόκειται να ασχοληθείς με αναβάθμιση επεξεργαστή, όπως:

1) https://www.skroutz.gr/s/20121996/MSI-B450M-Pro-VDH-Max.html

2) https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b450m-pro4-retail-p-PER.529041

Είναι υπεραρκετές για τον 3600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...