Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαξιλαριων και υφάσματος καναπέ


Bakxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ulalume είπε

Εγώ παρήγγειλα στρώμα (κανονικό στρώμα ύπνου) στις διαστάσεις του καναπέ, από συνοικιακή εταιρεία με στρώματα δίπλα στο σπίτι μου, την πιο απλή ποιότητα εννοείται, απλα  στον καναπέ είχα καλύμματα έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν χρειάστηκε να ντύσω τίποτα, την έβγαλα με κάτω από 100 και για εμένα προσωπικά είναι πολύ καλύτερη η αίσθηση με το στρώμα παρά με τα μαξιλάρια.

Δεν ξέρω όμως αν σε καλύπτει αυτή η λύση

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ κάποια στιγμή για τον δικό μου entos, να γίνει πιο σταθερός. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως κάνει εύκολα βαθούλωμα αν κάθεσαι. Στην ξάπλα θα είναι μια χαρά! :)

Το άλλο που σκέφτομαι είναι να μπούνε σανίδες κρεβατιού κάτω από το μαξιλάρια, επίσης για να γίνει πιο σταθερός-σκληρός. 

 

14 ώρες πριν, xp-user είπε

Μια συμβουλή και από μένα λόγω επαγγέλματος..Ξεκινάμε με το βασικό.Επισκευή σαλονιού σημαίνει τα πετάμε όλα απο πάνω  μένει μόνο το σκελετό και το ντυνουμε απο την αρχη..Αν το έχεις πάρει απο ΝΕΟΣΕΤ άστο καλύτερα θα πετάξεις τα λεφτά σου άδικα.Βρες ενα μάστορα που να πιάνουν τα χέρια του και φτιάξε σαλονι καινούργιο,ΒΑΣΙΚΟ....ο σκελετός να ειναι από οξιά μασίφ με μόρσα κλπ.Μη λυπηθείς τα λεφτά για ύφασμα.Όσο καλύτερο -και ακριβότερο φυσικά - ύφασμα πάρεις τόσο πιο πολλά χρόνια θα σου κρατήσει....Και μακρυά απο τα ΑΛΕΚΙΑΣΤΑ που λένε.Αλέκιαστο = πλαστικό - νάυλον,

ΥΓ.Το ότι το σκελετό ειναι μια χαρά απο που το συμπέρανες? Εφόσον ειναι για επισκευή η πέταμα σκίσε απο κάτω τη φόδρα να δεις τι ειναι.Το πιο πιθανό ειναι να δει νοβοπαν η κατι σαν του ΙΚΕΑ τα οποια μπορεις να τα δεις γιατι δεν ειναι κλειστα απο κατω.

Πόσο μπορεί να είναι ενδεικτικό κόστος για έναν τέτοιο καναπέ;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ κάποια στιγμή για τον δικό μου entos, να γίνει πιο σταθερός. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως κάνει εύκολα βαθούλωμα αν κάθεσαι. Στην ξάπλα θα είναι μια χαρά! :)

Το άλλο που σκέφτομαι είναι να μπούνε σανίδες κρεβατιού κάτω από το μαξιλάρια, επίσης για να γίνει πιο σταθερός-σκληρός. 

Πόσο μπορεί να είναι ενδεικτικό κόστος για έναν τέτοιο καναπέ;

Γυρω στα 1100-1200 ευρω + το υφασμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό το σκεφτόμουν κι εγώ κάποια στιγμή για τον δικό μου entos, να γίνει πιο σταθερός. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως κάνει εύκολα βαθούλωμα αν κάθεσαι. Στην ξάπλα θα είναι μια χαρά! :)

Το άλλο που σκέφτομαι είναι να μπούνε σανίδες κρεβατιού κάτω από το μαξιλάρια, επίσης για να γίνει πιο σταθερός-σκληρός. 

 

Σίγουρα θα αντέξει πολύ πολύ παραπάνω από οποιοδήποτε μαξιλάρι. Σε εμένα που είναι χρόνια είναι σαν καινούργιο ( δεν θυμάμαι καν αν το έχω γυρίσει ποτέ)

Πρόσεξε μόνο το πάχος, μην είναι ψηλότερο το στρώμα από τα αρχικά μαξιλάρια, εκτός και αν δεν σε πειράζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, xp-user said:
8 hours ago, kostakiss said:

Σε ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου .

αν μια εταιρεία επίσης σου δίνει 10 χρόνια εγγύηση ; Να μη το δούμε σαν θετικό λόγο κατασκευής ;

Καμία σχέση..πήγαινε Δικαστικά θα σου πει να αποδείξεις οτι η ζημιά έγινε απο τη κατασκευή μου και οχι από τη κακή χρήση που έκανες εσυ .Αν δικαιωθείς μετά απο 10 χρονια και με καποια χιλιάρικα που θες για να το κάνεις, και υπάρχει ακόμα αυτή η έκθεση επίπλων τα λέμε :-)

διαβασα επίσης ένα άρθρο που αναφέρει ότι ενας καλός στο δέσιμο Καναπές για να δεις αν είναι καλός ,αρκεί να τον σηκώσεις 5εκ από τη μια πλευρά  και να ελέγξεις αν σηκώνεται και από την άλλη γωνία το ίδιο , ισχύει αυτό ; Το δοκίμασα με του σπιτιού μου που είναι πάνω από 10ετιας και ‘κρεμονται’ 

Καμία σχέση οταν ειναι καινούργιο, και απο νοβοπαν να ειναι δεν κρεμάει.Όπως λες και εσυ ...μετα απο μια δεκαετία κρεμάει...

Άρα το μόνο που μενει είναι , να βρεις κάποιον που φαίνεται εμπιστοσ Και να σου πει ότι τα φτιάχνει η θα τα φτιάξει από οξιά μασίφ και σύνδεση με μορσα , σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Άρα το μόνο που μενει είναι , να βρεις κάποιον που φαίνεται εμπιστοσ Και να σου πει ότι τα φτιάχνει η θα τα φτιάξει από οξιά μασίφ και σύνδεση με μορσα , σωστά ;

Σωστά...η να ρωτήσεις στο κύκλο σου αν ξέρουν κανέναν που ήδη εχει φτιάξει κάτι τέτοιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, xp-user said:

Σωστά...η να ρωτήσεις στο κύκλο σου αν ξέρουν κανέναν που ήδη εχει φτιάξει κάτι τέτοιο.

Σε απάντηση από εταιρεία :

 Όλα μας τα σκελετά είναι ξηραντηρίου, για να αποφεύγονται οι προσβολές από σηπτικούς-χρωστικούς μύκητες και έντομα. Τα ξύλα ξηραντηρίου εκτός από πιστοποιημένη καθαρότητα του ξύλου από παθογενείς παράγοντες, αυξάνουν και τη μηχανική αντοχή του. Τα σκελετά είναι δεμένα με μεταλλικές ενώσεις  για να απορροφάται η διαστολή και η συστολή, και είναι πλεγμένα με δεκάρηδες ιμάντες. Έχετε 10ετή εγγύηση για το σκελετό μας.

 

πως μας φαίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα.  Εγώ έχω παρει 1 σετ από ιστικμπαλ που περιλαμβάνει: 3 θεσιο 2 θεσιο και πολυθρόνα, με αποθηκευτικό χώρο.   Θέλω να αντικαταστήσω τα ελατήρια με μαξιλάρια.  Υπάρχει αυτό ή θέλω πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Και εγω ψαχνω και για ταπετσερι και για καναπε γωνια γιατι μου εχει βουλιαξει σε 2 σημεια.....Διαστασης 2χ3 καπου εκει οποιος γνωριζει κατι ας μας πει για καναπεδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λιγα που ξερω:

Κατα βαθος ο σκελετος θα μας ηταν αδιαφορος( η ποιοτητα του δηλαδη) αλλα πανω σε αυτον καρφωνονται οι ιμαντες οποτε πρεπει να ειναι ξυλο σκληρο.Βεβαια το καλο ξυλο τον κανει και ακαμπτο (αναφερθηκε καποιο παραδειγμα ελεγχου της ακαμψιας)Επισης ακομα και οι ιμαντες εχουν ποιοτητα,ακομα και το πληθος πλεξης που εχουν παιζει ρολο.

Δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα εχω φιλο επαγγελματια και γνωριζω.Οποιος θελει μπορω να σας δωσω το τηλ του να παρετε μια προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αν και παλιό το θέμα, ελπίζω να χρησιμεύσει σε κανέναν άλλον που ψάχνετε και αναφέρθηκε το Factory sofa. Πήρα τον δικό μου καναπέ από εκεί προ διετίας και αυτή τη στιγμή ψάχνομαι να σώσω ότι σώζεται. Τα μαξιλάρια ενώ τα είχα παραγγείλει με τη πιο σκληρή επιφάνεια έχουν βουλιάξει πλήρως και το ύφασμα σακουλιάζει. Όταν απευθύνθηκα στο κατάστημα εννοείται ότι σου ζητούν φωτογραφίες κλπ και δεν στέλνουν κάποιον να το επιβεβαιώσει ( μένω στην πόλη όπου είναι η έδρα του καταστήματος). Τα μαξιλάρια επίσης δεν μένουν σταθερά στη θέση τους με αποτέλεσμα κάθε φορά που θα σηκώνεσαι από τον καναπέ θα πρέπει να τα σπρώχνεις πίσω. Έδωσα πολλά χρήματα για ένα καναπέ που αυτή τη στιγμή προσπαθώ να βρω τρόπο να τα αλλάξω όλα. + ότι τρίζει! Τραγικό!!! Να σηκώνεσαι και να ακούς θόρυβο. Παλαιότερα είχε ποιότητα, πλέον όμως κάνει πολύ εξοικονόμηση και στα υλικά που χρησιμοποιεί και στην εξυπηρέτηση του σε aftersales. 

Τελικά η σωτηρία είναι άμα θέλεις να δώσεις χρήματα για κάτι καλό, να πας να στο φτιάξει κανονικά εξ αρχής ο επιπλοποιός και να αξίζει!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Άμα χρησιμεύει κάπου η πληροφορία μπορείς να αλλάξεις τα αφρολέξ για τα μαξιλάρια του καναπέ σου όσο πιο οικονομικά γίνεται εδώ

Αφρολέξ για καναπέ | Υλικά Ταπετσαρίας (ylikatapetsarias.gr)

Αλλιώς μπορείς να βρεις οικονομικό καναπέ απο διάφορες προσφορές και εκπτώσεις που διαφημίζουν

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως θα προτείνω ένα δοκιμασμένο δερμάτινο (cow leather) καναπέ
https://www.ikea.gr/proioda/kanapedes-poluthrones/trithesioi-kanapedes/kivik-trithesios-kanapes/00519525
ο οποίος προαιρετικά ενώνεται με την sezlongk
https://www.ikea.gr/proioda/kanapedes-poluthrones/sezlong/ufasmatines-sezlong/kivik-sezlongk/10519493?snrai_campaign=Tqsh8jXp17Wr&snrai_id=27071ca4-cd5c-4c7e-9a3a-f6928bec7886
και φτιάχνει ένα πολύ μεγάλο και άνετο καναπέ.

πιστεύω πως είναι από τα λίγα ποιοτικά πράγματα που φτιάχνει το ικέα.
Τον έχω ήδη σχεδόν 10 χρόνια και το δέρμα δεν έχει καταλάβει τίποτα δεδομένου πως είναι αρκετά χοντρό και αντέχει και δεν είναι ψεύτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...