Προς το περιεχόμενο

Στις 26 Μαΐου η Sony θα ανακοινώσει τη νέα κάμερα ZV1 για vloggers


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με διάφορες πηγές, η Sony αναμένεται στις 26 Μαΐου να ανακοινώσει τη νέα compact selfie camera «Sony ZV1».

 

Η νέα φωτογραφική μηχανή που αναμένεται να τραβάει βίντεο 4Κ, απευθύνεται σε όσους θέλουν μία κάμερα που μπορεί να προσφέρει υψηλής ποιότητας φωτογραφίες και βίντεο και που μπορούν να μεταφέρουν εύκολα, ενώ η «Vari angle» οθόνη της θα κάνει ευκολότερη τη ζωή των vloggers.  

Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για μία κάμερα με φακό 24-70mm με διάφραγμα f:/1.8-2.8, η οποία διαθέτει βελτιωμένο μικρόφωνο και οθόνη που μπορεί να γυρίσει/ περιστραφεί υπό διάφορες γωνίες για να διευκολύνει όσους τραβούν selfies ή όσους χρησιμοποιούν την μηχανή για vlogging. Όσον αφορά στις selfies, θα διαθέτει ένα χαρακτηριστικό με την ονομασία «One Touch Bokeh» για πορτραίτα με ανεστίαστο φόντο (υποθέτουμε ότι το χαρακτηριστικό θα απλοποιεί σημαντικά τέτοιες λήψεις). Επίσης θα υποστηρίζει τις υπάρχουσες τεχνολογίες αυτόματης εστίασης Real Time AF και Real Time Eye AF καθώς και Auto Object Detect.

Από άποψη εμφάνισης, αναμένεται να μοιάζει αρκετά με την RX100 αλλά θα προσφέρει κατά πάσα πιθανότητα ανώτερο «grip» ενώ εξωτερικά θα διαθέτει ένα μεγάλο πλήκτρο για την εγγραφή βίντεο.

Η Sony, όπως αναφέραμε, θα ανακοινώσει την ZV1 στις 26 Μαΐου ωστόσο ετοιμάζει και ένα μεγάλο event (με αποκαλύψεις στην κατηγορία Full Frame E-mount) τον Ιούνιο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βελτιωμένο μικρόφωνο (μονοφωνικό 😂μ'άρεσε... 

Εγώ με την Nikon D3300 μπορώ να συνδέσω με jack ότι μικρόφωνο θέλω που θα είναι κλάσης ανώτερο σε ήχο + μπορώ να έχω Stereo ηχογράφηση!!!!

Επεξ/σία από KnightRider
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Rx100 1ης γενιάς. Σε μέγεθος όπως ένα πακέτο τσιγάρα έχει βγάλει τα λεφτά της Χρόνια τώρα...αξιόπιστα βολικά μηχανάκια με πολύ Πολύ Καλή απόδοση εικόνας και βίντεο. Μαζί με την Olympus xz2 οι αγαπημένες μου κόμπακτ φωτογραφικές μηχανές, πιστοί σύντροφοι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KnightRider είπε

Το βελτιωμένο μικρόφωνο (μονοφωνικό 😂μ'άρεσε... 

Εγώ με την Nikon D3300 μπορώ να συνδέσω με jack ότι μικρόφωνο θέλω που θα είναι κλάσης ανώτερο σε ήχο + μπορώ να έχω Stereo ηχογράφηση!!!!

 

Ναι αλλά είναι μεγάλη και έχει ένα auto focus άστα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KnightRider είπε

Το βελτιωμένο μικρόφωνο (μονοφωνικό 😂μ'άρεσε... 

Εγώ με την Nikon D3300 μπορώ να συνδέσω με jack ότι μικρόφωνο θέλω που θα είναι κλάσης ανώτερο σε ήχο + μπορώ να έχω Stereo ηχογράφηση!!!!

Δηλαδή στις υπόλοιπες βλογκοκαμερες δεν μπορείς να συνδέσεις μικρόφωνο?

Η Nikon πέρα του ότι έχει διπλάσιο μέγεθος και βάρος, δεν γράφει 4K. Τι σύγκριση ήταν τώρα αυτή?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είπα με βάση κόστους - δεν συμφέρει καθόλου να δώσεις τόσα λεφτά τέτοια κάμερα + αν θα είναι σαν τις RX100 το κόβω να μην έχει υποδοχή για μικρόφωνο (μόνο η RX100 VII έχει)

Καλύτερα να πάρεις μια DSLR ή μια Mirrorless που θα έχεις σίγουρα ανώτερη ποιότητα και περισσεύουν λεφτά στο να αγοράσεις εξοπλισμό πχ φώτα,μικρόφωνο,βάση κλπ για να κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά παρά να σπαταλήσεις τόσα λεφτά για τέτοια κάμερα.

Η Sony γενικά έχει πέσει και βγάζει ότι να ναι προιόντα τον τελευταίο καιρό

Επεξ/σία από KnightRider
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει τεχνητό μποκε είμαι περίεργος για την υλοποίηση. Αλλά είναι δείγμα ότι θα έχει δυνατό επεξεργαστή από πίσω όποτε μπορεί να δούμε πολλά σε επίπεδο postprocessing όπως στα κινητά. 
 

καιρος ήταν μια εταιρία να βγάλει τέτοιο προϊόν! 

Όσο για τον ήχο... το βασικό είναι κατευθυντικο μικρόφωνο που θα ρίχνει βουή δρόμου κλπ. Να ακούει άνετα ο άλλος τι λες ακόμα και σε παραλία με αέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KnightRider είπε

Το βελτιωμένο μικρόφωνο (μονοφωνικό 😂μ'άρεσε... 

Εγώ με την Nikon D3300 μπορώ να συνδέσω με jack ότι μικρόφωνο θέλω που θα είναι κλάσης ανώτερο σε ήχο + μπορώ να έχω Stereo ηχογράφηση!!!!

 

Ουαοοοο!!!  Να σκεφτώ ...στις Sony α5000,5100,6000 και πάει λέγοντας ως σήμερα έχουν ακριβώς το ίδιο σύστημα που πάει να πει εξαιρετικό Stereo ήχο μα και εικόνα, εστίαση  σε όλο το κάδρο,  εξαιρετικό  dynamic rage δε μου έρχεται στο μυαλό σε καμία κάμερα μονοφωνικός ήχος.

Αναφορά σε κείμενο

 

 

Επεξ/σία από Dihen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Το είπα με βάση κόστους - δεν συμφέρει καθόλου να δώσεις τόσα λεφτά τέτοια κάμερα + αν θα είναι σαν τις RX100 το κόβω να μην έχει υποδοχή για μικρόφωνο (μόνο η RX100 VII έχει)

Καλύτερα να πάρεις μια DSLR ή μια Mirrorless που θα έχεις σίγουρα ανώτερη ποιότητα και περισσεύουν λεφτά στο να αγοράσεις εξοπλισμό πχ φώτα,μικρόφωνο,βάση κλπ για να κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά παρά να σπαταλήσεις τόσα λεφτά για τέτοια κάμερα.

Η Sony γενικά έχει πέσει και βγάζει ότι να ναι προιόντα τον τελευταίο καιρό

Εννοείται πιστεύω πως ένας επαγγελματίας δεν θα αγοράσει μια τέτοια μηχανή...όπως και η g7x αυτή η κατηγορία είναι compact για να την έχεις πάντα μαζί σου στην τσάντα σου στο μπουφάν σου κλπ .Ουσιαστικα θυσιάζεις την ποιότητα με την άνεση.Αλλα έχεις δίκιο ότι είναι ακριβές αλλά με τον καιρό θα πέσουν οι τιμές γιατί όλοι τελευταία φαίνεται να προχωρούμε στις full frame 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KnightRider είπε

Το είπα με βάση κόστους - δεν συμφέρει καθόλου να δώσεις τόσα λεφτά τέτοια κάμερα + αν θα είναι σαν τις RX100 το κόβω να μην έχει υποδοχή για μικρόφωνο (μόνο η RX100 VII έχει)

Καλύτερα να πάρεις μια DSLR ή μια Mirrorless που θα έχεις σίγουρα ανώτερη ποιότητα και περισσεύουν λεφτά στο να αγοράσεις εξοπλισμό πχ φώτα,μικρόφωνο,βάση κλπ για να κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά παρά να σπαταλήσεις τόσα λεφτά για τέτοια κάμερα.

Η Sony γενικά έχει πέσει και βγάζει ότι να ναι προιόντα τον τελευταίο καιρό

Να σε ενημερώσω ότι όλες οι mirroless κάμερες ανεξαρτήτως εταιρίας παίρνουν μικρόφωνο και ακουστικά μέσω hot shoe.

επίσης η Sony δε βγάζει ότι νάνε μα για όλα τα βαλάντια.

Επεξ/σία από Dihen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GlBodhi είπε

γιατί όλοι τελευταία φαίνεται να προχωρούμε στις full frame 

Όχι όλοι. Κάποιοι δε θέλουμε να κουβαλάμε την προίκα μας μαζί σε κιλά φακών και σωμάτων.

9 ώρες πριν, Dihen είπε

Να σε ενημερώσω ότι όλες οι mirroless κάμερες ανεξαρτήτως εταιρίας παίρνουν μικρόφωνο και ακουστικά μέσω hot shoe.

Όχι όλες. Χρησιμοποιώ δύο mirrorless (Panasonic GM1 και Sony a5000). Καμία τους δεν έχει hot shoe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

 

Όχι όλες. Χρησιμοποιώ δύο mirrorless (Panasonic GM1 και Sony a5000). Καμία τους δεν έχει hot shoe.

 

Σ αυτή τη περίπτωση εξωτερική ηχογράφηση και έχεις ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...