Προς το περιεχόμενο

3οροφο κτηριο powerline η wifi extender εξωτερικο ?


dennissgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας !

Η οικία μου εχει 3οροφους , το router ειναι στο 2ρο όροφο , στο 3ο λοιπόν όροφο πιάνουν δεν πιάνουν σημα οι συσκευές και στον 1ο όροφο που θέλουμε τωρα να το νοικιάσουμε και πρέπει απαραίτητα να εχει ιντερνετ δεν φτανει σημα απο το ρουτερ ούτε στο ελάχιστο .  

Σκέφτηκα λοιπόν οτι μια καλη ιδεα θα ηταν τα power line , να εβαζα 1 στον πρωτο οροφο και ενα στον 3ο αλλα εχω μπερδευτεί  γιατι σε οσα μοντελα ειδα κριτικές , 5 σχολια θα ειναι θετικα 5 αρνητικα και αντε να βγάλεις ακρη .

Να πω οτι το κτηριο εχει τριφασικο ρευμα με σκεψει να γίνει μελλοντικα παλι μονοφασικο και η ηλεκτρονικη εγκατάσταση ειναι 20ετιας , εχω συνδεση 30ρας vdsl και δεν θα ηθελα π.χ με το powerline na πιανω 25-28 π.x αλλα να πιανω 30 παλι  !

Αλλη λυση ειναι καποια οικονομικη κεραια  ?

Εχετε καποια δοκιμασμένα και αξιόπιστα μοντελα να μου προτείνετε ? Ευχαριστω !

Επεξ/σία από dennissgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή δροσιά!

Υπάρχουν φίλοι με μεγάλη εμπειρία στο αντικείμενο που μπορούν να σου δώσουν τα φώτα τους, εγώ έχω πολύ βασικές γνώσεις και απλά σου μεταφέρω τις δικές μου εμπειρίες, σαν μιά πρώτη ματιά στο θέμα που σε απασχολεί.

Από τη στιγμή που δεν θα υπάρχει καλωδίωση και μιλάμε για τριφασικό ρεύμα και διαφορετικούς ορόφους, οι απώλειες είναι δεδομένες... Το θέμα είναι η σταθερότητα της σύνδεσης.

Οι διαφορές σε αξιολογήσεις είναι δεδομένες σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί μεγάλο ρόλο παίζει η ηλεκτρική εγκατάσταση και ο τρόπος χρήσης. Όσο πιό σύγχρονη και σωστή είναι η ηλεκτρική εγκατάσταση, τόσο αυξάνει το ποσοστό επιτυχίας. Πραγματικά, η χρήση powerlines είναι ένας ασφαλής τρόπος να διαπιστώσει κανείς αν, ο ηλεκτρολόγος που έκανε την ηλεκτρική εγκατάσταση, έκανε σωστά τη δουλειά του!

Επίσης βοηθάει σημαντικά αν τα μηχανάκια λειτουργούν στην ίδια φάση και πρέπει να τοποθετήσεις απαραίτητα τα μηχανάκια απευθείας στην πρίζα και όχι σε πρόσθετο πολύμπριζο-επέκταση.

Από ράτσες, τα devolo θεωρούνται τα κορυφαία για "επικίνδυνες απόστολές" όπως οι τριφασικές εγκαταστάσεις. Είναι όμως σχετικά δύστροπα από θέμα softweare και μπορεί να σε παιδέψουν για να συνδεθούν. Τουλάχιστον αυτή ήταν η δική μου σύντομη εμπειρία μαζί τους. Σαν πιό ασφαλή και δοκιμασμένη λύση θα σου πρότεινα Tp-Link. Εγώ χρησιμοποίησα, σε τριφασική εγκατάσταση με πολύ καλωδίωση και σχετικά μεγάλο διαμέρισμα, ένα TL-PA8010Pv2 σα "βάση" και δύο TL-PA8030P σα "δέκτες" και ησύχασα. Σύνδεσα τη βάση, έβαλα σε μια κοντινή πρίζα το δέκτη, συνδέθηκαν μέσα σε δυό λεπτά και μετά μετέφερα τους δέκτες σε όποιο σημείο του σπιτιού ήθελα και μόλις τους τοποθέτησα σε πρίζα, συνδέθηκαν αμέσως και λειτουργούν αδιάλειπτα και σταθερά.

Δε χρειαζόμουνα wi-fi. Αντίστοιχα μηχανάκια με δυνατότητα ethernet+wi-fi είναι το TL-WPA8630P KIT_V2. Επισημαίνω ότι οι καλές-ακριβότερες σειρές, σαν αυτές, έχουν 1000άρες θύρες ethernet.

Να ξέρεις πάντως ότι από τη στιγμή που θα αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις powerlines, μπορεί όλα να πάνε καλά με τη μία, αλλά μπορεί και να ταλαιπωρηθείς αρκετά μέχρι να βρεις άκρη...

Καλή τύχη!

φιλικά

Νίκος

 

 

Επεξ/σία από blitzNikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η ηλεκτρολογικη εγκατασταση δεν νομιζω να ειναι και η καλυτερη , μηπως με wifi extender κανω δουλεια  ? εχω δει καποια ρουτερ (κλειδομενα ) που πιανω και ειναι πανω απο 1.2 χλμ απο μενα .Δεν θα μπορουσα να καλύψω το κτηριο με ενα εξωτερικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν "βοηθάει σημαντικά αν τα μηχανάκια λειτουργούν στην ίδια φάση". Πρέπει να είναι στην ίδια φάση, αλλιώς δεν λειτουργούν. Πόσο μάλλον αν είναι σε εντελώς διαφορετικούς πίνακες (αφού κάθε όροφος θα έχει τον δικό του πίνακα, φαντάζομαι). Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να παίξεις με wifi extender ή access point, είτε εσωτερικού χώρου είτε εξωτερικού...

Επεξ/σία από Souls33k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτού κάνεις εξοδα, δεν ρωτάς έναν ηλεκτρολόγο αν μπορείς να περασεις ενα καλώδιο δικτύου στον κάτω όροφο γξα να κάνεις απο 'κει και πέρα τη δουλειά σου εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα να συνδεσω (στο ρουτερ στις lan θυρες ) βγαλω 2 utp καλωδια που θα ειναι συνδεμενα lan/access point ( σε καθε οροφο) αλλα θα πρεπει να τρυπησω κτλπ και λεω καλυτερα να το αποφύγω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να περάσεις καλώδια , έχοντας το άριστο αποτέλεσμα που θέλεις και σκέφτεσαι 2 τρύπες των 6-8 χιλιοστών, χαμηλά στον τοίχο πάνω ακριβώς από το σοβατεπί και πιθανόν σε σημείο που να μην φαίνεται;

Και προτιμάς λύσεις πολλαπλάσιου κόστους και με ερωτηματικό αν θα παίξουν απλά υποφερτά (διότι άριστα σαν το καλώδιο δεν υπάρχει περίπτωση να παίξουν);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 6:38 ΜΜ, Souls33k είπε

Δεν "βοηθάει σημαντικά αν τα μηχανάκια λειτουργούν στην ίδια φάση". Πρέπει να είναι στην ίδια φάση, αλλιώς δεν λειτουργούν. Πόσο μάλλον αν είναι σε εντελώς διαφορετικούς πίνακες (αφού κάθε όροφος θα έχει τον δικό του πίνακα, φαντάζομαι). Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να παίξεις με wifi extender ή access point, είτε εσωτερικού χώρου είτε εξωτερικού...

Αυτό ισχύει για παλαιότερα μηχανάκια. Τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν τελειοποιηθεί. Ειδικά τα powerlines μεσαίας-υψηλής κατηγορίας τιμής ανταπεξέρχονται στο θέμα των διαφορετικών φάσεων χωρίς πρβλ. Τα δικά μου (TL-PA8010Pv2 σα "βάση" και δύο TL-PA8030P σα "δέκτες") λειτουργούν σε διαφορετικές φάσεις, σταθερότατα και με ταχύτητες που κυμαίνονται από 250-400 Μbps.

Κατά τα άλλα εννοείται ότι το καλώδιο είναι ακόμα ο καλύτερος, ασφαλέστερος και ταχύτερος τρόπος σύνδεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blitzNikos είπε

Αυτό ισχύει για παλαιότερα μηχανάκια. Τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν τελειοποιηθεί. Ειδικά τα powerlines μεσαίας-υψηλής κατηγορίας τιμής ανταπεξέρχονται στο θέμα των διαφορετικών φάσεων χωρίς πρβλ. Τα δικά μου (TL-PA8010Pv2 σα "βάση" και δύο TL-PA8030P σα "δέκτες") λειτουργούν σε διαφορετικές φάσεις, σταθερότατα και με ταχύτητες που κυμαίνονται από 250-400 Μbps.

Κατά τα άλλα εννοείται ότι το καλώδιο είναι ακόμα ο καλύτερος, ασφαλέστερος και ταχύτερος τρόπος σύνδεσης.

Τα συγκεκριμένα που έχεις επειδή έχουν gigabit ethernet πόσο παίζουν σε ταχύτητα το ελάχιστο σταθερά;  Στην ίδια φάση; Έχω κάτι devolo που τερματίζουν 100mbps αλλά είναι 100αρα και η πόρτα να δω αν αξίζει να πάω σε άλλα με gigabit ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 6:38 ΜΜ, Souls33k είπε

Δεν "βοηθάει σημαντικά αν τα μηχανάκια λειτουργούν στην ίδια φάση". Πρέπει να είναι στην ίδια φάση, αλλιώς δεν λειτουργούν. Πόσο μάλλον αν είναι σε εντελώς διαφορετικούς πίνακες (αφού κάθε όροφος θα έχει τον δικό του πίνακα, φαντάζομαι). Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να παίξεις με wifi extender ή access point, είτε εσωτερικού χώρου είτε εξωτερικού...

Ta devolo παιζουν οπως και να τα βαλεις στο τριφασικο, δοκιμασμενο σε 3 σπιτια... αλλα ειναι ακριβα...

Καποια tplink που πηρα επίσης παιζουν μια χαρα στο τριφασικο που εχω σπιτι μου και δεν ειναι τσεκαρισμενα στην ιδια φαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousgounakos είπε

Τα συγκεκριμένα που έχεις επειδή έχουν gigabit ethernet πόσο παίζουν σε ταχύτητα το ελάχιστο σταθερά;  Στην ίδια φάση; Έχω κάτι devolo που τερματίζουν 100mbps αλλά είναι 100αρα και η πόρτα να δω αν αξίζει να πάω σε άλλα με gigabit ethernet.

Από τη στιγμή που όλα πάνε καλά και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρβλ, δεν ασχολούμαι να τα μετράω συνέχεια αλλά, όποτε τσεκάρω με το λογισμικό της Tp-Link, δε θυμάμαι να έχω δει ποτέ κάτω από 200+ Mbps. Από σταθερότητα, από όταν τα τοποθέτησα, πριν από 15 μήνες περίπου, χρειάστηκε να τα επαναρυθμίσω με την αρχική διαδικασία δύο φορές, τη μία μάλιστα μετά από γενική διακοπή του ρεύματος στη περιοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ ήθελα να δω σε πραγματική ταχύτητα αν πιάνουν παραπάνω από 100mbps γιατί κι εμένα βάζουν κάτι μεγάλα νούμερα στο λογισμικό αλλά η ethernet τους ειναι 100 οπότε εκεί τερματίζει. Αν πιάνουν στη πράξη 200 και βάλε ίσως να το σκεφτώ μήπως τα αλλάξω ή να δω αν συνεργάζονται με devolo. Έχω δοκιμάσει κάποια μικρά dlink που παίζουν με devolo .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...