Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Μειώνονται οι τιμές πρόσβασης σε δίκτυα νέας γενιάς


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, themis_81 είπε

 Σε VDSL ειναι το 10% του down , σε Fiber οχι 

Καλημέρα και στο fiber είναι το upload στο 10% του download (200Mbps-20Mbps). Έχω wind 200άρι FTTH

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολίγον τι off topic αλλά έχει σχέση και με ΕΕΤΤ. Παρατήρησε κανείς ότι οι τιμές στην τηλεφωνία κινητή και σταθερή έπεσαν εντυπωσιακά με αύξηση των παροχών; Έγινε μετά την ανακοίνωση από τους Φινλανδούς για το καρτέλ; Έχω εντυπωσιαστεί με τις τιμές τους. Μου φαίνονται αφύσικες για αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικοί ορισμένοι , ως γνωστό το ανθρώπινο μάτι δεν βλέπει πάνω απο 2mbps.

Οτιδήποτε πάνω ειναι overkill και τέχνασμα για να μας πάρουν χρήματα.

🤔

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να κανω μια ερωτηση. Οταν παω να συνδεθω στο ιντερνετ κανει το modem για 2 λεπτα κατι σαν παράσιτα και οταν παω να μιλησω στο τηλέφωνο κοβεται η συνδεση μου απο το ιντερνετ γιατι συμβαινει αυτο; Εχω ταχυτητα PSTN 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, themis_81 είπε

Άλιμο πάντως μια χαρά πιάνει η 200ρα

 

VDSL (Χαλκός) ευχαριστώ δεν θα πάρω προτιμώ την οπτική ίνα FTTH 100/10 μέχρι να φτάσει στην χώρα μας το πακέτο 1000/100 τότε ίσως αλλάξω πακέτο.

Περιοχή Παγκράτι

10 ώρες πριν, themis_81 είπε

 Σε VDSL ειναι το 10% του down , σε Fiber οχι 

τα ίδια είναι και σε VDSL και σε FTTH

αν θες FTTH 100/100 - 200/200 μόνο η ΙΝΑΛΑΝ δίνει

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά γιατί γκρινιάζετε;;;;; Εεεεε;;;;;

Που δεν έχετε VDSL και αν έχετε παίζει με 18;;;;;;;

Ε;;;;;

Ημμμμαααρτοοονν ρε εεεελεεεεοςςς;

Μόλις βάλουμε οπτικές σε αυτούς που έχουν τώρα Vdsl (με μικρό ήταν το dsl για αυτό έχεις 6mbit , αν ηταν κεφάλαια θα ήταν σαν το MB Επί 8= 48 , στα λέω όμορφα;;;)

και περισσέψουν ΚΑΦΑΟ και ρούτερ θα σας δώσουμε, δεν έχουμε για όλους! Έλεος! Κάνουμε ότι μπορούμε!

(Και από πίσω στο τηλέφωνο ακούς "Στο ένα μη βάλεις τζατζίκι και δύο κολες ζιρο")

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν μιλάω για VDSL αλλά για πραγματικό FTTH το οποίο παρέχουν οι OTE/Voda/Wind και σε οικιακούς πελάτες, σε ελάχιστες περιοχές/γειτονιές.

Ακόμα και σε αυτό είναι 10% του down, ενώ θα μπορούσε να ήταν 100%.

Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σου δωσουν μεγαλες ταχυτητες τι ? που σε υποχρεωνουν να εχεις τον δικο τους ρουτερ της πλακας ??

Εχω 100αρι απο Wind , με ενα ρουτερ που ειναι για κλωτσιες !!

Ουτε καν 5Ghz ssd σαν δευτερο wifi 

Λοιπον ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, axidousgr είπε

Και να σου δωσουν μεγαλες ταχυτητες τι ? που σε υποχρεωνουν να εχεις τον δικο τους ρουτερ της πλακας ??

Εχω 100αρι απο Wind , με ενα ρουτερ που ειναι για κλωτσιες !!

Ουτε καν 5Ghz ssd σαν δευτερο wifi 

Λοιπον ?

Αν θες για καλύτερο wifi τουλάχιστον μπορείς να βάλεις ένα access point, οκ κι'άλλο καλώδιο καταλαβαίνω αλλά κάτι γίνεται. Στο θέμα router έχεις δίκιο βέβαια, αν και ο OTE λογικά αφού αφήνει σε Vdsl υποθέτω θα αφήνει και σε ftth, δεν ξέρω αν έχει κανείς εδώ να το επιβεβαιώσει.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία νέα, ζω στον Δήμο Αθηναίων και μόνο η Vodafone μου έβαλε 50άρα (τώρα συγχρονίζω στα 25 αντί για τα 12 στην ADSL) και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος για χρήση. Εννοείται πως αυτό είναι από το Αστικό Κέντρο και δεν έχουμε ακόμα νέα KV, παρόλο που έξω από το σπίτι μου έχουν σκάψει όλες οι εταιρίες και έχουν αφήσει τα μπαλώματα στον δρόμο. Υπέροχα νέα, καλό 2150!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαφνη στο πατρικο πριν μετακομίσω επιανα 11 απο τα 24 της adsl.Μολις πρωτοβγηκε το vdsl αμεσως πηρα τηλεφωνο να βαλω και εφαγα ακυρο λογω μη διαθεσιμοτητας στην περιοχη μου.Τελικα μετακομισα ηλιουπολη περασαν τα χρονια και θυμηθηκαν περυσι να με παρουν τηλεφωνο να μου πουν οτι εγινε διαθεσιμο.Παιζει να περασαν και 10 χρονια απο τοτε μπορει κ.παραπανω δεν θυμαμαι.

Με λιγα λογια τέτοιες ταχυτητες δεν περιμενω να δω συντομα το συζηταμε απο 2030 κ βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, for4 είπε

Ολίγον τι off topic αλλά έχει σχέση και με ΕΕΤΤ. Παρατήρησε κανείς ότι οι τιμές στην τηλεφωνία κινητή και σταθερή έπεσαν εντυπωσιακά με αύξηση των παροχών; Έγινε μετά την ανακοίνωση από τους Φινλανδούς για το καρτέλ; Έχω εντυπωσιαστεί με τις τιμές τους. Μου φαίνονται αφύσικες για αυτούς. 

Εμένα ίδιες τραγικές μου φαίνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...