Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η πώληση των 10ης γενιάς επεξεργαστών Intel Core για desktop PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Eloy είπε

Aν μπορείς, όπως σωστά σου λένε οι περισσότεροι, να περιμένεις για  B550, τότε  περίμενε λίγο παραπάνω να πάρεις Ryzen 4xxx κατευθείαν...

εντιτ

Ελεγα κι εγώ ν'αναβαθμίσω, αλλά είδα οτι δεν αξίζει τον κόπο - ασχέτως πλατφόρμας - και θα περιμένω τελικά τις ddr5...

Για να αξίζει η αναβάθμιση σε DDR5 καλό 2022-23 πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με τους κλειδωμενους επεξεργαστές της Intel, θα ποστάρω κατι που βρήκα σε αλλο thread του ινσομνια σχετικά με τους comet Lake. Τα σχόλια δικά σας:

Μεγαλη ... απατη το launch χωρις proper mobos για τον 10400, στο σημειο που αναγκαζουν τους reviewers να χρησιμοποιουν τις z490 και να δειχνουν νουμερα που στην πραγματικοτητα ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. Εκτος φυσικα αν θεωρει καποιος οτι εχει νοημα να δωσεις παραπανω για την μητρικη απο τον επεξεργαστη σου. Επισης μεγαλη foul σε οσους reviewers επεσαν στην λουμπα και παρουσιασαν τα δεδομενα οπως τους "αναγκασε" η Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 24/05/2020 at 02:57, CoachBtw said:

 2:05 αρχιτεκτονικη του chip. 

Αυτό δεν λέγεται "αρχιτεκτονική", ούτε ο Linus δεν χρησιμοποιεί αυτή τη λέξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2020 στις 12:36 ΠΜ, gripoulas1983 είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια σε αυτο.Απλα εγω εκει που σκαλωνω θεμω η καρδια του pc να ειναι το τοπ κομματι για μελλοντικες αναβαθμισεις.Και αυτο που δεν θελω ειναι να χανω ταχυτητα απο την pci της gpu οταν παραδειγμα θα ηθελα να κανω ενα raid 0.Για μενα αυτο ειναι το μοναδικο μου προβλημα.Και αποτι διαβαζω οι b550 θα ειναι σεβαστες mobo αλλα σαν σπεκς βλεπω παλι οτι οι x570 παλι καλυτερες σε θεμα αν καταλαβα καλα στα pci generations με την cpu.Αν καταλαβα καλα...Εχω μπαιρδευτει λιγο και να πω την αληθεια θεκω να υπαρχει μελλον τουκαχιστον για την motherboard.Δλδ ας πουμε τωρα θελω να βαλω πανω εναν 3600 αλλα μετα να κουμπωσω εναν 3900x.Η ακομα εναν τεταρτης γενιας που να μπορει απο την mobo να παιρνει το 100%Αυτο ειναι το σκαλωμα μου.Τωρα αν ειναι να δωσω για μια mobo 300 ευρω ξεροντας οτι εχω μελλον με αυτην ναι θα τα δωσω.Γιαυτο εχω κολλησει στην gigabyte aorus x570pro που νομιζω ειναι απο τις καλυτερες και μελλοντικα..Τιμη στα 265 ευρω αυτη τη στιγμη

Διάβασα παραπάνω ότι έχεις πάρει μνήμες και nvme! Και πού ξέρεις ότι είναι συμβατές με την μητρική που θα πάρεις? Θα τις κουμπώσεις σε όποια μητρική να ναι? και μετά?

Με αυτόν τον τρόπο που πας, το παίζεις πραγματικά κορώνα γράμματα αν θα είναι σταθερό το πισί ή θα έχεις προβλήματα με fail boot, φριζαρίσματα, κολλήματα, και μπλέ οθόνες.

Με τι κριτήριο τις επέλεξες? Κάθε κατασκευαστής δίνει την support memory list για κάθε του μοντέλο του.

 Αν μπορείς να τις επιστρέψεις και με το πιστωτικό που θα σου δώσουν, να περιμένεις να ανακοινωθούν επίσημα οι λίστες για τα B550, ώστε να επιλέξεις την μητρική και τις συμβατές με αυτή μνήμες.

Τουλάχιστον η msi δίνει και λίστα για τους συμβατούς με αυτήν nvme και συμβατά τροφοδοτικά. Πάνε οι εποχές του πλαισίου αυτά έχω καλά είναι πάρε. Τώρα ο κατασκευαστής σε πληροφορεί έτσι ώστε να έχεις ένα σωστό και σταθερό μηχάνημα. Το ρίσκο μετά είναι δικό σου. 

Για να σε βοηθήσω σχετικά με την msi b550 tomahawk.     https://www.msi.com/Motherboard/support/MAG-B550-TOMAHAWK.html#support-cpu 

Δεν στην προτείνω γιατί βλέπω ότι δεν δουλεύει με μνήμες πάνω από τα 2666 Mhz. το λιγότερο τραγικό. θα περίμενα να δουλεύει τουλάχιστον με μνήμες στα 3200 Mhz. 

Επεξ/σία από BlueAverage
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Διάβασα παραπάνω ότι έχεις πάρει μνήμες και nvme! Και πού ξέρεις ότι είναι συμβατές με την μητρική που θα πάρεις? Θα τις κουμπώσεις σε όποια μητρική να ναι? και μετά?

Με αυτόν τον τρόπο που πας, το παίζεις πραγματικά κορώνα γράμματα αν θα είναι σταθερό το πισί ή θα έχεις προβλήματα με fail boot, φριζαρίσματα, κολλήματα, και μπλέ οθόνες.

Με τι κριτήριο τις επέλεξες? Κάθε κατασκευαστής δίνει την support memory list για κάθε του μοντέλο του.

 Αν μπορείς να τις επιστρέψεις και με το πιστωτικό που θα σου δώσουν, να περιμένεις να ανακοινωθούν επίσημα οι λίστες για τα B550, ώστε να επιλέξεις την μητρική και τις συμβατές με αυτή μνήμες.

Τουλάχιστον η msi δίνει και λίστα για τους συμβατούς με αυτήν nvme και συμβατά τροφοδοτικά. Πάνε οι εποχές του πλαισίου αυτά έχω καλά είναι πάρε. Τώρα ο κατασκευαστής σε πληροφορεί έτσι ώστε να έχεις ένα σωστό και σταθερό μηχάνημα. Το ρίσκο μετά είναι δικό σου. 

Για να σε βοηθήσω σχετικά με την msi b550 tomahawk.     https://www.msi.com/Motherboard/support/MAG-B550-TOMAHAWK.html#support-cpu 

Δεν στην προτείνω γιατί βλέπω ότι δεν δουλεύει με μνήμες πάνω από τα 2666 Mhz. το λιγότερο τραγικό. θα περίμενα να δουλεύει τουλάχιστον με μνήμες στα 3200 Mhz. 

Απο τι βλεπω για μενα η καλυτερη μομπο για αυτα που θελω ειναι η gigabyte aorus x570 pro μαζι με trident Z 3600 ryzen 3600 με aorus nvme pci 4 και rx 5700xt nitro plus.Δεν καταλαβαινω αυτα που μου λες περι συμβατοτητας ειναι κλασσικα πραγματα ολα αυτα που σου λεω και εννοειται ειναι συμβατα.Απο τροφοδοτικο thermatalke toughpower 750 w full mogular.

17 λεπτά πριν, gripoulas1983 είπε

Απο τι βλεπω για μενα η καλυτερη μομπο για αυτα που θελω ειναι η gigabyte aorus x570 pro μαζι με trident Z 3600 ryzen 3600 με aorus nvme pci 4 και rx 5700xt nitro plus.Δεν καταλαβαινω αυτα που μου λες περι συμβατοτητας ειναι κλασσικα πραγματα ολα αυτα που σου λεω και εννοειται ειναι συμβατα.Απο τροφοδοτικο thermatalke toughpower 750 w full mogular.

Αν και να σου πω την αληθεια ειμαι σε μια αδιεξοδο για ποιο λογο να ασχοληθω με motherboard x570 μονο και μονο για το pci 4 και να μην πηγαινα παραδειγμα σε μια b450 tomahawk max εφοσον θα ασχολουμαι αποκλειστικα για games και σερφαρισμα.Οσο γιαυτα που ακουω για τις 550 δεν εχουν κατιν το συγκηνιτικο παραπανω απο x570 και θα ειναι και πιο ακριβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...