Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα χάλια ο 10900k σε power consumption. Μπορείς να κάνεις τις πράξεις και για τον 3600 σε παρακαλώ, γιατί μάλλον σου ξέφυγε (καταλάθος, σίγουρα :P). 


Άσε, το έκανα εγώ. 55,75wh, ουσιαστικά ρουφάει τα ίδια με την σόμπα / φρυτέζα / τοστιέρα / θερμμοσίφωνα / θερομοσισωρευτή τον 10900k με MCE ανοιχτό στα 1.35v, αλλά τελείωνει στον διπλάσιο χρόνο !!! Πάμε άλλη μια. Καίει περίπου το ίδιο ρεύμα μεμ 10900k με MCE ανοιχτό αλλά τελειώνει σχεδόν στον ΔΙΠΛΑΣΙΟ χρόνο!!!! Επίσης ρουφάει 23% περισσότερο ρεύμα και τελειώνει σε 70% περισσότεορ χρόνο από τον 10900k σε stock!!! Αλλά δεν έχει ανοίξει ρουθούνι τόσο καιρό για αυτήν την σόμπα αλογόνου της AMD. Go figure που λέμε και στο χωριό μου 😛 

Ενώ για τον 10900k σε stock που είναι ουσιαστικά δίπλα στον 3900x, είναι σόμπα και θερμοσυσωρευτής. Να μην μιλήσω για τον 2700x ας πούμε που βαράει 70wh, δηλαδή 55% παραπάνω κατανάλωση KAI 55% παραπάνω χρόνος!!!!! Ούτε εκεί είδα να ανοίγει ρουθούνι για την κατανάλωση. Δεν πειράζει, όποιος δεν φοράει γυαλάκια καταλαβαίνει


ΥΓ1. Fun fact, στα ίδια ακριβώς επίπεδα κατανάλωσης είναι και ο 3700x, με 44wh. Δηλαδή ΙΔΙΑ ακριβώς κατανάλωση, αλλά περισσότερο χρόνο να τελειώσει το test. Όντως, μπουρί ο 10900k....

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα παντως δεν με χαλάει η σόμπα / θερμ άστρα, όπως δεν με χάλαγε και ο τοτε σομπας θερμαστρας που είχα FX 8350......Απορω γιατί συγκρίνουμε 14nm vs 7nm .... Αν είναι δυνατόν να μην έχει καλυτερη κατανάλωση η amd...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Εμένα παντως δεν με χαλάει η σόμπα / θερμ άστρα, όπως δεν με χάλαγε και ο τοτε σομπας θερμαστρας που είχα FX 8350......Απορω γιατί συγκρίνουμε 14nm vs 7nm .... Αν είναι δυνατόν να μην έχει καλυτερη κατανάλωση η amd...

Έλα όμως που δεν έχει 😛 

Στο blender test καταναλώνει μια wh (ΜΙΑ , 1!!!) παραπάνω από τον 3700x αλλά τελειώνει και το test σε 20% λιγότερο χρόνο. Αν δεν είναι θερμάστρα ο 3700x τότε δεν είναι ούτε ο 10900k με απλά μαθηματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λετε τα ιδια και τα ιδια !!!!

Η intel εχει μεινει παρα πολυ πισω στην αρχιτεκτονικη καθε χρονο πουσαρει τις συχνοτητες και αυτο ειναι το μονο που την κραταει ακομα 

Η απαντηση της amd στους νεους ryzen θα ειναι ισχυρη αλλα πιστευω πως θα εχουμε μεγαλη αυξηση τιμης στους νεους ρυζεν 

βλεπε και τα β550 τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Άρα χάλια ο 10900k σε power consumption. Μπορείς να κάνεις τις πράξεις και για τον 3600 σε παρακαλώ, γιατί μάλλον σου ξέφυγε (καταλάθος, σίγουρα :P). 


Άσε, το έκανα εγώ. 55,75wh, ουσιαστικά ρουφάει τα ίδια με την σόμπα / φρυτέζα / τοστιέρα / θερμμοσίφωνα / θερομοσισωρευτή τον 10900k με MCE ανοιχτό στα 1.35v, αλλά τελείωνει στον διπλάσιο χρόνο !!! Πάμε άλλη μια. Καίει περίπου το ίδιο ρεύμα μεμ 10900k με MCE ανοιχτό αλλά τελειώνει σχεδόν στον ΔΙΠΛΑΣΙΟ χρόνο!!!! Επίσης ρουφάει 23% περισσότερο ρεύμα και τελειώνει σε 70% περισσότεορ χρόνο από τον 10900k σε stock!!! Αλλά δεν έχει ανοίξει ρουθούνι τόσο καιρό για αυτήν την σόμπα αλογόνου της AMD. Go figure που λέμε και στο χωριό μου 😛 

Ενώ για τον 10900k σε stock που είναι ουσιαστικά δίπλα στον 3900x, είναι σόμπα και θερμοσυσωρευτής. Να μην μιλήσω για τον 2700x ας πούμε που βαράει 70wh, δηλαδή 55% παραπάνω κατανάλωση KAI 55% παραπάνω χρόνος!!!!! Ούτε εκεί είδα να ανοίγει ρουθούνι για την κατανάλωση. Δεν πειράζει, όποιος δεν φοράει γυαλάκια καταλαβαίνει


ΥΓ1. Fun fact, στα ίδια ακριβώς επίπεδα κατανάλωσης είναι και ο 3700x, με 44wh. Δηλαδή ΙΔΙΑ ακριβώς κατανάλωση, αλλά περισσότερο χρόνο να τελειώσει το test. Όντως, μπουρί ο 10900k....

Πρώτων, συγκρίνεις 6 Core 12 Thread εναντίον 10 Core 20 Thread ??? 🙄

Δεύτερον, ο 10900Κ κοστίζει όσο τρις 3600 (βάζω και την ψύξη μέσα)

Τρίτον, ο 10900Κ ΔΕΝ είναι δίπλα στον 3900Χ, ο 10900Κ χρειάζεται 25% παραπάνω χρόνο να τελειώσει το Blender και έκτος ότι είναι τόσο ποιο αργός καίει και παραπάνω, Αααα και κοστίζει και 150-200 Ευρώ παραπάνω (βάζω και την ψύξη μέσα). 🤣

και μας την λες και από επάνω για γύαλακια  ???  🙄

 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτων, συγκρίνεις 6 Core 12 Thread εναντίον 10 Core 20 Thread ??? 🙄

Δεύτερον, ο 10900Κ κοστίζει όσο τρις 3600 (βάζω και την ψύξη μέσα)

Τρίτον, ο 10900Κ ΔΕΝ είναι διπλά στον 3900Χ, ο 10900Κ χρειάζεται 25% παραπάνω χρόνο να τελειώσει το Blender και έκτος ότι είναι τόσο ποιο αργός καίει και παραπάνω, Αααα και κοστίζει και 150-200 Ευρώ παραπάνω (βάζω και την ψύξη μέσα). 🤣

και μας την λες και από επάνω για γύαλακια  ???  🙄

ps: Για τον 3950Χ μόκο εεε ???  😉

Και εσύ συγκρίνεις 16c με 10c. Τι σημασία έχει ο αριθμός των πυρήνων και η τιμή στο αν ενα CPU είναι μπουρί???? Δηλαδή αμα κόστιζε 10€ ο 10900k δεν θα ηταν μπουρί??? 

Εγώ τι μόκο για τον 3950x πασά μου, είπα εγώ ποτέ ότι ειναι μπουρί για να κάνω και μόκο? Εσείς λέτε εδώ και 30 σελίδες οτι είναι σόμπα και θερμοσίφωνας, και τελικά κατανάλωνει 1 wh (ΜΙΑ!!!) παραπάνω από τον 3700x ενώ τελειώνει το task και σε αρκετά λιγότερο χρόνο. Είναι μπουρί ο 3700x? Αν όχι τότε πως είναι ο 10900k δεν ξέρω. A ναι, είναι πιο ακριβός από τον 3700x, άρα είναι μπουρί, παρά το οτι καταναλώνει το ίδιο. Βγάζει νόημα  το επιχείρημα ,δεν λέω :P 

 

ΥΓ1. Καλά κάτι 3600 και 2700x ας μην τους πιάσουμε, φτου πιπέρι. Χειρότεροι από fx είναι με τα δεδομένα σου

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Και εσύ συγκρίνεις 16c με 10c. Τι σημασία έχει ο αριθμός των πυρήνων και η τιμή στο αν ενα CPU είναι μπουρί???? Δηλαδή αμα κόστιζε 10€ ο 10900k δεν θα ηταν μπουρί??? 

Εγώ τι μόκο για τον 3950x πασά μου, είπα εγώ ποτέ ότι ειναι μπουρί για να κάνω και μόκο? Εσείς λέτε εδώ και 30 σελίδες οτι είναι σόμπα και θερμοσίφωνας, και τελικά κατανάλωνει 1 wh (ΜΙΑ!!!) παραπάνω από τον 3700x ενώ τελειώνει το task και σε αρκετά λιγότερο χρόνο. Είναι μπουρί ο 3700x? Αν όχι τότε πως είναι ο 10900k δεν ξέρω.

ΥΓ1. Καλά κάτι 3600 και 2700x ας μην τους πιάσουμε, φτου πιπέρι. Χειρότεροι από fx είναι με τα δεδομένα σου 😛 

Μου αρέσεις ρε μπαγάσα γιατί αφαιρείς ότι δεν σε συμφέρει και κρατάς μόνο αυτά που κάνουν το επιχείρημα σου να φαίνεται σωστό. 😁

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

 

Στην μια περιπτωση(amd) εχεις υψηλες τιμες σε μητρικες(b550),αλλα σου λεει η εταιρεια ''αν δεν σαρεσει αγορασε τις φθηνοτερες b450''.

Αν εριχναν ακυρο σε B450,θα ισχυε οντως το σεναριο που λες.

Στην αλλη περιπτωση (ιντελ)εχεις υψηλες τιμες σε μητρικες χωρις να εχεις εναλλακτικη.

Για δες εδω ωραιες πρωτες τιμες στις πρωτες κλειδωμενες μητρικες b460 και H470 https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/1100662/1200.html?o=socket+1200&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Στην μια περιπτωση(amd) εχεις υψηλες τιμες σε μητρικες(b550),αλλα σου λεει η εταιρεια ''αν δεν σαρεσει αγορασε τις φθηνοτερες b450''.

Αν εριχναν ακυρο σε B450,θα ισχυε οντως το σεναριο που λες.

Στην αλλη περιπτωση (ιντελ)εχεις υψηλες τιμες σε μητρικες χωρις να εχεις εναλλακτικη.

Για δες εδω ωραιες πρωτες τιμες στις πρωτες κλειδωμενες μητρικες b460 και H470 https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/1100662/1200.html?o=socket+1200&order_by=pricevat&order_dir=asc

Ναι ισχυει αυτο αλλα και παλι πιστευω θα ανεβασει τιμες στους cpu θα ειναι μια η αλλοι με τους ιντελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Aten-Ra said:

Δεν ξέρω πως το βλέπουν οι άλλοι εγώ σύγκριση κάνω τους επεξεργαστές του topic με τον ανταγωνισμό. 

Το οποίο μέχρι στιγμής έχει 101% επιτυχία για τριμπουρδελοποίηση του topic. 😛

Ακόμα και σε αυτό που ήταν από τα πιο ήρεμα, άρχισαν τα "μόκο"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Το οποίο μέχρι στιγμής έχει 101% επιτυχία για τριμπουρδελοποίηση του topic. 😛

Ακόμα και σε αυτό που ήταν από τα πιο ήρεμα, άρχισαν τα "μόκο"...

Έχεις δίκιο σε αυτό,

Redacted 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μου αρέσεις ρε μπαγάσα γιατί αφαιρείς ότι δεν σε συμφέρει και κρατάς μόνο αυτά που κάνουν το επιχείρημα σου να φαίνεται σωστό. 😁

Κανε search την λεξη "ισοπυρηνα" (εχει γινει trademark εδω μεσα) και θαυμασε τον Μανολιο να φοραει τα ρουχα του αλλιως. Οταν μας συμφερει συγκρινουμε ισοπυρηνα και κοιταμε διαφορα αποδοσης ξεχνοντας το κοστος. Αλλες φορες οταν θελουμε να παρουσιασουμε μια αλλη εικονα, βγαζουμε μπροστα τη διαφορα κοστους στα "ισοπυρηνα" μειωνοντας την σημασια της αποδοσης. Τωρα επειδη θελουμε να αναδειξουμε τα εξαιρετικα ενεργειακα χαρακτηριστικα των 14++++++++++ ξεχναμε τα "ισοπυρηνα" και συγκρινουμε τον i9 10900K με τον 3600. Αποτελεσμα του φαινομενου του fanboy-ισμου κεκαλυμμενο με διαφορα τεχνασματα και "ξαφνικες αγαπες" για το τρολ της υποθεσης.

Τα εχουμε πει 1 εκατομυριο φορες συμφωνοντας και διαφωνοντας εδω μεσα και πιστευω οτι το 95% πανω-κατω οσων ασχολουνται με το αθλημα, ανεξαρτητως συμπαθειας (εχει διαφορα απο τον fanboy-σμο), αντιλαμβανεται τα υπερ και κατα και δινει μια χρησιμη συμβουλη σε οποιον ενδιαφερεται να μην πεταξει τα λεφτακια του τζαμπα. Θες το καλυτερο gaming CPU, παρε Intel αφου βγαζει τα περισσοτερα φουπουες. Ειναι ο υπολογιστης σου -περαν του gaming που κανεις- και εργαλειο δουλειας ή αποζητας το VFM? Αγορασε AMD. Ουτε οι 10th gen της Intel αλλαξανε τα πραγματα αλλα ουτε αντιστοιχα και οι Matisse 2/refresh.

Δυστυχως διαφορα εγωπαθη accounts, που ολως τυχαιως αναπαραγονται μετα απο καθε μπαν, εχουν ως μοναδικο απωτερο σκοπο το trolling και τα κλειδωμενα τοπικ. Ζουν κυριολεκτικα νυχθημερον για αυτο. Ζηταω συγγνωμη απο τους mods που -και εγω τωρα- το συνεχιζω με αυτο το post αλλα ειλικρινα καποια φαινομενα καταντανε κουραστικα.

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω πως το βλέπουν οι άλλοι εγώ σύγκριση κάνω τους επεξεργαστές του topic με τον ανταγωνισμό. 

Δεν είναι επεξεργαστές που απευθύνονται σε data centers ακριβώς, οπότε η κατανάλωση είναι αδιάφορη, ειδικά όταν την μετράς σε σενάριο που ούτε το 1% των χρηστών πρόκειται ποτέ να τρέξει (blender rendering). Οπότε πέραν από το vs για το vs, δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό.

ΥΓ: Τα ίδια έλεγα και όταν κάποιοι είχαν ως αντεπιχείρημα για τις Vega την κατανάλωση. 0 Fax given, next.

@elpenor Τα οποία F2P/sub based games είναι συνήθως αρκετά ελαφριά σε low-mid settings, αφού απευθύνονται σε ευρύ κοινό, οπότε πρέπει να τρέχουν και σε PC/laptop 5ετίας... Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα το benchmarking εκεί, πλην πχ της αρχικής περιόδου του PUBG που λόγω χάλια κώδικα ήθελε brute force STP (από αυτά που λέγονταν τότε, δεν ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο, αλλά ήταν πολύ ΗΟΤ εκείνη την περίοδο). Δεν νομίζω ότι είναι οι hardcore gamers που "τραβάνε" την αγορά πλέον, μάλλον οι enthusiasts είναι... Δες μόνο ποσοστά από ανάλυση οθόνης, τα 1440p/4K & Ultra wide είναι ακόμα αρκετά χαμηλά σαν ποσοστό, αλλά οι κάρτες επιπέδου 2080+ εκεί απευθύνονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...