Προς το περιεχόμενο

Δεν κάνει boot με linux mint


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Έχω 4 ram οπότε θα φτιάξω και swap partition. Πόσο πρέπει να του δώσω ?

Φτιαχνεις swap file . Οι οδηγιες εδω.Δεν κοβουμε swap partitions πια.Προτεινω 8gb και πολλα θα ειναι. Στις εντολες που βλεπεις εκει , αντι για fallocate -l 512M , βαζεις π.χ. fallocate -l 8G  και ολες οι αλλες ιδιες.Επισης στο τελος των εντολων εχει και τον τροπο πως να αφαιρεσεις το swap file , αν το βαρεθεις ή θες να φτιαξεις καινουργιο με αλλο μεγεθος.

1 λεπτό πριν, panos_saxo είπε

Τώρα πως θα το κολλήσω με το partition των Linux? Η να το αφήσω ως έχει? 

Mε το gparted..αν ειναι εγκατεστημενο , ειναι απλο προγραμματακι..αν οχι , εγκατεστησε το με κανα apt install gparted , απο τερματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Οκ. Είμαι με το live. Έσβησα το partition των windows. Τώρα πως θα το κολλήσω με το partition των Linux? Η να το αφήσω ως έχει? 

Στο διαμέρισμα με το linux θα βάλεις τον κέρσορα στην πλευρά που βρίσκεται ο ελεύθερος χώρος και θα το τραβήξεις ώστε να τον πίασει όλον. Θα πρέπει και πάλι να πατήσεις στο εικονίδιο "ν" για να εφαρμοστεί η αλλαγή.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το uuid αλλάζει όταν δημιουργείται νέο διαμέρισμα. Σ' αυτή την περίπτωση δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, απλά θα επεκταθεί το ήδη υπάρχον διαμέρισμα. Το έχω κάνει πολλές φορές και ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αμμα αλλαξει κανα uuid , και το fstab ειναι ρυθμισμενο με uuids , θα υπαρξει θεματακι ...

Υπήρξε... Η απλά κάτι έκανα εγώ λάθος. 

Ξανά σταμάτησε να boot-άρει μετά τις επεμβάσεις μου στα partition. 

Αφού κατέστρεψα ξανά τα Windows ξανά δοκίμασα install Linux. 3 φορές. Πάλι δεν boot-άρει. Λέω τελευταία ευκαιρία πριν το πετάξω από το παράθυρο. Κατεβάζω αλλά διανομή και συγκεκριμένα Linux mint Mate αντί του cinnamon που είχα. Και ως δια μαγείας, χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα διαφορετικό από ότι τόσες φορές από χθες μέχρι σήμερα, με την μια είναι οκ. Boot άρει και δουλεύει. 

Δεν ξέρω τι έφταιγε και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας πραγματικά. Όλα καλά πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...