Προς το περιεχόμενο

SpaceX: Γράφει ιστορία με την πρώτη της επανδρωμένη αποστολή [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Adrian είπε

Εδώ φαίνεται πόσο πίσω σε τεχνολογία είναι το ISS σε σχέση με το MIR.. Μόλις έδεσαν το Freedom και το Independence στο MIR σε ένα λεπτό άνοιξαν οι καταπακτές και φόρτωναν καύσιμα.. Αυτοί θέλουν 2 ώρες να ανοίξουν μόνο..

το ΙSS πανω στην modular τεχνολογια του MIR σχεδιαστηκε. οι Ρωσοι ειναι πολυ πιο μπροστα σε αυτον τον τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, KilliK είπε

το ΙSS πανω στην modular τεχνολογια του MIR σχεδιαστηκε. οι Ρωσοι ειναι πολυ πιο μπροστα σε αυτον τον τομεα.

Το αντιλαμβάνεσαι ελπίζω ότι δεν ήταν ένα ποστ που έχρηζε σοβαρή απάντηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 ώρες πριν, nzeppos είπε

Προφανώς δεν κατάλαβες το χάριν αστεϊσμού πνεύμα του μηνύματος μου, γιατί αν το είχες καταλάβεις δεν θα απαντούσες με τέτοιο παραλήρημα. Ούτε εξυπνάδα ήταν, ούτε μίζερο τρολάρισμα, ούτε έχω κάτι με τις Tesla/Revolut, ούτε με το χρηματιστήριο, ούτε με τον καπιταλισμό.

Μάλλον τον εαυτό μου ειρωνεύτηκα για τα 5 ολόκληρα ευρώ που έχω επενδύσει στην Tesla και περιμένω να γίνουν 6 ή 7. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα λαμβάνω υπ' όψιν γιατί δεν με αφορούν.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την συζήτηση; 

Γράφεις κάτι που απασχολεί εσένα, γράφω κάτι που βρίσκω εύστοχο και ταιριάζει στα ενδιαφέροντα μου. Αν αντέδρασες έτσι σε εμένα, σε έναν πλασέ πολιτικού, διαφορετικού χρώματος, πως θα αντέδρασουσες; Ωμή βία να φανταστώ, ειδικά αν ήταν και λίγο ενοχλητικός και επίμονος; 

Εσύ μιλάς για 2 ευρώ διαφορά (τα οποία στην συνέχεια γίνανε 1), εγώ μιλάω στο τι βλέπω μέσα σε αυτή την διαφορά. Σου αναπτύσσω εικόνες και ιδέες. Έρχεσαι εσύ και μας λες ότι όχι, εγώ θέλω να πω για το ένα ευρώ και τίποτα περισσότερο. Δικό σου είναι το forum; Μήπως δική σου είναι και η λογική; 

Και δεν καταλαβαίνω, θίχτηκες δηλαδή; τώρα που εγώ θίχτηκα μαζί σου, που κάνεις σαν την πεντάμορφη και το τέρας, θα πρέπει να παίξουμε μπουνιές; Όχι κύριε, θα επιμείνω! Έτσι γίνανε οι μεγάλοι καπιτάλες, βρήκαν μια ευκαιρία και την πυροβόλησαν ξανά, ξανά και ξανά. Για αυτό κύριε, πάρε το 1 ευρώ σου και τίμα το ξανα και ξανά. Γίνε χαρούμενος για αυτό και μίλα για αυτό. Αν θέλεις άλλα, τράβα σε κανένα 1-euro convenience store γιατί φοβάσαι προφανώς τα ύψη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2020 στις 11:21 ΜΜ, ChownTuen είπε


Μπορεί. 

Αλλά που θέλεις να καταλήξεις; Ότι δεν είναι πολλά; Ότι εχεις ανύπαρκτο ρόλο;

Πάρα πολλά είναι, με ελάχιστο κόπο παραπάνω, το κέρδος σου θα μπορούσε να ήταν 20, 200, 2000 κτλ. Ακόμη και σε όρους καπιταλιστικούς, δεν θυσιάσεις και κάτι. Ούτε μισό μισθό του μήνα. Ακόμη και την πιο απλή πιτσαρία της γειτονιάς, ακόμη και σε καθεστώς σοσιαλισμού ή κομμουνισμού θέλεις ένα ρίσκο 24-36 μισθών. Και αναφερόμαστε σε μια κοινωνία, που κάποιοι παίζουν δελτία joker άνω των 10 € και είναι οκ κοινωνικά.

Αν θέλεις έναν ακόμη πιο γρήγορο καπιταλιστισμό, θα πρέπει να αποδεχτείς 2-3 τάξεων μεγαλύτερο δανεισμό και λογιστικό χρήμα, και περίπου άλλο τόσο τραπεζικό σύστημα. Καταλαβαίνεις όμως οι συνέπειες ακόμη και της πιο μικρής κρίσης θα είναι και μερικές τάξεις πιο μεγάλες από αυτές που ήδη έχουμε ζήσει...
 

Άρα φίλα το κούτελο του Ρώσου με τον μπάρμπα στην κορώνη που σου δίνει το magic ticket και άσε τα post με μίζερες εξυπνάδες...

Τι πίνεις και δε μας δίνεις...😶...dafak!?!🤢

Επεξ/σία από pany07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, pany07 είπε

Τι πίνεις και δε μας δίνεις...😶...dafak!?!🤢

Διαφωνείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, pany07 είπε

Εκεί είναι το θέμα. Δεν ξέρω με τι να διαφωνήσω, γι' αυτό αντιπαρέρχομαι 🖐️.

Άρα τι με κράζεις; 

Εγώ δεν έχω μάνα; 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι νοημα εχει να παμε οπου ειναι να παμε εαν παμε με ορους χρυσοθηρα και οχι εξερευνητη, pioneer.
Δεν παμε στο διαστημα για να δουμε τι εχει εκει, παμε (οσοι πανε τουλαχιστον) για να εχουν υπεροχη και να μπορεσουν να καταπιεσουν τους υπολοιπους λαους στην Γη.
Εαν δεν ωριμασουμε σαν ανθρωποτητα, οτι και να κανουμε δεν εχει νοημα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοίως φίλε μου. Μεγαλύτερη μιζέρια από το να μην δέχεσαι (!!) και την διαφορετική άποψη στη ζωή (που δεν είχα και πολυ διαφορετική, αν καταλάβεις τι είπα ακριβώς...),

ε δεν υπάρχει. Για την ιστορία: (ξέρω πως δεν σε ενδιαφέρει καθόλου): Ποτέ μα ποτέ δεν απορρίπτω συλλήβδην την άποψη του άλλου, οποιουδήποτε άλλου, ούτε σπεύδω να τον χαρακτηρίσω μίζερο, επειδή... δεν συμφωνώ μαζί του. 
Να'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, devilaki είπε

Η  SpaceX  χρησιμοποίησε ρωσικά ανταλλακτικά στο διαστημόπλοιο Crew Dragon

Φυσικά και ήταν οι Ρώσοι από πίσω. Τώρα παίρνουμε εμείς σειρά για βοήθεια, να πάρουμε την Αγία Σοφία πίσω...

image.png.3285a8f90b5508ecc685fc4901de0bbd.png

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, devilaki είπε

οι Ρώσοι δεν θα βοηθήσουν εμάς, έχουν άλλα συμφέροντα ....

Ενώ ο χάρτης στο avatar σου είναι πιο ρεαλιστικός; :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, devilaki είπε

το αν είναι κάτι ρεαλιστικό ή όχι δεν σε εμποδίζει από το να το εύχεσαι και να το επιθυμείς 

Ακριβώς, άρα θα μας βοηθήσουν οι Ρώσοι, αυτό επιθυμώ και εύχομαι :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...