Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση κάρτας γραφικών για σχεδιαστικά προγράμματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Φίλη που ασχολείται σα φοιτήτρια με το interior design, χρησιμοποιεί διάφορα σχεδιαστικά προγράμματα 2d & 3d. Έχει ένα desktop με i7 4ης γενιάς 8gb ram, ssd κτλ κτλ και ψάχνει για οικονομική κάρτα γραφικών. Το budget είναι στα 150 ευρώ.

Εγώ σκεφτόμουν καμία 1050 ti ή μια RX 570 8gb. Ποια η άποψη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, kostask91 είπε

Καλησπέρα,

Φίλη που ασχολείται σα φοιτήτρια με το interior design, χρησιμοποιεί διάφορα σχεδιαστικά προγράμματα 2d & 3d. Έχει ένα desktop με i7 4ης γενιάς 8gb ram, ssd κτλ κτλ και ψάχνει για οικονομική κάρτα γραφικών. Το budget είναι στα 150 ευρώ.

Εγώ σκεφτόμουν καμία 1050 ti ή μια RX 570 8gb. Ποια η άποψη σας;

εξαρτάται τι προγράμματα θα χρησιμοποιήσει

γιατί μπορεί το πρόγραμμα να μην δουλέψει με τις κάρτες γραφικών που αναφέρεις (δεν θα σχολιάσω το γεγονός ότι ο επεξεργαστής είναι παλιός)

μπορεί να θέλει από τις "ειδικές κάρτες γραφικών" που υπάρχουν για αυτό το σκοπό.

δώσε περισσότερες πληροφορίες για να πάρεις πιο ακριβή/αξιόπιστη λύση

καθώς μπορεί να μην συμφέρει αυτό που σκέφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εξαρτάται τι προγράμματα θα χρησιμοποιήσει

γιατί μπορεί το πρόγραμμα να μην δουλέψει με τις κάρτες γραφικών που αναφέρεις (δεν θα σχολιάσω το γεγονός ότι ο επεξεργαστής είναι παλιός)

μπορεί να θέλει από τις "ειδικές κάρτες γραφικών" που υπάρχουν για αυτό το σκοπό.

δώσε περισσότερες πληροφορίες για να πάρεις πιο ακριβή/αξιόπιστη λύση

καθώς μπορεί να μην συμφέρει αυτό που σκέφτεσαι

Δε τίθεται θέμα αν συμφέρει ή όχι. Φοιτήτρια είναι και "πρέπει" να πειραματιστεί σε κάποια προγράμματα. Τα προγράμματα είναι 3d max, rhino, autocad έχω την εντύπωση.

Απλά χρειάζεται μια κάρτα για να μάθει, γιατί ως τώρα ήταν με την ενσωματωμένη του επεξεργαστή και περισσότερα λεφτά δεν παίζουν προς το παρόν.

Επεξ/σία από kostask91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Δε τίθεται θέμα συμφέρει ή όχι. Φοιτήτρια είναι και "πρέπει" να πειραματιστεί σε κάποια προγράμματα. Τα προγράμματα είναι 3d max, rhino, autocad έχω την εντύπωση.

Απλά χρειάζεται μια κάρτα για να μάθει, γιατί ως τώρα ήταν με την ενσωματωμένη του επεξεργαστή και περισσότερα λεφτά δεν παίζουν προς το παρόν.

υποθέτω επίσης ότι τα προγράμματα που θα βάλει στον υπολογιστή αυτόν που περιγράφεις είναι αυθεντικά (αγορασμένη άδεια)

γιατί φαντάζομαι γνωρίζεις το πόσο κοστίζουν τα προγράμματα αυτά που αναφέρεις

όπως φαντάζομαι γνωρίζεις ότι ούτε ο επεξεργαστής που έχει τώρα η φοιτήτρια φίλη σου ούτε οι κάρτες γραφικών που αναφέρεις πρόκειται να τρέξουν τα προγράμματα που αναφέρεις καθώς από τα όσα θυμάμαι από την πληροφορική (μιας και δεν παρακολουθώ πλέον την τεχνολογική εξέλιξη) θέλουν ειδικές κάρτες γραφικών οι οποίες κοστίζουν αρκετά χρήματα

άρα μήπως είναι καλύτερα να εκπαιδευτεί/πειραματιστεί στην σχολή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει Rhino και Autocad με i5-2500k & gtx 660 χωρις κανενα σοβαρο θεμα. Κυριως σε rhino εχω σχεδιασει καραβι που σημαινει οτι περιλαμβανει αρκετες επιφανεις και καμπυλες.  Δεν ξερω με τι ακριβως θα ασχοληθει αλλα πιστευω για το ξεκινημα θα την καλυψει σιγουρα μια 1050ti. Κανε και ενα search στο ιντερνετ για το καθε προγραμμα να δεις. Για το 3d max δεν εχω εικονα.

@ikorolis νομιζω έχει σημασια ποσό περιπλοκές επιφάνειες θες να κανείς render αλλα δε νομιζω να μην μπορει να ανταπεξελθει το συστημα. Σκεψου της σχολης οι υπολογιστες ειχαν χειροτερο hardware. 

Σε κάθε περίπτωση όπως είπα παραθέτω δίκη μου εμπειρία με τα συγκεκριμένα προγράμματα που μπορεί να διαφέρει από αυτά με τα οποία θέλει να ασχοληθεί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, sarpan είπε

Έχω δουλέψει Rhino και Autocad με i5-2500k & gtx 660 χωρις κανενα σοβαρο θεμα. Κυριως σε rhino εχω σχεδιασει καραβι που σημαινει οτι περιλαμβανει αρκετες επιφανεις και καμπυλες.  Δεν ξερω με τι ακριβως θα ασχοληθει αλλα πιστευω για το ξεκινημα θα την καλυψει σιγουρα μια 1050ti. Κανε και ενα search στο ιντερνετ για το καθε προγραμμα να δεις. Για το 3d max δεν εχω εικονα.

@ikorolis νομιζω έχει σημασια ποσό περιπλοκές επιφάνειες θες να κανείς render αλλα δε νομιζω να μην μπορει να ανταπεξελθει το συστημα. Σκεψου της σχολης οι υπολογιστες ειχαν χειροτερο hardware. 

Σε κάθε περίπτωση όπως είπα παραθέτω δίκη μου εμπειρία με τα συγκεκριμένα προγράμματα που μπορεί να διαφέρει από αυτά με τα οποία θέλει να ασχοληθεί.

όπως είπα εξ αρχής στον φίλο μας να δώσει περισσότερες πληροφορίες για να του απαντήσουν άνθρωποι που έχουν τις γνώσεις/εμπειρία πάνω σε αυτό καθώς οι δικές μου γνώσεις στην πληροφορική και γενικά στην τεχνολογία πλέον είναι ξεπερασμένες μιας και δεν ενημερώνομαι...μιας και δεν με ενδιαφέρει η πληροφορική τουλάχιστον επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

υποθέτω επίσης ότι τα προγράμματα που θα βάλει στον υπολογιστή αυτόν που περιγράφεις είναι αυθεντικά (αγορασμένη άδεια)

γιατί φαντάζομαι γνωρίζεις το πόσο κοστίζουν τα προγράμματα αυτά που αναφέρεις

όπως φαντάζομαι γνωρίζεις ότι ούτε ο επεξεργαστής που έχει τώρα η φοιτήτρια φίλη σου ούτε οι κάρτες γραφικών που αναφέρεις πρόκειται να τρέξουν τα προγράμματα που αναφέρεις καθώς από τα όσα θυμάμαι από την πληροφορική (μιας και δεν παρακολουθώ πλέον την τεχνολογική εξέλιξη) θέλουν ειδικές κάρτες γραφικών οι οποίες κοστίζουν αρκετά χρήματα

άρα μήπως είναι καλύτερα να εκπαιδευτεί/πειραματιστεί στην σχολή της.

Ρε φίλε πραγματικά αν δεν έχεις ιδέα γιατί μπήκες στη διαδικασία να σχολιάσεις; Το αν είναι αυθεντικά ή όχι που κολλάει με το θέμα μας; Υπάρχουν και οι free student εκδόσεις.

Και με μία γρήγορη αναζήτηση σου παραθέτω για το Autodesk 3ds Max 2021 (https://knowledge.autodesk.com/sites/default/files/file_downloads/3dsmax2020_GFX_ResultsNovember2019.pdf) σελίδα 7 και 8.

Εγώ έμαθα autocad, σε λαπτοπ με i3 4ης γενιάς με 4 gb ram και ενσωματωμένα γραφικά. Για να μη λέμε και ότι θέλουμε.

4 λεπτά πριν, sarpan είπε

Έχω δουλέψει Rhino και Autocad με i5-2500k & gtx 660 χωρις κανενα σοβαρο θεμα. Κυριως σε rhino εχω σχεδιασει καραβι που σημαινει οτι περιλαμβανει αρκετες επιφανεις και καμπυλες.  Δεν ξερω με τι ακριβως θα ασχοληθει αλλα πιστευω για το ξεκινημα θα την καλυψει σιγουρα μια 1050ti. Κανε και ενα search στο ιντερνετ για το καθε προγραμμα να δεις. Για το 3d max δεν εχω εικονα.

@ikorolis νομιζω έχει σημασια ποσό περιπλοκές επιφάνειες θες να κανείς render αλλα δε νομιζω να μην μπορει να ανταπεξελθει το συστημα. Σκεψου της σχολης οι υπολογιστες ειχαν χειροτερο hardware. 

Σε κάθε περίπτωση όπως είπα παραθέτω δίκη μου εμπειρία με τα συγκεκριμένα προγράμματα που μπορεί να διαφέρει από αυτά με τα οποία θέλει να ασχοληθεί.

Και γω πιστεύω πως δε θα έχει πρόβλημα. Άλλωστε να μάθει θέλει, όχι για επαγγελματική χρήση. Παίζουν ρόλο τα πολλά GB στην κάρτα γραφικών; Δηλαδή είναι καλύτερα να κινηθεί στην 570 8gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Ρε φίλε πραγματικά αν δεν έχεις ιδέα γιατί μπήκες στη διαδικασία να σχολιάσεις; Το αν είναι αυθεντικά ή όχι που κολλάει με το θέμα μας; Υπάρχουν και οι free student εκδόσεις.

Και με μία γρήγορη αναζήτηση σου παραθέτω για το Autodesk 3ds Max 2021 (https://knowledge.autodesk.com/sites/default/files/file_downloads/3dsmax2020_GFX_ResultsNovember2019.pdf) σελίδα 7 και 8.

Εγώ έμαθα autocad, σε λαπτοπ με i3 4ης γενιάς με 4 gb ram και ενσωματωμένα γραφικά. Για να μη λέμε και ότι θέλουμε.

Και γω πιστεύω πως δε θα έχει πρόβλημα. Άλλωστε να μάθει θέλει, όχι για επαγγελματική χρήση. Παίζουν ρόλο τα πολλά GB στην κάρτα γραφικών; Δηλαδή είναι καλύτερα να κινηθεί στην 570 8gb;

καταρχήν σε παρακαλώ να προσέχεις τις εκφράσεις σου

έτσι καλό είναι να λείπουν τα "ρε" μπορείς να απαντήσεις με τον ίδιο σεβασμό που σου απάντησα

δημοκρατία έχουμε έτσι μπήκα να σχολιάσω τα βασικά και να σε βοηθήσω (άλλωστε δεν είσαι σε θέση να μου επιβάλεις να μην το κάνω ή να μου το απαγορεύσεις)

αν την καλύπτουν οι "ελεύθερες/φοιτητικές εκδόσεις" των προγραμμάτων που αναφέρεις έχει καλώς

αν θέλει κάτι παραπάνω τότε θα πρέπει να τα αγοράσει και το κόστος των συγκεκριμένων προγραμμάτων επειδή προορίζονται για επαγγελματίες είναι υψηλό...

το τι έμαθες και σε τι έχει διαφορά ξέρεις πόσο χρόνο κάνει...

γιατί και φίλος μου ασχολείται με μηχανές γραφικών για παιχνίδια (UNREAL ENGINE) κτλ.. αλλά μέχρι να τελειώσει το πρόγραμμα (3D MAX νομίζω) το σχεδιασμό των 3D γραφικών πάει για καφέ...

δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση την υπολογιστική ισχύ που θα έχει ένας i7 , i9  η κάποιος amd ryzen 5-7 ή treadripper σε αυτά τα προγράμματα

προσωπικά θα επέλεγα την AMD RX 570 8GB ή θα πήγαινα σε μια AMD 5700XT ή σε NVIDIA 1660 Ti (ανώτερη της 1050Ti) που αναφέρεις

εύχομαι να βρεις την καλύτερη δυνατή λύση για την φίλη σου

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Και γω πιστεύω πως δε θα έχει πρόβλημα. Άλλωστε να μάθει θέλει, όχι για επαγγελματική χρήση. Παίζουν ρόλο τα πολλά GB στην κάρτα γραφικών; Δηλαδή είναι καλύτερα να κινηθεί στην 570 8gb;

Λοιπόν βρήκα αυτό από το site της Autodesk οπου εχει λιστα με συμβατες καρτες γραφικων με το 3Ds Max

https://knowledge.autodesk.com/sites/default/files/file_downloads/3dsmax2020_GFX_ResultsNovember2019.pdf

Πήγαινε στο τέλος στην κατηγορία Consumer Graphics Cards tested. Απ'ότι βλεπω δεν εχει καμια απο τις 2 που σκεφτεσαι για αγορα. Παρόλα αυτα μπορει και να ειναι συμβατες μιας και δεν τις εχουν τεσταρει καν ή να τις εχουν τεσταρει με παλαιότερη version. Αλλα όπως ειπε και ο φιλος παραπανω ισως βοηθουσε περισσοτερο να αναφερεις τι ακριβως θελει να κανει σε αυτα τα προγραμματα μιας και μπορει όντως να απαιτείται καποια πιο ειδικη καρτα πχ. quadro.

ΥΠΟΘΕΤΩ οτι με το πειραματιστει, εννοεις να τραβηξει δυο γραμμες στο AutoCAD , να φτιαξει ενα απλό τρισδιαστατο αντικειμενο ή τελος παντως τετοια απλα προτζεκτ. Σε αυτη την περιπτωση εισαι κομπλε και με μια 1050ti. Αν μετα παει σε πιο βαρια προτζεκτ οπως παρακατω, τοτε εκει θα σας παει πισω και ο cpu και ισως χρειαζεσαι και καρτα με μεγαλυτερη μνημη οπως σωστα ανεφερε ο @ikorolis.

Νομίζω ανάμεσα σε αυτές τις δυο συγκεκριμένα, οποία βρίσκεις πιο φθηνά.

 

Επεξ/σία από sarpan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostask91 είπε

Καλησπέρα,

Φίλη που ασχολείται σα φοιτήτρια με το interior design, χρησιμοποιεί διάφορα σχεδιαστικά προγράμματα 2d & 3d. Έχει ένα desktop με i7 4ης γενιάς 8gb ram, ssd κτλ κτλ και ψάχνει για οικονομική κάρτα γραφικών. Το budget είναι στα 150 ευρώ.

Εγώ σκεφτόμουν καμία 1050 ti ή μια RX 570 8gb. Ποια η άποψη σας;

 

Για να μη παιδεύεται η κοπέλα, με το budget μπορεί να πάει σε μια gtx 1650, που είναι καλύτερη από την 1050ti. Αν μπορεί να ανέβει 10€ περίπου, δείτε την 1650 Super που είναι ακόμα καλύτερη. To 3ds max και το Autocad χρησιμοποιούν direct3d, οπότε οποιαδήποτε consumer κάρτα και να πάρετε, θα κάνει την δουλειά. Μην ανησυχείτε για συμβατότητες κ.λπ. Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Οι περισσότεροι 3dάδες GeForce χρησιμοποιούν. 

Ως προς το Rhino, αν έχει την τελευταία έκδοση 6, πάλι θα τρέχει καλά με την 1650, παρότι το πρόγραμμα είναι σε περιβάλλον OpenGL. Έχουν γίνει τεράστιες βελτιώσεις στο UI και τρέχει αρκετά καλύτερα από το 5 (να της το τονίσεις αυτό). Μόνο έκδοση 6 λοιπόν. 

Μπορεί φυσικά να μπεί και AMD, αλλά στον κόσμο των 3d, θα της είναι πολύ πιό χρήσιμη μια Nvidia λόγω εκτεταμένης χρήσης τεχνολογίας Cuda σε ένα σωρό σχετικές εφαρμογές, και σε renderers που χρησιμοποιούν κάρτα γραφικών και σιγά σιγά κυριαρχούν παντού. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε ο @pnick μια 1650 (απλη ή super) ειναι ok για την φαση που βρίσκεται η κοπελα. Μην πας σε AMD γιατι για την ωρα και το εγγυς μελλον cude rulez στον τομεα 3d/2d

Για τις αυθεντικοτητες και λοιπες μπουρδες, ξες εσυ τηλεγραφημμα 🤣

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα φετος διπλωματικη εργασια σε 3D autoCAD με i3-4170 και 8gb ram και gtx950

Πιστευω μια 1660super θα ειναξ οτι πρεπει και για την τιμη που παιζει αυτη την περιοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ikorolis είπε

καταρχήν σε παρακαλώ να προσέχεις τις εκφράσεις σουέτσι καλό είναι να λείπουν τα "ρε" μπορείς να απαντήσεις με τον ίδιο σεβασμό που σου απάντησα

δημοκρατία έχουμε έτσι μπήκα να σχολιάσω τα βασικά και να σε βοηθήσω (άλλωστε δεν είσαι σε θέση να μου επιβάλεις να μην το κάνω ή να μου το απαγορεύσεις)

αν την καλύπτουν οι "ελεύθερες/φοιτητικές εκδόσεις" των προγραμμάτων που αναφέρεις έχει καλώς

αν θέλει κάτι παραπάνω τότε θα πρέπει να τα αγοράσει και το κόστος των συγκεκριμένων προγραμμάτων επειδή προορίζονται για επαγγελματίες είναι υψηλό...

το τι έμαθες και σε τι έχει διαφορά ξέρεις πόσο χρόνο κάνει...

γιατί και φίλος μου ασχολείται με μηχανές γραφικών για παιχνίδια (UNREAL ENGINE) κτλ.. αλλά μέχρι να τελειώσει το πρόγραμμα (3D MAX νομίζω) το σχεδιασμό των 3D γραφικών πάει για καφέ...

δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση την υπολογιστική ισχύ που θα έχει ένας i7 , i9  η κάποιος amd ryzen 5-7 ή treadripper σε αυτά τα προγράμματα

προσωπικά θα επέλεγα την AMD RX 570 8GB ή θα πήγαινα σε μια AMD 5700XT ή σε NVIDIA 1660 Ti (ανώτερη της 1050Ti) που αναφέρεις

εύχομαι να βρεις την καλύτερη δυνατή λύση για την φίλη σου

Δεν ήθελα να σε προσβάλω, απλά μου φάνηκε πολύ άκυρο το σχόλιο σου και γενικά συνηθίζεται εδώ στο φόρουμ πολλά threads να "καταστρέφονται" από άσχετα σχόλια. Οπότε σου ζητώ συγγνώμη.

 

1 ώρα πριν, narta είπε

Οπως ειπε ο @pnick μια 1650 (απλη ή super) ειναι ok για την φαση που βρίσκεται η κοπελα. Μην πας σε AMD γιατι για την ωρα και το εγγυς μελλον cude rulez στον τομεα 3d/2d

Για τις αυθεντικοτητες και λοιπες μπουρδες, ξες εσυ τηλεγραφημμα 🤣

 

1 ώρα πριν, Cloud_7 είπε

Η πιο vfm επιλογή θα ήταν μια 1650 super αν μπορεί να ανέβει & λίγο παραπάνω στο budget.

 

1 ώρα πριν, Stavros_07 είπε

Έβγαλα φετος διπλωματικη εργασια σε 3D autoCAD με i3-4170 και 8gb ram και gtx950

Πιστευω μια 1660super θα ειναξ οτι πρεπει και για την τιμη που παιζει αυτη την περιοδο

Ωραία παιδιά οπότε η 1650 μονόδρομος απότι βλέπω. Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...