Προς το περιεχόμενο

Ντόναλντ Τραμπ: Ξεκίνησε πόλεμο με τα κοινωνικά δίκτυα [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, aypnia είπε

Συνταγματικά δικαιώματα = η ικανότητα που απονέμεται από το ισχύον δίκαιο για  την ικανοποίηση συμφερόντων που έχουν σχέση με την άσκηση της κρατικής εξουσίας.

Μια ιδιωτική επιχείρηση δεν είναι υποχρεωμένη να σου προσφέρει υπηρεσίες αν δεν το επιθυμεί.

Δεν αφορά την "προσφορά υπηρεσίας" αφού το θέμα είναι το κατέβασμα αναρτήσεων που κάποιος κάπου θεωρεί ότι ξέρει καλύτερα και τις κρίνει ως προσβλητικές, παράνομες ή ότι άλλο θέλει.

Επίσης με βάση το νομοθετικό δίκαιο ποιας χώρας κρίνεται μία ανάρτηση / σχόλιο / φωτογραφία ως ανάρμοστο / προσβλητικό / παράνομο; Της χώρας στη οποία βρίσκεται η έδρα της εταιρίας; Ένας Ευρωπαίος που στην χώρα του απαγορεύεται η οπλοκατοχή, δεν μπορεί να έβρισκε άκρως παράνομη και ανάρμοστη την φωτογραφία ενός Αμερικανού που κρατάει ένα όπλο M16 και να θέλει να κατέβει κι ας επιτρέπεται η οπλοκατοχή στην πολιτεία του Αμερικανού;

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, kostool13 είπε

 

Και να ακριβώς ο λόγος για τον οποίο η ερμηνεία του ρατσισμού, του σεξισμού κλπ δεν πρέπει να αφήνεται στη διακριτική ευχέρεια του κάθε τυχάρπαστου πλυμμενοεγκεφαλάκια. Κανενός είδους ρατσισμός ή σεξισμός δεν "υπάρχει στην κοινωνία" γιατί δεν είναι ούτε θεσμοθετημένος ούτε κοινή πρακτική (τουλάχιστο στο δυτικό κόσμο). Ότι έχει να παραθέσει κανείς ως παραδείγματα "σεξισμού" ή "ρατσισμού" (τουλάχιστο όσα είναι πραγματικά και όχι τύπου Jussie Smollett) είναι μεμονωμένα περιστατικά, καταδικαστέα εμπράκτως από την κοινωνία και συχνά ποινικώς διωκώμενα, και εν έτει 2020 τέτοια υπάρχουν εκατέρωθεν.

Μαλιστα..

Ο ρατσισμός και ο σεξισμός είναι.. μεμονωμένα περιστατικά (σαν την αστυνομικη βία ενα πράμα) επειδή δεν είναι θεσμοθετημένοι (πάλι καλα!!) και δεν είναι κοινή πρακτική (εδω γελάμε).

Σα να μας λες "δε φταιμε εμεις, αυτοί/αυτες είναι μαύροι/γυναικες".

Αξιος μαθητής του Τραμπ.

Παραβλέπω την κωλοτουμπα που μιλας τώρα για ποινικώς διωκώμενο ρατσισμό/σεξισμο(?) σαν να είναι επίτευγμα του δυτικού πολιτισμού ενώ πριν διαμαρτυρόσουν για την politically correct λογοκρισία που σε πνίγει. Ότι μας βολεύει, όπου και όπως να ναι, αρκει να μοιάζει με "επιχειρημα". Στα λόγια μου ερχεσαι.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, skapodis είπε

Δεν αφορά την "προσφορά υπηρεσίας" αφού το θέμα είναι το κατέβασμα αναρτήσεων που κάποιος κάπου θεωρεί ότι ξέρει καλύτερα και τις κρίνει ως προσβλητικές, παράνομες ή ότι άλλο θέλει.

Επίσης με βάση το νομοθετικό δίκαιο ποιας χώρας κρίνεται μία ανάρτηση / σχόλιο / φωτογραφία ως ανάρμοστο / προσβλητικό / παράνομο; Της χώρας στη οποία βρίσκεται η έδρα της εταιρίας; Ένας Ευρωπαίος που στην χώρα του απαγορεύεται η οπλοκατοχή, δεν μπορεί να έβρισκε άκρως παράνομη και ανάρμοστη την φωτογραφία ενός Αμερικανού που κρατάει ένα όπλο M16 και να θέλει να κατέβει κι ας επιτρέπεται η οπλοκατοχή στην πολιτεία του Αμερικανού;

 

Η επιχείρηση από τη πλευρά της είναι υπόλογη ως προς το κράτος (τη κάθε χώρα που λειτουργεί) και οφείλει να τηρεί τους νόμους της, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υπόλογη σε εμάς σε οτιδήποτε άλλο πέρα από τους όρους που έχουμε συμφωνήσει στη μεταξύ μας σχέση.

Μπορεί να σταματήσει να σου παρέχει υπηρεσίες όχι μόνο γιατί μπορεί να βρεθεί υπόλογη απέναντι στους νόμους της κάθε χώρας που λειτουργεί, μπορεί να το κάνει ακόμη κι αν θεωρεί ότι της κάνεις ζημιά.

Όπως κι εσύ στην επιχείρηση σου μπορείς να διακόψεις τη συνεργασία με κάποιον πχ κακοπληρωτή.

Δεν είναι δυνατόν να σε υποχρεώσει κάποιος να συνεχίσεις τη συνεργασία μαζί του αν δεν τηρεί τους όρους που έχετε συμφωνήσει ή αν χάνεις από αυτόν με κάποιο τρόπο αντί να κερδίζεις.

Για αυτό αν και ιδεολογικά αν ήμουν Αμερική ρεπουμπλικάνους θα ψήφιζα, αυτά που κάνει ο Trump είναι απλά για το θεαθήναι, για αλίευση ψήφων, δεν είναι σοβαρά πράγματα.

Αν ήμουν twitter θα τον έκανα ban, αλλά δεν το κάνει γιατί γουστάρει το τζέρτζελο, του φέρνει θεάσεις.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Koukoz είπε

Πολύ σωστά αυτά που παρέθεσες όμως :

Αυτή την στιγμή οι ΗΠΑ ξεπέρασαν τους 100.000 νεκρούς (όταν πέρυσι από γριπη είχαν 60.000) και συνεχίζεται η κατρακύλα. Όλα αυτά επειδή άργησε να πάρει μέτρα. 

Εκφράζει μια ρητορική που είναι κόντρα στην ελίτ της Ουάσιγκτον, έτσι καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό ψηφοφόρων το οποίο δεν το λες και υψηλού επιπέδου, η οποία ρητορική πολλές φορές ξεπερνά τα όρια του λαϊκισμού. 

Μπορεί εσένα να μην σε ενοχλεί αυτού του είδους πολιτική, όμως όταν είσαι ο ηγέτης του δυτικού κόσμου αν όχι όλου του πλανήτη τοτε αν μη τι άλλο τα λεγόμενά σου θα πρέπει να έχουν σοβαρότητα και κύρος. 

Τέλος ως Έλληνας πολίτης που ζω στην πιο ευλεκτη περιοχή του πλανήτη, δε μπορώ να βρω έναν λόγο να υποστηρίξω τον ηγέτη που έχει φιλικές σχέσεις με τον Ερντογαν και του κάνει σκανδαλοδως όλα τα χατίρια εις βάρος μας. 

Από το τελευταίο και μόνο θα έπρεπε να είχε φάει άκυρο από όλους μας εδώ μέσα. 

Δεν άργησε. Ενδεικτικά.

https://edition.cnn.com/2020/02/06/health/wuhan-coronavirus-timeline-fast-facts/index.html

January 29, 2020 - The White House announces the formation of a new task force that will help monitor and contain the spread of the virus, and ensure Americans have accurate and up-to-date health and travel information, it says.

January 31, 2020 - The Donald Trump administration announces it will deny entry to foreign nationals who have traveled in China in the last 14 days.

Εμείς (βάλε και την Ευρώπη μέσα) τότε κοιμόμασταν, χωρίς κανέναν περιορισμό στα αεροδρόμια.

March 13, 2020 - Trump declares a national emergency to free up $50 billion in federal resources to combat coronavirus.

March 18, 2020 - Trump signs into law a coronavirus relief package that includes provisions for free testing for Covid-19 and paid emergency leave.

March 25, 2020 - The White House and Senate leaders reach an agreement on a $2 trillion stimulus deal to offset the economic damage of coronavirus, producing one of the most expensive and far-reaching measures in the history of Congress.

US President Donald Trump signed an unprecedented $2.2 trillion relief bill on March 27 that takes aim at the financial impact of the coronavirus. It includes a $1,200 stimulus check for most adults and $500 per dependent child. ( Είπατε κάτι;...δεν σας άκουσα... Πιο δυνατά παρακαλώ...🙂) Individuals with an adjusted gross income of less than $75,000 or married couples with less than $150,000 will receive the full amount, while those earning more will see a reduced check based on their income. The IRS says it'll use taxpayers' 2019 tax returns, or 2018 returns, depending on which ones have been filed, to determine the amount. 

 

Η Ευρώπη μόλις πρόσφατα ανακοίνωσε τα πακέτα και κάτσε να δούμε πότε θα φτάσουν στην οικονομία και πότε στην τσέπη μας.

Οπότε όχι... δεν μένεις σε ευέλικτη περιοχή.

Ο Τραμπ ήταν εκείνος που σταμάτησε τον εξοπλισμό της Τουρκίας με τα F35, διότι η Τουρκία έκλεισε συμφωνία με τους ρωσικού πυραύλους.

Η Τουρκία παραλίγο με F35 και εμείς στην ευέλικτη περιοχή, που οι φίλοι Ευρωπαίοι δεν έχουν στείλει ούτε έναν φαντάρο, είμαστε με τα F16 της δεκαετίας του 70.

 

Ο Τραμπ σίγουρα δεν είναι αθώος, αλλά με τίποτα δεν είναι όπως τον παρουσιάζουν τα αντίπαλα ΜΜΕ.

Το ενοχλητικό για εμένα (πράγμα που φανερώνει και χυδαία προπαγάνδα) δεν είναι ότι τον κρίνουν στα έργα του, αλλά το ρίχνουν στην κοροϊδία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αργησε να αντιδρασει. απο τον Νοεμβριο ειχε ενημερωθει απο τις μυστικες υπηρεσιες για την επιδημια στην Κινα. ενω την task force και τα μετρα για τον ιο, τα ανακοινωσε μεσα μαρτιου, οταν και επιτελους αρχισε να παιρνει το θεμα σοβαρα. αλλα η ζημια εγινε πολυ πιο πριν, οταν το 2018 διελυσε ολο το παγκοσμιο επιστημονικο δικτυο που ειχε στησει ο Obama για την αμεση αντιμετωπιση κρουσματων νεων ιων, ωστε να περιοριστει το προβλημα εγκαιρα πριν εξαπλωθει σε επιδημια/πανδημια.

ο τυπος πληρωνει την υβρη του αυτη την στιγμη, αλλα δυστυχως ο θεσμος της Δημοκρατιας στον δυτικο κοσμο εχει καταλυυθει σε τετοιο βαθμο, ωστε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα επανεκλέγει προεδρος. και υπαρχει μεγαλος φοβος οτι αν συμβει αυτο, οι συνεπειες θαναι καταστροφικες αυτη τη φορα για ολο τον κοσμο.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros7 είπε

ενώ πριν διαμαρτυρόσουν για την politically correct λογοκρισία που σε πνίγει.

Δεν θα σχολιασω τα υπολοιπα γιατι νιωθω οτι ξεφευγουν λιγο απο το θεμα, αλλα το οτι υπαρχει politically correct λογοκρισια ειναι γεγονος. Το YouTube κανει shadow ban καναλια, το Twitch διαγραφει λογαριασμους, το Reddit σχολια, το Instagram κατεβαζει stories κτλ. Και δεν μιλαω φυσικα για ακραιες περιπτωσεις που ειναι οντως ρατσιστικες/προαγουν τη βια, μιλαω για περιπτωσεις που μερικοι χρηστες (η και οι ιδιοι οι mods) ειναι τοσο butthurt που υπαρχουν ατομα που διαφωνουν με τις αποψεις τους που οργανωνονται και κανουν μαζικα report για να εξαφανισουν την οποιαδηποτε αντιθετη γνωμη.

Μπαινεις πλεον σε ελληνικο subreddit που ασχολειται εστω περαστικα με την πολιτικη και σε πιανει αηδια, τα μισα σχολια ειναι σβησμενα και εχουν μεινει μονο των SJWs. Αλλο παραδειγμα ο ντορος που εγινε με το video "Γιατι δεν ειμαι φεμινιστρια;". Το αν συμφωνει καποιος με το video η οχι δεν ειναι επι του θεματος, το αναφερω γιατι πανω σ' αυτο ανεβασε ο Mikeius ενα story που κρατωντας ουδετερη σταση ειπε "αν δεν σας εκφραζουν οι ακραιες περιπτωσεις που αναφερει στο video, μην τις αφηνετε να κουκουλωνουν το κινημα και να προβαλουν αυτη την εικονα του προς τα εξω". Το αποτελεσμα; Το Instagram του κατεβασε το story, λες και ειπε "σπαστε στο ξυλο τις λεσβιες". Τουλαχιστον εγινε προς το τελος του 24ωρου, οπου θα κατεβαινε ουτως η αλλως. Αυτο δεν το λεω επειδη ειμαι κανενα fanboy του Mikeius, ουτε καν τον ακολουθω. Το θεμα ειναι οτι υπαρχει ενα cancel culture εδω και πολυ καιρο απο ιντερνετικες μειονοτητες το οποιο τα social media οχι μονο εχουν αφησει ανεξελεγκτο, αλλα εμμεσα (η και αμεσα ακομα) με τις πραξεις τους το ενθαρρυνουν. Και ανεξαρτητα απο τις πολιτικες/κοινωνικες πεποιθησεις του καθενος, το να ακουγονται ολες οι αποψεις ειναι το βασικοτερο στοιχειο της δημοκρατιας και μας αφορα ολους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω ο Joe Rogan μετακομιζει στο Spotify, διοτι οπως ο ιδιος ανακοινωσε, βαρεθηκε να εχει το Youtube να του κανει συνεχεια demonetization τις συνεντευξεις του. και το ιδιο το demonetization ειναι μια μορφη εμμεσης φιμωσης του λογου, αφου πολλοι youtubers ζουνε απο το περιεχομενο που παραγουν. οποτε τους υποχρεωνει να το προσαρμοσουν σε αυτο που θελει να προωθει η πλατφορμα, αν θελουν να εχουν ψωμι για να ζησουν.

γιαυτο και ο γνωστος Boogie παρατησε την περσονα του αξεστου Francis, που τον εκανε διασημο, γιατι σταματησε να βγαζει λεφτα απο αυτην εξαιτιας του ατελειωτου demonetization. και απο το λεει θα παρατησει και το youtube καποια στιγμη.

το Instagram εχει γινει η εμπροσθοφυλακη του πουριτανισμου, αφου κατεβαζει καθημερινα λογαριασμους που ανηκουν σε sex workers, παρολο που δεν ανεβαζουν ανηλικο περιεχομενο. σε σημειο που η ιδια η πορνογραφικη βιομηχανια συναντησε τoν CEO του Instagram  για να βρεθει μια λυση για το προβλημα, αλλα η σταση της πλατφορμας δεν εχει αλλαξει μεχρι σημερα.

γενικα το θεμα με την επιλεκτικη λογοκρισα που εφαρμοζουν τα social media, ειναι τεραστιο και σοβαρο. και θα χειροτερεψει.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GamingMaster424 είπε

Δεν θα σχολιασω τα υπολοιπα γιατι νιωθω οτι ξεφευγουν λιγο απο το θεμα, αλλα το οτι υπαρχει politically correct λογοκρισια ειναι γεγονος. Το YouTube κανει shadow ban καναλια, το Twitch διαγραφει λογαριασμους, το Reddit σχολια, το Instagram κατεβαζει stories κτλ. Και δεν μιλαω φυσικα για ακραιες περιπτωσεις που ειναι οντως ρατσιστικες/προαγουν τη βια, μιλαω για περιπτωσεις που μερικοι χρηστες (η και οι ιδιοι οι mods) ειναι τοσο butthurt που υπαρχουν ατομα που διαφωνουν με τις αποψεις τους που οργανωνονται και κανουν μαζικα report για να εξαφανισουν την οποιαδηποτε αντιθετη γνωμη.

Μπαινεις πλεον σε ελληνικο subreddit που ασχολειται εστω περαστικα με την πολιτικη και σε πιανει αηδια, τα μισα σχολια ειναι σβησμενα και εχουν μεινει μονο των SJWs. Αλλο παραδειγμα ο ντορος που εγινε με το video "Γιατι δεν ειμαι φεμινιστρια;". Το αν συμφωνει καποιος με το video η οχι δεν ειναι επι του θεματος, το αναφερω γιατι πανω σ' αυτο ανεβασε ο Mikeius ενα story που κρατωντας ουδετερη σταση ειπε "αν δεν σας εκφραζουν οι ακραιες περιπτωσεις που αναφερει στο video, μην τις αφηνετε να κουκουλωνουν το κινημα και να προβαλουν αυτη την εικονα του προς τα εξω". Το αποτελεσμα; Το Instagram του κατεβασε το story, λες και ειπε "σπαστε στο ξυλο τις λεσβιες". Τουλαχιστον εγινε προς το τελος του 24ωρου, οπου θα κατεβαινε ουτως η αλλως. Αυτο δεν το λεω επειδη ειμαι κανενα fanboy του Mikeius, ουτε καν τον ακολουθω. Το θεμα ειναι οτι υπαρχει ενα cancel culture εδω και πολυ καιρο απο ιντερνετικες μειονοτητες το οποιο τα social media οχι μονο εχουν αφησει ανεξελεγκτο, αλλα εμμεσα (η και αμεσα ακομα) με τις πραξεις τους το ενθαρρυνουν. Και ανεξαρτητα απο τις πολιτικες/κοινωνικες πεποιθησεις του καθενος, το να ακουγονται ολες οι αποψεις ειναι το βασικοτερο στοιχειο της δημοκρατιας και μας αφορα ολους.

Ας τα πιάσουμε ένα ένα.

Το άθλημα με τα μαζικά report δεν έχει "απόχρωση". Γίνεται τυχαία, και καμια φορά πετυχαίνει αν μαζευτούν πολλοί. Και το προφιλ του Jodi ξερωγω έχει πέσει 2-3 φορές αλλά ούτε που θα μου πέρναγε εμένα από το μυαλό να φωνάξω για ακροδεξιά λογοκρισία. Ίσως επειδή έχω αίσθηση τι πραγματικά σημαίνει αυτη η λέξη. Ή ίσως επειδή αυτοί που σε κάθε ευκαιρία χρησιμοποιούν τη λέξη butthurt μιλάνε πιο πολύ εκ πείρας παρά επειδη το βλέπουν σε άλλους.

Subreddit ελληνικό ή αγγλικό με σβησμένα μόνο τα σχόλια των alt-right εγω προσωπικά δεν εχω δει. Το μόνο που έχω δει είναι σβησμένα ποστ που καταλαβαίνεις από την απάντηση ότι ο σβησμένος είχε βρίσει/προσβάλλει. Και αυτο στο reddit τουλάχιστον γίνεται εκατέρωθεν. Μπορεί να τυχαίνει να βρίζουν περισσότερο οι καφροι του Τραμπ, δεν ξέρω.

Όσο για τον Mikeius, δεν ξέρω αν όντως έγινε αυτό (περίεργο μου φαινεται), αν έγινε λόγω report οπότε πάει στην 1η περίπτωση ή αν το έκανε το ινστα από μόνο του. Δε βρίσκω λόγο κατεβάσματος αν είναι όπως τα λες. Ούτε καν το βίντεο στο οποίο αναφερόταν, το οποιο, επειδή το είδα, όχι μόνο δε θα έπρεπε να κατέβει αλλα θα θα έπρεπε να του δωθεί βραβείο γκίνες για τις περισσότερες μαλακίες/λεπτο. Όμως, σοβαρά τώρα, αν εγώ ήθελα να υποστηρίξω ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο ιδεολογικής λογοκρισίας θα κοίταγα να βρω κανένα πιο σοβαρό παράδειγμα

Όλα αυτά τα λέω παρ'όλο που παραδέχομαι ότι έχουν γίνει υπερβολές στο κράξιμο κόσμου, κυρίως στην Αμερική. Όλη όμως αυτή η anti-political correctness κλάψα έχει καταντήσει ο φερετζες του νεοφασίστα που ψάχνει απεγνωσμένα τη θυματοποίηση για να νομιμοποιήσει το βόθρο που κουβαλάει στο κεφάλι του. Ας μη χάνουμε την ουσία στις λεπτομέρειες.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spyros7 είπε

Ας τα πιάσουμε ένα ένα.

Το άθλημα με τα μαζικά report δεν έχει "απόχρωση". Γίνεται τυχαία, και καμια φορά πετυχαίνει αν μαζευτούν πολλοί. Και το προφιλ του Jodi ξερωγω έχει πέσει 2-3 φορές αλλά ούτε που θα μου πέρναγε εμένα από το μυαλό να φωνάξω για ακροδεξιά λογοκρισία. Ίσως επειδή έχω αίσθηση τι πραγματικά σημαίνει αυτη η λέξη. Ή ίσως επειδή αυτοί που σε κάθε ευκαιρία χρησιμοποιούν τη λέξη butthurt μιλάνε πιο πολύ εκ πείρας παρά επειδη το βλέπουν σε άλλους.

Subreddit ελληνικό ή αγγλικό με σβησμένα μόνο τα σχόλια των alt-right εγω προσωπικά δεν εχω δει. Το μόνο που έχω δει είναι σβησμένα ποστ που καταλαβαίνεις από την απάντηση ότι ο σβησμένος είχε βρίσει/προσβάλλει. Και αυτο στο reddit τουλάχιστον γίνεται εκατέρωθεν. Μπορεί να τυχαίνει να βρίζουν περισσότερο οι καφροι του Τραμπ, δεν ξέρω.

Όσο για τον Mikeius, δεν ξέρω αν όντως έγινε αυτό (περίεργο μου φαινεται), αν έγινε λόγω report οπότε πάει στην 1η περίπτωση ή αν το έκανε το ινστα από μόνο του. Δε βρίσκω λόγο κατεβάσματος αν είναι όπως τα λες. Ούτε καν το βίντεο στο οποίο αναφερόταν, το οποιο, επειδή το είδα, όχι μόνο δε θα έπρεπε να κατέβει αλλα θα θα έπρεπε να του δωθεί βραβείο γκίνες για τις περισσότερες μαλακίες/λεπτο. Όμως, σοβαρά τώρα, αν εγώ ήθελα να υποστηρίξω ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο ιδεολογικής λογοκρισίας θα κοίταγα να βρω κανένα πιο σοβαρό παράδειγμα

Όλα αυτά τα λέω παρ'όλο που παραδέχομαι ότι έχουν γίνει υπερβολές στο κράξιμο κόσμου, κυρίως στην Αμερική. Όλη όμως αυτή η anti-political correctness κλάψα έχει καταντήσει ο φερετζες του νεοφασίστα που ψάχνει απεγνωσμένα τη θυματοποίηση για να νομιμοποιήσει το βόθρο που κουβαλάει στο κεφάλι του. Ας μη χάνουμε την ουσία στις λεπτομέρειες.

Ναι, το να πεσει το προφιλ του οποιουδηποτε επειδη καποιοι διαφωνουν μαζι του χωρις αυτο το ατομο να εχεις παρανομησει λογοκρισια ειναι, ειτε ειναι δεξιος ειτε αριστερος. Οσο για το ποιοι ειναι αυτοι που ειναι πραγματικα butthurt, διαβασε παρακατω.

"Οι καφροι του Trump" σε ελληνικα subreddit ειναι λιγοι, εκτος και αν νομιζετε οτι ολοι οι δεξιοι στην Ελλαδα δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν απο το να τον υπερασπιζονται η ακομα και να ειναι με το μερος του. Και σε πληροφορω οτι εχω κανει αρκετα σχολια σε ακριβως αυτον τον τονο και υφος που μιλαω τωρα (δεν νομιζω να προσβαλω κανεναν) και μεσα στο 2ωρο ειχαν εξαφανιστει. Ουτε εβρισα ουτε τιποτα. Εδω κολλανε οι butthurt, που αντι να πουν την αποψη τους και ας ειναι διαφορετικη, αρχιζουν τα report γιατι μαλλον τους ειναι πιο ευκολο απο το να ανταλλαξουν αποψεις σαν ανθρωποι. Βεβαια δεν φταινε αυτοι, οι πλατφορμες φταινε που τους δινουν τη δυνατοτητα να μαρκαρουν σαν offensive ο,τι επιλεκτικα (δεν) τους συμφερει.

Ο Mikeius ηταν απλα ενα παραδειγμα της παρανοιας που επικρατει και το ανεφερα γιατι ειναι το πιο προσφατο που γνωριζω που πηρε μεγαλη σχετικα διασταση. Εχει απειρα παρομοια και δεν ειναι τυχαιο που ολοενα και περισσοτεροι εγκαταλειπουν τις μεγαλες πλατφορμες για μικροτερες εναλλακτικες (βλεπε τον Joe Rogan με το YouTube, τον Nick Di Paolo με το Netflix κτλ). Ηθελα να περιλαβω στη λιστα μου για λογους αντικειμενικοτητας και καποιον απο το "αντιπαλο" στρατοπεδο αλλα guess what, απο αυτους που ξερω κανενας δεν ειχε προβλημα.

Η ουσια οπως λες ειναι οτι αυτοι που κραζουν για "φασισμο" (δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα) και βλεπουν παντου "νεοφασιστες" πρεπει να δουν την ετυμολογια των λεξεων αυτων στο λεξικο γιατι  απο την πολλη χρηση τις εχουν καταντησει να χασουν την βαρυτητα τους. Σιγουρα παντως δεν σημαινει "καποιος διαφωνησε μαζι μου στο Internet". Ντροπη για τους ανθρωπους που οντως εζησαν τον φασισμο και ξερουν τι πραγματικα σημαινει, οχι τιποτα αλλο...

1 ώρα πριν, KilliK είπε

εδω ο Joe Rogan μετακομιζει στο Spotify, διοτι οπως ο ιδιος ανακοινωσε, βαρεθηκε να εχει το Youtube να του κανει συνεχεια demonetization τις συνεντευξεις του. και το ιδιο το demonetization ειναι μια μορφη εμμεσης φιμωσης του λογου, αφου πολλοι youtubers ζουνε απο το περιεχομενο που παραγουν. οποτε τους υποχρεωνει να το προσαρμοσουν σε αυτο που θελει να προωθει η πλατφορμα, αν θελουν να εχουν ψωμι για να ζησουν.

γιαυτο και ο γνωστος Boogie παρατησε την περσονα του αξεστου Francis, που τον εκανε διασημο, γιατι σταματησε να βγαζει λεφτα απο αυτην εξαιτιας του ατελειωτου demonetization. και απο το λεει θα παρατησει και το youtube καποια στιγμη.

το Instagram εχει γινει η εμπροσθοφυλακη του πουριτανισμου, αφου κατεβαζει καθημερινα λογαριασμους που ανηκουν σε sex workers, παρολο που δεν ανεβαζουν ανηλικο περιεχομενο. σε σημειο που η ιδια η πορνογραφικη βιομηχανια συναντησε τoν CEO του Instagram  για να βρεθει μια λυση για το προβλημα, αλλα η σταση της πλατφορμας δεν εχει αλλαξει μεχρι σημερα.

γενικα το θεμα με την επιλεκτικη λογοκρισα που εφαρμοζουν τα social media, ειναι τεραστιο και σοβαρο. και θα χειροτερεψει.

Σωστος, κολλαμε στην πολιτικη συνηθως αλλα η επιλεκτικη λογοκρισια εφαρμοζεται οπως πολυ ορθα ειπες σε πολλα διαφορετικα επιπεδα. Οποιος δεν το βλεπει απλα δεν εχει χρησιμοποιησει αρκετα η/και σε βαθος οποιοδηποτε social media. Και το οτι "μας συμφερει" το οτι πχ ο Joe Rogan αναγκαστηκε να φυγει απο το YouTube γιατι δεν συμφωνουσαμε μαζι του δεν σημαινει οτι πρεπει να το επικροτουμε, ειναι σημαδι οτι το YouTube (στο συγκεκριμενο παραδειγμα) εχει ατζεντα απο πισω η οποια ανα πασα στιγμη μπορει να κανει στροφη 180 μοιρων και να αρχιζει να "κυνηγαει" αυτα που ως τωρα εμμεσα προωθουσε. Οσο κλισε και να ακουγεται, τετοιες πρακτικες ειναι γροθια στο θεσμο της δημοκρατιας και δεν πρεπει κανενας μας να τις επιτρεπει, ποσο μαλλον να τις επικροτει κιολας.

Επεξ/σία από GamingMaster424
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fwtonio είπε

 

 

Η Ευρώπη μόλις πρόσφατα ανακοίνωσε τα πακέτα και κάτσε να δούμε πότε θα φτάσουν στην οικονομία και πότε στην τσέπη μας.

Οπότε όχι... δεν μένεις σε ευέλικτη περιοχή.

Ο Τραμπ ήταν εκείνος που σταμάτησε τον εξοπλισμό της Τουρκίας με τα F35, διότι η Τουρκία έκλεισε συμφωνία με τους ρωσικού πυραύλους.

Η Τουρκία παραλίγο με F35 και εμείς στην ευέλικτη περιοχή, που οι φίλοι Ευρωπαίοι δεν έχουν στείλει ούτε έναν φαντάρο, είμαστε με τα F16 της δεκαετίας του 70.

 

Ο Τραμπ σίγουρα δεν είναι αθώος, αλλά με τίποτα δεν είναι όπως τον παρουσιάζουν τα αντίπαλα ΜΜΕ.

Το ενοχλητικό για εμένα (πράγμα που φανερώνει και χυδαία προπαγάνδα) δεν είναι ότι τον κρίνουν στα έργα του, αλλά το ρίχνουν στην κοροϊδία.

 

Tι έκανε λέει ο Τραμπ? Σταμάτησε τα F35? Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

Το επίσημο αμερικανικό κράτος σταμάτησε την συμφωνία και ανάγκασε το Τραμπ να το αποδεχτεί. Δεν κυβερνά δικτάτορας σαν τον άλλο ανατολικά από εμάς. Υπάρχει και κράτος εκεί ευτυχώς. Ο πορτοκαλί γιουσούφης αν μπορούσε θα πήγαινε και ο ίδιος στην παραλαβή των αεροσκαφών στον ΦΙΛΟ ΤΟΥ "σουλτάνο".

 

Και ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται σε εύφλεκτη περιοχή όχι ευέλικτη.

Επεξ/σία από elteo
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elteo είπε

Tι έκανε λέει ο Τραμπ? Σταμάτησε τα F35? Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

Το επίσημο αμερικανικό κράτος σταμάτησε την συμφωνία και ανάγκασε το Τραμπ να το αποδεχτεί. Δεν κυβερνά δικτάτορας σαν τον άλλο ανατολικά από εμάς. Υπάρχει και κράτος εκεί ευτυχώς. Ο πορτοκαλί γιουσούφης αν μπορούσε θα πήγαινε και ο ίδιος στην παραλαβή των αεροσκαφών στον ΦΙΛΟ ΤΟΥ "σουλτάνο".

Και ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται σε εύφλεκτη περιοχή όχι ευέλικτη.

Ακριβώς έτσι είναι. Θα έπρεπε ήδη να έχει βάλει σε ισχύ τον νόμο CAATSA,για επιβολή κυρώσεων στην Τουρκία, αλλά σιγά μην ακουμπήσει το κολλητάρι του. Αφού πάνω κάτω, τα ίδια σκατά με δαύτον είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε, ας πω και εγω μια αποψη.

το να πιστευει καποιος πως εχει προσβαση σε <<αληθινες>> πληροφοριες επειδη του εχει δωθει η δυνατοτητα να γραφει την λεξη google στο pc του μαλλον δειχνει πολλα για την νοημοσυνη ολων μας.

ας αναρωτηθει αυτος ο καποιος ΠΟΙΟΣ του εχει τοποθετησει εκει την πληροφορια για να την γκουγκλαρει...μονο αυτο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Antilogos1975 είπε

ε, ας πω και εγω μια αποψη.

το να πιστευει καποιος πως εχει προσβαση σε <<αληθινες>> πληροφοριες επειδη του εχει δωθει η δυνατοτητα να γραφει την λεξη google στο pc του μαλλον δειχνει πολλα για την νοημοσυνη ολων μας.

ας αναρωτηθει αυτος ο καποιος ΠΟΙΟΣ του εχει τοποθετησει εκει την πληροφορια για να την γκουγκλαρει...μονο αυτο.

Πέστα χρυσόστομε.

Δυστυχώς η κοινή λογική και τα αυτονόητα έχουν εκλείψει.

Κλασσικές αμερικανιές. Το tweeter που επιλέχθηκε ουσιαστικά σαν το επίσημο (άτυπο) γραφείο τύπου από το ίδιο το administration κάτι χρόνια τώρα, ξαφνικά λέει τους τη βγαίνει από αριστερά. Σοβαρά τώρα;

Αν θέλει να ψαχτεί κάποιος ουσιαστικά με το τι συμβαίνει πραγματικά στο USA, ας διερευνήσει και μελετήσει την έννοια "rigged" και πως διαπερνά αυτή όλο το φάσμα των πολιτικών, οικονομικών, στρατιωτικών, ενημερωτικών και κοινωνικών τους πραγμάτων.

Οι φίλοι μας οι αμερικάνοι παραμένουν πρώτοι και με διαφορά, στη βαριά βιομηχανία της απάτης, αυταπάτης και των ψευδαισθήσεων.

Επεξ/σία από pany07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elteo είπε

Tι έκανε λέει ο Τραμπ? Σταμάτησε τα F35? Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

Το επίσημο αμερικανικό κράτος σταμάτησε την συμφωνία και ανάγκασε το Τραμπ να το αποδεχτεί. Δεν κυβερνά δικτάτορας σαν τον άλλο ανατολικά από εμάς. Υπάρχει και κράτος εκεί ευτυχώς. Ο πορτοκαλί γιουσούφης αν μπορούσε θα πήγαινε και ο ίδιος στην παραλαβή των αεροσκαφών στον ΦΙΛΟ ΤΟΥ "σουλτάνο".

Και ο φίλος πιο πάνω αναφέρεται σε εύφλεκτη περιοχή όχι ευέλικτη.

U.S. President Donald Trump says he won't allow the United States to sell F-35 fighter jets to fellow-NATO member Turkey after Ankara's controversial purchase of an S-400 air defense system from Russia.

https://www.youtube.com/watch?v=Vi5TmcUAiMc

WASHINGTON (Reuters) - U.S. President Donald Trump’s nominee to become the next secretary of defense re-stated that Turkey cannot have the F-35 advanced stealth fighter jet and Russia’s S-400 air defense system, which Moscow started delivering last week.

“The policy that I have communicated to my counterpart, if confirmed, (Turkey’s) defense minister is that you can either have the S-400 or you can have the F-35, you cannot have both,” said Army Secretary Mark Esper, testifying at his confirmation hearing on Tuesday before the Senate Armed Services Committee.

https://www.reuters.com/article/us-usa-turkey-security-f35/turkey-cannot-have-both-f-35-and-russias-s-400-trump-nominee-idUSKCN1UB1WT

 

 

Οι καλές σχέσεις Αμερικής (και όχι μόνο του Τραμπ) με την Τουρκία είναι γνωστές εδώ και χρόνια. Τα παράπονα στην ... Γερμανία.

ΥΓ Τι εύφλεκτη τι ευέλικτη...🙂   Και το εύφλεκτη οφείλετε στο ότι οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι δεν έχουν στείλει ούτε έναν φαντάρο να υπερασπιστεί τα Ευρωπαϊκά σύνορα. Βλέπεις η Τουρκία έχει ακόμα καλύτερες σχέσεις με Γερμανία.

9 ώρες πριν, KilliK είπε

αργησε να αντιδρασει. απο τον Νοεμβριο ειχε ενημερωθει απο τις μυστικες υπηρεσιες για την επιδημια στην Κινα. ενω την task force και τα μετρα για τον ιο, τα ανακοινωσε μεσα μαρτιου, οταν και επιτελους αρχισε να παιρνει το θεμα σοβαρα. αλλα η ζημια εγινε πολυ πιο πριν, οταν το 2018 διελυσε ολο το παγκοσμιο επιστημονικο δικτυο που ειχε στησει ο Obama για την αμεση αντιμετωπιση κρουσματων νεων ιων, ωστε να περιοριστει το προβλημα εγκαιρα πριν εξαπλωθει σε επιδημια/πανδημια.

ο τυπος πληρωνει την υβρη του αυτη την στιγμη, αλλα δυστυχως ο θεσμος της Δημοκρατιας στον δυτικο κοσμο εχει καταλυυθει σε τετοιο βαθμο, ωστε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα επανεκλέγει προεδρος. και υπαρχει μεγαλος φοβος οτι αν συμβει αυτο, οι συνεπειες θαναι καταστροφικες αυτη τη φορα για ολο τον κοσμο.

Το Νοέμβριο ούτε οι Κινέζοι δεν είχαν Lock Down... Δεν ήξεραν με τι είχαν να κάνουν... Μάλλον και για αυτό ο Τραμπ θα φταίει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...