Προς το περιεχόμενο

Ντόναλντ Τραμπ: Ξεκίνησε πόλεμο με τα κοινωνικά δίκτυα [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Και εγώ στο subreddit του Street Fighter έφαγα γενικό shadow ban επειδή έγραψα σε σχετικό θέμα ότι σε fighting παιχνίδια προτιμώ να παίζω με evil χαρακτήρες και συνεπώς παίζω με τους Χ, Ψ χαρακτήρες γιατί ο Χ είναι έτσι και ο Ψ είναι αλλιώς. Μια από αυτές τις λέξεις ήταν "γουστάρω που είναι κλασσικός κακός δικτάτορας". Επικοινώνησα με τους mods αλλά δεν είδα φως οπότε για εμένα μαύρο έτσι και αλλιώς. Με μια γρήγορη ψακτική πάντως καταλαβαίνεις ότι μπαίνει σε ban κόσμος σωρηδόν χωρίς αιτία. Κάνα δυο reports να φας έχεις ήδη φύγει ή ακόμα και αν ο αλγόριθμος κάνει φανταστικές προσθέσεις με "λέξη + λέξη = ban" ενώ είναι απόλυτα ξεκάθαρο ότι υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική θέση και ατζέντα που ακολουθείται. Ακόμα και το πρόσφατο φιάσκο με το twitch ξεβρακώθηκε τελείως το ότι υπάρχει γραμμή για τι συμβαίνει. 

Η ελεύθερη κουβέντα πρέπει να παραμείνει ελεύθερη ότι και αν είναι αυτή και η ελεύθερη κουβέντα κάποιους θα τους πονάει, τι να κάνουμε τώρα. ΠΡΟΣΟΧΗ, κουβέντα, όχι προτροπή σε δράση. Παράδειγμα αν θέλω να γράψω ότι "εγώ δεν γουστάρω αραπάδες γιατί τους θεωρώ κάτω του μετρίου ως υπάρξεις" τότε είσαι ελεύθερος να το γράψεις. Αν όμως γράψω "εγώ δεν γουστάρω αραπάδες και να βγείτε όλοι να τους φάτε μπαμπέσικα" τότε εκεί πάει αλλού και πρέπει να διευθετηθεί άμεσα. Το να προσπαθείς να φιμώσεις όμως με βάση τα δικά σου κριτήρια την οποιαδήποτε φωνή σε κάνει το ίδιο και χειρότερο από αυτό που έχεις στο μυαλό σου. 

Οκ, αυτό με το Street Fighter είναι τόσο τραβηγμένο που με κάνει να υποψιάζομαι αλγόριθμο, που προφανώς δε γινεται να έχει πολιτική θέση. Η αρση της προστασίας των social media που ετοιμάζει ο Τραμπ δήθεν στο όνομα τοης ελευθερίας του λόγου θα το κάνει αυτό πολύ χειρότερο.

Η ελεύθερη κουβέντα να μείνει ελευθερη και να πονάει όσο χρειάζεται και πρέπει. Αλλα τα μπερδεψες λιγο. Η προτροπή σε δράση ειναι αδίκημα, οπότε δεν τιθεται θεμα λογοκρισίας.

Οι απόψεις για τους "αραπάδες" τωρα, όπως και όλες οι παρόμοιες, δεν υπόκεινται σε καμία προστασία της ελευθερίας του λόγου και δεν είναι φίμωση το κατέβασμα τους.

Όπως λέω παραπάνω, με τον ίδιο τρόπο που τρως άκυρο όταν βρίζεις άτομα, θα τρως άκυρο όταν βρίζεις κοινωνικές ομάδες. Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας χώρος έκφρασης να ανέχεται την εκτόνωση του κάθε προβληματικού.  Μπορεί να βρει χώρους που το δέχονται και να παει εκεί με τους ομοίους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αναφορά σε κείμενο

Οκ, αυτό με το Street Fighter είναι τόσο τραβηγμένο που με κάνει να υποψιάζομαι αλγόριθμο, που προφανώς δε γινεται να έχει πολιτική θέση.

Αναφορά σε κείμενο

Επικοινώνησα με τους mods αλλά δεν είδα φως οπότε για εμένα μαύρο έτσι και αλλιώς.

Και δεν είναι σίγουρο αν αποκλείστηκε για αυτό ή κάτι παρεμφερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spyros7 είπε

Οκ, αυτό με το Street Fighter είναι τόσο τραβηγμένο που με κάνει να υποψιάζομαι αλγόριθμο, που προφανώς δε γινεται να έχει πολιτική θέση. Η αρση της προστασίας των social media που ετοιμάζει ο Τραμπ δήθεν στο όνομα τοης ελευθερίας του λόγου θα το κάνει αυτό πολύ χειρότερο.

Η ελεύθερη κουβέντα να μείνει ελευθερη και να πονάει όσο χρειάζεται και πρέπει. Αλλα τα μπερδεψες λιγο. Η προτροπή σε δράση ειναι αδίκημα, οπότε δεν τιθεται θεμα λογοκρισίας.

Οι απόψεις για τους "αραπάδες" τωρα, όπως και όλες οι παρόμοιες, δεν υπόκεινται σε καμία προστασία της ελευθερίας του λόγου και δεν είναι φίμωση το κατέβασμα τους.

Όπως λέω παραπάνω, με τον ίδιο τρόπο που τρως άκυρο όταν βρίζεις άτομα, θα τρως άκυρο όταν βρίζεις κοινωνικές ομάδες. Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας χώρος έκφρασης να ανέχεται την εκτόνωση του κάθε προβληματικού.  Μπορεί να βρει χώρους που το δέχονται και να παει εκεί με τους ομοίους του.

Ναι και εμένα στον αλγόριθμο πήγε εξ' αρχής το μυαλό μου αλλά το γεγονός ότι παραμένω shadow baned με κάνει να πιστεύω άλλα. Δεν έχω άλλους λογαριασμούς και δεν συμμετέχω σε άλλο sub reddit εκτός από αυτό ενώ όλα τα posts μου είναι καθαρά σε θέμα τακτικών, lore συζήτηση χαρακτήρων για το παιχνίδι. Περίεργο που έφαγα shadow ban σχεδόν αμέσως μετά το post που είχε μέσα τις λέξεις "i love" και "dictator" στην ίδια πρόταση. Αυτό θα το έβαζα πράγματι στο ότι ο αλγόριθμος αυθαίρετα έκανε 1+1 = 2 άρα ban και γεια σου. Το μετά όμως με ανησυχεί περισσότερο, ενώ ήδη πιστοποιήσαμε ότι είμαι shadow banned με δυο mods ο λογαριασμός μου δεν επανήλθε ποτέ. Τι μπορώ να υποθέσω λοιπόν άλλο από το ότι η άποψη μου δεν αρέσει είτε για πολιτικούς είτε για ιδεολογικούς είτε απλά επειδή είναι νουμπάδες λόγους; 

Επίσης όλες οι απόψεις για κοινωνικές ομάδες δεν θα έπρεπε να είναι εκτός της ελευθερίας του λόγου γιατί αν το πάμε έτσι μπορούμε να συμπεριλάβουμε τα πάντα εκτός της ελευθερίας του λόγου αυθαίρετα because reasons. Αν δεν πρέπει να λες κάτι για ένα κοινωνικό γρουπ τότε δεν πρέπει να λες κάτι για όλα τα κοινωνικά γκρουπ. Δεν συμβαίνει αυτό όμως. Βλέπουμε διαρκώς να λογοκρίνονται συγκεκριμένες θέσεις από συγκεκριμένα γκρουπ εναντίων άλλων συγκεκριμένων γκρουπ αλλά ποτέ το αντίθετο. Βέβαια ευτυχώς αυτή η "μόδα" άρχισε να παίρνει διαστάσεις και ευτυχώς θα τελειώσει από εκεί που ξεκίνησε (από το Αμέρικα δηλαδή) σχετικά σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Επίσης όλες οι απόψεις για κοινωνικές ομάδες δεν θα έπρεπε να είναι εκτός της ελευθερίας του λόγου γιατί αν το πάμε έτσι μπορούμε να συμπεριλάβουμε τα πάντα εκτός της ελευθερίας του λόγου αυθαίρετα because reasons. Αν δεν πρέπει να λες κάτι για ένα κοινωνικό γρουπ τότε δεν πρέπει να λες κάτι για όλα τα κοινωνικά γκρουπ. Δεν συμβαίνει αυτό όμως. Βλέπουμε διαρκώς να λογοκρίνονται συγκεκριμένες θέσεις από συγκεκριμένα γκρουπ εναντίων άλλων συγκεκριμένων γκρουπ αλλά ποτέ το αντίθετο. Βέβαια ευτυχώς αυτή η "μόδα" άρχισε να παίρνει διαστάσεις και ευτυχώς θα τελειώσει από εκεί που ξεκίνησε (από το Αμέρικα δηλαδή) σχετικά σύντομα. 

Μπαίνεις ένας νέος άνθρωπος μέσα σε μια πλατφόρμα όπου επικρατούν συγκεκριμένες απόψεις πάνω σε διάφορα θέματα, ενώ οι αντίθετες έχουν διαγραφεί. Τι εικόνα σχηματίζει πάνω στα θέματα αυτά; Προφανώς ότι όλοι συμφωνούν με την άποψη που θέλουν οι λογοκρίνοντες. Αφού οι αντίθετες απόψεις είναι φαντάσματα. Δεν ξέρεις καν αν υπήρξαν.

Αυτός είναι ο στόχος. Η κατασκευή κοινωνικής συναίνεσης, με διαφορετικά μέσα από αυτά που χρησιμοποιούνται στην τηλεόραση.

Πάρε για παράδειγμα αυτή την υβριστική άποψη:

«Στο διάολο η οικογένεια, στο διάολο η πατρίς η Ελλάδα να πεθάνει να ζήσουμε εμείς»

Δεν την καταδίκασε/ανέφερε κανένας(ειδικά από συγκεκριμένο χώρο). Δεν έγιναν μηνύσεις(φαίνονταν και τα πρόσωπα που κρατούσαν το πανό) όπως σε άλλες περιπτώσεις. Αντίθετα μετά από κάποιες μέρες είδαμε μια εξίσου απαξιωτική παρέλαση-παρωδία με κοπέλες από τον ίδιο χώρο και έγινε αντικείμενο σοβαρής συζήτησης σε ΟΛΑ τα κανάλια. Για να μπαίνουν σπόροι αμφιβολίας σχετικά με το κατά πόσο εθνικής σημασίας σύμβολα και εορτασμοί χρειάζονται ή είναι υπερβολικοί, ή άβολοι για τους πρόσφατα πολιτογραφημένους μετανάστες κτλ.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elteo είπε

Φωτόνιο, είμαι από κινητό. Ο Τραμπ ενέργησε όπως περιγράφεται επάνω αφού η Γερουσία άναψε κόκκινο φως. 

Ο Τραμπ μπορούσε να διαφωνήσει με την γερουσία.

Δεν διαφώνησε όμως γιατί ποτέ δεν ήθελε να πουλήσει F35 στην Τουρκία, από την στιγμή που αποφάσισε να εξοπλιστεί με ρώσικους S-400.

Δηλώσεις του ενάντια στην πώληση των F35 υπάρχουν πολλές και με μία αναζήτηση μπορεί κάποιος να τις βρει... Δεν βλέπω τον λόγο να επιμένουμε σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ναι και εμένα στον αλγόριθμο πήγε εξ' αρχής το μυαλό μου αλλά το γεγονός ότι παραμένω shadow baned με κάνει να πιστεύω άλλα. Δεν έχω άλλους λογαριασμούς και δεν συμμετέχω σε άλλο sub reddit εκτός από αυτό ενώ όλα τα posts μου είναι καθαρά σε θέμα τακτικών, lore συζήτηση χαρακτήρων για το παιχνίδι. Περίεργο που έφαγα shadow ban σχεδόν αμέσως μετά το post που είχε μέσα τις λέξεις "i love" και "dictator" στην ίδια πρόταση. Αυτό θα το έβαζα πράγματι στο ότι ο αλγόριθμος αυθαίρετα έκανε 1+1 = 2 άρα ban και γεια σου. Το μετά όμως με ανησυχεί περισσότερο, ενώ ήδη πιστοποιήσαμε ότι είμαι shadow banned με δυο mods ο λογαριασμός μου δεν επανήλθε ποτέ. Τι μπορώ να υποθέσω λοιπόν άλλο από το ότι η άποψη μου δεν αρέσει είτε για πολιτικούς είτε για ιδεολογικούς είτε απλά επειδή είναι νουμπάδες λόγους; 

Επίσης όλες οι απόψεις για κοινωνικές ομάδες δεν θα έπρεπε να είναι εκτός της ελευθερίας του λόγου γιατί αν το πάμε έτσι μπορούμε να συμπεριλάβουμε τα πάντα εκτός της ελευθερίας του λόγου αυθαίρετα because reasons. Αν δεν πρέπει να λες κάτι για ένα κοινωνικό γρουπ τότε δεν πρέπει να λες κάτι για όλα τα κοινωνικά γκρουπ. Δεν συμβαίνει αυτό όμως. Βλέπουμε διαρκώς να λογοκρίνονται συγκεκριμένες θέσεις από συγκεκριμένα γκρουπ εναντίων άλλων συγκεκριμένων γκρουπ αλλά ποτέ το αντίθετο. Βέβαια ευτυχώς αυτή η "μόδα" άρχισε να παίρνει διαστάσεις και ευτυχώς θα τελειώσει από εκεί που ξεκίνησε (από το Αμέρικα δηλαδή) σχετικά σύντομα. 

Δηλαδή ποια είναι η πολιτική αποψη που θεωρησε ο αλγόριθμος ότι έχεις? Οτι αγαπάς κάποιο δικτάτορα? Που μάλιστα "επιβεβαιώθηκε" απο το shadow ban?

Αυτό κατ' αρχήν δεν παραπέμπει σε πολιτική κατεύθυνση αφου "δικτατορες" αποκαλούνται κατά καιρούς διάφοροι πολιτικοί ηγέτες, ακόμα και εκλεγμένοι (πχ Μαδούρο)

Ίσως είναι πολύ αυστηροί στην απαγόρευση οποιασδήποτε πολιτικής αναφοράς. Όπως και να χει τραγικοί πάντως.

Οι απόψεις για κοινωνικές ομάδες είναι ένα θέμα. Όταν χρησιμοποιούνται παρέα με ένα υποτιμητικό όρο συγκεκριμένις ιστορικής-πολιτικης αναφοράς (χρησιμοποιησες το "αραπάδες") είναι ένα άλλο. Εκεί ουσιαστικά βρίζεις μια κοινωνική ομάδα και καλά κάνουν και σε μπανάρουν. Όπως θα σε μπάναραν δίκαια αν απευθυνόσουνα σε κάποιον με τη φράση "Ακου να σου πω, αραπά"

Αν τώρα χρησιμοποιήσεις ένα ρατσιστικό στερεότυπο χωρίς ρατσιστικό χαρακτηρισμό, όπως πχ "οι μαύροι είναι κατώτεροι", εκτός από ανυπόστατο και ηλίθιο είναι και ρατσιστικό στερεότυπο. Δε νομίζω ότι μια τέτοια "άποψη" γενικώς μπανάρεται και αν γίνει αυτό μπορεί να είναι επειδή δικαιολογημένα ανοίγει flame απο κάτω. Ακόμα όμως και αν μπανάρεται μόνο λόγω αντιρατσιστικών ευαισθησιών κάποιου χώρου έκφρασης, καλώς μπανάρεται. Δεν είναι αυτό πόρτα να συμπεριλάβουμε τα πάντα εκτος της ελευθερίας λόγου. Το ρατσισμό συμπεριλαμβάνουμε, όπως έχουμε συμπεριλάβει άλλα πράγματα όπως τις  βρισιές.

Αν θες τώρα να πεις κάτι αντίστοιχο για κάποια κοινωνική ομάδα μη θυματοποιημένη οπως "οι λευκοί είναι κατώτεροι", αυτό είναι απλά ανυποστατο και ηλίθιο. Δεν χτυπάει στα αντιρατσιστικά αντανακλαστικά κάποιου γιατί δεν υπάρχουν λευκοί καταπιεσμένοι από άλλες κοινωνικές ομάδες βασει χρώματος. Γι αυτό και αν ανέβει ένα τέτοιο σχόλιο κάπου δεν είναι πιθανό να δεις άλλες αντιδράσεις πέρα από δούλεμα και τρολάρισμα και δεν υπάρχει λόγος να κατέβει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...