Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφορια με γερμανικες πινακιδες


Alexis_tracer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα ένας φίλος ήρθε από γερμανία με fiat punto με γερμανικές πινακίδες, πήγε φαντάρος, μόλις ξεμπέρδεψε βρήκε δουλειά εδώ κι έμεινε περίπου 2 χρόνια στην Ελλάδα, πάντα με το αυτοκίνητο με γερμανικές πινακίδες. Μετά, ξαναπήγε στη Γερμανία. Δεν τον έλεγξε ποτέ κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εμενα Ολλανδια ειχα το αμαξι με Ελληνικες πινακιδες σχεδον 5 χρονια 😊 

Ευτυχως δεν ετυχε ποτε να με σταματησουν κ να τσεκαρουν ποσο καιρο ημουν στη χωρα. Επιτρεπετε 6 μηνες κ μετα πρεπει να παει το αμαξι πισω στην χωρα την οποια εχει τος πινακιδες. Αλλα κ να κατσει εκει για αλλους 6 μηνες , αυτο θυμαμαι εγω τουλαχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malias4 είπε

Οταν εμενα Ολλανδια ειχα το αμαξι με Ελληνικες πινακιδες σχεδον 5 χρονια 😊 

Ευτυχως δεν ετυχε ποτε να με σταματησουν κ να τσεκαρουν ποσο καιρο ημουν στη χωρα. Επιτρεπετε 6 μηνες κ μετα πρεπει να παει το αμαξι πισω στην χωρα την οποια εχει τος πινακιδες. Αλλα κ να κατσει εκει για αλλους 6 μηνες , αυτο θυμαμαι εγω τουλαχιστον. 

6 μηνες κ το αμαξι πρεπει να βγει απο την χωρα κ να ξαναμπει, οχι να γυρισει στην χωρα του. 

Στην χωρα του πρεπει να γυρισει μονο για να περασει κτεο.

Το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι αστυνομικοι δεν ξερουν πως να ελεγξουν ενα οχημα με ξενα νουμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή άμα έχω ένα αμάξι με βουλγαρικές πινακίδες, και μετά τους 6 μήνες πάω στα σύνορα και βγω και ξαναμπώ επιτόπου είμαι μετά νόμιμος?

Πολύ εύκολο παράθυρο μου φαίνεται αυτό αν ισχύει. Για όλους στην θεσσαλονίκη πχ που είναι κοντά θα βολεύει πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δηλαδή άμα έχω ένα αμάξι με βουλγαρικές πινακίδες, και μετά τους 6 μήνες πάω στα σύνορα και βγω και ξαναμπώ επιτόπου είμαι μετά νόμιμος?

Πολύ εύκολο παράθυρο μου φαίνεται αυτό αν ισχύει. Για όλους στην θεσσαλονίκη πχ που είναι κοντά θα βολεύει πολύ

Για να έχει κάποιος αμάξι με βουλγαρικές πινακίδες πρέπει είτε να είσαι μόνιμος κάτοικος Βουλγαρίας είτε να διατηρείς εταιρία εκεί που να μπορεί να δικαιολογεί εταιρικό αμάξι.

Κατά τα άλλα αυτό με τους 6 μήνες ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ επανέρχεται ένα θέμα που συζητάγαμε πριν μερικές μέρες σχετικά με τον έλεγχο στα σύνορα. Από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο έλεγχο όταν περνάς τα σύνορα σε κάποια χώρα της ΕΕ πως αποδεικνύεται πόσο καιρό είναι στην χώρα το αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελληνικό τελωνείο ζητάει κινήσεις καρτών στο εξωτερικό (λες και δε μπορείς να πληρώνεις μετρητά) αλλά και να μην έχεις τίποτα στην Ελλαδα γιατι σε θεωρούν a priori ένοχο.

Στο εξωτερικό γενικά κυκλοφορούν χύμα. Π.χ. Βερολίνο είναι γεμάτο Πολωνικά αυτοκίνητα ενώ σε συνοριακές πόλεις της Ολλανδίας έχουν παρκαρισμένα στις αυλές κιολας αμάξια με πινακίδες Ααχεν και Κολωνίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των αυτοκινήτων είναι η απόδειξη ότι δυστυχώς δεν υπάρχει αληθινή ευρωπαϊκή ένωση.

8 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το ελληνικό τελωνείο ζητάει κινήσεις καρτών στο εξωτερικό

Αυτό δεν το κατάλαβα coach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jmmys είπε

Το θέμα των αυτοκινήτων είναι η απόδειξη ότι δυστυχώς δεν υπάρχει αληθινή ευρωπαϊκή ένωση.

Αυτό δεν το κατάλαβα coach

Επειδή δεν υπάρχει ατράνταχτο αποδεικτικό όταν φέρνεις ένα αμάξι οδικώς, σου ζητάνε να αποδείξεις την παρουσία σου στο εξωτερικό, μεταξύ άλλων, με statements απο τράπεζα οτι έκανες χρήση καρτών στη χώρα που ισχυρίζεσαι οτι βρισκόσουν για το συγκεκριμένο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να ζητάει το τελωνείο κινήσεις καρτών δεν μου στέκει πολύ.. Αν δεν χρησιμοποιείς κάρτες; Αν χρησιμοποίησες την κάρτα πριν μια εβδομάδα; Ποιες κάρτες; Έχω 6 από 4 διαφορετικές χώρες, όλες; Θα μου ζητήσει το ελληνικό τελωνείο κινήσεις της Revolut, N26, Ziraat; Αν δεν πάει μόνο του το αυτοκίνητο να ψωνίσει τοτε πως συνδέεται η κίνηση καρτών με το αυτοκίνητο;

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι Βουλγάρες -οι που μένουν Ελλάδα μια φορά το χρόνο πάνε στο χωριό τους και έρχονται και έχουν κανονικά Βουλγαρικές πινακίδες,ομως πρέπει να το οδηγάνε οι ίδιοι η να είναι μέσα στο αυτοκίνητο αν οδηγάει άλλος.

Στην Ευρώπη αν πάμε με τα δικά μας το μόνο που κοιτάνε ,τουλάχιστον 2 φορές που με σταμάτησαν είναι η ασφάλεια.

για εταιρείες δεν ξέρω τι ισχύει αλλά στη περιοχή μου είναι καμμία 30αρια Χ5 και μερσεντες με βουλγαρικά νούμερα.

κάποια στιγμή επειδή έχω ξένο διαβατήριο είπα να το ψάξω να φέρω και 'γώ ένα αλλά το παράτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...