Προς το περιεχόμενο

Kia Stonic 1.2 ή yaris υβριδικο


mariabr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα με το yaris και γενικότερα τα μικρά υβριδικα είναι οτι είναι οικονομικά έτσι κι αλλίως και δεν νομιζω οτι συμφερει το μεγαλύτερο κόστος αγορας. Δεν κάνεις απόσβεση δηλαδή,  καθώς θα καιει ελάχίστα λιγότερα απο το αμιγώς βενζινοκίνητο επειδή θα έχει και μικρή μπαταρία. Γνώμη μου είναι οτι αν θές υβριδικό, κοιτάς για μεγαλύτερο πχ chr που παιρνεις μεγάλο αυτοκίνητο με μεγαλύτερη υβριδική μπαταρία που καίει και λιγότερο απο το μικρότερο υβριδικό yaris. Aπο εκεί και έπειτα αν θες μικρό, όποιο και να πάρεις είναι αρκετα οικονομικό, καθώς  οι νέοι 1000αρηδες κινητήρες δεν έχουν καμια σχέση σε απόδοση και οικονομία με τους προ 10ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, filarhos είπε

Εγώ θα έλεγα, αν υπάρχει η δυνατότητα πρίζας στο χώρο του πάρκινγκ, να περιμένεις λίγο να έρθει το υβριδικό plug in. Η οικονομία σε αυτά είναι τεράστια ειδικά όταν κάνεις χλμ εντός πόλης, φορτίζεις από το σπίτι και το αυτοκίνητο για 40-60χλμ κινείται αποκλειστικά με ρεύμα. Αν είναι να κάνεις μεγαλύτερη απόσταση αναλαμβάνει ο θερμικός κινητήρας να γεμίσει ή να κινείσει το αυτοκίνητο.

Τώρα το λίγο είναι σχετικό. Επειδή μπορεί να πάει και 2 χρόνια να τα φέρουν Ελλάδα πάρε κάτι να κάνεις την δουλειά σου, ίσως μεταχειρισμένο και όταν φέρουν τα plug in δίνεις τα χρήματα και το κρατάς 11 χρόνια που θα έχει εγγύηση.

Τώρα για τα δύο που προτάθηκαν, δεν έχω ιδέα για το κια αλλά το yaris με το κιβώτιο που έχει δεν μου άρεσε καθόλου στο ακριβώς προηγούμενο. Αν δεν άλλαξε κάποια ρύθμιση για μέσα στην πόλη είναι αδιάφορο κι ένα τσικ νωθρό. Στο ταξίδι αν κινείσαι με πχ 120 σταθερά δεν καταλαβαίνει κάτι κανένας εκτός από κάποια κατεβάσματα σπάνια, αλλά δεν κάνει για επιθετική οδήγηση ή έστω σβέλτη. Από κατανάλωση εντός πόλης έχεις μια οικονομία περίπου 25% μέσα στην πόλη, ενώ εκτός σημαντικά λιγότερο ειδικά για μεγάλα ταξίδια. 

το plug-in φανταζομαι δεν θα ειναι μεσα στο budget μου (εως 16.000)

4 λεπτά πριν, sargus είπε

Τα ford τα είδες; Fiesta σίγουρα και δεν ξέρω αν κανένα από τα ψηλά τους είναι στο budget σου. Citroen; To C3 είναι πανέμορφο και ίσως φτάνεις και το C3 aircross.

Το citroen c3 ειδα και η καταναλωση του η πραγματικη που ειδα απο το https://www.honestjohn.co.uk/real-mpg/ ειναι γύρω στα 6.5 λιτρα ανα 100km. Αλλα ο μηχανικος μου ειπε κακα λογια για τα citroen και οτι βγαζουν λεει ζημιες και μεγαλες σε εγκεφαλο κτλ. Γενικα εχω ακουσει τοοοοσα πολλα πραγματα που εχω χασει τη  μπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  https://www.spritmonitor.de/en/search.html

Είναι σελίδα αλλά και εφαρμογή για παρακολούθηση εξόδων,καυσίμων κτλ , ρίξε μια ματιά και αναζήτησε ότι σου αρέσει / ενδιαφέρει 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mariabr είπε

το plug-in φανταζομαι δεν θα ειναι μεσα στο budget μου (εως 16.000)

Ναι αλλά ίσως την διαφορά να την καλύψει μια απόσυρση. Και μιλάμε με κόστος κάτω από 3 ευρώ ανά 100χλμ όσο το έχεις φορτίσει σε αντίθεση με περισσότερο των 7 του απλού...

Άρα κάνεις πολύ καλή απόσβεση και πολύ σύντομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδά για ονομα του θεού. η κοπέλα εχει βάλει οριο 16 χιλιάδες και ο ένας της λέει να πάει σε plug in και να κάνει απόσυρση (λες και υπάρχει αποσυρση ας πούμε ή phev με λιγοτερα από τα διπλάσια τουλάχιστον λεφτά) και ο άλλος να πάει σε υβριδικο c-hr που ξεκινάει από 24 χιλιάδες.

Γιατι δεν προσπαθείτε να γράψετε κάτι λιγο πιο χρήσιμο ;

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν πάρα πολλές προσφορές σε ετοιμοπαράδοτα Γιάρις 1.5/111 με κάτω απο 13,000. Βρες οποιο σ'αρεσει απο αυτά και χτύπα το. Και με τα λεφτά που θα σου μείνουν πηγαινε υπερατλαντικές διακοπές :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Παίζουν πάρα πολλές προσφορές σε ετοιμοπαράδοτα Γιάρις 1.5/111 με κάτω απο 13,000. Βρες οποιο σ'αρεσει απο αυτά και χτύπα το. Και με τα λεφτά που θα σου μείνουν πηγαινε υπερατλαντικές διακοπές :P 

ειχα σκοπο! αλλα ο κορονοιος μας τα χαλασε 😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...