Προς το περιεχόμενο

AVM FRITZ! Box 7530 International Modem Router


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Από ό,τι καταλαβαίνω, τα Fritz! έχουν λειτουργικό με συγκεκριμένες δυνατότητες. Το λειτουργικό μάλιστα συνδυάζεται με τα app του κινητού για μερικές δυνατότητες.

Να ρωτήσω εγώ για ποιό βάθος χρόνου εννοούμε ότι οι δυνατότητες αυτές, το hardware, τα app και το λειτουργικό υποστηρίζονται ή έστω παραμένουν λειτουργικές ;
Διότι κάποιος μπορεί να αγοράσει το 7590 πχ και οι κάποιες 100δες ευρώ δεν είναι λίγα
για να αρκείται ακόμα και 5-10 χρόνια.

5 χρονιά εμπειρικά

υπάρχουν όμως και aftermrk λυσεις software για πολλά χρόνια ακόμη αν ξερεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, Giama είπε

Σε Panasonic dect (δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη το μοντελο) εχω κι εγω κανονικα αναγνωριση. Αν θυμαμαι καλα εχει το Fritz καποια συγκεκριμενα πρωτοκολλα (?) που υποστηριζονται και τα οποια πρεπει να υποστηριζει και η τηλεφωνικη συσκευη; Και νομιζω πως εχει και καποια επιλογη στο menu της dect τηλεφωνιας για legacy support ή κατι τετοιο.

Δεν εχω δυνατοτητα αυτη τη στιγμη να το ελεγξω και τα ειχα κοιταξει αυτα πριν 5 περιπου χρονια στο 7490.

Στο δικό μου Panasonic δεν υποστηρίζεται, δεν θυμάμαι μοντέλο γιατί δεν το χρησιμοποιώ πλέον αλλά είναι πολύ παλιό, πρέπει να είναι πριν το 2007 μοντέλο 

FRITZ!Box 7530.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aris_ είπε

5 χρονιά εμπειρικά

Ειναι και παραπανω απο 5. Για παραδειγμα το 7490 κυκλοφορησε το 2013 και ακομα δεν εχουν ανακοινωθει ημερομηνιες End of Support/End of Maintenance απο την AVM.

Πιθανον ομως τα ακριβοτερα μοντελα να εχουν και μεγαλυτερο διαστημα υποστηριξης. Βλεπω πχ το 7390 ειχε end of support 01.02.2019 ενω το 7330 01.01.2017. Δεν ξερω αν ειχαν κυκλοφορησει ταυτοχρονα βεβαια.

Επεξ/σία από Giama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδή είναι σαν τα smartphone και το launch year
αγοράζοντας λχ το 7590 σε σχέση με ένα 7490 , κερδίζεις και σε μελλοντική υποστήριξη

φαντάζομαι ότι λήξη υποστήριξης δε σημαίνει ότι αχρηστεύεται το μηχάνημα στις βασικές λειτουργίες
θέλω να πιστεύω δηλαδή ότι για βασικές δυνατότητες δεν είναι ότι θα πάψει να λειτουργεί και ποτέ,
αλλά απλώς θα πάψει να παίρνει update ασφαλείας-feature σε κάποιο σημείο και μετά,
οπότε το μόνο φλέγον θέμα είναι κατά πόσο διακυβεύεται τυχόν η ασφάλεια της συσκευής από εκείνο το σημείο

και για άλλες δευτερεύουσες αλλά χρήσιμες δυνατότητες όπως λχ η απομακρυσμένη χρήση τηλεφωνίας 
ενδεχομένως αυτές είναι που παύουν να λειτουργούν μετά την 5+ετία

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sb68s είπε

Επειδή ανέφερες το 7490, υπάρχουν σημαντικές διαφορές με το 7530 στις δυνατότητες;

Εδώ μπορείς να δεις τις διαφορές μεταξύ τους και να συγκρίνεις και άλλα μοντέλα μεταξύ τους:

https://www.router24.info/en/comparison/fritzbox-7490/vs/fritzbox-7530/

3 ώρες πριν, leo066 είπε

Στο δικό μου Panasonic δεν υποστηρίζεται, δεν θυμάμαι μοντέλο γιατί δεν το χρησιμοποιώ πλέον αλλά είναι πολύ παλιό, πρέπει να είναι πριν το 2007 μοντέλο 

FRITZ!Box 7530.png

Δεν το έχω πλέον συνδεμένο το Panasonic για να τσεκάρω. Θυμάμαι ότι όταν ήταν συνδεμένο μπορούσες στο μενού του fritz box να πατήσεις επάνω στη συσκευή και να αλλάξεις διάφορες ρυθμίσεις που κάποιες ήταν για την υποστήριξη παλιότερων συσκευών. Δεν θυμάμαι δυστυχώς καθόλου για να σε βοηθήσω, υποθέτω βέβαια θα τις έχεις ήδη δοκιμάσει.

38 λεπτά πριν, KoreanW είπε

δηλαδή είναι σαν τα smartphone και το launch year
αγοράζοντας λχ το 7590 σε σχέση με ένα 7490 , κερδίζεις και σε μελλοντική υποστήριξη

φαντάζομαι ότι λήξη υποστήριξης δε σημαίνει ότι αχρηστεύεται το μηχάνημα στις βασικές λειτουργίες
θέλω να πιστεύω δηλαδή ότι για βασικές δυνατότητες δεν είναι ότι θα πάψει να λειτουργεί και ποτέ,
αλλά απλώς θα πάψει να παίρνει update ασφαλείας-feature σε κάποιο σημείο και μετά,
οπότε το μόνο φλέγον θέμα είναι κατά πόσο διακυβεύεται τυχόν η ασφάλεια της συσκευής από εκείνο το σημείο

και για άλλες δευτερεύουσες αλλά χρήσιμες δυνατότητες όπως λχ η απομακρυσμένη χρήση τηλεφωνίας 
ενδεχομένως αυτές είναι που παύουν να λειτουργούν μετά την 5+ετία

Ναι, ουσιαστικά καινούρια features χάνεις. Αν μπεις π.χ. στο adslgr που έχει subforum ειδικά για την AVM θα βρεις πολύ κόσμο που έχει σε κύρια χρήση μηχανήματα σχεδόν 15ετίας όπως τα 7140, 7170, 7270 κλπ. για τις δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου που έχουν. Δεν έχουν τις τελευταίες δυνατότητες φυσικά αλλά τη δουλειά τους την κάνουν τόσο σταθερά και σωστά που δεν χρειάζονται αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giama είπε

Εδώ μπορείς να δεις τις διαφορές μεταξύ τους και να συγκρίνεις και άλλα μοντέλα μεταξύ τους:

https://www.router24.info/en/comparison/fritzbox-7490/vs/fritzbox-7530/

Δεν το έχω πλέον συνδεμένο το Panasonic για να τσεκάρω. Θυμάμαι ότι όταν ήταν συνδεμένο μπορούσες στο μενού του fritz box να πατήσεις επάνω στη συσκευή και να αλλάξεις διάφορες ρυθμίσεις που κάποιες ήταν για την υποστήριξη παλιότερων συσκευών. Δεν θυμάμαι δυστυχώς καθόλου για να σε βοηθήσω, υποθέτω βέβαια θα τις έχεις ήδη δοκιμάσει.

Ναι, ουσιαστικά καινούρια features χάνεις. Αν μπεις π.χ. στο adslgr που έχει subforum ειδικά για την AVM θα βρεις πολύ κόσμο που έχει σε κύρια χρήση μηχανήματα σχεδόν 15ετίας όπως τα 7140, 7170, 7270 κλπ. για τις δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου που έχουν. Δεν έχουν τις τελευταίες δυνατότητες φυσικά αλλά τη δουλειά τους την κάνουν τόσο σταθερά και σωστά που δεν χρειάζονται αλλαγή.

Δεν ασχολήθηκα, είδα ότι δεν έπαιζε όταν το σύνδεσα και αγόρασα ακόμη ένα gigaset με ένα 20 και έπαιξε αμέσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...