Προς το περιεχόμενο

Καταβολή επιδόματος αναστολής εργασίας Μαΐου-Ιουνίου


Dimitra_93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει λάβει κανείς τα 534 ευρώ για τον προηγούμενο μήνα; Υποτίθεται πως όσοι ήταν σε αναστολή από τους εργοδότες ή ήταν κλειστές οι επιχειρήσεις με εντολή κράτους, θα λάμβαναν από τις 05 έως 10 Ιουνίου αυτά τα λεφτά.

Σε ένα site διάβασα πως κατά πάσα πιθανότητα θα πάρει παράταση, θέλω όμως να δω αν είναι περισσότερο ενήμερος κάποιος εδώ μέσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω τα περιμενω, μιλησα με το αφεντικο κ μου ειπε να μην ανησυχω κ θα με βαλει λεει!

Την παρασκευη ομως που πηγα στην λογιστρια μου ειπε οτι απο 15 του μηνα μπορουν τα αφεντικα να μας δηλωσουν αλλα δεν εχουν υποχρεωση. Γιαυτο μου φαινετε θα φαμε ταπα 🥺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2020 στις 8:13 ΜΜ, malias4 είπε

 

Την παρασκευη ομως που πηγα στην λογιστρια μου ειπε οτι απο 15 του μηνα μπορουν τα αφεντικα να μας δηλωσουν αλλα δεν εχουν υποχρεωση. Γιαυτο μου φαινετε θα φαμε ταπα 🥺

Δεν στέκει αυτό που λες, αν δεν σε δηλώσουν τοτε θα πρέπει να σε πληρώσουν οι ίδιοι.

Τη μοναδική τάπα την τρώνε από το κράτος όλοι του ιδιωτικού τομέα και οι ελεύθεροι επαγγελματίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dimitra_93 είπε

Δεν στέκει αυτό που λες, αν δεν σε δηλώσουν τοτε θα πρέπει να σε πληρώσουν οι ίδιοι.

Τη μοναδική τάπα την τρώνε από το κράτος όλοι του ιδιωτικού τομέα και οι ελεύθεροι επαγγελματίες. 

Λες ομως εσυ το κρατος μας το υπεροχο αξιοπιστο κτλ κτλ να βρει ποιος εργοδοτης δεν δηλωσε καποιον εργαζομενο; 
Καπου αλλου ισως σε μια αλλη ζωη ισως. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, κάνατε υπεύθυνη δήλωση όσοι είχατε πάρει και τα 800 τον προηγούμενο μήνα; Γιατί μου είπαν ότι δε χρειάζεται ο εργαζόμενος να κάνει κάποια ενέργεια αλλά ανησυχώ λίγο μήπως έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποβολή δήλωσης των εργοδοτών (όσων επαναλειτούργησαν εντός Μαϊου ή ανήκουν στις πληττόμενες) παρατάθηκε μέχρι και αύριο. Ο εργαζόμενος δεν κάνει καμία δήλωση εκτός και αν θέλει να τροποποιήσει αριθμό λογαριασμού ή στοιχεία μίσθωσης. Τα λεφτά φαντάζομαι θα έχουν κατατεθεί εκτός απροόπτου μέχρι την Παρασκευή. Κάποια στιγμή είχε βγει σαν πληροφορία πως για τις δηλώσεις που κατατέθηκαν μέχρι τις 5 Ιουνίου θα έκαναν την αντίστοιχη πληρωμή σήμερα - αύριο αλλά δεν ξέρω κάποιον να τα πήρε. Τέλος, αν κάποιος εργαζόμενος δεν δηλωθεί για οποιοδήποτε λόγο στις δηλώσεις αναστολής τότε ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να του δώσει κανονικά το μισθό και ο εργαζόμενος μπορεί να κινηθεί δικαστικά εναντίον του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, hidd3n είπε

Μια ερώτηση, κάνατε υπεύθυνη δήλωση όσοι είχατε πάρει και τα 800 τον προηγούμενο μήνα; Γιατί μου είπαν ότι δε χρειάζεται ο εργαζόμενος να κάνει κάποια ενέργεια αλλά ανησυχώ λίγο μήπως έπρεπε.

Όχι, δεν χρειαζόταν να ξανακάνεις.

Τα λεφτά να δούμε πότε θα μπουν, λογικά από σήμερα μέχρι και μεθαύριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω αυτο διαβασα 5 εως 10  Ιουνιου και δεν εχουν μπει τα χρηματα μεχρι ποτε πρεπει να περιμενω ?  εχει φαει παραταση η να παρω τηλεφωνο στον εργοδοτη σκεφτομαι 🙄 εστιατοριο δουλευο 25  του μηνος ανοιξαν  αλλα εμενα με εχουν σε αναστολη (25 εως 31  δεν πηγα για δουλια)  αρα θα παρω 534 ευρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fox_fox είπε

Κ εγω αυτο διαβασα 5 εως 10  Ιουνιου και δεν εχουν μπει τα χρηματα μεχρι ποτε πρεπει να περιμενω ?  εχει φαει παραταση η να παρω τηλεφωνο στον εργοδοτη σκεφτομαι 🙄 εστιατοριο δουλευο 25  του μηνος ανοιξαν  αλλα εμενα με εχουν σε αναστολη (25 εως 31  δεν πηγα για δουλια)  αρα θα παρω 534 ευρω? 

10-15 ιουνίου είναι οι νέες ημερομηνίες καταβολής των χρημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 8:05 ΠΜ, Dimitra_93 είπε

Δεν στέκει αυτό που λες, αν δεν σε δηλώσουν τοτε θα πρέπει να σε πληρώσουν οι ίδιοι.

Ναι, επειδή είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν αφεντικά που δεν πληρώνουν μισθούς ή τους πληρώνουν με 3 μήνες καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Ναι, επειδή είναι γνωστό ότι δεν υπάρχουν αφεντικά που δεν πληρώνουν μισθούς ή τους πληρώνουν με 3 μήνες καθυστέρηση.

Αν υπάρχουν άνθρωποι που κάθονται στη δουλειά χωρίς να πληρώνονται τότε καλά να πάθουν.

Από τον πρώτο μήνα γεια σας και καταγγελία σε επιθεώρηση/εμπλοκή δικηγόρου.

Και μην μου γράψεις ''μΑ ΔεΝ ΞεΡες τΙσ ανΑγΚεσ τΟΥσ''.

 

Κατά τα άλλα σήμερα μας τα βάζουν σε όλους (ελπίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dimitra_93 είπε

Αν υπάρχουν άνθρωποι που κάθονται στη δουλειά χωρίς να πληρώνονται τότε καλά να πάθουν.

Από τον πρώτο μήνα γεια σας και καταγγελία σε επιθεώρηση/εμπλοκή δικηγόρου.

Και μην μου γράψεις ''μΑ ΔεΝ ΞεΡες τΙσ ανΑγΚεσ τΟΥσ''.

Κατά τα άλλα σήμερα μας τα βάζουν σε όλους (ελπίζω).

Κοίτα καμιά φορά αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις..

απλά τώρα ξέρω πώς αν φάω πιστόλι απλά θα φύγω όσο πιο γρήγορα γίνεται, το να κάνεις μετα damage control είναι τελείως ψυχοφθόρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...