Προς το περιεχόμενο

Ο Zuckerberg θα επανεξετάσει την πολιτική του Facebook έπειτα από την αντίδραση των εργαζομένων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ελευθερία λόγου πάντα είχε όρια. Τα όρια αυτά αλλάζουν ανάλογα την εποχή και συνήθως προς το καλύτερο. 

Δεν γίνεται να μην υπάρχουν όρια δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Η ελευθερία λόγου πάντα είχε όρια. Τα όρια αυτά αλλάζουν ανάλογα την εποχή και συνήθως προς το καλύτερο

Δεν γίνεται να μην υπάρχουν όρια δυστυχώς. 

Sure thing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kotronas είπε

R.I.P Facebook ελπίζω να το ζήσω.

Δεν υπαρχει περιπτωση το κεφάλαιο (Trump) να τα βαλει με το κεφάλαιο (Mark), θα πεσει ο κοσμος.

Απλα τσαλίμια κανουν μεταξυ τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, safridia είπε

Δεν υπαρχει εννοια ελευθερια λογου εαν ο αλλος γραφει συνεχως ρατσιστικα η υποκινει ρατσιστικα εγκληματα.
Οπως και δεν τιθεται θεμα σχετικα με το τι θελει η πλειοψηφια σχετικα με βασικα ανθρωπινα δικαιωματα.
Δηλαδη ποτε δεν θα συζητησουμε εαν θα σκοτωνουμε μαυρους η γκει, ασχετα με το τι θελει η πλειοψηφια.
Δεν ειναι δυνατον να αφηνουμε εναν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ (συγνωμη για τον συμπαθη ηρωα) να βγαζει την λευκη ανωτεροτητα του.

Η πρόσκληση σε δράση είναι παράνομη έτσι και αλλιώς. Ρατσιστικά σχόλια όμως και γενικά ότι θέλει ο καθένας μπορεί να γράφει γιατί μόνο έτσι μπορεί πραγματικά να υπάρξει μια γενικότερη καλυτέρευση των πραγμάτων εκτός και αν νομίζεις ότι επειδή ένας τύπος στα social media φιμώνει συγκεκριμένες φωνές φεύγει και το πρόβλημα. Σου έχω νέα, ίσα ίσα το πρόβλημα οξύνεται και μια ωραία μέρα θα δεις εκείνης της εποχής τις μπυραρίες να βγαίνουν στους δρόμους και να γίνεται για άλλη μια φορά το έλα να δεις. Και πίστεψε με η δύναμη αυτών που θες να φιμώσεις είναι απείρως μεγαλύτερη από τις άλλες φωνές που προωθούνται διαρκώς. Ολα είναι θέμα χρόνου. 

14 ώρες πριν, aypnia είπε

Αν ένα κοινωνικό δίκτυο μπορεί να μας φιμώσει και άλλα τέτοια βαρύγδουπα τότε ας κρατικοποιηθούν (κάθε χώρα τη δραστηριότητα τους στη χώρα τους).

Δεν μπορείς να επιβάλεις σε κανένα ιδιώτη το πως θα επιχειρεί. Τελεία και παύλα.

Η ιδιωτική επιχείρηση μπορεί ακόμη και σε βασικά αγαθά όπως το ρεύμα και το νερό να σου τα κόψει αν δεν πληρώνεις.

Αν το κράτος θεωρεί ότι δεν μπορούν να κόβονται τότε ας κρατήσει τη παροχή τους το ίδιο.

Καμία ιδιωτική επιχείρηση δεν μπορείς να την υποχρεώσεις να επιχειρεί όπως θες.

Αν κρίνει ότι ένας χρήστης/πελάτης της κάνει ζημιά έχει κάθε δικαίωμα να τον στείλει για μπάνιο μακρυά από τη παραλία της.

Τι μας λες μωρέ; Ποιος σου είπε ότι επειδή είναι ιδιωτική επιχείρηση ότι θα κόβει και θα ράβει τα πάντα όλα; Δηλαδή αν εγώ αυτή τη στιγμή ιδρύσω ένα μαγαζί και αγοράσεις ένα Χ ηλεκτρονικό προϊόν που έχει θεσπισμένα στην Ευρώπη 2 χρόνια εγγύηση όμως βάλω guidelines ότι με την αγορά του προϊόντος από το κατάστημα μου αυτόματα χάνεις και την εγγύηση και ουδεμία ευθύνη φέρουμε ακόμα και αν η συσκευή είναι DOA, ότι έχω το δίκιο με το μέρος μου; Σοβαρευτείτε ορισμένοι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Τι μας λες μωρέ; Ποιος σου είπε ότι επειδή είναι ιδιωτική επιχείρηση ότι θα κόβει και θα ράβει τα πάντα όλα; Δηλαδή αν εγώ αυτή τη στιγμή ιδρύσω ένα μαγαζί και αγοράσεις ένα Χ ηλεκτρονικό προϊόν που έχει θεσπισμένα στην Ευρώπη 2 χρόνια εγγύηση όμως βάλω guidelines ότι με την αγορά του προϊόντος από το κατάστημα μου αυτόματα χάνεις και την εγγύηση και ουδεμία ευθύνη φέρουμε ακόμα και αν η συσκευή είναι DOA, ότι έχω το δίκιο με το μέρος μου; Σοβαρευτείτε ορισμένοι.

Μια ιδιωτική επιχείρηση οφείλει να τηρεί τους νόμους.

Αυτό που λες δεν μπορεί να το κάνει γιατί είναι παράνομο.

Υπάρχει νόμος που το προβλέπει και αν κινηθείς νομικά θα δικαιωθείς.

Όχι δεν μπορείς να αποφασίζεις εσύ από μόνος σου αν θα σου πουλήσει κινητό.

Αν γουστάρει μπορεί να σε πετάξει έξω από το μαγαζί του, δεν το έχετε ρεφενέ.

Λίγη σοβαρότητα όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθε δηθεν εχει βγει και προσπαθει να το παιξει politically correct και αγαθουλης και μου μοιραζουν ολοι μαυρες σελιδουλες στο instagram, με ψευτοειρηνικα ποστ τυπου #blacklivesmatter και με βλακεις τυπου "silence is violence", μου φευγει λιγο εμετουλης με καθε τετοιο ποστ.

Ειναι οι ιδιοι που με την ιδια ευκολια μιλανε για κιτρινιαρηδες και για Κινεζους, οι ιδιοι που επιμενουν να 'ψωνιζουμε εγχωρια' και οι ιδιοι που δακρυζουν μολις δουν ενα ωραιο βιντεακι στο youtube με καποιον βετερανο πολεμου, οι ιδιοι που βριζουν τους κακους μπατσους κλπ

Θιχτηκαν τωρα καποιοι φελλοι γιατι δεν εκοψε τα μυνηματα του Tramp το Facebook, ο αλλος και καλα παραιτηθηκε γιαυτο.

Πεθαινουν για πλακα 10 ατομα το μηνα στην παραλιακη καθε Σ/Κ αλλα δεν μας καιγεται καρφι, καθε Σαββατο βραδυ ολος ο κοσμος ειναι ντίρλα στη Συγγρου αλλα ο καθε φελος ξαφνικα επαθε το προβλημα της ζωης για εναν δολοφονο ρατσιστη που σκοτωσε εναν μαυρο.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2020 στις 10:38 ΜΜ, safridia είπε

Δεν υπαρχει εννοια ελευθερια λογου εαν ο αλλος γραφει συνεχως ρατσιστικα η υποκινει ρατσιστικα εγκληματα.
Οπως και δεν τιθεται θεμα σχετικα με το τι θελει η πλειοψηφια σχετικα με βασικα ανθρωπινα δικαιωματα.
Δηλαδη ποτε δεν θα συζητησουμε εαν θα σκοτωνουμε μαυρους η γκει, ασχετα με το τι θελει η πλειοψηφια.
Δεν ειναι δυνατον να αφηνουμε εναν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ (συγνωμη για τον συμπαθη ηρωα) να βγαζει την λευκη ανωτεροτητα του.

Δηλαδή δεν υπάρχει ελευθερία του λόγου παραμόνο αν εσύ το εγκρίνεις; Μήπως να το ονομάσουμε κάπως αλλιώς τοτε..;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Μια ιδιωτική επιχείρηση οφείλει να τηρεί τους νόμους.

Χαίρω πολύ, το ίδιο λέμε. Η ελευθερία του λόγου είναι συνταγματικό δικαίωμα και συνεπώς κανένα ιδιωτικό social media δεν μπορεί να λογοκρίνει κατά το δοκούν. Ειδικά δε όταν η λογοκρισία αυτή πηγαίνει μόνο προς μια κατεύθυνση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Χαίρω πολύ, το ίδιο λέμε. Η ελευθερία του λόγου είναι συνταγματικό δικαίωμα και συνεπώς κανένα ιδιωτικό social media δεν μπορεί να λογοκρίνει κατά το δοκούν. Ειδικά δε όταν η λογοκρισία αυτή πηγαίνει μόνο προς μια κατεύθυνση. 

Ως συνταγματικό δικαίωμα ορίζεται η ικανότητα που απονέμεται από το ισχύον δίκαιο για την ικανοποίηση συμφερόντων που έχουν σχέση με την άσκηση της ΚΡΑΤΙΚΗΣ εξουσίας. Το κράτος είναι αυτό που μπορεί να σου στερήσει κάποιο συνταγματικό σου δικαίωμα και για μην υπάρχει κατάχρηση εξουσίας, είτε δικαστικής, είτε νομοθετικής, είτε εκτελεστικής, το Σύνταγμα προστατεύει τα δικαιώματα σου απέναντι στις 3 αυτές εξουσίες. Δεν είναι συνταγματικό σου δικαίωμα η πρόσβαση στο κάθε Facebook και στο κάθε Twitter γιατί είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις κι όχι το κράτος.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία των πραγμάτων είναι να μη τα κατεβάζει κανείς αμάσητα. Τα περιτυλίγματα του τύπου πολιτική ορθότητα, ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερία του λόγου, προερχόμενα από την εκάστοτε εξουσία, πόσο μάλλον από την αμερικάνικη προεδρία και τα ΜΕΣΑ της, είναι απλά παραπέτασματα καπνού. Λειτουργούν ανασταλτικά προς την υγιή σκέψη. Την πρωτογενή, την καταργούν.

Νομίζω λοιπόν ότι το φαινόμενο Τράμπ, χρόνια τώρα, είχε βασικό αρωγό στην "προσπάθειά" του το tweeter. Την ίδια περίοδο το facebook βασικά παρήκμαζε. Και μετά του tweeter του βρώμισε και του Τράμπ του ξύνισε. Κι ήρθε κι ο ακάλεστος ο Ζούκις, δεν τον φτάνουν και τα δικαστήρια που θα του κλάσουνε, και φαγώνεται λέει με τα σκλαβάκια του, τη γυναίκα του τα παιδιά του...για τις παρόλες του Τράμπ.

Αύτα τώρα, κάνουν πρωτοσέλιδα σ' ένα πλανήτη γονατισμένο από πολλαπλά χτυπήματα. Για τον κόσμο όλο είναι επιτακτική ανάγκη η απεξάρτηση από την ηλεκτρονική σαβούρα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 8/6/2020 στις 1:11 ΠΜ, nasos74 είπε

 

Είμαι σίγουρος πως έχεις τις καλύτερες προθέσεις για αυτό που λες και το σέβομαι, καταλαβαίνεις όμως πόσο πιθανά επικίνδυνο είναι αυτό που προτείνεις? Ιστορικά η ανθρωπότητα έχει αποδείξει πως αλλάζει κατά το δοκούν το τι εστί ελευθερία λόγου και τι είναι βασικό ανθρώπινο δικαίωμα. 

Μεγαλύτερη νίκη του πολιτισμού μας και της δημοκρατίας μας είναι ακριβώς πως πια δεν χρειάζεται να λογοκρίνει οποιαδήποτε ακραία άποψη είτε έχει πολιτικό, θρησκευτικό, πολιτισμικό ή κοινωνικό υπόβαθρό. Ελευθερία υπάρχει μόνο όταν ισχύει για όλους ανεξαρτήτου πιστεύω. Θα επαναλάβω την βασική αρχή της σύγχρονης δημοκρατίας, «μπορώ να διαφωνώ σε οτιδήποτε λες αλλά θα υπερασπίσω το δικαίωμα σου να το λες»

(χωρίς λάθος, ο άνθρωπος ξεχνάει τι είναι το σωστό)


Όσο αφορά το θέμα, αλλοίμονο με την κυρίαρχη θέση που έχουν αποκτήσει τα social media, αφήσουμε σε μη θεσμοθετημένα όργανα/ιδιωτικές εταιρείες να λογοκρίνουν όπως επιθυμούν οτιδήποτε δεν συμφωνεί με την agenda τους. 
Είμαστε υπεύθυνα όντα, είναι δικιά μας ευθύνη μας το τι διαβάζουμε και τι αποφασίζουμε να πιστέψουμε/παρακολουθήσουμε. Προσωπικά δεν παραχωρώ αυτό το κοινωνικό μου δικαίωμα/ευθύνη μου σε καμία πλατφόρμα.
 

 

Οι ελευθεριες και τα δικαιωματα πρεπει να πηγαινουν χερι χερι με τις ευθυνες (ναι ξερω στο ελλαδισταν εχουμε αλλεργια σ αυτη τη λεξη). Εξ αλλου οι ελευθεριες τους ενος σταματανε εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων.

Θες να γραφεις οτι παπατζα σου κατεβει στο ιντερνετ? Κανε το. ΑΛΛΑ αν καποιος σου σφυριξει μηνυση διοτι αισθανεται πως τα δικα του δικαιωματα και ελευθεριες απειλουνται τοτε τα νομοθετικα οργανα οφειλουν να παρουν στα σοβαρα τη περιπτωση και να δρασουν αναλογα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να καταλαβω ελευθερια λογου για εσας ειναι ενας τυπος να βγαινει και να γραφει ρατσιστικα παραληρηματα; Ο ημιτρελος ειναι ετοιμος να ριξει μια ολοκληρη χωρα στον εμφυλιο και αυτο ειναι ελευθερια λογου; 
Εαν αυριο πει οτι δεν συμπαθει τους μαυρους και θα ηθελε να τους σκοτωναν ολους με επακολουθο να βγει ο καθε red neck με το "χομπυστικο" τουφεκι εφοδου και να πυροβολαει κοσμο ειναι ελευθερια λογου;
Οταν ενας παπας εδω ελεγε οτι ηθελε να πυροβολησει τους ομοφυλοφιλους ειναι ελευθερια λογου;
Δεν τιθεται θεμα να πει την γνωμη του για οποιο θεμα θελει, και ας μην διαφωνω εγω η οποιοσδηποτε αλλος, αλλα αυτο που λεει να ειναι εννομο.
Προφανος εχουμε πολλους φιλους του Trump εδω μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, safridia είπε

Οταν ενας παπας εδω ελεγε οτι ηθελε να πυροβολησει τους ομοφυλοφιλους ειναι ελευθερια λογου;

Προτιμάς δηλαδή να το κρατάει μέσα του και μια μέρα να ξεσπάσει και να τους πάρει ο διάολος; Το να εκφράζεται ο άλλος ελεύθερα όσο και να είναι κάτι που δεν μας αρέσει είναι και ξαλάφρωμα και σηκώνει και συζήτηση ή τρολάρισμα. Ξέρεις πόσες φορές στο δρόμο έχω ακούσει ή έχω πει "θα σε σκοτώσω ρε"; Ξέρεις πόσες φορές το έκανα ή μου το κάνανε; Καμία. Το σωστό είναι να ακούγονται τα πάντα και να υπάρχει η αντίστοιχη ανταπάντηση. Εκτός και αν πιστεύεις ότι ο οποιοσδήποτε που εκφράζεται έτσι αυτόματα θα σταματήσει κιόλας αν απλά δεν βρίσκει βήμα να τα πει. 

Και το ξαναλέω και εδώ, άλλο η πρόσκληση σε δράση και άλλο τι θα ήθελα εγώ να κάνω. Αλλο να γράψω "ήθελα να πυροβολήσω τους Χ" και άλλο να γράψω "βγείτε όλοι έξω και πυροβολήστε τους Χ". Τεράστια διαφορά. Στην πρώτη περίπτωση το παίρνεις και στην πλάκα ενώ στην δεύτερη περίπτωση έχω ποινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Προτιμάς δηλαδή να το κρατάει μέσα του και μια μέρα να ξεσπάσει και να τους πάρει ο διάολος; Το να εκφράζεται ο άλλος ελεύθερα όσο και να είναι κάτι που δεν μας αρέσει είναι και ξαλάφρωμα και σηκώνει και συζήτηση ή τρολάρισμα. Ξέρεις πόσες φορές στο δρόμο έχω ακούσει ή έχω πει "θα σε σκοτώσω ρε"; Ξέρεις πόσες φορές το έκανα ή μου το κάνανε; Καμία. Το σωστό είναι να ακούγονται τα πάντα και να υπάρχει η αντίστοιχη ανταπάντηση. Εκτός και αν πιστεύεις ότι ο οποιοσδήποτε που εκφράζεται έτσι αυτόματα θα σταματήσει κιόλας αν απλά δεν βρίσκει βήμα να τα πει. 

Και το ξαναλέω και εδώ, άλλο η πρόσκληση σε δράση και άλλο τι θα ήθελα εγώ να κάνω. Αλλο να γράψω "ήθελα να πυροβολήσω τους Χ" και άλλο να γράψω "βγείτε όλοι έξω και πυροβολήστε τους Χ". Τεράστια διαφορά. Στην πρώτη περίπτωση το παίρνεις και στην πλάκα ενώ στην δεύτερη περίπτωση έχω ποινές.

Φυσικά και δεν πρέπει να το κρατάει μέσα του. Θέλει βοήθεια.

Για να ξαλαφρώνουμε όμως υπάρχουν ειδικοί που μπορούν να μας βοηθήσουν ουσιαστικά.

Ψυχολόγοι που μπορούμε να απευθυνθούμε.

Δεν είναι κακό να ζητάμε βοήθεια όταν έχουμε πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι τρελός αν πάει σε ένα ψυχολόγο για βοήθεια.

Το internet σήμερα είναι πολύ χρήσιμο. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ακόμη και για ψυχοθεραπεία με κάποιον ειδικό εξ αποστάσεως.

Με κάποιον ειδικό όμως που ξέρει πως να μας βοηθήσει ουσιαστικά, υπάρχουν κατάλληλα sites για το σκοπό αυτό.

Ψυχοθεραπεία online μέσω skype για life coaching και wellness.

https://psyxologosonline.gr/

Και για να κάνω και λίγο πλάκα, οι άνθρωποι κάποιες δεκαετίες πριν δεν είχαν καν αυτή την επιλογή.

Υπήρχε μόνο ο Μικρούτσικος κι η Σια Λιαροπούλου.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...