Προς το περιεχόμενο

Huawei MateBook X Pro Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xx1100 είπε

... σε μας (στο greekland) .... Ίσως είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσομε πως δεν είμαστε ο ομαλός της γης.... 

μα για Ελλάδα πάντα μιλάμε!!! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, mants118 είπε

μα για Ελλάδα πάντα μιλάμε!!! ;)

Μα η Huawei είναι ενας γίγαντας στα ηλεκτρονικά... Ειναι αστείο να μιλάμε για κινεζιές αναφερόμενοι σε αυτήν την εταιρεία. 

Πχ τα modem του ΟΤΕ είναι Huawei εδω και χρόνια, κινητά, laptops, tablets, είναι η consumer εμπορική πλευρά της εταιρείας. 

Από την άλλη, ο ντόρος που γίνεται στις ΗΠΑ, σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει με το μέγεθος της εταιρείας (που προφανώς έχει και την κρατική στήριξη) που απειλεί να απορροφήσει τεράστια μερίδα από μεγάλα πακέτα σε προμήθειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέει τίποτε ότι είναι γίγαντας η εταιρεία, και η hyundai είναι τεράστια εταιρεία, αλλά αν φτιάξει supercar θα πρέπει να το πουλήσει στη μισή τιμή από ferrari με παρόμοια specs...

Καλώς ή κακώς οι κινέζοι έχουν τη φήμη του φτηνοπράγματος, αν αντιγράφεις την apple και πουλάς το προϊόν σε τιμή apple, ο κόσμος θα πάρει apple.

H εξαίρεση είναι η lenovo (πρώην ibm) που αγοράστηκε για αυτό τον σκοπό (brand name). Αντίστοιχα στα αυτοκίνητα η volvo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, takismakeleio είπε

Δε λέει τίποτε ότι είναι γίγαντας η εταιρεία, και η hyundai είναι τεράστια εταιρεία, αλλά αν φτιάξει supercar θα πρέπει να το πουλήσει στη μισή τιμή από ferrari με παρόμοια specs...

Καλώς ή κακώς οι κινέζοι έχουν τη φήμη του φτηνοπράγματος, αν αντιγράφεις την apple και πουλάς το προϊόν σε τιμή apple, ο κόσμος θα πάρει apple.

H εξαίρεση είναι η lenovo (πρώην ibm) που αγοράστηκε για αυτό τον σκοπό (brand name). Αντίστοιχα στα αυτοκίνητα η volvo.

Προσωπικά έχω ανάμικτη εμπειρία με Lenovo και άριστη με Huawei προϊόντα. 

Προσωπικά, τα φτηνά Lenovo μου θυμίζουν περισσότερο "κινεζιές"... Ενα laptop που εκαψε μητρική μερικές μέρες μετα τη λήξη της εγγύησης. 

Νομίζω  πως στις μεγάλες αυτές εταιρίες (Huawei, Lenovo, xiaomi) ισχύει πάνω κάτω πως "ο, τι δίνεις, παίρνεις" 

Επεξ/σία από xx1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 9/6/2020 στις 6:06 ΜΜ, xx1100 είπε

Προσωπικά έχω ανάμικτη εμπειρία με Lenovo και άριστη με Huawei προϊόντα. 

Προσωπικά, τα φτηνά Lenovo μου θυμίζουν περισσότερο "κινεζιές"... Ενα laptop που εκαψε μητρική μερικές μέρες μετα τη λήξη της εγγύησης. 

Νομίζω  πως στις μεγάλες αυτές εταιρίες (Huawei, Lenovo, xiaomi) ισχύει πάνω κάτω πως "ο, τι δίνεις, παίρνεις" 

ειναι αστειο να λεμε για "κινεζικες" εταιριες, οταν >50% των Apple, HP, Dell προιοντων φτιαχνονται σε Κινεζικά εργοστάσια.

Επισης η Huawei σε αντιθεση με την Xiaomi μονο αντιγραφες δεν εκανε. Το μεγεθος ειναι διπλασιο απο το ΑΕΠ της Ελλαδας. Επομενως για ποιες κινεζιες μιλαμε?? Και αυτο που λεγεται παραπανω ειναι η πασα αληθεια..οτι πληρωνεις παιρνεις. Δεν μπορει να εχεις την απαιτηση να πληρωνεις 500€ και να εχει τα ιδια χαρακτηριστικα και επιδοσεις με 1500€ Laptop, οταν πια οι τιμες ειναι κοινες για επεξεργαστες, καρτες γραφικων, μητρικες και μνημες...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/6/2020 στις 10:05 ΜΜ, ignome4 είπε

Meh ακριβό και αναξιόπιστο, πάντως μην μπαίνουμε στη λογική ότι αντιγράφει το MacBook κλπ, κάποια πράγματα είναι κοινά δεν είναι θέμα αντιγραφείς 

Αναξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2021 στις 4:25 ΜΜ, ~mxls~ είπε

Αναξιόπιστο;

Προφανώς ο φίλος ignome4, δούλευε πολλά χρόνια με MateBook X Pro και έχει εμπεριστατωμένη άποψη ότι είναι «αναξιόπιστο»…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...