Προς το περιεχόμενο

Απογύμνωση τηλεφωνικού καλωδίου 2 ζευγών


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου πεις τι ρωτάς τώρα..

Απογυμνωτή για καλώδια δικτύου έχω αλλά όταν έχεις να κάνεις με πλακέ καλώδιο τηλεφωνικό και ειδικά όταν πρέπει να απογυμνώσεις εκατοντάδες τέτοια καλώδία για να τα φτιάξεις με ειδική συνδεσμολογία για παραγγελία πελάτη...ψάχνεις κάτι γρήγορο.... 

Με ενα κοφτάκι και ένα κοπίδι για λίγα καλώδια είναι εύκολο αλλά για 1000...

Για πείτε γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

 

 για απλό "τηλεφωνικό"  και τύπου CAT καλώδιο οι καθαριστές σαν τους παρακάτω είναι πολύ καλοί και προσφέρουν άνετη χρήση και  καλό αποτέλεσμα!  Προσοχή όμως πολλοί καθαριστές δυσκολεύονται ανάλογα με το περίβλημα του καλωδίου, οπότε πρέπει να τους δοκιμάσεις οπωσδήποτε σε ένα δείγμα από το καλώδιο που σε ενδιαφέρει! Σου βάζω βίντεο από σχετικά ακριβά εργαλεία, δυστυχώς τα φτηνά είναι συνήθως άθλια... Συνιστώ τον knipex ... (τον είδα 55 ευρώ σε ελληνικό eshop πριν λίγο)

(Στη δουλειά μου δουλεύω πολλούς και διάφορους τύπους καλωδίων και ψάχνω/αγοράζω συνεχώς τέτοιου είδους εργαλεία)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

1000 πλακε? Και απο τις δυο πλευρές?

Yes....

9 ώρες πριν, dafe10 είπε

Καλησπέρα 

 για απλό "τηλεφωνικό"  και τύπου CAT καλώδιο οι καθαριστές σαν τους παρακάτω είναι πολύ καλοί και προσφέρουν άνετη χρήση και  καλό αποτέλεσμα!  Προσοχή όμως πολλοί καθαριστές δυσκολεύονται ανάλογα με το περίβλημα του καλωδίου, οπότε πρέπει να τους δοκιμάσεις οπωσδήποτε σε ένα δείγμα από το καλώδιο που σε ενδιαφέρει! Σου βάζω βίντεο από σχετικά ακριβά εργαλεία, δυστυχώς τα φτηνά είναι συνήθως άθλια... Συνιστώ τον knipex ... (τον είδα 55 ευρώ σε ελληνικό eshop πριν λίγο)

(Στη δουλειά μου δουλεύω πολλούς και διάφορους τύπους καλωδίων και ψάχνω/αγοράζω συνεχώς τέτοιου είδους εργαλεία)

Ωραιοι φαίνονται . Θα ψάξω και εγώ λόγω των πολλών καλωδίων. Το πατσαρισμα είναι εύκολο ειδικά.στο rj9 . Από την αλλη θα έχει rj45 στο 1,2,3 και 6 αλλά και αυτο είναι εύκολο σχετικά.

Θα κάνω κάτι δοκιμές.σημερα με.κατι.εργαλεια.της δουλειάς να.δουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πρέσες γενικά δεν με βολεύουν λόγω βάρους και λόγω τρόπου χρήσης σε οτι αφορα την απογυμνωση. Για 1-2-10 καλώδια ειναι οκ αλλά για πολλά είναι κουραστικές.Συν του ότι θέλουν πολύ προσοχή .

Τελικά την έκανα την δουλειά μου αλλά στις 40-50 απογυμνώσεις πάω για νέο χέρι

Είχα πάρει έναν απογυμνωτή και τον είχα ξεχάσει σε ένα συρτάρι. Τον είχα πάρει για απογύμνωση ηλεκτρολογικών καλωδίων που είχα να φτιάξω καμιά 50άρια πριν κανά χρόνο με βύσμα C14

Τον ρύθμισα, του έβαλα άλλο ενα παξιμαδι από την άλλη πλευρά της βίδας για μεγαλύτερη σταθερότητα και κάνει πολύ καλά την δουλειά του. Λίγο κουραστικος μετά από λίγη ώρα γιατί πρέπει να κρατάς δυνατά την μια πλευρά και να τραβάς την άλλη αλλά μέχρι στιγμής κόβει καλά χωρίς εσωτερικές φθορές στα καλώδια

0-84-075_84-075-800x800.jpg

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...