Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για ryzen 5 3600


petranc2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, artemisxra είπε

 

 

CPU AMD RYZEN 5 3600 3.60GHZ 6-CORE 

RAM G.SKILL F4-3200C16D-16GVKB 16GB

ASUS PRIME B450M-A RETAIL

VGA GIGABYTE GTX 1660 OC 

σε αυτό το κουτί 

https://www.e-shop.gr/case-sharkoon-vg6-w-red-p-PER.807255

όχι δεν με ενδοιαφέρει να σκαλίσω bios για overclock

ok έχω ξαναστήσει κουτιά αλλά είμαι άσχετος

και η αλήθεια είναι ότι μήπως με πέρνει να αφήσω την stock ψύκτρα για ποιο εύκολα μην τυχών και δεν μπορώ να βάλω την deepcooler 😃 

υγ

ναι είμαι ανώμαλο θέλω να το φτιάξω μόνος μου για να μάθω :D

 

 

 

 

 

Και πολύ καλά θα κάνεις να δοκιμάσεις μόνος σου, αλλιώς που είναι η πλάκα;

Δοκίμασε αρχικά την Gammaxx που πήρες που λογικά θα είναι έστω και λίγο καλύτερη και πιο αθόρυβη (πρόσεξε ο ανεμιστήρας να είναι στα δεξιά της ψύκτρας και να φυσάει προς τα αριστερά, δηλαδή προς το πίσω μέρος του κουτιού) και την εργοστασιακή του 3600 κράτα την καβάτζα.

Για να είσαι και περισσότερο σίγουρος και άνετος πάρε και ένα σωληνάριο Prolimatech PK3 ή PK2 που βλέπω ότι υπάρχει στο Eshop, και βάλε αυτή αντί για την θερμοαγώγιμη που έχει μέσα η gammaxx. Επίσης επειδή έχει μέσα για αρκετές χρήσεις θα την έχεις μετά καβάτζα σε περίπτωση που δεις ότι κάτι δεν έκανες σωστά και χρειαστεί να την σκουπίσεις και να ξαναβάλεις πάστα ή να αλλάξεις ψύκτρα κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, raul7 είπε

Και πολύ καλά θα κάνεις να δοκιμάσεις μόνος σου, αλλιώς που είναι η πλάκα;

Δοκίμασε αρχικά την Gammaxx που πήρες που λογικά θα είναι έστω και λίγο καλύτερη και πιο αθόρυβη (πρόσεξε ο ανεμιστήρας να είναι στα δεξιά της ψύκτρας και να φυσάει προς τα αριστερά, δηλαδή προς το πίσω μέρος του κουτιού) και την εργοστασιακή του 3600 κράτα την καβάτζα.

Για να είσαι και περισσότερο σίγουρος και άνετος πάρε και ένα σωληνάριο Prolimatech PK3 ή PK2 που βλέπω ότι υπάρχει στο Eshop, και βάλε αυτή αντί για την θερμοαγώγιμη που έχει μέσα η gammaxx. Επίσης επειδή έχει μέσα για αρκετές χρήσεις θα την έχεις μετά καβάτζα σε περίπτωση που δεις ότι κάτι δεν έκανες σωστά και χρειαστεί να την σκουπίσεις και να ξαναβάλεις πάστα ή να αλλάξεις ψύκτρα κλπ.

εννοείς έτσι όπως το έχει κάνει αυτός στο youtube έτσι ? δλδ ο αλουμινένιος ποπός της ψύκτρας να είναι προς τον πίσω μάυρο ανεμιστήρα που βγάζει τον αέρα έξω ε ?

θέλω να πω σε αυτή την ψύκτρα ο αέρας δεν πάει προς την πλευρά που είναι το μπλε της ψύκτρας αλλά πάει προς το αλουμήνιο φυσιολογικά ? 

γελάστε ελεύθερα είμαι εντελώς noobas :D

 

bandicam 2020-09-16 17-39-49-665.jpg

Επεξ/σία από artemisxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@artemisxra Η τοποθέτηση είναι όπως στην φωτό που έβαλες. Ο ανεμιστήρας πρέπει να τραβάει αέρα από τα δεξιά και να τον φυσάει μέσα στην ψύκτρα και προς το πίσω μέρος του κουτιού.

Συνήθως η πλευρά που έχει το logo/γράμματα είναι αυτή που σπρώχνει τον αέρα, άρα αν βλέπεις εσύ το logo στο κέντρο του ανεμιστήρα (όπως στην φωτογραφία) σημαίνει ότι είναι σωστά και ο ανεμιστήρας σπρώχνει αέρα μέσα στην ψύκτρα και προς το πίσω μέρος του κουτιού.

Επεξ/σία από raul7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, raul7 είπε

@artemisxra Η τοποθέτηση είναι όπως στην φωτό που έβαλες. Ο ανεμιστήρας πρέπει να τραβάει αέρα από τα δεξιά και να τον φυσάει μέσα στην ψύκτρα και προς το πίσω μέρος του κουτιού.

Συνήθως η πλευρά που έχει το logo/γράμματα είναι αυτή που σπρώχνει τον αέρα, άρα αν βλέπεις εσύ το logo στο κέντρο του ανεμιστήρα (όπως στην φωτογραφία) σημαίνει ότι είναι σωστά και ο ανεμιστήρας σπρώχνει αέρα μέσα στην ψύκτρα και προς το πίσω μέρος του κουτιού.

ευχαριστώ !!!!

μια τελευταία ερώτηση εκτός θρεντ αν γνωρίζει κάποιος!!!

στο κουτί το καλώδιο power sw που έρχετε από το κουμπάκι power on off του κουτιού έρχετε μαζί με ένα διπλό molex .. τα βάζω και τα δύο .. η απλά επιλέγω η molex η το μικρό διπλό ? 

μήπως το molex είναι μόνο για τα φωτάκια ? 

Επεξ/σία από artemisxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, artemisxra είπε

ευχαριστώ !!!!

μια τελευταία ερώτηση εκτός θρεντ αν γνωρίζει κάποιος!!!

στο κουτί το καλώδιο power sw που έρχετε από το κουμπάκι power on off του κουτιού έρχετε μαζί με ένα διπλό molex .. τα βάζω και τα δύο .. η απλά επιλέγω η molex η το μικρό διπλό ? 

μήπως το molex είναι μόνο για τα φωτάκια ? 

molex ειναι μονο για τα led. Θυμάμαι όλα τα multirama cases το είχαν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είχα λίγη όρεξη να δω αν μπορώ να πειράξω λίγο τον 3600 μου, και δοκίμασα κάποιες ρυθμίσεις που είδα σε ένα βίντεο που είχε ακριβώς ίδια μητρική και cpu με εμένα.

All core oc 4.2 ghz, PBO disabled, Core Boost Auto δεν το πειράζω, Voltage mode: Override με καρφωτό 1.275, και στο DIgitAll Power που έχει μια επιλογή CPU Load Line Calibration Control την έβαλα στο Mode 5. Power Saving Features δεν πείραξα, τα άφησα όλα ανοιχτά όπως τα είχα πριν. Σε idle δεν είδα κάποια διαφορά στις θερμοκρασίες, στα benches όμως ναι.

Στο cinebench έβγαλε 3700 pts 3820 pts χωρίς τίποτα να τρέχει από πίσω (από 3540-3570 που είχα βγάλει κατά καιρούς με pbo) με θερμοκρασία να μην ξεπερνάει τους 70C και voltage σταθερό και ακούνητο 1.275. Αντίστοιχα με PBO που το έκανα έπιανε 3900-3940 mhz, θερμοκρασία κάπου 75-76C, voltage έως 1.37.

269098388_Cinebenchtemps-voltagewith4.2ghz@1_275v.jpg.62af80d0849427590262efb10db2395e.jpg

Στο Prime 95 Small, στα 15 λεπτά που το άφησα έφτασε έως 87.1C (ξεκίνησε από 84 στο τρίλεπτο πήγε 87 και μετά ήταν σταθερά εκεί, μεταξύ 86.9-87.1). Θερμοκρασία δωματίου περίπου 24-26C.

2118701679_p95small-10mins.jpg.ababfd28d40f25e24595f8249fb5c96c.jpg

 

Επεξ/σία από raul7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κανεις κανένα mount της 212 για AM4, έχω την παλιά 212 και έχω πάρει και noctua για cpu fan και δεν μου πάει η καρδιά να δώσω λεφτά για καινούρια ψύκτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Voliminal είπε

Παιδιά έχει κανεις κανένα mount της 212 για AM4, έχω την παλιά 212 και έχω πάρει και noctua για cpu fan και δεν μου πάει η καρδιά να δώσω λεφτά για καινούρια ψύκτρα.

 

Εάν δεν σε πειράζει η πιθανή αναμονή, δεν χάνεις τίποτα να στείλεις mail στην cooler master και να ζητήσεις αν μπορούν να σου στείλουν αυτοί ένα am4 bracket.

Έχω ακούσει ότι κάποιες εταιρείες έκαναν δωρεάν τέτοιες εξυπηρετήσεις, οπότε μπορεί και να σε βολέψουν. Για αυτούς είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο το κόστος του υλικού και πιθανόν και τα οποία μεταφορικά για να στο στείλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, raul7 είπε

Εάν δεν σε πειράζει η πιθανή αναμονή, δεν χάνεις τίποτα να στείλεις mail στην cooler master και να ζητήσεις αν μπορούν να σου στείλουν αυτοί ένα am4 bracket.

Έχω ακούσει ότι κάποιες εταιρείες έκαναν δωρεάν τέτοιες εξυπηρετήσεις, οπότε μπορεί και να σε βολέψουν. Για αυτούς είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο το κόστος του υλικού και πιθανόν και τα οποία μεταφορικά για να στο στείλουν.

Δες:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Voliminal είπε

Ντάξει την έβαλα.

Αγνόησα το backplate, αντί αυτού έβαλα ροδελες με ένα πλαστικό απο πίσω για μόνωση και με μερικές μόντες μπήκε ακριβώς.

απλά πρόσεχε μην λυγίζει το pcb, το backplate κάνει καλύτερη κατανομή του βάρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

απλά πρόσεχε μην λυγίζει το pcb, το backplate κάνει καλύτερη κατανομή του βάρους

Όντως, δεν θα πρότεινα σε κάποιον να το κάνει, απλά πήρα το ρίσκο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι πως στη 212 Turbo που πήρα έχουν 2 mounting kit. Το ένα για το προεγκατεστημενο backplate της μητρικής με ένα retention clip και το δεύτερο με χρηση backplate της Coolermaster. Δλδ παίζουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys βγήκε το tool του 1usmus για auto oc.

Αγγλος ο Ρώσος ως προς την ημερομηνία.

Εγώ μάλλον μεσα στο σ/κ θα το τσεκάρω.

https://www.guru3d.com/articles-pages/clocktuner-for-ryzen-ctr-guide-download,1.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...