Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για ryzen 5 3600


petranc2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, alxnt είπε

Οι περισσότεροι φαντάζομαι θα το ξέρετε. Εγώ δεν το ήξερα και μου το είπαν σε ξένο φορουμ.

Από τη στιγμή που σετάρεις τον πολ/στη του cpu σε οτιδήποτε αλλα εκτος του "Auto" παύει να λειτουργεί το PBO.

Η αλήθεια είναι ότι ξεχάστηκα διαβάζοντας τα νουμερά σου. Ενώ είχα δει ότι ανέφερες καρφωτό multiplier το προσπέρασα.

Προφανώς ότι ανέφερα για μένα ήταν με manual PBO και auto συχνότητες. Αν και ο σαπίτης 3600 μου πάει διακοπές το καλοκαίρι και επιστρέφει χειμώνα σε φυσιολογικές επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Sorry για το hijack,

Έβαλα σήμερα την Deepcool Gammaxx 400 v2 στον 3600 (που πήρα πριν 4 μέρες) με την πάστα που είχε μέσα (έχω 3-4 διαφορετικές αλλά ήθελα να την δοκιμάσω. Στην μητρική (b450m mortar max) όλα default στο Bios. 

Τι μπορώ να θεωρώ φυσιολογική θερμοκρασία gaming, idle / cinebench?  Έρχομαι από Intel και δεν το έχω πολυψάξει λόγο χρόνου ακόμα.

Σου εστειλα p.m. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Thrall7 είπε

Η αλήθεια είναι ότι ξεχάστηκα διαβάζοντας τα νουμερά σου. Ενώ είχα δει ότι ανέφερες καρφωτό multiplier το προσπέρασα.

Προφανώς ότι ανέφερα για μένα ήταν με manual PBO και auto συχνότητες. Αν και ο σαπίτης 3600 μου πάει διακοπές το καλοκαίρι και επιστρέφει χειμώνα σε φυσιολογικές επιδόσεις.

Καλά κι εγω χτες βραδυ έκατσα να ασχοληθω πάλι λίγο και να σ πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω πλεόν τι γίνεται.

Δοκίμασα vcore από 1,13-1,20 με offset από -0,0125 εως -0,05, όλα @4200. Με c-states enabled σταθερα και απο εκει και πέρα με CnQ, CPPC, CPPC Preferred core enabled σε καποιες δοκιμές και pbo disabled σε κανα δυο

Επίσης δοκίμασα και θετικό offset. Συγκεκριμένα vcore 1.15V με offset +0,05.

Αποτέλεσμα....;;;;

Όλες οι δοκιμές είχαν ακριβώς ίδια συμπεριφορά. Δηλαδή θερμοκρασία γύρω στους 69-73 και σκορ cb20 3650-3800pts.

Τα χειρότερα αποτελέσματα επιπλέον τα έχω αν κρατήσω auto multiplier και auto το vcore και offset -0.0125 εως 0.1. Εκεί δεν καταλαβαίνει ουτε offset ουτε τπτ. Θερμοκρασία στους 80+ σε 2 δευτερα και το γνωστό throttling μετά τους 70.

Και όλα αυτά με a/c στους 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τα αποτελέσματα OC ήταν απογοητευτικά τελικά δοκίμασα disabled οχι μόνο το PBO αλλά και το CPB. Τα πάντα stock με XMP στις μνήμες. Κλιματιστικό αναμμένο και θερμοκρασία δωματίου ~27C. Ας πούμε πως με PBO και ότι ρύθμιση και να βάλω, πιάνω 3950-3975 all core με το ryzen master να μου "πετάει" ένα τρελό average 1.4V σε Cinebench.

To idle temp δε διαφέρει πολύ στους 26-27C θερμοκρασία δωματίου αλλά το all core load μπορεί να ειναι 18-19 βαθμούς παραπάνω.

Δλδ πολύ χονδρικά, για να πάρω ~10% παραπάνω clocks, ~10% παραπάνω επιδόσεις (σε CB20 points)... το voltage ανεβαίνει ~28% και οι θερμοκρασίες ~38%.

Ε, όχι...αυτό το scaling δε μου αρέσει καθόλου μετά από ενα χρόνο και ένα σωρό BIOS. Προφανώς μιλαώ προσωπικά για το σύστημα μου με ότι παραφωνίες μπορεί να κάνει και μάλιστα με σχεδόν τα πάντα σε auto.

Idle και 2pass CB20 αντίστοιχα

Spoiler

ltuX2J2.jpg

Spoiler

bVoVrar.jpg

 

Smallest FFTs ~150sec

Spoiler

Dd6jEvO.jpg

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Thrall7 είπε

Επειδή τα αποτελέσματα OC ήταν απογοητευτικά τελικά δοκίμασα disabled οχι μόνο το PBO αλλά και το CPB. Τα πάντα stock με XMP στις μνήμες. Κλιματιστικό αναμμένο και θερμοκρασία δωματίου ~27C. Ας πούμε πως με PBO και ότι ρύθμιση και να βάλω, πιάνω 3950-3975 all core με το ryzen master να μου "πετάει" ένα τρελό average 1.4V σε Cinebench.

To idle temp δε διαφέρει πολύ στους 26-27C θερμοκρασία δωματίου αλλά το all core load μπορεί να ειναι 18-19 βαθμούς παραπάνω.

Δλδ πολύ χονδρικά, για να πάρω ~10% παραπάνω clocks, ~10% παραπάνω επιδόσεις (σε CB20 points)... το voltage ανεβαίνει ~28% και οι θερμοκρασίες ~38%.

Ε, όχι...αυτό το scaling δε μου αρέσει καθόλου μετά από ενα χρόνο και ένα σωρό BIOS. Προφανώς μιλαώ προσωπικά για το σύστημα μου με ότι παραφωνίες μπορεί να κάνει και μάλιστα με σχεδόν τα πάντα σε auto.

Idle και 2pass CB20 αντίστοιχα

  Απόκρυψη περιεχομένων

ltuX2J2.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

bVoVrar.jpg

Smallest FFTs ~150sec

  Απόκρυψη περιεχομένων

Dd6jEvO.jpg

Τι ψύκτρα έχεις; και τι mb?; 

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, alxnt είπε

Τι ψύκτρα έχεις; και τι mb?; 

Στο είχα αναφέρει στην προηγούμενη σελίδα, ASUS X570TUF. Ψύκτρα έχω την Hyper 212 Turbo LED με push-pull. Δεν έχω απαιτήσεις από την ψύκτρα, να μην παρεξηγηθώ.

Αυτό που με χάλασε λίγο είναι ο 3600(αγορασμένος 2/8/19 δλδ πρώτα batch) που ενοχλείται από offset πάνω από -0.0625V και που δεν αντέχει 4GHz αν δε χειμωνιάσει(βλ. ψύκτρα 😏) αλλά και το ενοχλούν τα (σε λογικά πλαίσια) καρφωτά Vcore.

Επειδή το thread είναι για ψύξη του ryzen 3600 ανέφερα κάποια νούμερα.

 

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Thrall7 είπε

Στο είχα αναφέρει στην προηγούμενη σελίδα, ASUS X570TUF. Ψύκτρα έχω την Hyper 212 Turbo LED με push-pull. Δεν έχω απαιτήσεις από την ψύκτρα, να μην παρεξηγηθώ.

Αυτό που με χάλασε λίγο είναι ο 3600(αγορασμένος 2/8/19 δλδ πρώτα batch) που ενοχλείται από offset πάνω από -0.0625V και που δεν αντέχει 4GHz αν δε χειμωνιάσει(βλ. ψύκτρα 😏) αλλά και το ενοχλούν τα (σε λογικά πλαίσια) καρφωτά Vcore.

Επειδή το thread είναι για ψύξη του ryzen 3600 ανέφερα κάποια νούμερα.

Σορρυ δεν το χα συγκρατήσει. Πάντως δε νομίζω ότι η ψυκτρα δεν μπορεί να διαχειριστεί το συγκεκριμένο τζιπάκι. Όπως και η δικιά μου.

Εχουν περάσει από τα χέρια μου 3 3600. Το πρώτο, που είχε ένα core ελαττωματικό, είχε την καλύτερη συμπεριφορά ως προς τη θερμοκρασία και το πήρα πριν ένα χρόνο. Αυτό έφυγε για rma. Το 2ο ήταν του Φεβρουαρίου batch και έφυγε κι αυτό για rma λόγω θερμοκρασιας και το τωρινό κάνει τα ίδια. 

Έχω απογοητευτεί κι εγώ αρκετά γιατί δε μου αρέσει το throttling που κάνει. Πραγματικά ελπίζω το tool του 1usmus να βοηθήσει αν και κρατάω μικρό καλάθι. Ίσως μόνο ο χειμώνας να βελτιώσει τα πραγματα...

Επεξ/σία από alxnt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νομίζω ότι υπερβάλλετε λίγο και το παίρνετε πολύ κατάκαρδα, ίσως είχατε πολλές προσδοκίες αλλά δεν αξίζει να χαλιέστε γιατί κατά την άποψή μου δεν έγινε και τίποτα ρε παιδιά..

Ήταν γνωστό από την αρχή ότι οι 3000 δεν είναι τσιπάκια που σηκώνουν τρελό oc, ή ότι έχουν τα τρελά benefits από το oc, ενώ έρχονται ήδη τσιτωμένα από το εργοστάσιο. Το ότι είναι ξεκλείδωτο ένα τσιπάκι, δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχουμε το νέο fx 8320 ή i5 2500k στα χέρια μας. Φυσικά, ανάλογα την παρτίδα και την σιλικόνη, την μητρική και την ψύξη και το πείραγμα κάποιοι είχαν καλύτερα αποτελέσματα από άλλους, αλλά και πάλι δεν είναι ούτε δεδομένο, ούτε επηρεάζει πρακτικά τόσο την απόδοση για να χαλαστείς αν δεν έχεις golden chip ή golden setup.

Έχουμε ένα τσιπάκι με βασική συχνότητα 3600 Mhz, με boost έως 4200 mhz (σε 1-2 πυρήνες). Κάνετε rendering benchmark και torture tests σε όλους τους πυρήνες στο 100%, και πάει στα 3900+ all core ανεβάζοντας θερμοκρασίες αλλά πάντα within spec. Εκτός benchmarks και σε real world scenario δεν θα έχετε ούτε ανάλογα υψηλές θερμοκρασίες, ενώ θα έχετε το boost στα 4.1 πχ σε 1-2 πυρήνες αν μιλάμε για single threaded φορτία ή 3900+ για multithreaded. Άρα ποιό είναι το πρόβλημα, έπρεπε το pbo με την αεροψύκτρα να πετάει 4200mhz με 1.25v και 65C ας πούμε για να είμαστε ευχαριστημένοι; Και άμα βάλουμε υδρόψυξη να πηγαίνει και πάνω από τα specs της AMD; Και το παράπονο είναι ότι με την αεροψύκτρα των 30-40€ ας πούμε πάει 3900 all core με 75+C και όχι 4100 με 70c (σε benchmark κιόλας έτσι, όχι σε real world);

Επίσης μετά από κάποιο σημείο στο oc, τα οφέλη είναι δυσανάλογα της αύξησης σε ρεύμα/κατανάλωση/θερμοκρασίες, και το pbo είναι μορφή oc και αυτό. Άσε που με πείραγμα undervolt, offset, pbo off, καρφωτά voltage κλπ επιδέχεται βελτίωση, και πολλές φορές μεγάλη όπως τα αποτελέσματα που πέτυχε ο alex ή και άλλοι έμπειροι χρήστες του φόρουμ. Και αυτό όμως σε real world όπως πχ gaming, μπορεί να έχει 2-3 παραπάνω fps και αν. Διαφορές που μπορεί να τις πάρει κάποιος και αν κάτσει να πειράξει λίγο τις ram του ξέρω γω. Αλλά και να μην τις πάρει πρακτικά δεν πειράζει.

Καταλαβαίνω να θέλεις να έχεις ότι καλύτερο μπορείς και να φτάσεις ψιλά με oc εφόσον έχεις ξεκλείδωτο τσιπάκι, αλλά δεν θα απογοητευτούμε κιόλας. Ο 3600 είναι ένας πολύ δυνατός all around cpu που κάνει τα πάντα, είτε στοκ είτε με pbo είτε με oc. (Τώρα εάν τον πήρε κάποιος για rendering και δεν είναι ευχαριστημένος, χρειαζόταν να επενδύσει παραπάνω είτε σε cpu είτε σε ψύξη εφόσον είναι για δουλειά).

Οπότε μην ξενερώνετε κατευθείαν, κοιτάξτε ποιά είναι η χρήση που κάνετε και τι πραγματικές διαφορές θα είχε αν είχατε και 200mhz παραπάνω. Υπήρχε λόγος που ήταν πιο vfm ο 3600 από τον 3600X, δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά του oc για να ξενερώσεις, ίσα ίσα.

Δεν έγραψα το σεντόνι αυτό για να την "πω" σε κάποιον, απλά για να μην στεναχωριέστε τσάμπα με τις θερμοκρασίες και τα ρεύματα και τα benchmarks, μια χαρά είναι ο επεξεργαστής σας και φουλ δυνατός ακόμα και να μην πετύχει καλό oc. Και στη χειρότερη που είναι τόσο μεγάλες οι θερμοκρασίες και δημιουργείται πρόβλημα, πάλι ένα undervolt 0.05/0.075 θα το παίρνει μαζί με pbo off και σίγουρα κάτι καλύτερο θα γίνει χωρίς τραγικές απώλειες σε επιδόσεις, ιδίως με μια νορμάλ αεροψύκτρα από πάνω. Btw όταν βγει το εργαλείο του 1usmus γράψτε κανά comment για να το δοκιμάσουμε, φαίνεται να κάνει καλή δουλίτσα ο τύπος :)

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι φίλε μου @raul7 ότι με αυτά που έβλεπα είτε εδώ είτε σε άλλα φόρουμ έλεγα τι μαλακία μου έπεσε με μεγάλες θερμοκρασίες, πρέπει να ψάξω πως να κάνω oc ενώ δεν θέλω κτλ κτλ (ερχόμενος από 3 γεννιές κλειδωμένων intel 8400,4590 και πάλι 8400 :P ). Μετά από μια εβδομάδα χρήσης όμως και με cpu cooler που κάνει 28 ευρώ με τα μεταφορικά και λίγο πείραγμα στο fan curve λόγο καλοκαιριού (έβαλα 80% στους 60c για να είναι εκεί μένει σταθερό όσο γίνεται σε games) βλέπω πως με όλα default στο bios έχω καλύτερα αποτελέσματα ή τουλάχιστον τα ίδια με τους περισσότερους με manual ρυθμίσεις . Όπως λες και εσύ λοιπόν, καταλαβαίνω τον λόγο να ασχοληθείς και να πειραματιστείς, ωστόσο αν κάποιος που ξεκινάει τώρα να κάνει καινούργιο με 3600 και μπει στο φόρουμ θα τρελαθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

η αλήθεια είναι φίλε μου @raul7 ότι με αυτά που έβλεπα είτε εδώ είτε σε άλλα φόρουμ έλεγα τι μαλακία μου έπεσε με μεγάλες θερμοκρασίες, πρέπει να ψάξω πως να κάνω oc ενώ δεν θέλω κτλ κτλ (ερχόμενος από 3 γεννιές κλειδωμένων intel 8400,4590 και πάλι 8400 :P ). Μετά από μια εβδομάδα χρήσης όμως και με cpu cooler που κάνει 28 ευρώ με τα μεταφορικά και λίγο πείραγμα στο fan curve λόγο καλοκαιριού (έβαλα 80% στους 60c για να είναι εκεί μένει σταθερό όσο γίνεται σε games) βλέπω πως με όλα default στο bios έχω καλύτερα αποτελέσματα ή τουλάχιστον τα ίδια με τους περισσότερους με manual ρυθμίσεις . Όπως λες και εσύ λοιπόν, καταλαβαίνω τον λόγο να ασχοληθείς και να πειραματιστείς, ωστόσο αν κάποιος που ξεκινάει τώρα να κάνει καινούργιο με 3600 και μπει στο φόρουμ θα τρελαθεί.

Κι εγώ γιαυτό το έγραψα το παραπάνω σεντόνι για να μην τρελαίνονται και στεναχωριούνται ούτε τα παιδιά που  έχουν τον 3600 και γράφουν εδώ ούτε κάποιος που θα μπει να διαβάσει το θέμα και είτε αγόρασε είτε σκέφτεται να αγοράσει τον 3600.

Υπάρχουν άπειρα πράγματα να κάνεις και να βελτιώσεις, αλλά και να μην γίνουν για τον α/β λόγο ήδη παίρνεις πολύ δυνατό επεξεργαστή out of the box, δεν υπάρχει λόγος να χαλαστεί ή να αποθαρρυνθεί κάποιος.

Βλέπω και το sad reaction εντωμεταξύ και λέω γιατί στεναχωρέθηκε ο sakiz υποτίθεται το αντίθετο γράφω εγώ, βλέπω μετά και το comment που συμφωνείς και ησύχασα :P  :P .

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@raul7

Εγώ τελικά νομίζω ότι έχω ξενερώσει περισσότερο με την dark Rock που δεν μπορεί να το κρατήσει χαμηλά στα benchmarks. 

Δε θα ασχοληθώ άλλο γιατί δεν υπάρχει κ λόγος άλλωστε. Το μόνο ότι όταν βγει το εργαλείο θα κάνω μια δοκιμή από περιέργεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πήρα αυτή την ψύκτρα DEEPCOOL GAMMAXX 200T για τον 3600

 https://www.e-shop.gr/deepcool-gammaxx-200t-p-PER.807806 

να το αφήσω με την πάστα που έχει είδη πάνω η ψύκτρα η να βάλω άλλη ? δεν ξέρω.. 

επίσης σκεύτομαι να το δοκιμάσω με την ψύκτρα που έχει ήδη ο 3600 πρώτα λέτε να έχει διαφορές ? χρήση μόνο gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλου κακου παρε και ενα πυροσβεστηρα να εχεις κοντα σου.....

βαλε πρωτα την στοκ ψυχτρα παιξε και δες θερμοκρασιες μετα βαλε την αλλη που πηρες αλλα μου φαινεται οτι θα εχεις προβλημα....

τρεξε και κανα cinebench r20 και πες μας......

αν οι θερμοκρασιες σου ειναι μεχρι 80 βαθμους στα 4.2ghz εισαι οκ....

πες μας τα specs του κουτιου σου.....

εχεις κανει overclock????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petranc2 είπε

Καλου κακου παρε και ενα πυροσβεστηρα να εχεις κοντα σου.....

βαλε πρωτα την στοκ ψυχτρα παιξε και δες θερμοκρασιες μετα βαλε την αλλη που πηρες αλλα μου φαινεται οτι θα εχεις προβλημα....

τρεξε και κανα cinebench r20 και πες μας......

αν οι θερμοκρασιες σου ειναι μεχρι 80 βαθμους στα 4.2ghz εισαι οκ....

πες μας τα specs του κουτιου σου.....

εχεις κανει overclock????

 

 

CPU AMD RYZEN 5 3600 3.60GHZ 6-CORE 

RAM G.SKILL F4-3200C16D-16GVKB 16GB

ASUS PRIME B450M-A RETAIL

VGA GIGABYTE GTX 1660 OC 

σε αυτό το κουτί 

https://www.e-shop.gr/case-sharkoon-vg6-w-red-p-PER.807255

όχι δεν με ενδοιαφέρει να σκαλίσω bios για overclock

ok έχω ξαναστήσει κουτιά αλλά είμαι άσχετος

και η αλήθεια είναι ότι μήπως με πέρνει να αφήσω την stock ψύκτρα για ποιο εύκολα μην τυχών και δεν μπορώ να βάλω την deepcooler 😃 

υγ

ναι είμαι ανώμαλο θέλω να το φτιάξω μόνος μου για να μάθω :D

 

 

 

 

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...