Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για ryzen 5 3600


petranc2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Thrall7 είπε

Μαλλον σε αυτο το ευρος τιμων επρεπε κι εγω να ειχα παει σε Arctic Freezer. Δε μου τα λεει καλα η Coolermaster 212 Turbo Led. Θα μου πεις, βλεπεις ψυκτρα με το χαρακτηρισμο "Turbo" και περιμενεις σοβαρη αποδοση; :P

36 ευρω περυσι τον Αυγουστο, οπότε πηρα οτι πληρωσα. Επειδη ομως εστησα το συστημα τον Οκτωβριο τωρα περναω το 1ο καλοκαιρι με τον 3600. Με κλιματιστικο αναμμενο ( ~25C θερμοκρασια δωματιου) πηγε ~32.5C idle. Ομολογω παντως οτι εχω "σκιαχτει" σε Blend οπου χτυπαει 73C για πλακα και σχετικα γρηγορα. Καλυτερες θερμοκρασιες και αποδοση ειχα τον Ιανουαριο με θερμοκρασια δωματιου 22C max. Καθε χειμωνα λοιπον (κι αν δεν αναβει πολυ το καλοριφερ) ο Ryzen θα πεταει!

ΥΓ. Εβαλα 2407 σε ASUS και μου δειχνει κατι τρελα Vcore... δε με βλεπω να το κραταω.

Εγώ πάντως μια χαρά τις βλέπω και τις θερμοκρασίες σου, και την 212 turbo (και ένα παραπάνω στα 36€ που την πήρες).

Δεν νομίζω να είχες και πολύ καλύτερες θερμοκρασίες με την Arctic (ή κάποια άλλη αεροψύκτρα στα ίδια κυβικά) να σου πω την αλήθεια, παραπλήσιες πρέπει να είναι σε απόδοση.

Επίσης δεν μου φαίνεται κακό να χτυπάει 73 βαθμούς σε torture test μέσα στο καλοκαίρι, το αντίθετο θα έλεγα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Arctic Freezer 34 esports Duo πρέπει να είναι ελάχιστα καλύτερη από την Hyper 212 turbo, 1-2 βαθμούς το πολύ. 2-3 βαθμούς έχει διαφορά από την Hyper 212 Black, που όμως έχει ένα fan αντί για δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, raul7 είπε

Επίσης δεν μου φαίνεται κακό να χτυπάει 73 βαθμούς σε torture test μέσα στο καλοκαίρι, το αντίθετο θα έλεγα..

Απλα να αναφερω οτι νωριτερα με 28C ambient και κλειστο το AC πηγε ~37C idle και στο ιδιο περιπου σημειο στο Blend χτυπησε 80C για λιγο.

Υποθετω με την stock θα εψηνα σουβλακια πανω της. Ας ειναι, υποθετω οτι το θεμα εχει χιλιο-συζητηθει.

Ευχαριστω για τις αναφορες.

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα βαρεσαμε 70αρι......Εχει ζεστη λεμε ρεεεεεε........

Οι μετρησεις εγιναν με msi afterburner...

Το ryzen master δειχνει απο 5 μεχρι 10 βαθμους λιγοτερο.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petranc2 είπε

Τελικα βαρεσαμε 70αρι......Εχει ζεστη λεμε ρεεεεεε........

Οι μετρησεις εγιναν με msi afterburner...

Το ryzen master δειχνει απο 5 μεχρι 10 βαθμους λιγοτερο.........

To HWiNFO64 τι λέει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει τη hyper 212 πάνω στον 3600 και με το open hardware monitor, είδα θερμοκρασίες μέχρι 75 σε stress test και παιχνίδια.

Είναι καλές θερμοκρασίες τώρα το καλοκαίρι; Υπάρχει  πιο αξιόπιστο  πρόγραμμα για τη καταγραφή;

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, afragorn είπε

Έχω βάλει τη hyper 212 πάνω στον 3600 και με το open hardware monitor, είδα θερμοκρασίες μέχρι 75 σε stress test και παιχνίδια.

Είναι καλές θερμοκρασίες τώρα το καλοκαίρι; Υπάρχει  πιο αξιόπιστο  πρόγραμμα για τη καταγραφή;

HWiNFO64
Για 3600 καλες ειναι οι θερμοκρασιες σε στρες τεστ 75 . αν εχεις θερμοκρασια δωματιου 31 βαθμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2020 στις 10:58 ΜΜ, leros2004 είπε

Να μαντέψω?  τη  tctl μέτρηση κοιτάς ? 

Που να δω φιλε μου τις θερμοκρασιες....?????? 

Λεω οτι δειχνουν τα προγραμματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, petranc2 είπε

Που να δω φιλε μου τις θερμοκρασιες....?????? 

Λεω οτι δειχνουν τα προγραμματα....

Για το ίδιο πρόγραμμα μιλάμε...

Απλά έχει 2 ενδείξεις , η αληθινή είναι η Tdie ένδειξη θερμοκρασιάς... 

cSmedl.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, t3llis είπε

Μεταξύ της arctic freezer 34 esports duo και της Deepcool Gammaxx GT φαντάζομαι προτείνετε την πρώτη;

Εγω ναι, προτεινω την Arctic Freezer 34 esports duo.

Υπηρχε σχετικα πρόσφατο ενα συγκριτικο για ψυκτρες. Δεν θυμαμαι αν το ειχα ποσταρει εγω ή το ειχε ηδη ποσταρει καποιος αλλος.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...