Προς το περιεχόμενο

TP-Link 100v v1 Bridge Mode


Stonedreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με αυτό το router που το χρησιμοποιώ και εγώ σαν modem.

  • Η LAN IP είναι η default και είναι διαφορετική από την διεύθυνση του router μου (σε άλλο subnet), αν του δώσω ip στο subnet του δικτύου μου μπορέσω να μπορώ να μπαίνω στις ρυθμίσεις του; Πρέπει να συνδέσω και άλλο καλώδιο προς στο router μου;
  • Την άλλη εβδομάδα θα γίνει η γραμμή voip, λόγω αναβάθμισης σε 100αρα. Οπότε η τηλεφωνία πρέπει να βγει από εκεί. Μου έδωσαν άλλο router (H300s), θα πάρω από εκεί τους κωδικούς και θα τους βάλω στο προφίλ της τηλεφωνίας του tp-link για να μην κάνω άλλες αλλαγές στο δίκτυο. Μπορώ να βγάλω την τηλεφωνία σε μια θύρα LAN και να τη δώσω σε ένα IP τηλέφωνο κατευθείαν και έτσι να απαλλαγώ τελείως από το τηλεφωνικό καλώδιο;

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, pallisi είπε

Η LAN IP είναι η default και είναι διαφορετική από την διεύθυνση του router μου (σε άλλο subnet), αν του δώσω ip στο subnet του δικτύου μου μπορέσω να μπορώ να μπαίνω στις ρυθμίσεις του; Πρέπει να συνδέσω και άλλο καλώδιο προς στο router μου;

Συνήθως τα Router δεν επιτρέπουν WAN και LAN να παίζουν στο ίδιο υποδίκτυο. Το δοκιμάζεις και βλέπεις, ειδάλλως παίζεις με 2 καλώδια.

 

1 ώρα πριν, pallisi είπε

Την άλλη εβδομάδα θα γίνει η γραμμή voip, λόγω αναβάθμισης σε 100αρα. Οπότε η τηλεφωνία πρέπει να βγει από εκεί. Μου έδωσαν άλλο router (H300s), θα πάρω από εκεί τους κωδικούς και θα τους βάλω στο προφίλ της τηλεφωνίας του tp-link για να μην κάνω άλλες αλλαγές στο δίκτυο.

Είναι ξεκλείδωτες οι ρυθμίσεις για να μπορέσεις να τις ορίσεις;

Αυτόματα δεν γίνεται αφού πρόκειται για συσκευή του ίδιου παρόχου;

1 ώρα πριν, pallisi είπε

Μπορώ να βγάλω την τηλεφωνία σε μια θύρα LAN και να τη δώσω σε ένα IP τηλέφωνο κατευθείαν και έτσι να απαλλαγώ τελείως από το τηλεφωνικό καλώδιο;

Δεν παίζει αυτό το σενάριο σε καμία συσκευή από αυτές που δίνουν οι πάροχοι. Δεν έχουν ενσωματωμένο SIP Server ώστε να συνδέονται πάνω τους άλλες ΙΡ τηλεφωνικές συσκευές ή εφαρμογές. Μόνο ως SIP Client παίζουν για να συνδέονται στον Server της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Συνήθως τα Router δεν επιτρέπουν WAN και LAN να παίζουν στο ίδιο υποδίκτυο. Το δοκιμάζεις και βλέπεις, ειδάλλως παίζεις με 2 καλώδια.

Σε αυτό έχεις δίκιο, ούτε και σε αυτό επιτρέπεται οπότε αναγκαστικά έβαλα ένα καλώδιο ακόμη και το είδα.

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Είναι ξεκλείδωτες οι ρυθμίσεις για να μπορέσεις να τις ορίσεις;

Αυτόματα δεν γίνεται αφού πρόκειται για συσκευή του ίδιου παρόχου;

Στην υπάρχουσα συνδεσμολογία, χρησιμοποιώ το tp-link 100v σαν modem, έχω τους root κωδικούς και μπαίνω σε αυτό. Οπότε κάνω κλίση PPPoE από το router μου στο tp-link και βγαίνω στο Internet. Τώρα όμως μπαίνει η τηλεφωνία στη μέση, που πριν ήταν pots, και εγώ θα πρέπει να το δώσω σε μια τηλεφωνική συσκευή (βασικά η φωνή πάει μόνο σε μια συσκευή των γονιών μου που όμως τώρα βρίσκεται σε άλλον όροφο της οικίας).

 

4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Δεν παίζει αυτό το σενάριο σε καμία συσκευή από αυτές που δίνουν οι πάροχοι. Δεν έχουν ενσωματωμένο SIP Server ώστε να συνδέονται πάνω τους άλλες ΙΡ τηλεφωνικές συσκευές ή εφαρμογές. Μόνο ως SIP Client παίζουν για να συνδέονται στον Server της εταιρείας.

Οπότε σκεφτόμουν μήπως θα μπορούσα να το στήσω ένα SIP trunk και να τους δώσω μια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα Fritz και κάνε την δουλειά σου. Μόνο αυτά έχουν SIP Server και επιβεβαιωμένα παίζει η τηλεφωνία της Vodafone, αφού γνωρίζεις τον κωδικό της.

Η άλλη λύση και μάλλον ανέξοδη, να αλλάξεις την δρομολόγηση της καλωδίωσης, ώστε το τηλεφωνικό σήμα προς την πρίζα των γονιών σου, να το παίρνεις από το router κατευθείαν αντί της παραλληλίας που υπάρχει σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 9:50 ΠΜ, jkoukos είπε

Η άλλη λύση και μάλλον ανέξοδη, να αλλάξεις την δρομολόγηση της καλωδίωσης, ώστε το τηλεφωνικό σήμα προς την πρίζα των γονιών σου, να το παίρνεις από το router κατευθείαν αντί της παραλληλίας που υπάρχει σήμερα.

Αυτό κατέληξα να κάνω τελικά. Ετοίμασα την καλωδίωση σήμερα, ευτυχώς περίσσευε ένα ζεύγος από την ρεκλέτα στην είσοδο του σπιτιού προς το modem. Οπότε είμαι κομπλέ, αναμένω να δω πως θα πάει όταν ενεργοποιηθεί τελικά.

 

Στις 17/4/2021 στις 9:50 ΠΜ, jkoukos είπε

Πάρε ένα Fritz και κάνε την δουλειά σου. Μόνο αυτά έχουν SIP Server και επιβεβαιωμένα παίζει η τηλεφωνία της Vodafone, αφού γνωρίζεις τον κωδικό της.

Σε δεύτερη φάση θα αγοράσω τελικά το fritz να τελειώνουμε, γιατί μάλλον είναι η καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...