Προς το περιεχόμενο

Τα τελευταία updates για τα Windows 10 δημιουργούν προβλήματα σε εκτυπώσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα κολλάει η access μετά το update του γνήσιου office 365.... Βρήκα ότι η τελευταία έκδοση είχε κάποιο bug. Γιατί να μου κάνουν update κάθε μήνα; Ακολούθησα μια διαδικασία για λειτουργία προηγούμενης έκδοσης και δεν έπαιξε. Τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsarouc είπε

Αλλά διαβάζοντας σχόλια του στυλ να βάλω λίνουξ να ησυχάσω πραγματικά αυτή η εποχή που διανοίουμε 2020 και υποτίθεται ότι ο Ελληνικός λαός είναι μορφωμένος και η χώρα μας δεν έχει άσχετους συν το τσαγανό του Έλληνα


Πες μου ότι trollaρεις plz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά μην πιστεύετε πως πάντα φταει το OS, εγώ είμαι στη 1909 και ο ΗΡ αποφάσισε να μην τυπώσει με το μικρό driver ξαφνικά. 

Έπρεπε να βάλω το μεγαλύτερο που είναι 200 mb και έχει μέσα όλο το software. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, chncynic είπε

Ε βάλανε 200 features μαζί να προλάβουν τα deadlines, λογικό είναι να παίξουν bugs. Πλέον χρειάζεται κάνα 2μηνο τουλάχιστον αναμονή πρίν βάλεις updates έτσι όπως το πάνε αν είσαι σε work environment

Τι deadlines να προλάβουν; Από ένα Οκτώβρη αλλά δεν θυμάμαι συγκεκριμένα ποιον περιμένουμε tabs σε file manager και άλλες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Agony είπε

1080ΤΙ

Προφανώς για να απαντάς μόνο εσύ οι υπόλοιποι που έχουν πρόβλημα δεν τους ενδιαφέρει το μηχάνημα τους που σημαίνει δεν το συντηρούν κιόλας με ενημερώσεις. 

Εσύ τώρα που ενδιαφέρεσαι να κοιτάξεις μήπως έχεις κάποιο κονφλικτ με κάποια εφαρμογή η κάποιος μη ενημερωμένος οδηγός συσκευής. 

Καταλήγω ότι δεν έχει να κάνει με την microsoft αλλά και με τους κατασκευαστές που κάποιοι δεν ενημερώνουν τους οδηγούς των προϊόντων τους και όσο και να προσπαθεί η Microsoft (για μένα είναι άθλος και αυτό που καταφέρνει) πάντα θα υπάρχουν δυσκολίες. 

Αν όμως δεν το ψάξει ο χρήστης το πρόβλημα και να το πετάξει έξω από το σύνολο όταν το βρει δεν μας φταίει σε τίποτε η Microsoft. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Προφανώς για να απαντάς μόνο εσύ οι υπόλοιποι που έχουν πρόβλημα δεν τους ενδιαφέρει το μηχάνημα τους που σημαίνει δεν το συντηρούν κιόλας με ενημερώσεις. 

Εσύ τώρα που ενδιαφέρεσαι να κοιτάξεις μήπως έχεις κάποιο κονφλικτ με κάποια εφαρμογή η κάποιος μη ενημερωμένος οδηγός συσκευής. 

Καταλήγω ότι δεν έχει να κάνει με την microsoft αλλά και με τους κατασκευαστές που κάποιοι δεν ενημερώνουν τους οδηγούς των προϊόντων τους και όσο και να προσπαθεί η Microsoft (για μένα είναι άθλος και αυτό που καταφέρνει) πάντα θα υπάρχουν δυσκολίες. 

Αν όμως δεν το ψάξει ο χρήστης το πρόβλημα και να το πετάξει έξω από το σύνολο όταν το βρει δεν μας φταίει σε τίποτε η Microsoft. 

Μιας και δειχνεις ενδιαφερον θα σου πω οτι εχω σε 5 Pc και λαπτοπ windows 10 χωρις κανενα προβλημα , στο ενα λοιπον απο αυτα με 7700k + 1080ti + 16ram 4.200 + intel ssd pci + evo ssd sata μετα το update Μου εκανε το εξης .

Το start menu Εχει lag οταν το ανοιξω 2-3 φορες, μετα απο χρηση 2-3 φορες στρωνει και εχει αψογη ανταποκριση , εκανα ολα τα update ( ενοειται τα εχω γνησια)  εστειλα mail στην Microsoft και μετα στο Support forum και μου ειπαν απλα να κανω αναβαθμιση . 

Δοκιμασα να κανω registry cleen δοκιμασα να περασω ξανα drivers , δοκιμασα να κανω reset Windows και τιποτα ( φορματ δεν σκεφτομαι να κανω) δοκιμασω να αλλαξω ακομα και τα themes των windows.  Σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποιος τροπος να κανω reset το start menu απο καπου ? 

 

A Και κατι αλλο περιεργο , σε ολα τα Windows Που εχω η επιλογη στο μενου του Start Menu ( Show suggestions occasional on start menu) ειναι δεν μπορω να την αλλαξω , ενο σε ολα τα αλλα windows μπορω . και στα 5 windows ειναι με την αναβαθμιση .

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν εληξαν τα win 7 εβαλα linux σε παλιο λαπτοπ και πραγματικα ησυχασα. Δεν σε πριζει να κανεις update. Εχεις ολα τα απαραιτητα προγραμματα που χρειαζεται ο μεσος χρηστης. Και πανω απο ολα ειναι μερα με την νυχτα πιο γρηγορα και απο xp. Και επιπλεον παρα πολυ ασφαλες απο ιους. Το αλλο λαπτοπ που ειναι λιγοτερο παλιο βαλαμε αναγκαστικα τα 10 επειδη δεν γινετε με τοσα που χρειαζομαστε και πραγματικα σερνεται. Δεν μπορεις να απεγκαταστησεις την σαβουρα που καταναλωνει πορους απο το συστημα. Και εχει πολλα σπαστικα update

Επεξ/σία από Figantu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Τι deadlines να προλάβουν; Από ένα Οκτώβρη αλλά δεν θυμάμαι συγκεκριμένα ποιον περιμένουμε tabs σε file manager και άλλες εφαρμογές.

Καλά εντάξει η φάση με τον File Manager και τα Tabs/Panels είναι τραγελαφική αλλα ΟΚ. Αυτό που έπαιξε πολύ hype ήταν το WSL2 που για μερικούς είναι πολύ σημαντικό και το τράβηξαν πίσω ήδη μια φορά.

Anyway σε paid product, απροειδοποίητα και στο stable κανάλι των updates δεν δικαιολογούνται αυτά τα πράγματα - Αρκετός κόσμος φαντάζομαι που χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα στη δουλειά του θα έχασε χρήματα και χρόνο χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, chncynic είπε

Καλά εντάξει η φάση με τον File Manager και τα Tabs/Panels είναι τραγελαφική αλλα ΟΚ. Αυτό που έπαιξε πολύ hype ήταν το WSL2 που για μερικούς είναι πολύ σημαντικό και το τράβηξαν πίσω ήδη μια φορά.

Anyway σε paid product, απροειδοποίητα και στο stable κανάλι των updates δεν δικαιολογούνται αυτά τα πράγματα - Αρκετός κόσμος φαντάζομαι που χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα στη δουλειά του θα έχασε χρήματα και χρόνο χωρίς λόγο.

Εδώ δεν μπορούν να κάνουν κάτι τόσο απλό και εσύ θες linux subsystem. Λογικά πρέπει να μην τους πληρώνουμε αρκετά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα Windows 10 και printer drivers ειναι πολυ περιεργο..

Κανουν και firmware update μαζι σε πολλους εκτυπωτες.

Δεν ειναι τυχαιο οτι απο οταν βγηκαν εχουν αρχισει πολλοι εκτυπωτες να μουλαρωνουν με ιμιτασιον μελανια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Εδώ δεν μπορούν να κάνουν κάτι τόσο απλό και εσύ θες linux subsystem. Λογικά πρέπει να μην τους πληρώνουμε αρκετά .

Κοίτα, γενικά μην περιμένεις και πολύ UX στα windows, οι τύποι άκουσαν οτι άρεσε το Ribbon στο word και το κάναν copy pasta παντού. Έχω 10000 βλακείες στον Explorer που δεν χρειάστηκε να πατήσω ΠΟΤΕ και δεν είμαι casual user.  Καλύτερα δλδ να χρησιμοποιήσεις third party software για το file management, γιατί και να το βάλουν, θα είναι κουτσουρεμένο σε σημείο λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 15/6/2020 στις 1:45 ΜΜ, euaggelos01 είπε

Μήπως να παμε προς μεριά linux να ηρεμήσουν κ τα κυκλώματα του υπολογιστή μας?

Γιαντα λες και δεν το κάμεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Agony είπε

Μιας και δειχνεις ενδιαφερον θα σου πω οτι εχω σε 5 Pc και λαπτοπ windows 10 χωρις κανενα προβλημα , στο ενα λοιπον απο αυτα με 7700k + 1080ti + 16ram 4.200 + intel ssd pci + evo ssd sata μετα το update Μου εκανε το εξης .

Το start menu Εχει lag οταν το ανοιξω 2-3 φορες, μετα απο χρηση 2-3 φορες στρωνει και εχει αψογη ανταποκριση , εκανα ολα τα update ( ενοειται τα εχω γνησια)  εστειλα mail στην Microsoft και μετα στο Support forum και μου ειπαν απλα να κανω αναβαθμιση . 

Δοκιμασα να κανω registry cleen δοκιμασα να περασω ξανα drivers , δοκιμασα να κανω reset Windows και τιποτα ( φορματ δεν σκεφτομαι να κανω) δοκιμασω να αλλαξω ακομα και τα themes των windows.  Σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποιος τροπος να κανω reset το start menu απο καπου ? 

A Και κατι αλλο περιεργο , σε ολα τα Windows Που εχω η επιλογη στο μενου του Start Menu ( Show suggestions occasional on start menu) ειναι δεν μπορω να την αλλαξω , ενο σε ολα τα αλλα windows μπορω . και στα 5 windows ειναι με την αναβαθμιση .

Από περιέργεια και μόνο... πήγαινε ninite.com και επέλεξε μόνο το classic start... Κατέβασε το τρέξε το  και όταν πατήσεις start θα έχεις το classic start... πάνω όμως θα έχεις και την επιλογή για την κανονική έναρξη μενού... πατώντας θα σου ανοίξει την κανονική έναρξη.. δες εκεί αν θα έχεις lag... 

Κατόπιν αν δεν σου αρέσει το classic start απλά απεγκατάσταση από τα προγράμματα και δες αν παραμένει με η δίχως lag... 

Παρεμπιπτόντως με βολεύει πολύ το classic start για πολλούς λόγους και ευκολίες που προσφέρει και για shortcuts και για παραμετροποίηση του μενού. Οπότε μπορεί να σε βολέψει και σένα. Αλλά λέω να το κάνεις γιατί ίσως έτσι γίνει κατά κάποιον τρόπο reset το μενού της έναρξης και εξαφανιστεί το πρόβλημα.

Μήπως ας πούμε παλαιότερα είχες κάνει κάτι σχετικό και έχει αφήσει κατάλοιπα πίσω? Δεν ξέρω... δοκίμασε και πες μου.,

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτη η Microsoft.
Σε Αρχιτεκτονικό γραφείο, έχει βγάλει εκτός τον Plotter που χρησιμοποιούν 8 υπολογιστές και επιπλέον η αναβάθμιση KB4560960 αρνείται πεισματικά να απεγκατασταθεί! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...