Προς το περιεχόμενο

Τα τελευταία updates για τα Windows 10 δημιουργούν προβλήματα σε εκτυπώσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα το πρόβλημα το προκάλεσε η ΚΒ4560960 σε PCL5 drivers σε ricoh και hp (μέχρι τώρα σε αυτά έχω δει),η λύση είναι απεγκατάσταση (την έχω κάνει χωρίς πρόβλημα σε αρκετούς υπολογιστές) και μετα μεσα απο Group Policy Editor (gpedit.msc) βάζουμε περιορισμό να μην βάζει drivers με τα updates(γενικά κάλο να υπάρχει αυτός ο περιορισμός σε επαγγελματικά μηχανήματα έτσι και αλλιώς) και προβλημα τελος.

Επεξ/σία από Burlador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Burlador είπε

Καλησπέρα το πρόβλημα το προκάλεσε η ΚΒ4560960 σε PCL5 drivers σε ricoh και hp (μέχρι τώρα σε αυτά έχω δει),η λύση είναι απεγκατάσταση (την έχω κάνει χωρίς πρόβλημα σε αρκετούς υπολογιστές) και μετα μεσα απο Group Policy Editor (gpedit.msc) βάζουμε περιορισμό να μην βάζει drivers με τα updates(γενικά κάλο να υπάρχει αυτός ο περιορισμός σε επαγγελματικά μηχανήματα έτσι και αλλιώς) και προβλημα τελος.

Παθών... Και έσπαγα το κεφάλι μου γιατί δεν εκτυπώνω στο γραφείο. Με pcl4 δουλεύει, με pcl5 παπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Burlador είπε

Καλησπέρα το πρόβλημα το προκάλεσε η ΚΒ4560960 σε PCL5 drivers σε ricoh και hp (μέχρι τώρα σε αυτά έχω δει),η λύση είναι απεγκατάσταση (την έχω κάνει χωρίς πρόβλημα σε αρκετούς υπολογιστές) και μετα μεσα απο Group Policy Editor (gpedit.msc) βάζουμε περιορισμό να μην βάζει drivers με τα updates(γενικά κάλο να υπάρχει αυτός ο περιορισμός σε επαγγελματικά μηχανήματα έτσι και αλλιώς) και προβλημα τελος.

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.

Μου έχει τύχει περίπτωση 

Σε Windows 1903 με εγκατεστημένη την KB4560960 να μην επιτρέπει την απεγκατάσταση της. (Update for Microsoft Windows (KB4560960) is required by your computer and cannot be uninstalled.

Σε Windows 1909 με εγκατεστημένη την KB4560960 εεπίσης να μην επιτρέπει την απεγκατάσταση της.

Σε Windows 2004 (όπου θα έπρεπε να εμφανίζει εγκατεστημένη την KB4557957 να μην την εμφανίζει ώστε να μπορεί να γίνει απεγκατάσταση, παρόλα αυτά ο υπολογιστής να μην τυπώνει!

Εφιάλτης...

Οποιοδήποτε δοκιμασμένο workaround δεκτό

Απ οτι φαίνεται η Microsoft έβγαλε την KB4567512 που διορθώνει το προβλημα σε 1903 και 1909 (OS Builds 18362.904 and 18363.904)

 

Για Windows 2004 (OS Build 19041.330) έβγαλε την KB4566866 απλα δεν υπάρχει ακόμα στο Microsoft Update Catalog

Τζίφος στην περίπτωση μου για 2004 την έκανα install με DISM Και δε δούλεψε, ο υπολογιστής εξακολουθεί να μη μπορεί να τυπώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2020 στις 6:08 ΜΜ, tsarouc είπε

Εγώ πάλι ρε παιδιά κανένα πρόβλημα και ποτέ δεν είχα κανένα θέμα και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα windows. 

Μήπως φταίει κάτι άλλο παιδιά? Μήπως αντί να κατηγορείτε την microsoft να ψάξετε που μπορεί να είναι το πρόβλημα?

Λέω τώρα... 

Εγώ αν μπορεί να βοηθηθεί κάποιος από αυτό θα πω ότι έχω Intel 8700, RTX 2060/GTX 1650/ /RTX 2080 Ti (αυτές τα τελευταία 2 χρόνια περίπου)  32GB ddr4 και έχω να κάνω φορμάτ πάνω από 1,5 χρόνο... Σε 2,5tb εσωτερικούς NVME δίσκους + 2 εξωτερικούς nvme δίσκους άλλα τόσα +  ένα nas στο δίκτυο με περίπου 30+ ΤΒ παιχνίδια ταινίες και προγράμματα (οι nvme όλοι σκασμένοι σε εγκαταστάσεις.. τέτοιο αλαλούμ ίσως και να μην έχετε δει ξανά) και ΠΟΤΕ δεν είχα ΠΟΤΕ κανένα απολύτως πρόβλημα όλα πάνε τραίνο με πλήρης αναβαθμίσεις..

Το ίδιο συμβαίνει σε άλλα 2 συστήματα στο σπίτι των παιδιών (sff συστηματάκια με 4790s και 1650 χαμηλού προφίλ για παιχνίδια ) και αυτά σκασμένα με ότι υπάρχει δίχως καμία απολύτως συντήρηση παρά μόνον ενημερώσεις και οι drivers Πάντα ότι ποιο καινούριο υπάρχει..

Έχουμε 2 εκτυπωτές μαγαζί και 2 σπίτι lexmark, canon, HP παλιά και νέα μηχανήματα λειζερ έγχρωμο και απλά πολυμηχανήματα καθώς και δοχείου ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... όποτε διαβάζω για πρόβλημα στο φόρουμ μου κινεί την περιέργεια. 

ΕΣΑΣ δεν την κινεί? Οπότε θα πρότεινα όποιος γράφει στο παρόν θέμα καλό θα είναι να γράφει πρόχειρα από κάτω στο περίπου τι σύστημα έχει.. γιατί πολυ φοβάμαι ότι κάτι παίζει με τους drivers και την υποστήριξη της κάθε εταιρίας... ΚΑΙ ΟΧΙ η microsoft Που με τόση χολή γράφεται και κοροϊδεύετε ;)

 

Και όχι ούτε μετοχές έχω στην microsoft ούτε δουλεύω σε αυτούς..  Αλλά διαβάζοντας σχόλια του στυλ να βάλω λίνουξ να ησυχάσω πραγματικά αυτή η εποχή που διανοίουμε 2020 και υποτίθεται ότι ο Ελληνικός λαός είναι μορφωμένος και η χώρα μας δεν έχει άσχετους συν το τσαγανό του Έλληνα και η ιστορία του ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να λέγονται τέτοια πράγματα.. ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΜΑΣΤΕ.... λέω εγώ τώρα...

 

Κάνω και μια  υποσημείωση.. 

Επειδή είμαι πολύ πολύ ψείρας με το αν το σύστημα μου λειτουργεί καλά... Εκτός του APC που έχω λογισμικό που παρακολουθεί το σύστημα εκτός των πολλών βοηθητικών προγραμμάτων που ελέγχουν θερμοκρασίες υγεία δίσκων recources κλπ κλπ το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ να δω ότι δεν παίζει καλά θα αρρωστήσω ώσπου να βρω τι φταίει... Το τονίζω αυτό γιατί ίσως ο άλλος σκεφτεί με τόσο γρήγορο μηχάνημα που να καταλάβω ας πούμε αν πηγαίνει ποιο αργά κλπ κλπ.. ΚΑΜΙΑ σχέση.. έχω και ένα λαπτοπάκι που ξέχασα να τονίσω με core i3 και μηχανικό δίσκο που το ανοίγω μόνο για ενημερώσεις και σε αυτό όλα τραίνο πάνε...

Οπότε τι έγινε θέλω να πω... εγώ είμαι κάτι ιδιαίτερο? ΟΧΙ.. κάτι δεν κάνετε σωστά εσείς η κάτι έχετε στο μηχάνημα σας που αν το ψάξουμε και βρουμε το κοινό κακό θα λήξει η ιστορία η microsoft είναι κακή...

Είναι πολύ λογικό να συμβαίνει αυτό. Σίγουρα φταίνε κάποιοι drivers των συστημάτων που δεν δουλεύουν. Εμένα πχ είχε θέμα με εκτυπωτή samsung και αναγκαζόμουν να απεγκαταστήσω το γραφικό περιβάλλον εκτύπωσης και να κρατήσω το λιτό. Είναι λογικό με τόσα δισ συσκευών που συνδέονται με διαφορετικό τρόπο να υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Γι'αυτό φώναζε άλλωστε ο Steve Jobs για κλειστά συστήματα (που για εταιρικό περιβάλλον είχε δίκιο καθώς μιλάμε για εργατοώρες). Γι αυτό πχ στο app store επιβάλονται συγκεκριμένα APIs κτλ ώστε σε κάθε system upgrade να μην κρασάρει το κάθε app ο δημιουργός του οποίου δεν φρόντισε να κάνει κάποιες ενέργειες. Οπότε...ή κλειστό σύστημα και κράζεις ελέυθερα ή ανοιχτό και ανέχεσαι μικρές ασυμβατότητες. Εσύ απλά είσαι κολώφαρδος...

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Innersense είπε

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.

Μου έχει τύχει περίπτωση 

Σε Windows 1903 με εγκατεστημένη την KB4560960 να μην επιτρέπει την απεγκατάσταση της. (Update for Microsoft Windows (KB4560960) is required by your computer and cannot be uninstalled.

Σε Windows 1909 με εγκατεστημένη την KB4560960 εεπίσης να μην επιτρέπει την απεγκατάσταση της.

Σε Windows 2004 (όπου θα έπρεπε να εμφανίζει εγκατεστημένη την KB4557957 να μην την εμφανίζει ώστε να μπορεί να γίνει απεγκατάσταση, παρόλα αυτά ο υπολογιστής να μην τυπώνει!

Εφιάλτης...

Οποιοδήποτε δοκιμασμένο workaround δεκτό

Απ οτι φαίνεται η Microsoft έβγαλε την KB4567512 που διορθώνει το προβλημα σε 1903 και 1909 (OS Builds 18362.904 and 18363.904)

Για Windows 2004 (OS Build 19041.330) έβγαλε την KB4566866 απλα δεν υπάρχει ακόμα στο Microsoft Update Catalog

Τζίφος στην περίπτωση μου για 2004 την έκανα install με DISM Και δε δούλεψε, ο υπολογιστής εξακολουθεί να μη μπορεί να τυπώσει.

Οκ ξέχασα ενα βήμα εκανα update μέχρι να μου βγάλει την 2004 που εννοείτε δεν εβαλα και τοτε  απεγκατάσταση την KB4560960.

αυτο εγινε σε πανω απο 20 υπολογιστές διαφορετικούς, μόνο που κανένας δεν είχε την 2004,για δοκίμασε                                                                                        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Είναι πολύ λογικό να συμβαίνει αυτό. Σίγουρα φταίνε κάποιοι drivers των συστημάτων που δεν δουλεύουν. Εμένα πχ είχε θέμα με εκτυπωτή samsung και αναγκαζόμουν να απεγκαταστήσω το γραφικό περιβάλλον εκτύπωσης και να κρατήσω το λιτό. Είναι λογικό με τόσα δισ συσκευών που συνδέονται με διαφορετικό τρόπο να υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Γι'αυτό φώναζε άλλωστε ο Steve Jobs για κλειστά συστήματα (που για εταιρικό περιβάλλον είχε δίκιο καθώς μιλάμε για εργατοώρες). Γι αυτό πχ στο app store επιβάλονται συγκεκριμένα APIs κτλ ώστε σε κάθε system upgrade να μην κρασάρει το κάθε app ο δημιουργός του οποίου δεν φρόντισε να κάνει κάποιες ενέργειες. Οπότε...ή κλειστό σύστημα και κράζεις ελέυθερα ή ανοιχτό και ανέχεσαι μικρές ασυμβατότητες. Εσύ απλά είσαι κολώφαρδος...

Εγώ και κάτι 100άδες εκατομμύρια χρηστών. Πολύ κωλοφαρδία έχει πέσει στον πλανήτη. 

Πάντως προτιμώ ανοικτό σύστημα και να μη μου επιβάλει η κάθε κωλοεταιρία τι να αγοράσω για να παίξει σωστά αυτό που έχω ήδη πληρώσει. Και αν υπάρχουν μικροασυμβατότητες απλά απομακρύνεσαι από αυτές με μπόλικο αλάτι ακόμη και διαφήμιση να βλέπεις για αυτές και πας με τη σιγουριά και τα δοκιμασμένα. 

Και μιας και είπες για Samsung 3 lazer έγχρωμα έχω αγοράσει από αυτό το πράμα και βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή που το έκανα. Όχι για τα χρήματα που πέταξα αλλά για την ταλαιπωρία που έφαγα. 

Όλα αυτά όμως τι σχέση μπορούν να έχουν με την Microsoft δεν καταλαβαίνω. Δεν λέω ότι όλα είναι τέλεια με τα λειτουργικά της συστήματα. Αλλά έχοντας δοκιμάσει όλα τα στρατόπεδα θα έλεγα ότι τα λιγότερα προβλήματα τα έχουν τα windows 10... Και όσο πάνε και βελτιώνονται.  

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/06/2020 at 18:08, tsarouc said:

είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα windows. 

έχω Intel 8700,


διανοίουμε 2020 και υποτίθεται ότι ο Ελληνικός λαός είναι μορφωμένος και η χώρα μας δεν έχει άσχετους

Κάνω και μια  υποσημείωση.. 

Επειδή είμαι πολύ πολύ ψείρας

 

"είμαι πολύ ψείρας,έχω το πιο τρύπιο λογισμικό και τον ποιο τρύπιο επεξεργαστή.Αλλα εκτυπώνω,οπότε είμαι αλάνι,εσείς οι υπόλοιποι δε ξέρετε,ψαχτείτε μη φταίει ο ανάδρομος κάθε φορά που κάνει η μς update.

Επίσης είμαι Έλληνας μορφωμένος που διανοίω το 2020."

Γενικά προσφέρεις μαργαριτάρια στο φόρουμ,αλλά κάθε φορά ξεπερνάς τον εαυτό σου .

Μπράβο σου και σε ευχαριστούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 6:44 ΜΜ, Federer είπε

Με XP και απενεργοποιημένα τα update απο την πρώτη μέρα, όλα κομπλέ! Εκτυπώνω κανονικά!

 

Σαν τα windows 98 δεν έχει φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tsarouc είπε

Εγώ και κάτι 100άδες εκατομμύρια χρηστών. Πολύ κωλοφαρδία έχει πέσει στον πλανήτη. 

Πάντως προτιμώ ανοικτό σύστημα και να μη μου επιβάλει η κάθε κωλοεταιρία τι να αγοράσω για να παίξει σωστά αυτό που έχω ήδη πληρώσει. Και αν υπάρχουν μικροασυμβατότητες απλά απομακρύνεσαι από αυτές με μπόλικο αλάτι ακόμη και διαφήμιση να βλέπεις για αυτές και πας με τη σιγουριά και τα δοκιμασμένα. 

Και μιας και είπες για Samsung 3 lazer έγχρωμα έχω αγοράσει από αυτό το πράμα και βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή που το έκανα. Όχι για τα χρήματα που πέταξα αλλά για την ταλαιπωρία που έφαγα. 

Όλα αυτά όμως τι σχέση μπορούν να έχουν με την Microsoft δεν καταλαβαίνω. Δεν λέω ότι όλα είναι τέλεια με τα λειτουργικά της συστήματα. Αλλά έχοντας δοκιμάσει όλα τα στρατόπεδα θα έλεγα ότι τα λιγότερα προβλήματα τα έχουν τα windows 10... Και όσο πάνε και βελτιώνονται.  

;)

Δεν διάβασες καν τι είπα. Αντίληψη μηδέν. Απλά επανέλαβες με άλλο τρόπο....όσα είπα....

Για τα PC όλος ο κόσμος θέλει το Open για αυτό και επικράτησαν. Τα κινητά από την άλλη είναι εν τη γενέσει τους πιο "προσωπικά", κλειστά συστήματα. Για αυτό και εκεί επικράτησε το κλειστό σύστημα. Έχει και αυτό τη χρήση του (Ακόμα και τα android κλειστά είναι, απλά λιγότερο....δεν είναι ότι μπορείς να βάλεις δική σου μνήμη μέσα πχ ή να αλλάξεις cpu και ούτε θες.)

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ισχύει παιδιά... το ζήσαμε χτες σε τυπογραφείο. επίσης πιάνει και PostScript.και konica ψηφιακά πιεστήρια επίσης.

Επεξ/σία από Trigger Happy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, IT chef είπε

"είμαι πολύ ψείρας,έχω το πιο τρύπιο λογισμικό και τον ποιο τρύπιο επεξεργαστή.Αλλα εκτυπώνω,οπότε είμαι αλάνι,εσείς οι υπόλοιποι δε ξέρετε,ψαχτείτε μη φταίει ο ανάδρομος κάθε φορά που κάνει η μς update.

Επίσης είμαι Έλληνας μορφωμένος που διανοίω το 2020."

Γενικά προσφέρεις μαργαριτάρια στο φόρουμ,αλλά κάθε φορά ξεπερνάς τον εαυτό σου .

Μπράβο σου και σε ευχαριστούμε.

Αναρωτιέμαι. Ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που κατηγορείς και βρίζεις? 

Επίσης μην συμπεριφέρεσαι σαν παιδάκι στηριζόμενος στα ορθογραφικά λάθη. Πάλιωσε πολύ αυτό ... είναι για τους νέους. Εσύ φαίνεσαι παλιός. Μην το κάνεις.

Τώρα αν θεωρείς ότι πετάω μαργαριτάρια στο φόρουμ θα σου απαντήσω κακώς που ασχολούμαι με αυτό αλλά λόγο εγκλεισμού και λόγο μικροβίου ασχολήθηκα.. Κακώς. Θα προσπαθήσω να το κόψω. Πες μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι. Καλά να πάθω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...