Προς το περιεχόμενο

Αγορά Διαδρόμου Γυμναστικής (Treadmill)


topmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά διάδρομου γυμναστικής, μέχρι το τέλος του καλοκαιριού. 

Πριν αρχίσουν μερικοί να αντιπαραθετουν τα επιχειρήματα περί χρήσης γυμναστηρίων, να πω ότι με πολυμελή οικογένεια, πολλά παύουν να ισχύουν, σε σχέση με τις - προς τα κάτω όσον αφορά τα μέλη τους - οικογένειες ή τους ελεύθερους. Επιπλέον, αποδεσμεύει τους χρήστες από την διάθεση του καιρού για την άσκηση στην ύπαιθρο. 

Με ενδιαφέρει η ανθεκτικότητα, η αξιοπιστία και η εγγύηση. Πρέπει να αντέχει 130 κιλά βάρους τουλάχιστον, να μπορεί να μαζεύει και το κόστος του να μην υπερβαίνει σε καμία περίπτωση τα 1000€.

Στα χαρακτηριστικά του, μετά από λίγη μελέτη, θα προτιμούσα να είναι με μοτέρ 2,75-3ΗΡ, με διάδρομο τουλάχιστον 130Χ48 και αντικραδασμικο όσο το δυνατόν περισσότερο. Δεν με ενδιαφέρει να έχει θήκες ροφημάτων, ηχεία και γενικά αξεσουάρ που δεν είναι αναγκαία για την χρήση που θέλω (βελτίωση φυσικής κατάστασης - απώλεια βάρους). 

Η χρήση του θα είναι πρωτίστως για περπάτημα και ίσως ελαφρύ τζοκινγκ, με το τρέξιμο να είναι πάρα πολύ μικρής διάρκειας (και αυτό αν... στο μέλλον). Θα χρησιμοποιείται δε από 2 ενήλικες + 1 με 2 παιδιά, τουλάχιστον 3 φορές/εβδομάδα. 

Κυρίως θα ήθελα τη γνώμη / συμβουλή όποιων μελών έχουν ήδη αγοράσει ή έχουν εμπειρία σε αυτό το θέμα. 

Τέλος, κάθε πρόταση μάρκας/μοντέλου διαδρόμου, είναι ευπρόσδεκτη, όπως και καταστήματος αγοράς (Online με δυνατότητα παράδοσης ή πέριξ της Θεσσαλονίκης για φυσική παρουσία). 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toorx Marathon 

Είναι βέβαια στα 1500 € αλλά τον εχω 4 χρόνια + με αρκετη καταπόνηση (2 ενήλικες με αρκετά συστηματική άσκηση), + 5.000 χλμ. 

Είναι σαν να τρέχεις σε tartan στίβου. 

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τοσο βαρος, δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις ποιοτικο διαδρομο κατω απο 1000 ή εστω κοντα. χωρις να εχω βεβαια εικονα της αγορας τωρα. θα σου προτεινα απλα να σου γινει συνηθεια το να βγαινεις για περπατημα κ να το τηρησεις οσο μπορεις. γτ ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι καποια στιγμη θα καταληξει κρεμαστρα ρουχων...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kallair είπε

Για τοσο βαρος, δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις ποιοτικο διαδρομο κατω απο 1000 ή εστω κοντα. χωρις να εχω βεβαια εικονα της αγορας τωρα. θα σου προτεινα απλα να σου γινει συνηθεια το να βγαινεις για περπατημα κ να το τηρησεις οσο μπορεις. γτ ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι καποια στιγμη θα καταληξει κρεμαστρα ρουχων...

Σίγουρα θέλει υπομονή και επιμονή, όπως καθετί μακροπρόθεσμο. 

Σε μας έχει πιάσει τόπο (και αν μου χαλούσε σήμερα, άμεσα θα ξαναγοραζα). Το βέβαιο είναι πως αν έχεις αρκετό βάρος, θα πρέπει να είναι στιβαρή κατασκευή (άρα αυξημένο κόστος) διότι διαφορετικά θα ανέβεις και θα τρέμει. 

Πριν 5-6 χρόνια ειχε και εγώ +15 κιλά και δεν μπορούσα να φανταστώ εαυτόν να κανω τζοκιγκ (και όντως δεν εβγαζα πανω απο 200 μέτρα τρεξίματος) αλλά σήμερα μπορω να κανω 5χλμ (χωρίς να εχω γίνει outdoor man, λόγω δουλειάς) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαδρομοι ειναι λιγο επιφοβες συσκευες,ουκ ολιγα τα ατυχηματα

Ειναι ομως προτιμοτερο απο το να τρεχεις στην ασφαλτο και στα πεζοδρομια

Μην αγορασεις κατι με λιγοτερο απο 5ετη εγγυηση (και ατοκες δοσεις στη καρτα)

Λογω βαρους θα πρεπει να εχει καλη ιπποδυναμη

Για μενα ειναι πολυ σημαντικο να εχει φαρδια ταινια 

https://www.xtr.gr/el/x-fit-air.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Θα σου έλεγα NordicTrack που είναι αρκετά καλοί, αλλά ξεπερνάνε λίγο το budget σου. Πήρα έναν τον Απρίλη 

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα τον κοιτάξω κι αυτόν... 

4 ώρες πριν, xx1100 είπε

Toorx Marathon 

Είναι βέβαια στα 1500 € αλλά τον εχω 4 χρόνια + με αρκετη καταπόνηση (2 ενήλικες με αρκετά συστηματική άσκηση), + 5.000 χλμ. 

Είναι σαν να τρέχεις σε tartan στίβου. 

Αυτός ξεφεύγει πάρα πολύ, μάλλον για επαγγελματική χρήση είναι και δεν χρειάζομαι τέτοιον, σε ευχαριστώ για την απάντηση όμως. 

3 ώρες πριν, kallair είπε

Για τοσο βαρος, δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις ποιοτικο διαδρομο κατω απο 1000 ή εστω κοντα. χωρις να εχω βεβαια εικονα της αγορας τωρα. θα σου προτεινα απλα να σου γινει συνηθεια το να βγαινεις για περπατημα κ να το τηρησεις οσο μπορεις. γτ ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι καποια στιγμη θα καταληξει κρεμαστρα ρουχων...

Αυτό με το περπάτημα ήδη γίνεται, αλλά το καλοκαίρι δεν διαρκεί για πάντα, οπότε η λύση είναι αυτή... Σε ευχαριστώ για την απάντηση όμως... 

1 ώρα πριν, xx1100 είπε

Σίγουρα θέλει υπομονή και επιμονή, όπως καθετί μακροπρόθεσμο. 

Σε μας έχει πιάσει τόπο (και αν μου χαλούσε σήμερα, άμεσα θα ξαναγοραζα). Το βέβαιο είναι πως αν έχεις αρκετό βάρος, θα πρέπει να είναι στιβαρή κατασκευή (άρα αυξημένο κόστος) διότι διαφορετικά θα ανέβεις και θα τρέμει. 

Πριν 5-6 χρόνια ειχε και εγώ +15 κιλά και δεν μπορούσα να φανταστώ εαυτόν να κανω τζοκιγκ (και όντως δεν εβγαζα πανω απο 200 μέτρα τρεξίματος) αλλά σήμερα μπορω να κανω 5χλμ (χωρίς να εχω γίνει outdoor man, λόγω δουλειάς) 

Είναι βέβαιο ότι θα πιάσει τόπο και σε εμάς, η υπομονή και επιμονή υπάρχουν.... Σε ευχαριστώ για την απάντηση... 

44 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οι διαδρομοι ειναι λιγο επιφοβες συσκευες,ουκ ολιγα τα ατυχηματα

Ειναι ομως προτιμοτερο απο το να τρεχεις στην ασφαλτο και στα πεζοδρομια

Μην αγορασεις κατι με λιγοτερο απο 5ετη εγγυηση (και ατοκες δοσεις στη καρτα)

Λογω βαρους θα πρεπει να εχει καλη ιπποδυναμη

Για μενα ειναι πολυ σημαντικο να εχει φαρδια ταινια 

https://www.xtr.gr/el/x-fit-air.html

Αυτός φαίνεται καλός σε προδιαγραφές, πρέπει να πάω να τον δω κι από κοντά..... Σε ευχαριστώ για την απάντηση.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, topmar είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα τον κοιτάξω κι αυτόν... 

NordicTrack είναι η μάρκα. Έχω τον S50, είναι λίγο εκτός budget σου αλλά είναι πολύ καλοί γενικότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

NordicTrack είναι η μάρκα. Έχω τον S50, είναι λίγο εκτός budget σου αλλά είναι πολύ καλοί γενικότερα.

Είδα στο Skroutz τους NordicTrack, από τους οποίους μόνο ο S25 είναι κοντά στο budget μου (1.100€)......θα τον εξετάσω πιο αναλυτικά, συγκρίνοντας τον με άλλους... Σε ευχαριστώ πολύ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, topmar είπε

Είδα στο Skroutz τους NordicTrack, από τους οποίους μόνο ο S25 είναι κοντά στο budget μου (1.100€)......θα τον εξετάσω πιο αναλυτικά, συγκρίνοντας τον με άλλους... Σε ευχαριστώ πολύ... 

Mιας κ τελικα το σκεφτεσαι σοβαρα, θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια και σε μεταχειρισμενους. Ισως βρεις καποιον σε καλη τιμη κ με ενα μικρο service για να εισαι σιγουρος, θα ειναι σαν καινουργιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2020 στις 4:13 ΜΜ, Iris_89 είπε

NordicTrack είναι η μάρκα. Έχω τον S50, είναι λίγο εκτός budget σου αλλά είναι πολύ καλοί γενικότερα.

Ποσο σου Κόστισε ο s50?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Από που τον αγορασες γιατί θα με ενδιέφερε ;

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Μενω Αγγλία οπότε το αγόρασα κατευθείαν από το αγγλικό site. Για Ελλάδα κοίτα αν υπάρχουν resellers. Το skroutz τον συγκεκριμένο δεν τον έχει, αλλά αλλά λίγα μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...