Προς το περιεχόμενο

Αγορά Διαδρόμου Γυμναστικής (Treadmill)


topmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, NiKoSmile είπε

Σκέψου αντί για διάδρομο ένα ελλειπτικό μηχάνημα της προκοπής πχ αυτό

Μπα, σε διάδρομο έχουμε καταλήξει με την σύζυγο, δεν αλλάζει η απόφασή μας, ευχαριστώ πάντως για την πρόταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, topmar είπε

Μπα, σε διάδρομο έχουμε καταλήξει με την σύζυγο, δεν αλλάζει η απόφασή μας, ευχαριστώ πάντως για την πρόταση. 

Εγώ τα έχω και τα δύο γιαυτό σας το λέω. Το ελλειπτικό είναι καλύτερο και πολύ πιο ευχάριστο. Ο διάδρομος συνήθως καταλήγει κρεμάστρα γιατί είναι βαρετός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, NiKoSmile said:

Εγώ τα έχω και τα δύο γιαυτό σας το λέω. Το ελλειπτικό είναι καλύτερο και πολύ πιο ευχάριστο. Ο διάδρομος συνήθως καταλήγει κρεμάστρα γιατί είναι βαρετός.

Ποιον διάδρομο έχετε; Είστε ευχαριστημένοι με την ποιότητα του και τον θόρυβο;

Να ζητήσω κι εγώ προτάσεις για να μην ανοίγω νέο θέμα;

Είμαι μεταξύ των παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/20570004/ProTred-MR-700.html#reviews

και

https://www.xtr.gr/el/hermes-2.5hp.html

Η χρήση θα είναι από εμένα και τη σύζυγο, κυρίως για γρήγορο περπάτημα με κλίση και χωρίς. Ο θόρυβος, οι κραδασμοί και η αξιοπιστία με ενδιαφέρουν ιδιαιτέρως.

Δεν θέλω να ξεφύγω από τα 750€ εκτός κι αν υπάρχει σοβαρός λόγος ή κατά τη γνώμη σας αξίζει με βάση  κάποιο κριτήριο να ανέβω λίγο.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι στιγμή που θέλετε διάδρομο μόνο για περπάτημα/βάδην, ακόμα και τα 500€ μου ακούγονται πολλά. Αξίζει μόνο για τους αποφασισμένους που θα τον χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση. Τότε είναι επένδυση. Ελπίζω να γυμνάζεστε ήδη και να μην περιμένετε ότι η αγορά ενός ακριβού μηχανήματος θα σας αλλάξει την νοοτροπία. Και φυσικά θα πρέπει πρώτα να περάσετε από τις αντιπροσωπίες/εκθέσεις ώστε να τα δοκιμάσετε και να τα δείτε από κοντά προτού προχωρήσετε στην παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, NiKoSmile said:

Από τι στιγμή που θέλετε διάδρομο μόνο για περπάτημα/βάδην, ακόμα και τα 500€ μου ακούγονται πολλά. Αξίζει μόνο για τους αποφασισμένους που θα τον χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση. Τότε είναι επένδυση. Ελπίζω να γυμνάζεστε ήδη και να μην περιμένετε ότι η αγορά ενός ακριβού μηχανήματος θα σας αλλάξει την νοοτροπία. Και φυσικά θα πρέπει πρώτα να περάσετε από τις αντιπροσωπίες/εκθέσεις ώστε να τα δοκιμάσετε και να τα δείτε από κοντά προτού προχωρήσετε στην παραγγελία.

Εχουμε σημαντική προϋπηρεσία στα γυμναστήρια, ωστόσο λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων έχει καταστεί ιδιαιτερα δυσχερής πλέον η εκγύμναση εκτός σπιτιού. Ξέρουμε τι θέλουμε πάντως.

Αυτό που δεν γνωρίζω σχετικά με τους οικιακούς διαδρόμους, είναι τα επίπεδα ποιότητας και αντοχής ανά ευρώ κόστους - κι αυτό διότι πάντα είχα να κάνω λίγο πολύ με τα επαγγελματικά μηχανήματα των γυμναστηρίων. Προσωπικά θα έκανα και τρέξιμο, αλλά θα το αποφύγω λόγω θορύβου στην πολυκατοικία και θα ρεφάρω στο βάδην. Η σύζυγος είναι της πεζοπορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους σας. 

Τελικά αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση και να ανεβάσω το budget λίγο, στα 900€, μιας και ως ετοιμοπαραδοτο βρήκα τον Amila F350PI Progressive , με σαφώς ανώτερα κατά πολύ χαρακτηριστικά σε σχέση με τον ProTred MR-900 που είχα ως βασική επιλογή στην αρχή. 

Πριν από λίγο τον παρήγγειλα κιόλας, τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:

Διάδρομος γυμναστικής ηλεκτρικός Progressive F350PI AMILA 92219

Ο διάδρομος τρεξίματος Progressive F350PI της AMILA προσφέρει άνετη και ξεκούραστη προπόνηση σε αθλούμενος έως 160 Kg.

Διαθέτει πολύ ισχυρό μοτέρ 3,50 hp, ηλεκτρική κλίση έως 20% και ηλεκτρική ταχύτητα έως 22 km/h.

Η αντικραδασμική ανάρτηση κάτω από το εμπρός μέρος του δαπέδου απορροφά άριστα τους κραδασμούς κρατώντας σας ασφαλή.

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Μοτέρ:*3.50hp

Κονσόλα:*Οθόνη Μπλε LCD 7”, Κουμπιά Άμεσης Ρύθμισης Ταχύτητας και Κλίσης, Αισθητήρες καρδιακών παλμών

Ενδείξεις Κονσόλας:*Ταχύτητα, Χρόνος, Απόσταση, Κλίση, Καρδιακοί Παλμοί, Θερμίδες, Σωματικό λίπος

Προγράμματα:*80 προκαθορισμένα + χειροκίνητο + 5 χρήστη

Ταχύτητα:*1-22 Km/h

Κλίση:*Ηλεκτρική 20%

Δάπεδο:*Πάχους 18mm

Επιφάνεια Ιμάντα:*54x150 cm, πάχους 1.4mm

Ράουλα:*Εμπρός 56mm, πίσω 48mm

Διαστάσεις (ανοικτός):*201x86x143cm

Βάρος:*95Kg

Μέγιστο Βάρος Χρήστη:*160Kg

Άλλα Χαρακτηριστικά:*Ρόδες Μεταφοράς, Υδραυλική υποβοήθηση στο δίπλωμα/ξεδίπλωμα, Θέσεις δοχείου, Ηχεία

20200622171516_amila_progressive_f350pi.jpeg

20200622171516_ae5f9bb3.jpeg

20200622171516_425cb58f.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι του μετρητου να κοιταξεις και εξωτερικο, εγω εφερα ημιεπαγγελματικο μοντελο της Yowza πριν 4 χρονια απο 2000+ που τον ειχαν εδω γυρω στα 1400ε (1350 ηταν αλλα για να το ανεβασω στον πρωτο μου εφυγαν αλλα 50ε). Απλα μην νομιζεις πως ειναι ακριβα να σου στειλουν απο Ευρωπη, με φορτηγο τα στελνουν και το κοστος ειναι γυρω στο 40αρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, topmar είπε

Τώρα πάει, τον παρήγγειλα ήδη... Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση 

Ίσως να σκεφτείς να αγοράσεις και μερικά tatami, για να τοποθετήσεις επάνω τον διάδρομο. Έτσι, και θα μειωθεί ο θόρυβος από τη χρήση του και θα προστατεύεται καλύτερα και το σημείο του πατώματος που θα τον βάλεις (χτυπήματα, ιδρώτας). Επίσης, είναι πιο εύκολο να τον μετακινήσεις (ειδικά αν υπάρχει μάρμαρο στο πάτωμα, αφού σπρώχνεται πιο εύκολα πατώντας πάνω σε αυτά).

Να μην ξεχνάς να λιπαίνεις τον ιμάντα (ανάλογα με τη χρήση του).

Και λίγο πριν τελειώσει η εγγύηση που σου έχουν δώσει από το μαγαζί, να κανονίσεις να κάνεις ένα service, ώστε να γλιτώσεις τα παρελκόμενα (δάπεδο, ιμάντας) και να πληρώσεις μόνο την εργασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/7/2020 στις 6:15 ΜΜ, topmar είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις έξτρα πληροφορίες, αυτό με το tatami ειδικά. 

Γεια σου φιλε, μηπως μπορεις να μου πεις μερικες εντυπωσεις απο τον διαδρομο μετα απο την χρηση που εχεις κανει ως σημερα;
Το αντικραδασμικο του συστημα ειναι καλο; σε κουραζει σε γονατα/ μεση?  Το πατημα του γενικα ειναι οκ?

Ειδα και αυτον https://www.xtr.gr/el/wave-deck-t5-2.5hp.html και ειμαι μεταξυ των δυο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, λόγω εσωτερικών αλλαγών στη διαρρύθμιση της οικίας μου, που συμβαίνουν για να χωρέσει ο διάδρομος, η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν τον έχω στήσει - χρησιμοποιήσει. Αναμένεται έως μεθαύριο να έχουν ολοκληρωθεί οι τροποποιήσεις και να τον ετοιμάσω προς χρήση. 

Θα γράψω εντυπώσεις μετά από λίγες φορές χρήσης, προς ενημέρωσή σας. 

Πρώτη εξωτερικά εντύπωση είναι ότι είναι τεράστιος και πάρα πολύ βαρύς - στιβαρός! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...