Προς το περιεχόμενο

[Access Point] TP-Link Deco E4 (2-pack) @ Πλαίσιο 69.9€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη κοιταζω και εγω για acces points με  mesh  αυτον τον καιρο,θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει στα tp-link η στο d-link ,wifi schedule,ειναι σημαντικο για εμενα να κλεινει το wifi το βραδυ.

Επίσης θα ηθελα να ξερω αν μπορω να συνδεσω και αλλες ιδιες μοναδες σε περιπτωση που δεν μπορουν να καλυψουν τον χωρο  

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, elpenor είπε

Στο tp-link EAP225 υπάρχει, στα συγκεκριμένα δεν ξέρω. Αν την πατήσεις και πάρεις κάτι και δεν έχει μπορείς να βάλεις μία έξυπνη πρίζα στη χειρότερη.

tplink.png.83c4741d7832b4d0f306332b8397995f.png

Το έψαξα το tp-link eap 225 αλλά πουλιέται μόνη της σαν συσκευή και όχι μαζί με άλλα acces point που υποστηρίζουν mesh ,άρα αν βάλεις δύο μαζί θα πρέπει να κάνεις μόνος παραμετροποίηση για να έχεις σωστό roaming πράγμα που δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται,έχει κάποιος acces points mesh να μας πει αν έχουν schedule?

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Το έψαξα το tp-link eap 225 αλλά πουλιέται μόνη της σαν συσκευή και όχι μαζί με άλλα acces point που υποστηρίζουν mesh ,άρα αν βάλεις δύο μαζί θα πρέπει να κάνεις μόνος παραμετροποίηση για να έχεις σωστό roaming πράγμα που δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται,έχει κάποιος acces points mesh να μας πει αν έχουν schedule?

Μία λύση είναι να κατεβάσεις το manual και να δεις εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το spam...

Ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος να έχω WiFi ικανοποιητικό στον πάνω όροφο μεζονέτας που τώρα  μια πιάνει και μια όχι το ρούτερ από το ισόγειο; Χρήση νετφλιξ και κινητά σε γραμμή με 12-13 mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, foler79 είπε

Sorry για το spam...

Ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος να έχω WiFi ικανοποιητικό στον πάνω όροφο μεζονέτας που τώρα  μια πιάνει και μια όχι το ρούτερ από το ισόγειο; Χρήση νετφλιξ και κινητά σε γραμμή με 12-13 mbps.

1. Τραβάς καλώδιο ethernet και βάζεις AP πάνω. Το ποιο οικονομικό και γρήγορο. Για AP μπορείς να βάλεις και κάποιο παλιό router. Αν βέβαια βάλεις και το κόστος του γυψοσανιδά για να κρύψει τα καλώδια είναι η πιο ακριβή με διαφορά.

2. Powerline με wifi. Η καλύτερη λύση από την άποψη ότι δεν έχεις καλώδια να ανεβαίνουν και έχεις γρήγορο και σταθερό internet.

3. Repeater στο ενδιάμεσο, φτηνό αλλά με πολύ μέτρια αποτελέσματα, αν υπάρχουν παρεμβολές ή πολλές συσκευές στο wifi μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα στο netflix.

 

 

4 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Το έψαξα το tp-link eap 225 αλλά πουλιέται μόνη της σαν συσκευή και όχι μαζί με άλλα acces point που υποστηρίζουν mesh ,άρα αν βάλεις δύο μαζί θα πρέπει να κάνεις μόνος παραμετροποίηση για να έχεις σωστό roaming πράγμα που δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται,έχει κάποιος acces points mesh να μας πει αν έχουν schedule?

Sorry δεν είδα τη λέξη mesh, ίσως την αποβάλει ο εγκέφαλος μου γιατί θεωρώ τραγικό να κάνει το σήμα δύο hop όπως προτείνουν οι περισσότερες έτοιμες λύσεις, αν έχεις απαιτήσεις δεν υπάρχει περίπτωση να σε καλύψει.

Να έχεις υπόψη σου ότι με ένα καλό router καλύπτεις και μεγάλο σπίτι, αν προσθέσεις και ένα AP μπορείς άνετα να καλύψεις 220τμ και να έχεις στα σημεία που σε ενδιαφέρουν πάνω από 200Mbit σύνδεση.

Το roaming είναι εύκολο να το ρυθμίσεις. Αν έχεις καλό router και άλλη μάρκα AP το ρυθμίζεις χρησιμοποιώντας το roaming assistant που δέχεται τιμή RSSI και όταν πέσει κάτω από αυτή τη τιμή κάνει disconect για να συνδεθείς στην άλλη συσκευή. Αν έχεις ίδια μάρκα router και AP ή 2 ίδια AP σήμερα τα περισσότερα (ακόμα και τα φτηνά) έχουν επιλογή mesh μέ τη χρήση του controller software τους.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα acces point netgear με openwrt ρυθμισμένο σε 18db και ένα mikrotik στο ίδιο δυκτιο με ίδιο ssid  και κωδικούς, παρόλαυτα δεν έχω σήμα σε μεγάλο κομμάτι του σπιτιού ,το βασικό μου πρόβλημα όμως ειναι ότι όταν κάνει μια συσκευή τη μετάβαση μένει χωρίς δυκτιο ,οπότε φαντάζομαι ότι το mesh είναι μονόδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λίγο χαζή (;) ερώτηση: Το δεύτερο από το σετ (όχι αυτό που θα συνδεθεί με το modem δηλαδή), έχει θύρες ethernet πάνω του. Αυτές χρησιμεύουν μόνο για ethernet backhaul ή μπορεί να δίνει και ίντερνετ ενσύρματα σε συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elpenor είπε

1. Τραβάς καλώδιο ethernet και βάζεις AP πάνω. Το ποιο οικονομικό και γρήγορο. Για AP μπορείς να βάλεις και κάποιο παλιό router. Αν βέβαια βάλεις και το κόστος του γυψοσανιδά για να κρύψει τα καλώδια είναι η πιο ακριβή με διαφορά.

2. Powerline με wifi. Η καλύτερη λύση από την άποψη ότι δεν έχεις καλώδια να ανεβαίνουν και έχεις γρήγορο και σταθερό internet.

3. Repeater στο ενδιάμεσο, φτηνό αλλά με πολύ μέτρια αποτελέσματα, αν υπάρχουν παρεμβολές ή πολλές συσκευές στο wifi μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα στο netflix.

Sorry δεν είδα τη λέξη mesh, ίσως την αποβάλει ο εγκέφαλος μου γιατί θεωρώ τραγικό να κάνει το σήμα δύο hop όπως προτείνουν οι περισσότερες έτοιμες λύσεις, αν έχεις απαιτήσεις δεν υπάρχει περίπτωση να σε καλύψει.

Να έχεις υπόψη σου ότι με ένα καλό router καλύπτεις και μεγάλο σπίτι, αν προσθέσεις και ένα AP μπορείς άνετα να καλύψεις 220τμ και να έχεις στα σημεία που σε ενδιαφέρουν πάνω από 200Mbit σύνδεση.

Το roaming είναι εύκολο να το ρυθμίσεις. Αν έχεις καλό router και άλλη μάρκα AP το ρυθμίζεις χρησιμοποιώντας το roaming assistant που δέχεται τιμή RSSI και όταν πέσει κάτω από αυτή τη τιμή κάνει disconect για να συνδεθείς στην άλλη συσκευή. Αν έχεις ίδια μάρκα router και AP ή 2 ίδια AP σήμερα τα περισσότερα (ακόμα και τα φτηνά) έχουν επιλογή mesh μέ τη χρήση του controller software τους.

Τα δύο hop σου δημιουργούν πρόβλημα στο latency ή και στην ταχύτητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Τα δύο hop σου δημιουργούν πρόβλημα στο latency ή και στην ταχύτητα; 

Και στα δύο. Βέβαια για να βλέπεις ταινίες το latency δεν σε ενδιαφέρει και αν έχεις 20Mbit σύνδεση η ταχύτητα μπορεί να είναι παραπάνω σε κάθε περίπτωση.

Σχετικά με το latency εγώ για πρώτη φορά είδα σε wifi (που κάνει upload/download, όχι idle) σταθερά κάτω από 1ms σε μεγάλη απόσταση με τα τελευταία firmware updates της Asus στο AX88U με AX client. Έχει ένα σχετικό άρθρο το smallnetbuilder (μιλάει για το OFDMA αλλά μετράει latency).

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, spirospatra1 είπε

Καλημέρα. Μ4 ή Ε4 καλύτερα για σπίτι 110 τετραγωνικών χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Μια τηλεόραση,ένα λάπτοπ, 2 τάμπλετ κ 3 κινητά.

Ευχαριστώ πολύ

E4 τα χρησιμοποιώ ήδη. Πολύ καλή απόδοση κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Έβαλαν τα τρία στα 99.9€ και ισχύει μέχρι αύριο στις 9 π.μ..

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/whole-home-wifi/tp-link-wifi-mesh-system-ac1200-deco-e4_3357848

Στο Skroutz το πακέτο ξεκινάει από 110.72€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγγνώμη αν φανεί κάπως ανίδεη η ερώτηση αλλά είναι (είμαι).

Στο εξοχικό διαμέρισμα που μένουμε, μένει στον ίδιο όροφο και η θεία μου, η οποία ως μόνιμη κα΄τοικος έχει κανονική σύνδεση με internet.

Επειδή εμείς ερχόμαστε μόνο για λίγες μέρες το χρόνο, αλλά η σύνδεση έχει γίνει απαραίτητη, ποιά είναι η καλύτερη λύση για να μπορώ να παίρνω δίκτυο από αυτήν?

Γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που λέτε, από τα πιο απλά AP,  Repeater, Extender (που νόμιζα ότι ξέρω) μέχρι τα πιο σύνθετα (mesh, hop, latency, powerline κλπ.)

Ψάχνω για μια όσο το δυνατόν πιο VFM λύση, όχι απαραίτητα την πιο φθηνή, αλλά την πιο αξιόπιστη.

Εννοείται ότι έχω πλήρη πρόσβαση στο διαμέρισμα και στο router της θείας μου και υπάρχει ένα σημείο δίπλα στην δική μας εξώπορτα στο οποίο πιάνουμε οριακά (1-2 γραμμές) δίκτυο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με θειαδες στη μέση ασε τα mesh και τράβα καλούμπα καλώδιο θες απλό και οικονομικό  :P Του θέματος πρέπει να είναι η τριαδα V1 παλιό μοντέλο αλλά για 2,4 κάλυψη 300 m2 μια χαρά θα είναι πιστεύω 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...