Προς το περιεχόμενο

Αγορά κατάλληλου Router


Smitty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, mpentenis είπε

df...

whatevah, σε ενα mikrotik και με την προυπόθεση οτι γνωρίζεις τι ειναι το πακέτο, το connection, οι πόρτες, μπορεις να κάνεις σχεδόν τα πάντα και με διάφορους τρόπους. ξέρεις καθόλου απο routing & firewall και θες να ασχοληθείς πανω σε mikrotik ή δεν εχεις καμια ιδέα?

Θεωρώ πως κάτι ξέρω. Προς το παρόν έχω στήσει έναν αποθηκευτικό σέρβερ στο σπίτι μου για να έχω πρόσβαση από παντού αντί για OneDrive. Γι'αυτό και μετά με ενδιαφέρει για το mikrotik

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, 2η ερώτηση, τι θες να ανες ακριβώς? Γιατί στα mikrotik δεν υπάρχει πηγαινε σε αυτό το μενού και τσέκαρε αυτό για να παίξει, ο πως δεν υπάρχει και το "κάνω οτι δω στο ίντερνετ και θα παιξει.". Έχω πάνω από 90 εγκαταστάσεις με routing και firewall και είναι ζήτημα αν ειναι 4-5 όμοιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Ωραία, 2η ερώτηση, τι θες να ανες ακριβώς? Γιατί στα mikrotik δεν υπάρχει πηγαινε σε αυτό το μενού και τσέκαρε αυτό για να παίξει, ο πως δεν υπάρχει και το "κάνω οτι δω στο ίντερνετ και θα παιξει.". Έχω πάνω από 90 εγκαταστάσεις με routing και firewall και είναι ζήτημα αν ειναι 4-5 όμοιες....

Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση όταν έχασα μια μέρα με ένα mikrotik που δεν υπήρχαν οδηγοί πουθενά βήμα βήμα ούτε για πολύ κοινές διαδικασίες, έτσι ώστε να το κάνει να δουλέψει κάποιος μη επαγγελματίας των δικτύων.

Ούτε στο youtube που υποτίθεται βρίσκεις τα κέρατα για τα πάντα.

Βέβαια έχουν σταθερότητα επαγγελματικού επιπέδου και τιμές χώμα.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πολύ απλές διαδικασίες υπάρχουν οδηγοί αλλα για να παίξει θες 5 από αυτές και ειδικα αν δεν είναι όλες μαζί ή αν δεν ξέρεις τι ακριβως κανεις, καληνύχτα. Στο ίντερνετ μπορείς να βγεις με ppp , μεσω dhcp, με ή χωρις dns, να κανεις masq το εσωτερικό ή την θύρα, θα στα κάνει αυτόματα κάποια ή ολα...  γιαλιεεεχτεεεε.την πρώτη φορά που έπιασα mikrotik εφαγα μια μέρα, το έβαλα στο κουτί και το ξανά ανοιξα μετά από 6 μήνες. Τώρα ακομα και αν δεν εχω κάτι για πελάτη σκαλιζω το ρουτερ μου και φτιάχνω καινούρια πραματακια  ή διορθωνω. Γενικά δεν υπαρχει μέρα να μην φάω 30 με 40 λεπτά πάνω τους

Επεξ/σία από mpentenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Ωραία, 2η ερώτηση, τι θες να ανες ακριβώς? Γιατί στα mikrotik δεν υπάρχει πηγαινε σε αυτό το μενού και τσέκαρε αυτό για να παίξει, ο πως δεν υπάρχει και το "κάνω οτι δω στο ίντερνετ και θα παιξει.". Έχω πάνω από 90 εγκαταστάσεις με routing και firewall και είναι ζήτημα αν ειναι 4-5 όμοιες....

Να έχω firewall μιας και έχω ανοίξει πόρτα για πρόσβαση στον server από όπου βρίσκομαι εκτός του δικτύου μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...