Προς το περιεχόμενο

δήλωση μειωμένων ενοικίων covid


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

σ'ένα σπίτι που νοικιάζω εγώ μου έβαλε μειωμένο ενοίκιο στην πληρωμή του μαίου αλλά στα σχόλια της πληρωμής στο ebanking γράφει έναντι μηνός απριλίου. εγώ ποιον μήνα θα τσεκάρω? τον μάιο που πήρα πραγματικά μειωμένο ενοίκιο ή τον απρίλιο που έγραψε ο ενοικιαστής στα σχόλια?

To τυπικο θα ακολουθησεις που ειναι και το σωστο, αρα τον Απριλιο.  Το τι πραγματικα και πρακτικα κανατε εσυ κι ο ενοικιαστης σου για να εχετε καλες σχεσεις μεταξυ σας ειναι ασχετο με το τι λεει ο νομος και χρειαζεται να ξερει η εφορια. Τον Απριλιο λοιπον.

Οι νεες προθεσμιες υποβολης για την εν λογω δηλωση ειναι η 1η Ιουλιου για τους ιδιοκτητες και η 6η Ιουλιου για τους ενοικιαστες.

Προσοχη ομως χρειαζεται στο εξης θεμα. Πολλα μισθωματα, κυριως επαγγελματικα οπου οι μισθωσεις αφορουν πολλα περισσοτερα χρονια απο την κλασσικη 3ετια των οικιακων, ειχαν δηλωθει κανονικα μεν στην εφορια αλλα χειρογραφα με καταθεση του μισθωτηριου τοτε στην αρμοδια ΔΟΥ. Αυτα τα μισθωτηρια και βασικα τα προ 2014 θα πρεπει υποχρεωτικα να δηλωθουν μεχρι 30 Σεπτεμβριου και ηλεκτρονικα στο taxis ( χωρις προστιμο), ενω για να μπορεσει ενας ιδιοκτητης να κανει την Δηλωση Covid, χρειαζεται πρωτα να κανει την ηλεκτρονικη δηλωση του παλιου μισθωτηριου ( χωρις προστιμο ) με την επισημανση οτι αφορα παλαια μισθωση και σιωπηρη συνεχιση της προηγουμενης. Ετσι ο ενοικιαστης θα κανει αποδοχη στο μισθωτηριο και μετα κι αφου γινει και η Δηλωση Covid αποδοχη και εκει.

Και ξανα, τουλαχιστον σε οτι αφορα τη Δηλωση Covid ο ενοικιαστης εαν ΔΕΝ κανει αποδοχη, βασικα εαν δεν αρνηθει ή δεν κανει τιποτα, τοτε θεωρειται δεδομενη κι αυτοματη η αποδοχη του.

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

Ως ενοικιαστής, πάτησα απλά αποδοχή στην αίτηση για το μειωμένο ενοίκιο.

Επίσης και σε μένα ήταν για τον Απρίλιο αλλά τον Απρίλιο τον εξόφλησα κανονικά και έδωσα το 60% το Μάϊο.

Στην αίτηση έλεγε για τον Απρίλιο βέβαια.

Δεν χρειαζόταν να κάνω κάτι άλλο πέρα από αποδοχή, σωστά;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέβαλλα την δήλωση-Covid χτες ως ιδιοκτήτης. Ξέρουμε αν η ελάφρυνση του φόρου που δικαιούμαι θα φανεί στο εκκαθαριστικό της φορολογικής δήλωσης του 2019 που είναι να συμπλπηρώσω τώρα? Και αν είχα υποβάλλει ήδη την φορολογική δήλωση τι θα γινόταν?

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, katbo είπε

Υπέβαλλα την δήλωση-Covid χτες ως ιδιοκτήτης. Ξέρουμε αν η ελάφρυνση του φόρου που δικαιούμαι θα φανεί στο εκκαθαριστικό της φορολογικής δήλωσης του 2019 που είναι να συμπλπηρώσω τώρα? Και αν είχα υποβάλλει ήδη την φορολογική δήλωση τι θα γινόταν?

Μεχρι τωρα η πληροφορηση ειναι πως η ανταποδοση του 30% της χασουρας για τους ιδιοκτητες θα υπολογιστει στα ποσα που θα πληρωσουμε φετος. Για εισοδημα και ΕΝΦΙΑ ή ενα απο τα δυο. Για την ωρα ομως ειναι ακομα ασαφες καθως υπαρχουν και αλλα ζητηματα οπως η εφαρμογη του δικαιωματος της αναστολης πληρωμων τυχον ρυθμισεων που ειχε ενας θιγμενος ιδιοκτητης. Για ολα αυτα θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι τις αρχες Ιουλιου κατα τον Σταικουρα.

Για το δευτερο ερωτημα δεν περιμενεις φανταζομαι απαντηση, ετσι δεν ειναι; Καθως εδω ειναι βαλκανια, δεν ειναι παιξε γελασε.

Επεξ/σία από 29gk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα ακίνητο που ενοικιάζω σαν επαγγελματική στέγη και ο ενοικιαστής έβαλε μειωμένο ενοίκιο (όπως και διακαιούταν)  και τον Ιούλιο.

Έχω κάνει ήδη τη δήλωση covid για τα ενοίκια Μαρτίου-Απριλίου-Μαίου-Ιουνίου. Τώρα θέλω να κάνω για τον Ιούλιο αλλά δε βλέπω πάλι το κουμπάκι που υπήρχε στο taxis.

Η προθεσμία αν θυμάμαι καλά είναι μέχρι 20 Ιουλίου. Έχει καταφέρει να κάνει κάποιος δήλωση covid για τον Ιούλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι για να ρωτήσω: ως ιδιοκτήτης είχα κάνει δήλωση covid για Απρίλιο-Μάιο. Ελάφρυνση στο φόρο δεν είχα, να περιμένω να υπολογιστεί στον ΕΝΦΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katbo είπε

επανέρχομαι για να ρωτήσω: ως ιδιοκτήτης είχα κάνει δήλωση covid για Απρίλιο-Μάιο. Ελάφρυνση στο φόρο δεν είχα, να περιμένω να υπολογιστεί στον ΕΝΦΙΑ;

Δεν έχουν πει ακόμα, λεπτομέρειες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ο ενοικιαστής μου ζήτησε εθελοντική μείωση ενοικίου για τον μήνα Σεπτέμβριο.

Ο καδ υπάγεται στην εθελοντική.

Το ερώτημα μου είναι αν έχει κάνει κανείς να μου πει πως γίνεται διαδικαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδες που πηγαινουμε για την αιτηση για μειωμενο ενοικιο;

Εγινε αναστολη για την εργασια μου, μπηκα στο supportemployes και εκει ειχε να συμπληρωσω την υπευθυνη δηλωση για την αναστολη ωπου ειχε και να τικαρω αν νοικιαζω και να βαλω τα στοιχεια του ιδιοκτητη, κατι το οποιο και εκανα.

Χρειαζεται κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 29gk είπε

Που, πως και ποτε το ειδες αυτο;

στο "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή" το ποσό ήταν λιγότερο από αυτό που έγραφε στο εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ. Η διαφορά ήταν η εκπτωση λόγω Covid.

Στου πατέρα μου δεν είχε φανεί εκεί, αλλά στα "Στοιχεία Επιστροφών" οπότε και πήρα τηλέφωνο στην τοπική ΔΟΥ και κάνανε την εκκαθάριση ώστε να φανεί και σ'αυτόν στο "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...