Προς το περιεχόμενο

δήλωση μειωμένων ενοικίων covid


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, greengr21 είπε

Για πες μου στο παραδειγμα σου τη χασουρα 672ευρω πως τη βρηκες,καλο ειναι να κανουμε και ενα γκουγκλαρισμα για τα βασικα πριν αρχισουμε να αραζουμε τις παραγραφους και τις κοινωνικες ασυνειδησιες

Δεν διδασκω αριθμητικη στο Δημοτικο κι ουτε και προσφερομαι. Χαρτι και μολυβι ή κομπιουτερακι που λεμε και θα το ανακαλυψεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πληρώνω 200 ευρώ ενοίκιο και δικαιούμαι μείωση. Δεν την διεκδίκησα ποτέ μου ούτε στην πρώτη καραντινα ούτε τώρα. Άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O καθενας πράττει οπως νομίζει συνυπολογίζοντας την σχέση που εχει με τον ιδιοκτήτη της κατοικίας όπου μενει, το ενοικιο που πληρώνει και το οποιο ρισκο για πιθανή έξωση στο μελλον 

Εγώ πάντως δεν θα λυπηθώ τον δικό μου που νοικιάζει 4 διαμερισματα προς 500-600 ευρώ έκαστο, και θεωρει οτι οι ενοικιαστές εχουν μονο υποχρεώσεις.  Στο ζευγαρι που νοικιασε το ενα διαμερισμα πριν 9 μηνες και οι οποιοι ειχαν την ατυχια λιγο καιρό μετά να διαπιστωσουν οτι ο εντοιχιζόμενος φουρνος στην κουζινα ειχε τρυπησει (20+ ετων) ο κύριος ειχε την γαϊδουρια να τους πει οτι ειναι δικο τους θεμα και δεν ασχολειται.. Αλλά βρισκει και τα κανει..

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, prometheas είπε

O καθενας πράττει οπως νομίζει συνυπολογίζοντας την σχέση που εχει με τον ιδιοκτήτη της κατοικίας όπου μενει, το ενοικιο που πληρώνει και το οποιο ρισκο για πιθανή έξωση στο μελλον 

Εγώ πάντως δεν θα λυπηθώ τον δικό μου που νοικιάζει 4 διαμερισματα προς 500-600 ευρώ έκαστο, και θεωρει οτι οι ενοικιαστές εχουν μονο υποχρεώσεις.  Στο ζευγαρι που νοικιασε το ενα διαμερισμα πριν 9 μηνες και οι οποιοι ειχαν την ατυχια λιγο καιρό μετά να διαπιστωσουν οτι ο εντοιχιζόμενος φουρνος στην κουζινα ειχε τρυπησει (20+ ετων) ο κύριος ειχε την γαϊδουρια να τους πει οτι ειναι δικο τους θεμα και δεν ασχολειται.. Αλλά βρισκει και τα κανει..

 

 

Αφου πω πως υπαρχουν κακοι ιδιοκτητες, ενοικιαστες και ανθρωποι γενικα, να ρωτησω με απολυτα ειλικρινη απορια, κατι;

Ενταξει βρισκεις ωραιο και εναν τροπο "εκδικησης" ή "τιμωριας" ( με εισαγωγικα οι λεξεις ) του αναλγητου ιδιοκτητη, οπως τον κρινεις εσυ. Σωστα ή λαθος, δικαια ή αδικα, οτιδηποτε, θεωρεις ομως πως αυτη η κατασταση οπως και επεβληθηκε αντι μιας , οπως εγραψα παραπανω, απευθειας επιδοτησης του ενοικιου και μαλιστα σε μεγαλυτερο ποσοστο,  ειναι προς το συμφερον σου ως ενοικιαστη;

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί  σου οτι ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να γινόταν απευθείας άμεση επιδοτηση του ενοικιου για όσο χρονικό διάστημα κάποιος βρισκεται σε αναστολή. Θα έκανε τα πράγματα απλούστερα και ευκολότερα για όλους 

Επισης προσωπικά δεν το βλέπω σαν μορφή "τιμωρίας"  προς τον οποιονδήποτε ιδιοκτήτη ή οτιδήποτε άλλο. Ειναι απλά ενας νόμος που (οπως όλες οι νομοθετικές διατάξεις)  ευνοεί συγκεκριμένες κατηγορίες εργαζομένων / ΕΕ και  αδικεί κάποιες άλλες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prometheas είπε

Συμφωνώ μαζί  σου οτι ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να γινόταν απευθείας άμεση επιδοτηση του ενοικιου για όσο χρονικό διάστημα κάποιος βρισκεται σε αναστολή. Θα έκανε τα πράγματα απλούστερα και ευκολότερα για όλους 

Επισης προσωπικά δεν το βλέπω σαν μορφή "τιμωρίας"  προς τον οποιονδήποτε ιδιοκτήτη ή οτιδήποτε άλλο. Ειναι απλά ενας νόμος που (οπως όλες οι νομοθετικές διατάξεις)  ευνοεί συγκεκριμένες κατηγορίες εργαζομένων / ΕΕ και  αδικεί κάποιες άλλες.  

Μα δεν μιλάμε για επιδότηση !!!

ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ της χασουρας θα πάρει ο ιδιοκτήτης. Για τον Νοέμβριο το 50% ενώ για τους προηγούμενους μήνες ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 50%.

14 λεπτά πριν, prometheas είπε

Συμφωνώ μαζί  σου οτι ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να γινόταν απευθείας άμεση επιδοτηση του ενοικιου για όσο χρονικό διάστημα κάποιος βρισκεται σε αναστολή. Θα έκανε τα πράγματα απλούστερα και ευκολότερα για όλους 

Επισης προσωπικά δεν το βλέπω σαν μορφή "τιμωρίας"  προς τον οποιονδήποτε ιδιοκτήτη ή οτιδήποτε άλλο. Ειναι απλά ενας νόμος που (οπως όλες οι νομοθετικές διατάξεις)  ευνοεί συγκεκριμένες κατηγορίες εργαζομένων / ΕΕ και  αδικεί κάποιες άλλες.  

Τώρα, σε ένα ενοίκιο πχ 500€ λέει στον ιδιοκτήτη: θα πάρεις 300€ από τον ενοικιαστή, 100€ από το κράτος και 100€ η χασουρα.

Εσύ, τι λες: να πάρει ο ενοικιαστής το 100€ και να το δώσει στον ιδιοκτήτη !!!!!!!!!!!

ΥΓ. Και το 2' Καταστάρι δεν θα του το ζηταει !!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 8:44 ΜΜ, JohnJohn3484 είπε

Μπορείς να τσεκάρεις αν θα σου κάνει δήλωση covid και συ να την απορρίψεις με την αιτιολογία οτι δεν έδωσες μειωμένο ενοίκιο. Θέλω να πιστεύω πως έτσι δε θα πάρει πίσω κάτι.

Όντως έρχεται κάποια ειδοποίηση στο taxis που θα πρέπει να την αποδεχτώ ή να την απορρίψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα θέμα που ξεκίνησε με μια ερώτηση και κατάντησε σε ξεκατίνιασμα.Εξώσεις βλέπω πολλές μετα την καραντίνα γιατι απλά ο κόσμος δε μπορει να πληρώσει και που ειστε ακόμα.Οι τιμές θα πέσουν στα ενοικια κάποια στιγμή αλλά το πότε είναι ένα θέμα.Αν δεν πέσουν πολλοί θα εξακολουθήσουν να μην μπορουν να πληρώσουν.Μην παρεξηγηστε μερικοί οι ιδιοκτήτες άνθρωποι είναι και αυτοι και θέλουν να κονομήσουν.Και τα λεφτα πάντα στη πλάτη κάποιου βγαίνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 7:55 ΜΜ, prometheas είπε

Τι θα πει σου εχει σπασει τα νεύρα ;  Εχεις την δυνατότητα να γλυτώσεις 40% από το ενοικιο σου και θα το χαρισεις ;  

Ναι... δυστυχώς θα το χαρίσω.. καθώς με εκβιάζει με αύξηση ενοικίου μετά τη λήξη του συμβολαίου.
Το θέμα είναι να μην πάρει ΚΑΙ επιστροφή. Πως μπορώ να το ξέρω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, challenger_4 είπε

Ναι... δυστυχώς θα το χαρίσω.. καθώς με εκβιάζει με αύξηση ενοικίου μετά τη λήξη του συμβολαίου.
Το θέμα είναι να μην πάρει ΚΑΙ επιστροφή. Πως μπορώ να το ξέρω αυτό;

Δεν μπορεις να το ξερεις αν ειχες βγει σε αναστολη την προηγουμενη καραντινα,η διαδικασια ειναι αυτοματοποιημενη σε αυτη,στην προηγουμενη αναστολη ειχες δηλωση τη μειωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, challenger_4 είπε

Ναι... δυστυχώς θα το χαρίσω.. καθώς με εκβιάζει με αύξηση ενοικίου μετά τη λήξη του συμβολαίου.
Το θέμα είναι να μην πάρει ΚΑΙ επιστροφή. Πως μπορώ να το ξέρω αυτό;

Ποιός σου εγγυάται οτι με την λήξη του συμβολαίου δεν θα σου κάνει αύξηση  επειδή θα της χαρίσεις την μείωση τώρα :  Θα έβαζα στοιχημα οτι θα το κάνει (και εύχομαι πραγματικά να εχω άδικο)

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...