Προς το περιεχόμενο

δήλωση μειωμένων ενοικίων covid


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Μόλις έκανα φορολογική δήλωση για το 2019 και βρήκα τυχαία στο ίντερνετ ότι μέχρι τις 22 Ιουνίου πρέπει να δηλώσουμε τα μειωμένα ενοίκια που πήραμε λόγω κορωνοιού για το 2020. Νόμιζα ότι αυτά θα τα δηλώσουμε το 2021. Εγώ για τον μήνα Απρίλη πήρα για το διαμέρισμα που νοικιάζω 40% λιγότερο ενοίκιο. Που είναι αυτή η δήλωση στο taxisnet και δεν τη βρίσκω;;;

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως ισχύει, ρώτα τον λογιστή σου. Τυχαία είδα κι εγώ σήμερα ότι μου είχε κάνει ο ιδιοκτήτης δήλωση για σπίτι που νοίκιαζα μέχρι τον προηγούμενο μήνα.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβαίνω;  μέχρι τι ώρα τη Δευτέρα; γιατί δεν μου είπε τίποτα ο λογιστής; δε μπορώ να τον βρω τωρα, έχω μόνο σταθερό. 

Έχω φάει όλο το ταξισνετ. Που είναι αυτη η πλατφόρμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανευκολο ειναι. Μπαινεις ταξιςνετ, πας στην εφαρμογη που δηλωνεις το ενοικιο (Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας), βρισκεις τη δηλωση που εκανες και σου έχει την επιλογή Covid, το πατάς και συμπληρώνεις τα κουτάκια με τους μήνες που δεν πληρώθηκες και το λόγο.

Μετά νομίζω πρέπει ο ενοικιαστής να μπει αντίστοιχα και να κάνει αποδοχή των αλλαγών.

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Προλαβαίνω;  μέχρι τι ώρα τη Δευτέρα; γιατί δεν μου είπε τίποτα ο λογιστής; δε μπορώ να τον βρω τωρα, έχω μόνο σταθερό. 

Έχω φάει όλο το ταξισνετ. Που είναι αυτη η πλατφόρμα; 

Με μια απλή αναζήτηση στο google θα είχες βρει μέσα σε δευτερόλεπτα όχι μόνο το που ακριβώς είναι στο taxisnet, αλλά και όλες τις λεπτομέρειες για τη σωστή συμπλήρωση.

Στην εφαρμογή "δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μισθώσεων ακίνητης περιουσίας" είναι, δίπλα από το εικονίδιο της λύσης έχει προστεθεί ένα νέο που λέγεται "δήλωση covid".

Επίσης χτες ανακοινώθηκε παράταση, αντί για 22 Ιουνίου μπορείς να το κάνεις έως 1 Ιουλίου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Με μια απλή αναζήτηση στο google θα είχες βρει μέσα σε δευτερόλεπτα όχι μόνο το που ακριβώς είναι στο taxisnet, αλλά και όλες τις λεπτομέρειες για τη σωστή συμπλήρωση.

Στην εφαρμογή "δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μισθώσεων ακίνητης περιουσίας" είναι, δίπλα από το εικονίδιο της λύσης έχει προστεθεί ένα νέο που λέγεται "δήλωση covid".

Επίσης χτες ανακοινώθηκε παράταση, αντί για 22 Ιουνίου μπορείς να το κάνεις έως 1 Ιουλίου.

Εμ όχι τόσο εύκολα. 

Τελικά μπήκα στις οριστικες δηλώσεις του 2019 και εκεί επέλεξα covid. Τώρα τι σχέση εχουν οι δηλώσεις του 2019 με το μειωμένο ενοίκιο που πήρα το 2020 ένας θεός ξέρει. 

Τωρα πρέπει να πατήσει αποδοχή ο ενοικιαστής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Εμ όχι τόσο εύκολα. 

Τελικά μπήκα στις οριστικες δηλώσεις του 2019 και εκεί επέλεξα covid. Τώρα τι σχέση εχουν οι δηλώσεις του 2019 με το μειωμένο ενοίκιο που πήρα το 2020 ένας θεός ξέρει. 

Τωρα πρέπει να πατήσει αποδοχή ο ενοικιαστής; 

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "οριστικές δηλώσεις 2019", ούτε κατάλαβα τι ακριβώς έκανες.

Αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι η "δήλωση μειωμένων ενοικίων covid" βρίσκεται στην εφαρμογή των μισθώσεων.

103849806_736279933842986_89613482951914

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα την αποδοχη εκ μερους του ενοικιαστη, μετα τη δηλωση απο τον ιδιοκτητη, θα λαβει μηνυμα ειδοποιησης και ο ενοικιαστης και θα εχει και αντιστοιχο περιθωριο αποδοχης. Εαν ομως δεν μπει στον κοπο να αποδεχτει ή αρνηθει το συστημα θα το θεωρησει αυτοματα ως αποδοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 λεπτά πριν, 29gk είπε

 ο ενοικιαστης και θα εχει και αντιστοιχο περιθωριο αποδοχης. Εαν ομως δεν μπει στον κοπο να αποδεχτει ή αρνηθει το συστημα θα το θεωρησει αυτοματα ως αποδοχη.

Ξερουμε ποιο ειναι αυτο το περιθωριο αποδοχης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormrain είπε

Ξερουμε ποιο ειναι αυτο το περιθωριο αποδοχης? 

Μέχρι 22/06 είχαν πει ότι έχουν περιθώριο να κάνουν δήλωση οι ιδιοκτήτες και μέχρι 26/06 για να κάνουν αποδοχή οι ενοικιαστές.

Τώρα έδωσαν παράταση στους ιδιοκτήτες έως 01/07, για τους ενοικιαστές δεν είπαν κάτι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ένα σπίτι που νοικιάζω εγώ μου έβαλε μειωμένο ενοίκιο στην πληρωμή του μαίου αλλά στα σχόλια της πληρωμής στο ebanking γράφει έναντι μηνός απριλίου. εγώ ποιον μήνα θα τσεκάρω? τον μάιο που πήρα πραγματικά μειωμένο ενοίκιο ή τον απρίλιο που έγραψε ο ενοικιαστής στα σχόλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως το μειωμενο ενοικιο αφορα την συζυγο που υποβαλει κοινη δηλωση πρεπει να βγαλει δικους της κωδικους taxis ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Οταν ομως το μειωμενο ενοικιο αφορα την συζυγο που υποβαλει κοινη δηλωση πρεπει να βγαλει δικους της κωδικους taxis ?

Τη δήλωση covid είναι εφικτό να την κάνει μόνο αυτός που έχει κάνει τη δήλωση μίσθωσης στο taxis.

3 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

σ'ένα σπίτι που νοικιάζω εγώ μου έβαλε μειωμένο ενοίκιο στην πληρωμή του μαίου αλλά στα σχόλια της πληρωμής στο ebanking γράφει έναντι μηνός απριλίου. εγώ ποιον μήνα θα τσεκάρω? τον μάιο που πήρα πραγματικά μειωμένο ενοίκιο ή τον απρίλιο που έγραψε ο ενοικιαστής στα σχόλια?

Από την περιγραφή σου δεν βγαίνει (ή έστω εγώ δεν μπορώ να βγάλω) ασφαλές συμπέρασμα για το ποιον ακριβώς μήνα ήταν μειωμένο το ενοίκιο, καλύτερα μίλα με τον ενοικιαστή σου πριν κάνεις τη δήλωση μια και αυτός θα την επιβεβαιώσει ή θα την διαψεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...