Προς το περιεχόμενο

Επιστρέφονται τα ρεκόρ Γκίνες σε Pac-Man & Donkey Kong στον Billy Mitchell


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα θυμάμαι στο Shinobi να μου κλείνει ο διπλανός το μηχάνημα στην τελευταία πίστα, με ένα 20αρικο η 50αρικο τότε δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί τον ενοχλούσε λέει η φασαρία από τους υπόλοιπους που παρακολουθούσαν. 

Δυστυχώς με κράτησε η μάνα μου, όντας παιδάκι ακόμα, και δεν μπόρεσα να κάνω την προσπάθεια μου να του δαγκώσω το λαιμό. 

Γενικά πάντως πήγαινα αρκετά καλά ώστε να μου βάζουν άλλοι κέρματα για να παίζω μαζί τους να προχωρήσουν πιο πέρα. :P

Τώρα θέλω εδώ και χρόνια να φτιάξω μια καμπίνα σπίτι αλλά πραγματικά δεν έχω καθόλου χώρο. Υπάρχει βέβαια και η σκέψη να το φορτώσω στο σπίτι της μάνας μου αλλά δεν θεωρώ πως θα της αρέσει η ιδέα! :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ELMastas είπε

 Γενικά δεν θεωρούσαμε κλώνους τις διαφορετικές εκδόσεις εκτός αν άλλαζε το παιχνίδι συνήθως λέγαμε ότι έμοιαζε πολύ σε κάτι πρωτότυπο "κλώνο" πχ είναι κλώνος του Pac man επειδή έτρωγε τελείες και σε κυνηγούσαν τερατάκια σε μια προκαθορισμένη πίστα η επειδή είχες το κανονάκι και διάφορα άλιεν απο πάνω και κάποιου είδους τοίχο που καταστρέφονταν το λέγαμε κλώνο space invaders το ίδιο με το galaxian που το λέγαμε και μυγάκια κλπ 😸

Ηταν και κάποιοι "καλοί" όπως το πρώτο Ουφάδικο που είχε ανοίξει στήν Βικτώρια και ο Κυρ Γιώργος μας άφηνε σχεδόν πάντα παρόλο που υπήρχε η απαγορευτική πινακίδα κάποιες έλεγαν παλιά 21 μετά απο 18 και 17 ετών πιθανώς γιατί τα πρώτα χρόνια δεν υπήρχε σαφές νόμος για τις ηλικίες,μεγάλη παπαριά αυτό αφού σε άλλες χώρες πήγαιναν τα παιδιά άνετα.

Καλα, δεν εχει σημασια τι θεωρουσαμε εμεις, ουτε και μπορουσαμε ευκολα να ξεχωρισουμε αν ενα coin-op ειναι οριτζιναλ ή κλωνος. Αν ειναι ενα αλλο παιχνιδι που μοιαζει αυτο δε θεωρειται κλωνος, ειναι αλλο παιχνιδι.

Το οριο ηταν εξαρχης 17. Ειναι μια ηλικια που απλα ορισαν οι αρχες. Η ενηλικιωση στην Ελλαδα ειναι στα  18. Παλιοτερα ηταν στα 21 (δε ξερω ποτε ακριβως αλλα πριν το 1970, δηλ. πριν ερθουν τα  ηλεκτρονικα).

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Όχι μέλισσες; 😂 (τι μου θύμισες... Και το Phoenix βέβαια ήταν μυθικό παιχνίδι)

Το Phoenix ηταν το πρωτο μου hit, εκει γυρω στο 1980 🤩

33 κλωνους εχει μεχρι στιγμης, και σιγουρα θα εξομοιωθουν κι αλλοι. Το θυμαμαι στα μαγαζια που ειχε ενα σωρο παραλλαγες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μέλισσες ήταν λογικό να λέγονται όμως μυγάκια ήταν το στάνταρ για 2 λόγους Πρώτον γιατί υπήρχαν διαφορετικά είδη των διαστημικών εντόμων οπότε δεν μπορούσες να τα λές όλα μέλισσες ενώ μυγάκι λέγαμε το οποιοδήποτε μικρό πετούμενο και 2ο επειδή ήταν πιο αστείο και ήταν και πιο πιασάρικο ως λέξη 🕹️

Το Phoenix απο τα κορυφαία αγαπημένα μου το ψιλοέλιωνα και αυτό το σκόρ θυμάμαι κάποια στιγμή σε καλά παιχνίδια "μηδένιζα"το σκόρ βασικά  δηλ εκεί που ήταν κοντά σε σκόρ 400.000 και έκανα το σύστημα με τα 200 χιλιάρικά  για νομίζω 3η  φορά φορά "ξαναμηδένιζαν" οι πρώτοι αριθμοί και έγραφε Μόνο απο τους 3-4 τελευταίους η έβγαζε και τρελούς χαρακτήρες στο σκόρ σε κάποιες άλλες εκδόσεις.

Αυτό τελικά κατάλαβα πως γίνονταν γιατί με το κόλπο σύστημα αυτό το σκόρ σου πήγαινε στα 200+ χιλιάρικα άσχετα με το πόσο είχες πάει ως εκείνη την ώρα ενώ μετά την 2-3η φορά πάθαινε κολούμπρα

Η φάση είναι πως αυτά δεν μας τα είχε πει κανείς και τα περισσότερα τα είχαμε ανακαλύψει μόνοι μας,έκανα και άλλα σύστηματα για περισσότερο σκόρ νομίζω είχε η για 50 η για 100 χιλιάρικα επίσης σε άλλη πίστα,νομίζω ήταν στήν βασίλισσα αν και δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί πάνε κάμποσα χρόνια.

Θυμήθηκα και άλλα αγαπημένα αυτής της κατηγορίας το Pleiads που έμοιαζε αρκετά στον φοίνικα καθώς και τα Xevious, Zaxxon, Darius,Astro Blaster που ήταν άλλο στύλ 

 

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ELMastas είπε

Το Phoenix απο τα κορυφαία αγαπημένα μου το ψιλοέλιωνα και αυτό το σκόρ θυμάμαι κάποια στιγμή σε καλά παιχνίδια "μηδένιζα"το σκόρ βασικά  δηλ εκεί που ήταν κοντά σε σκόρ 400.000 και έκανα το σύστημα με τα 200 χιλιάρικά  για νομίζω 3η  φορά φορά "ξαναμηδένιζαν" οι πρώτοι αριθμοί και έγραφε Μόνο απο τους 3-4 τελευταίους η έβγαζε και τρελούς χαρακτήρες στο σκόρ σε κάποιες άλλες εκδόσεις.

Αυτό τελικά κατάλαβα πως γίνονταν γιατί με το κόλπο σύστημα αυτό το σκόρ σου πήγαινε στα 200+ χιλιάρικα άσχετα με το πόσο είχες πάει ως εκείνη την ώρα ενώ μετά την 2-3η φορά πάθαινε κολούμπρα

Η φάση είναι πως αυτά δεν μας τα είχε πει κανείς και τα περισσότερα τα είχαμε ανακαλύψει μόνοι μας,έκανα και άλλα σύστηματα για περισσότερο σκόρ νομίζω είχε η για 50 η για 100 χιλιάρικα επίσης σε άλλη πίστα,νομίζω ήταν στήν βασίλισσα αν και δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί πάνε κάμποσα χρόνια.

Θυμήθηκα και άλλα αγαπημένα αυτής της κατηγορίας το Pleiads που έμοιαζε αρκετά στον φοίνικα καθώς και τα Xevious, Zaxxon, Darius,Astro Blaster που ήταν άλλο στύλ 

 

Αν χτυπησεις γρηγορα τρια διαστημοπλοια τη στιγμη που εχουν βγαλει φτερα το σκορ σου παει 204χιλ. Μετα θα πρεπει να προσεξεις να μη ξαναγινει γιατι τοτε το σκορ θα επιστρεψει στις 204 χιλ.

Με τη βασιλισσα, οπως λεγαμε τοτε το αρχηγειο, το κολπο ειναι να κανεις λευκη τη ταινια οπότε παιρνεις 9χιλ.

Οταν εγινα 17 και μπορουσα επιτελους να μπαινω στα coin-ops εβγαλα το αχτι μου με το Phoenix, για ενα διαστημα το επαιζα με τις ωρες και πηγαινα 100δες χιλιαδες με ή ανευ συστηματος. Παρολο  που ειναι μολις 4 πιστες που επαναλαμβανονται, δε βαριομουν καθολου. Το ρεκορ του TG ειναι 1,007,115.

Το καλυτερο απο τα μεταγενεστερα του ιδιου στυλ ειναι φυσικα το Exerion 😀

2LYKhjs.jpg

7Xr7BdR.png

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα βρει και ένα άλλο κόλπο,εκτός απο την ταινία που έτρωγες ολη στήν βασίλισσα έτρωγα και ολο το γύρω γύρω της είχα βρει και στήν πρώτη νομίζω κάτι με το οποίο έπαιρνες 100 χιλιάρικα αλλά δεν έπιανε πάντα το είχα βρει καταλάθος εντελώς κάποιες φορές μάλιστα κόλλαγε το παιχνίδι και ήθελε Restart να το σβύσει ο μαγαζάτορας !

 Ααα Μπράβο το θυμήθηκα τώρα και αυτό που έβαλες τις εικόνες,τι παιχνιδάρα που ήταν και το Exerion,δεν το έβρισκες πολύ συχνά εδώ σε ουφάδικα,ήταν πολύ πρωτοποριακό με το scrolling to 3διάστατο και τα τόσα διαφορετικά κύματα εχθρών και τα 2 είδη βολών,θυμάμαι πως έκανα μεγάλη οικονομία στο πολυβόλο για τα δύσκολά και έβγαζα σχεδόν όλους,με τις κανονικές διπλές βολές 🕹️ έπαιζα αρκετή ώρα και σε αυτό αν και κάποιες φορές κουραζόμουν και το βαριόμουνα η απο τσιγγουνιά δεν χάλαγα το πολυβόλο και με τρώγανε 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δύο ακόμα αγαπημένα που είχα ξεφτιλίσει. Το scramble όχι τόσο δημοφιλές, τουλάχιστον στην παρέα Γκύζη και περιχώρων. Εγώ το έπαιζα στη Σπύρου Τρικούπη (Εξάρχεια).

image.jpeg.8a0fc3a7af3fa855d0fee7ccd5256388.jpeg

Moon Cresta φαντάζομαι έχετε παίξει. 

image.png.b334abb66fa3b827ac92c58ec90b7f9f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ELMastas είπε

Εγώ είχα βρει και ένα άλλο κόλπο,εκτός απο την ταινία που έτρωγες ολη στήν βασίλισσα έτρωγα και ολο το γύρω γύρω της είχα βρει και στήν πρώτη νομίζω κάτι με το οποίο έπαιρνες 100 χιλιάρικα αλλά δεν έπιανε πάντα το είχα βρει καταλάθος εντελώς κάποιες φορές μάλιστα κόλλαγε το παιχνίδι και ήθελε Restart να το σβύσει ο μαγαζάτορας !

 Ααα Μπράβο το θυμήθηκα τώρα και αυτό που έβαλες τις εικόνες,τι παιχνιδάρα που ήταν και το Exerion,δεν το έβρισκες πολύ συχνά εδώ σε ουφάδικα,ήταν πολύ πρωτοποριακό με το scrolling to 3διάστατο και τα τόσα διαφορετικά κύματα εχθρών και τα 2 είδη βολών,θυμάμαι πως έκανα μεγάλη οικονομία στο πολυβόλο για τα δύσκολά και έβγαζα σχεδόν όλους,με τις κανονικές διπλές βολές 🕹️ έπαιζα αρκετή ώρα και σε αυτό αν και κάποιες φορές κουραζόμουν και το βαριόμουνα η απο τσιγγουνιά δεν χάλαγα το πολυβόλο και με τρώγανε 😄

Nαι, αν φας ολο το απο κατω παλι 9χιλ. θα παρεις. Υπαρχει και το κολπο στα 100τοσα χιλιαρικα στη πρωτη πιστα, αλλα θα το κανεις μια φορα, μετα αν το ξανακανεις θα επιστρεψεις στα 100 χιλιαρικα. Στους γυπες καθεσαι γωνια και περνανε οι σφαιρες σα να εισαι αορατος😀

Το Exerion εχει ιδιομορφια στο κοντρολ, πας πανω γωνια και μετα θελεις 1-2" για να στριψεις και να φυγεις απο κει. Η μεθοδος για να μη ξοδευεται το πολυβολο ειναι να το πατας ταυτοχρονα με τις σφαιρες.

12 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Και δύο ακόμα αγαπημένα που είχα ξεφτιλίσει. Το scramble όχι τόσο δημοφιλές, τουλάχιστον στην παρέα Γκύζη και περιχώρων. Εγώ το έπαιζα στη Σπύρου Τρικούπη (Εξάρχεια).

image.jpeg.8a0fc3a7af3fa855d0fee7ccd5256388.jpeg

Moon Cresta φαντάζομαι έχετε παίξει. 

Kαι τα δυο αυτα ειναι δημοφιλη με δεκαδες κλωνους, αλλα και αρκετα δυσκολα. Στο Scramble ακομα και σημερα δε μπορω να περασω απ τους ουρανοξυστες. Το Μοοn Cresta ειχε δανεισει τη μουσικη του σε αυτο το θρυλικο ηλεκτρονικο χειρος

zcNPDS5.png

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Και δύο ακόμα αγαπημένα που είχα ξεφτιλίσει. Το scramble όχι τόσο δημοφιλές, τουλάχιστον στην παρέα Γκύζη και περιχώρων. Εγώ το έπαιζα στη Σπύρου Τρικούπη (Εξάρχεια).

image.jpeg.8a0fc3a7af3fa855d0fee7ccd5256388.jpeg

Moon Cresta φαντάζομαι έχετε παίξει. 

image.png.b334abb66fa3b827ac92c58ec90b7f9f.png

Καρα κλασικά και τα 2 απο τα αγαπημένα το Moon Cresta είχε και μια έκδοση που πυροβόλαγαν και οι αντίπαλοι απο την 3 πίστα και μετά οι βολές ήταν αργές και αραιές όμως αύξανε την δυσκολία όταν πήγαινες 30 χιλιάδες σε ορισμένα μηχανήματα σου έδινε ολόκληρο Εχτρα Credid και να το συνεχίσεις το σκόρ απο εκεί που είσαι !

Το Scrable το είχα λιώσει όπως και αρκετές παραλαγές του αρκετά δύσκολο ιδιαίτερα στήν τελευταία πίστα αλλά το τερμάτιζα και μετά ξαναξεκίνουσε πιο δύσκολο και άλλαζε και χρώματα διαφορετικά πιο πολλοί πύραυλοι απογειώνονταν ενώ στήν αρχή παρέμεναν στο έδαφος κλπ 

Φοβερό και το Φορητό αυτό το είχα δει και παίξει αρκετές φορές σε μαγαζιά αλλά δεν το είχα πάρει δικό μου ποτέ προτιμούσα τα μικρότερα game and watch με μονή η διπλή οθόνη που τα μετέφερα εύκολα στήν τσέπη,εδώ ένα απο τα πρώτα και αγαπημένα μου το "Χταπόδι".spacer.png

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...