Προς το περιεχόμενο

Επιδιορθωση επιφανειας δισκακίων (!) Cd/dvd


talibanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα αυπνα αλανια,μπορει καποιος να προτεινει κιτακι για επιδιόρθωση cd απο ελλαδα;

Δεν ενοοω τις "μαγικες αλοιφες" που διορθωνουν απο cd εως..αυτοκινητα,και ολα αυτα με ενα μονο περασμα,ψαχνω για το κιτ που χρησιμοποιειται με το πολυ ψιλο γυαλοχαρτο και εχει 4-5 βηματα επιδιορθωσης.

Εχω καμποσα παλια παιχνιδια  ps1/2 και δεν παιζουν,και θελω να ασχοληθώ λιγο με την τέχνη της επιδιορθωσης.

Στο μακντακ δε βρηκα κατι,αλλα ειμαι και απο κινητό τωρα και ειναι λιγο πιο δύσκολο. 

Αυτα,περιμενω προτάσεις, ευχαριστώ!

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, φίλε, αλλά αυτά τα κιτ επισκευής δισκίων  είναι χαμένος χρόνος και χρήματα. Και εγώ έχω ασχοληθεί στο παρελθόν καθώς έχω πολλά μεταχειρισμένα παιχνίδια για PS1 και PS2 και δεν κατάφερα τίποτα. Αν o δίσκος είναι βρώμικος, τότε απλώς καθάρισέ τον με ένα στεγνό πανάκι ή αν έχει λεκέδες από μπογιά κτλ βρέξε το πανάκι με λίγες σταγόνες οινόπνευμα.

Στα SEVEN  είχαν μηχάνημα καθαρισμού CD που έκανε σχετικά καλή δουλειά, αλλά πλέον έχουν κλείσει. Αν υπάρχει ακόμη κανένα SEVEN ανοικτό στην πόλη σου, πήγαινέ τους τα CDs να στα καθαρίσόυν. Πάντως μην περιμένεις θαύματα, τα μηχανήματα αυτά απλώς καθαρίζουν και λειαίνουν την επιφάνεια του οπτικού δίσκου ώστε το laser του drive να μπορεί να το διαβάσει ευκολότερα. Αν η πληροφορία που φέρει το CD\DVD έχει χαθεί, τίποτα δεν μπορεί να την επαναφέρει,  άσχετα από το τι διαφημίζουν.

Επεξ/σία από emmanuel5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, talibanakos said:

Καλησπερα αυπνα αλανια,μπορει καποιος να προτεινει κιτακι για επιδιόρθωση cd απο ελλαδα;

Δεν ενοοω τις "μαγικες αλοιφες" που διορθωνουν απο cd εως..αυτοκινητα,και ολα αυτα με ενα μονο περασμα,ψαχνω για το κιτ που χρησιμοποιειται με το πολυ ψιλο γυαλοχαρτο και εχει 4-5 βηματα επιδιορθωσης.

Εχω καμποσα παλια παιχνιδια  ps1/2 και δεν παιζουν,και θελω να ασχοληθώ λιγο με την τέχνη της επιδιορθωσης.

Στο μακντακ δε βρηκα κατι,αλλα ειμαι και απο κινητό τωρα και ειναι λιγο πιο δύσκολο. 

Αυτα,περιμενω προτάσεις, ευχαριστώ!

Μιας και η διαθέσιμη ιντερνετική συλλογή από ROMS είναι κάτι παραπάνω από πλούσια, θα έλεγα πως εφ' όσον κατέχεις τον αυθεντικό δίσκο του τίτλου που σε ενδιαφέρει, μπορείς να βρεις το ψηφιακό αρχείο από την ίδια έκδοση παιχνιδιού (ίδιος κωδικός SLUS κλπ) που ripαρε κάποιος άλλος και νόμιμα να το χρησιμοποιείς για να ευχαριστηθείς σε emulators τα παλιά σου παιχνίδια.

Για PS1 και PS2 είναι σχεδόν άψογη η εξομοίωση εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως παρέχει αυτή την υπηρεσία κάποιο μαγαζί που εμπορεύεται games και κονσόλες (οχι το console club), αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Υπόψιν οτι τα γραμμένα CD σβήνονται απο μόνα τους μετά απο χρόνια και μπορεί να μήν φταίνε οι γρατσουνιές στην επιφάνεια.

Εχω γνησια,και ειναι αρκετα,δε θελω να πανε στραφι,ειμαι και retro lover,οποτε η αναπαλαιωση ειναι κατι που θα γινει σιγουρα.

 

14 ώρες πριν, emmanuel5 είπε

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, φίλε, αλλά αυτά τα κιτ επισκευής δισκίων  είναι χαμένος χρόνος και χρήματα. Και εγώ έχω ασχοληθεί στο παρελθόν καθώς έχω πολλά μεταχειρισμένα παιχνίδια για PS1 και PS2 και δεν κατάφερα τίποτα. Αν o δίσκος είναι βρώμικος, τότε απλώς καθάρισέ τον με ένα στεγνό πανάκι ή αν έχει λεκέδες από μπογιά κτλ βρέξε το πανάκι με λίγες σταγόνες οινόπνευμα.

Δε μιλαμε για βρωμια,μιλαμε για γρατζουνιες.Εχω δει αυτα τα tutorials που κανουν resurface με ψιλο γυαλοχαρτο,δεν ξερω αν τα εχεις δει,κατι τετοιο ψαχνω και οχι ψεκαστε σκουπιστε.

 

14 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Μιας και η διαθέσιμη ιντερνετική συλλογή από ROMS είναι κάτι παραπάνω από πλούσια, θα έλεγα πως εφ' όσον κατέχεις τον αυθεντικό δίσκο του τίτλου που σε ενδιαφέρει, μπορείς να βρεις το ψηφιακό αρχείο από την ίδια έκδοση παιχνιδιού (ίδιος κωδικός SLUS κλπ) που ripαρε κάποιος άλλος και νόμιμα να το χρησιμοποιείς για να ευχαριστηθείς σε emulators τα παλιά σου παιχνίδια.

 

Εχω πολλες κονσολες και τα παιχνιδια τους,και κατι χιλιαδες roms,το θεμα ειναι να γινει επιδιορθωση των δισκων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Απαξ και δεν μπορεί να διαβαστει ο δίσκος από το laser λόγω φθοράς, τερμα.

Eγω παντως εδω μια χαρα τα βλεπω να δουλευουν,ειναι fake η κατι τετοιο;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Eγω παντως εδω μια χαρα τα βλεπω να δουλευουν,ειναι fake η κατι τετοιο;
 

Πολύ αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα αυτών των μεθόδων αλλα και την αξιοπιστία του βίντεο. Σε εμένα όταν CD η DVD είχαν υποστεί φθορες, δεν τα αναγνώριζε καν η μονάδα, έκανε προσπάθειες να διαβάσει και κόλλαγε στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Πολύ αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα αυτών των μεθόδων αλλα και την αξιοπιστία του βίντεο. Σε εμένα όταν CD η DVD είχαν υποστεί φθορες, δεν τα αναγνώριζε καν η μονάδα, έκανε προσπάθειες να διαβάσει και κόλλαγε στο τέλος. 

Εχω δει πολλα τετοια βιντεακια,για αυτο θελω να δοκιμασω τα υλικα που χρησιμοποιουν και να δουμε τι μπορει να γινει.

Πριν 20 χρονια θα ηταν σωτηριο κατι τετοιο,αλλα και τωρα θα δωσει ζωη σε μερικα δισκακια,ειναι κριμα που καθονται ετσι ολα.

Ξαναλεω οτι ειμαι φαν των retro καταστασεων,αναπαλαιωσεων και modding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρέ μαζί σου και εγώ απλά δεν είμαι ευκολοπιστος σε ότι παρουσιάζεται. Αγόρασε τα αν δεν είναι ακριβά και δοκίμασε. 

Εγώ σε λίγες μέρες θα αγοράσω ένα βίντεο μοντελο του 80. Θα καθαρίσω την κεφαλή και θα δω αν δουλέψει καλά. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Μωρέ μαζί σου και εγώ απλά δεν είμαι ευκολοπιστός σε ότι παρουσιάζεται. Αγόρασε τα αν δεν είναι ακριβά και δοκίμασε. 

Εγώ σε λίγες μέρες θα αγοράσω ένα βίντεο μοντελο του 80. Θα καθαρίσω την κεφαλή και θα δω αν δουλέψει καλά. 

Και εγω δεν ειμαι,αλλα θα ηταν ωραια να δοκιμαζαμε κατι τετοιο,και γιατι οχι,να το ανεβαζαμε και εμεις σαν tutorial,αν τελικα δουλευε.

Μ'αρεσεις,και εγω σιγουρα εχω καπου το παλιο βιντεο,μαζι με κανα εκατομμυριο κασεττες,αλλα ειναι ενα νομό μακρια τωρα.

Θα παω σε 2 βδομαδες,τωρα που το ειπες θα το ψαξω να το βρω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω καμία 60αρια κασέτες, τις έβαλα όλες σε μια μεγάλη παλαιά βαλίτσα για να μην σκονιζονται στο έπιπλο, ασηκωτη η βαλίτσα μόνο με καρότσι μεταφοράς. Έχω δύο βίντεο Grundig, το πρώτο και καλύτερο που είχαμε grundig vs2000 το είχε πετάξει ο πατέρας μου πριν το 99 λόγω βλάβης και με στεναχώρησε, τώρα θα το αγοράσω απλα να το βλέπω έχει τεράστια συναισθηματική αξία για μένα. 

Στο yt βρίσκεις βίντεο για καθαρισμό βιντεοκασέτας από μουχλα. Θέλεις ισοπροπυλική αλκοολη. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ έχω καμία 60αρια κασέτες, τις έβαλα όλες σε μια μεγάλη παλαιά βαλίτσα για να μην σκονιζονται στο έπιπλο, ασηκωτη η βαλίτσα μόνο με καρότσι μεταφοράς. Έχω δύο βίντεο Grundig, το πρώτο και καλύτερο που είχαμε grundig vs2000 το είχε πετάξει ο πατέρας μου πριν το 99 λόγω βλάβης και με στεναχώρησε, τώρα θα το αγοράσω απλα να το βλέπω έχει τεράστια συναισθηματική αξία για μένα. 

Στο yt βρίσκεις βίντεο για καθαρισμό βιντεοκασέτας από μουχλα. Θέλεις ισοπροπυλική αλκοολη. 

Τη δουλευω συχνα,γενικα επισκευαζω κονσολες και λοιπα ηλεκτρονικα.

Εμεις καπου εχουμε ενα μησουσβησει,θα το παρω μαζι αν το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2020 στις 3:55 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

grundig vs2000

Συστημα   2000?

Ειχα   και   τα   3  συστηματα   τοτε   και  τα   πουλησα.

Εχουν   συλλεκτικη   αξια   σημερα.

Εχεις   και   κασετες   2000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...