Προς το περιεχόμενο

Επιδιορθωση επιφανειας δισκακίων (!) Cd/dvd


talibanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/6/2020 στις 3:40 ΠΜ, StamTheMan είπε

Εχω δει πολλα τετοια βιντεακια,για αυτο θελω να δοκιμασω τα υλικα που χρησιμοποιουν και να δουμε τι μπορει να γινει.

Πριν 20 χρονια θα ηταν σωτηριο κατι τετοιο,αλλα και τωρα θα δωσει ζωη σε μερικα δισκακια,ειναι κριμα που καθονται ετσι ολα.

Ξαναλεω οτι ειμαι φαν των retro καταστασεων,αναπαλαιωσεων και modding.

Σε μαγαζί που πουλάει υλικά βαφής αυτοκινήτων θα βρεις τα γυαλόχαρτα. Στο ίδιο μαγαζί αλοιφή επισκευής πλαστικών ή επισκευής χρώματος, αλλά την ψιλή.

 

Τα παλιά χρόνια όταν κάναμε αντιγραφή δίσκων, με σκέτη αλοιφή επισκευής χρωματος, σε αρκετές περιπτώσεις είχε αποτέλεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/6/2020 στις 2:45 ΠΜ, StamTheMan είπε

Εχω γνησια,και ειναι αρκετα,δε θελω να πανε στραφι,ειμαι και retro lover,οποτε η αναπαλαιωση ειναι κατι που θα γινει σιγουρα.

Δε μιλαμε για βρωμια,μιλαμε για γρατζουνιες.Εχω δει αυτα τα tutorials που κανουν resurface με ψιλο γυαλοχαρτο,δεν ξερω αν τα εχεις δει,κατι τετοιο ψαχνω και οχι ψεκαστε σκουπιστε.

Εχω πολλες κονσολες και τα παιχνιδια τους,και κατι χιλιαδες roms,το θεμα ειναι να γινει επιδιορθωση των δισκων.

Η εταιρεία που έχει το παιχνίδι, δεν μπορεί να σου στείλει αντίτυπο; νομίζω γίνεται, αρκεί να το τσεκάρει ο αντιπρόσωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2020 στις 3:09 ΠΜ, StamTheMan είπε

Eγω παντως εδω μια χαρα τα βλεπω να δουλευουν,ειναι fake η κατι τετοιο;

Όπως λέει και ο φίλος @tempes τα υλικά αυτά θα τα βρείς σε οποιοδήποτε κατάστημα με είδη φανοποιίας.

Τα ντουκόχαρτα νερού πάνε με νούμερα, 1000, 2000, 3000, 5000 κτλ όσο πιό μεγάλο το νούμερο τόσο πιό λεπτοί οι κόκκοι.

Αν το CD έχει χοντρές και βαθιές γρατσουνιές τότε παίρνεις τα νούμερα με τη σειρά. Αν είναι λεπτές οι γραμμές τότε για οικονομία χρόνου ξεκινάς απο μεγαλύτερο νούμερο ντουκόχαρτο.

Επίσης η αλοιφή πρέπει να προσέξεις να είναι τελειώματος (finishing) γιατι υπάρχουν και χοντρές αλοιφές που θα το χαράξουν χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κασέτες από μέσα 80 έως αρχές 2000.

9 ώρες πριν, tigergreg είπε

Συστημα   2000?

Ειχα   και   τα   3  συστηματα   τοτε   και  τα   πουλησα.

Εχουν   συλλεκτικη   αξια   σημερα.

Εχεις   και   κασετες   2000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2020 στις 2:45 ΠΜ, StamTheMan είπε

Εχω γνησια,και ειναι αρκετα,δε θελω να πανε στραφι,ειμαι και retro lover,οποτε η αναπαλαιωση ειναι κατι που θα γινει σιγουρα.

Δε μιλαμε για βρωμια,μιλαμε για γρατζουνιες.Εχω δει αυτα τα tutorials που κανουν resurface με ψιλο γυαλοχαρτο,δεν ξερω αν τα εχεις δει,κατι τετοιο ψαχνω και οχι ψεκαστε σκουπιστε.

Εχω πολλες κονσολες και τα παιχνιδια τους,και κατι χιλιαδες roms,το θεμα ειναι να γινει επιδιορθωση των δισκων.

Δοκίμασε με απλή οδοντόκρεμα για αρκετή ώρα, όχι όμως καμία με κόκκους μέσα κλπ. Είχα δοκιμάσει παλιά και κάνει θαύματα, απλώς θέλει υπομονή, αν δεν έχουν καταστραφεί τα cd θα δεις ότι αρκετά θα σου παίξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Η εταιρεία που έχει το παιχνίδι, δεν μπορεί να σου στείλει αντίτυπο; νομίζω γίνεται, αρκεί να το τσεκάρει ο αντιπρόσωπος. 

Τι εννοεις; 

10 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Δοκίμασε με απλή οδοντόκρεμα για αρκετή ώρα, όχι όμως καμία με κόκκους μέσα κλπ. Είχα δοκιμάσει παλιά και κάνει θαύματα, απλώς θέλει υπομονή, αν δεν έχουν καταστραφεί τα cd θα δεις ότι αρκετά θα σου παίξουν. 

Δοκιμασα αλλα δεν την αφησα πολυ,θα το δοκιμασω παλι οπως προτεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Τι εννοεις; 

Να επικοινωνήσεις με τον διανομέα του παιχνιδιού, μήπως έχουν τρόπο να τους στείλεις το προβληματικό δισκάκι και να σου στείλουν άλλο. Όπως θα γινόταν εντός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Να επικοινωνήσεις με τον διανομέα του παιχνιδιού, μήπως έχουν τρόπο να τους στείλεις το προβληματικό δισκάκι και να σου στείλουν άλλο. Όπως θα γινόταν εντός εγγύησης.

Δεν εχω ακουσει να γινεται κατι τετοιο.
ΜΙλαμε και για παλια παιχνιδια οπως προειπα.

Η αληθεια ειναι οτι προτιμω να προσπαθησω να τα επιδιορθωσω εγω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παιδιά δοκίμασα μαγειρική σόδα και βαζελίνη και το CD δούλεψε και μάλιστα πολύ καλά σε κονσόλα xbox 360 elite

Επεξ/σία από Kwobertin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kwobertin είπε

Εγώ παιδιά δοκίμασα μαγειρική σόδα και βαζελίνη και το CD δούλεψε και μάλιστα πολύ καλά σε κονσόλα xbox 360 elite

Ολες οι λυσεις ειναι ευπροσδεκτες,θα το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αυτα τα μηχανηματα που καθαριζουν τις γρατζουνιες οντως λειτουργουν διοτι πηγαινα και γω παιχνιδια που δεν επαιζαν, εννοω ουτε καν φορτωναν για φτιαξιμο λογω του οτι τα κανα σκατα...ομως το μηχανημα φαινοταν πολυ επαγγελματικο..θα ελεγα ακριβο..αυτα που βλεπω στο ebay δεν με πειθουν και πολυ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα φώτα σας. Έχω 2 games του ps1 Castlevania SOTN & Tomb Raider και έχουν αρκετές γρατσουνιές, σε κάποια σημεία κολλάνε. Υπάρχει κάποιος επαγγελματίας να μπορεί με μηχάνημα να το φτιάξει; Μήπως η αλοιφή αυτή που βρήκα κάνει δουλειά;

https://www.3345rpm.gr/product/disc-repair-ultra-αλοιφή-επιδιόρθωσης-γρατζουνιών-cd-dv/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το δοκίμασα, δυστυχώς τίποτα... είναι πιθανό επειδή είναι ps1 δισκάκια που έχουν το μαύρο από κάτω να μη φτιάχνουν;

Επεξ/σία από kanun_man
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχει σημασια που ειναι μαυρο.Απλα δεν πετυχε η μεθοδος.Δοκιμασε και με καθαρο οινοπνευμα να καθαρισεις καλα το δισκακι.Μετα σαν τελευταια λυση ειναι τα ειδικα μηχανηματα (CD/DVD cleaner).Τετοια μηχανηματα ειχαν τα video club.Αλλα σχεδον εχουν κλεισει ολα, μη πω ολα.Και δεν ξερω που θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...