Προς το περιεχόμενο

Πόσα πράγματα της καθημερινότητας αξίζει να αναθέσεις σε άλλους?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

......ώρες ώρες στο ινσόμνια ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει, τον φούρνο δεν ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ να τον αλλάξω όπως και να φέρω οικιακή βοηθό. Ευτυχώς το σπίτι δεν έχει νοίκι γιατί εγώ θα το πλήρωνα...

Δεν ασχολούμαι με dropshipping και δε το εκτιμω΄ιδιαίτερα ως εμπορικό μοντέλο, θα μπορούσα αν ήθελα όπως και με πιο οποιοδήποτε άλλο εμπορικό μοντέλο αλλά δεν έχω χτίσει κάποιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα εκεί και ούτε με ενδιαφέρει να αποκτήσω γιατί άλλωστε στη ζωή δεν μπορείς να τα κάνεις όλα καλά, κάπου χτίζεις και συνεχίζεις μέχρι να σε βγάλει κάπου. Το εμπόριο είναι αυτό που κατέχω καλύτερα στο διαδίκτυο οπότε δεν μου είναι δύσκολο.

Δεν είμαι επιτυχημένος και τα τελευταία 9 χρόνια απλά τότε άλλαξα τη νοοτροπία μου και τα έδωσα όλα για τα λεφτά, πριν από αυτό που κάνω τώρα έπαιζα ημιεπαγγελματικά πόκερ το οποίο παράτησα λόγο προβλήματος υγείας και δούλεψα σκληρά αυτά τα χρόνια για να έχω καλό εισόδημα και δύναμη στο διαδίκτυο και σε μία αγορά. 

Ασχολούμαι με gaming αγορές. Υπηρεσίες, λογαριασμούς, currency. Είμαι επαγγελματίας gamer, multiboxer και botter. Προσφέρω χρόνο αλλά και μεταπουλάω ταυτόχρονα για να μην άφηνω κενά. 

Ντάξει,

 

Troll mode off (για δύο δευτερόλεπτα): Αν δεν βρεις πραγματική δουλειά, δεν θα απολαύσεις την ζωή σου. Ναι, ίσως ανήκεις στο 1-2% που χέζονται στο τάληρο από farming (αμφίβολο, δεδομένου ότι ακόμη μένεις στους γονείς σου αλλά στο δίνω), αν έχεις τόσα λεφτά και δεν έχεις ένα δίκτυο ατόμων να αλληλουποστηρίζεστε, μπροστά δεν πας. Το να περνάς την εργατική σου ζωή κάνοντας μια δουλειά ανειδίκευτη ουσιαστικά που δεν σου προσφέρει εμπειρίες και προσόντα για το μέλλον είναι -για εμένα και κάθε λογικό άνθρωπο- dead end. Το να έχεις καθαρά στο τέλος του μήνα 4.000€ στο λογαριασμό σου δεν λέει τίποτα απολύτως για το ποιός είσαι και που οδεύεις στην ζωή σου, και ας είσαι οικονομικά καλύτερα από τον μεροκαματιάρη entrance-level δικηγόρο τον 600€.

Γενικότερα, στην Ελλάδα όπως και στην Δύση έχουμε μάθει να απεχθανόμαστε -για λόγους αρχής; για λόγους αντι-δυτικής κουλτούρας; δεν ξερω- το αυτονόητο μοτίβο του grinding. Έχουμε στήσει βιομηχανίες κυνηγιού αυταπατών στο συγκεκριμένο τομέα. Ο ΟΡ έθιξε το μόνο καίριο ζήτημα που θα μπορούσε να θέσει ένα τρολ, και στο συγκεκριμένο πράγμα του το δίνω. Καλύτερα τα λεφτά ή η καριέρα; Είναι διαφορετικές έννοιες, παρόλο που στην ύστατη μορφή τους τείνουν να γίνονται ένα.

  • Λεφτά σημαίνει κάνω τα πάντα για να έχω δίπλα μου ένα "μεγάλο πορτοφόλι". Πουλάω φτηνά κινέζικα πράγματα στο ebay για κέρδος 4€ ανα αγορά πχ ή αποταμιεύω το 80% του μισθού μου ενώ με ταΐζουν οι γονείς μου κλπ.
  • Καριέρα σημαίνει αποκτώ γνώσεις και χτίζω κάτι γύρω μου, το οποίο επιστημονικά δεν μπορεί να ορισθεί όμως προσφέρει αυτό που λέμε ικανοποίηση. Καριέρα σημαίνει με προσλαμβάνει μια φίρμα για 800€ σήμερα, και δεν κλαψομουνιάζω που τα λεφτά είναι λιγά γιατί έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ότι αυτή είναι μια άψογη ευκαιρία να πάω μπροστά. Ναι, αυτό σημαίνει καριέρα, πηγαίνω μπροστά. Τα λεφτά έπονται, με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται.

Για να μην μακρυγορώ (και να θυμάσαι, αυτή είναι η μόνη σοβαρή απάντηση που παίρνεις από εμενα), η πηγή όλων σου των προβλημάτων είναι ότι μπορεί να έχεις δουλειά, δεν έχεις όμως καριέρα. Μπορεί να βγάζεις σε έναν μήνα παραπάνω από όσα βγάζω εγώ, ο "βλάκας" εργαζόμενος που πρέπει συγκεκριμένη ώρα να πηγαίνει και να φεύγει από την δουλειά του. Όμως, από την στιγμή που όλη σου η εργασία είναι κάτι τόσο στάσιμο, τόσο μη αναγνωρίσιμο όπως το farming για ένα παιχνίδι, σου στερεί κάθε δημιουργικό πόρο που ίσως είχες στον οργανισμό σου. Εγώ υπερηφανεύομαι που πηγαίνω στην εργασία μου, μιλάω με τους συναδέλφους μου, κράζω τους ανώτερους και το παίζω μούρη στους κατώτερους. Αυτό ίσως για εσένα, τον γαμιά της γειτονιάς όπως νομίζεις ότι είσαι, να ακούγεται "αντιπαραγωγικό" ή "αντικερδοφόρο". Όμως μάντεψε, σε ανεβάζει σαν άνθρωπο σε αυτό που λέμε "αγώνας της ζωής" και σου προσφέρει μια υπερηφάνεια που μπορεί να γίνει κατανοητή από περισσότερους από ό,τι το να βρεις έναν αλγόριθμο που βοηθάει κάτι πιξελ να κάνουν άλλα πίξελ κλπ...

Βρες κάτι πραγματικά αναγνωρίσιμο και αξιόλογο να ασχοληθείς με αυτό, και άσε τα πιάτα και τις καθαρίστριες κλπ.

Αυτά από εμένα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης

Excuse me...

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Δεν έχω κοπέλα

Δεν πηγαίνω βόλτες ή στη θάλασσα

Δεν πάω γυμναστήριο

Δεν έχω οικογένεια να δω 

Δεν έχω παρέες

Δεν έχω χρόνο ούτε manga να διαβάσω πια ή να δω έναν αγώνα ή μία ταινία

Έτσι είναι η ζωή μου τα τελευταία 8-9 χρόνια

10 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αν υπάρχουν γυναίκες που μανατζάρουν παιδιά/δουλειές και μάλιστα έχουν και 2 δουλειές ε τότε είναι ηρωίδες αλλά δε νομίζω ότι έχουν και καμία προσωπική ζωή. Μπορείς να το πεις αυτό το πράγμα ζωή?

Μάλιστα.

Αν δεν μας τρολάρεις λοιπόν... Κάτι κάνεις λάθος. Ο μόνος λόγος να ζεις έτσι είναι να έχεις χρέη που πρέπει να εξοφλείς --- σαν καταδίκη ακούγεται.

Από την άλλη βέβαια, όλη η φιλοσοφία σου γύρω από τα λεφτά, τα οποία με μια στραβή στη ζωή τα χάνεις ή τα δίνεις στους γιατρούς... Ξανασκέψου το όλο αυτό. Η δουλειά που περιγράφεις δεν με πείθει πως θα σε εξασφαλίσει για το μέλλον με τον τρόπο που νομίζεις.

Δεν γίνεται να συζητάμε το αν μια γυναίκα που θα σου καθαρίζει το σπίτι (ίσως η φτηνότερη υπηρεσία που μπορείς να έχεις στο σπίτι σου) είναι καλή "επένδυση" ή αν "χάνεις λεφτά" προσλαμβάνοντάς την για κάποιες ώρες τον μήνα. Είναι μίζερος τρόπος σκέψης αυτός και όσους ξέρω που κάνανε λεφτά δεν ήταν μίζεροι και δεν κάνανε τέτοιο micromanagement.

Όπως σου είπαν κι άλλοι, φύγε από το τοξικό περιβάλλον που ζεις το συντομότερο. Αν μετά από τόσα χρόνια και τόσα 12ωρα δεν μπορείς, κάνε zoom out και εντόπισε το λάθος! Αυτό που περιγράφεις σαν lifestyle θα σου προκαλέσει και σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα. Χρειάζεται ισορροπία στην ζωή, όσο περισσότερο χρόνο περνάς "ανισόρροπα" τόσο πιο far out καταλήγεις δυστυχώς. Δεν θα θες μεγαλώνοντας να περάσεις την ζωή σου μόνος με τα λεφτά σου, αλλά με άλλους ανθρώπους!

Χρειάζεσαι το συντομότερο κοινωνικοποίηση, μακριά από το περιβάλλον που περιέγραψες, κι όχι... peeler!

ΥΓ: Για τα φαγητά, υπάρχουν τα μαγειρεία ή και τα μεγάλα σούπερ μάρκετ ακόμα - και ποικιλία και όχι junk. Και μην περιμένεις να πεινάσεις για να μαγειρέψεις, αν μαγειρέψεις, ούτε να σου πέσει η πίεση! Αυτά είναι φοιτητική-ζωή-101!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Εγώ έχω συναναστραφεί managers και heads πολυεθνικής και κάποιοι από αυτούς έχουν μια χαρά οικογένεια.

Οικογένεια έχουν, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ασχολούνται οι ίδιοι με την οικογένεια εκτός από το ΣΚ.

Δεν νομίζω ότι ο manager ή ceo ετοιμάζει το πρωινό του παιδιού ή γυρνάνε σπίτι για να μαγειρέψουν το μεσημέρι και να βάλουν πλυντήριο. Έχουν από πίσω τους κάποιον άλλο που ασχολείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβαζοντας σε, καταλαβαινω οτι εισαι ενας φτωχος που φανταζεσαι οτι θα μοιαξεις στο σκρουτζ κ θα κανεις κολυμπι στις λιρες αν τις μαζευεις λιγες λιγες μεχρι να γερασεις.

το μονο που θα σου πω ειναι ζησε λιγη απ'τη ζωη που σου αναλογει γιατι θα σε φαει το μαυρο σκοταδι στο οποιο ζεις.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Ντάξει,

Troll mode off (για δύο δευτερόλεπτα): Αν δεν βρεις πραγματική δουλειά, δεν θα απολαύσεις την ζωή σου. Ναι, ίσως ανήκεις στο 1-2% που χέζονται στο τάληρο από farming (αμφίβολο, δεδομένου ότι ακόμη μένεις στους γονείς σου αλλά στο δίνω), αν έχεις τόσα λεφτά και δεν έχεις ένα δίκτυο ατόμων να αλληλουποστηρίζεστε, μπροστά δεν πας. Το να περνάς την εργατική σου ζωή κάνοντας μια δουλειά ανειδίκευτη ουσιαστικά που δεν σου προσφέρει εμπειρίες και προσόντα για το μέλλον είναι -για εμένα και κάθε λογικό άνθρωπο- dead end. Το να έχεις καθαρά στο τέλος του μήνα 4.000€ στο λογαριασμό σου δεν λέει τίποτα απολύτως για το ποιός είσαι και που οδεύεις στην ζωή σου, και ας είσαι οικονομικά καλύτερα από τον μεροκαματιάρη entrance-level δικηγόρο τον 600€.

Γενικότερα, στην Ελλάδα όπως και στην Δύση έχουμε μάθει να απεχθανόμαστε -για λόγους αρχής; για λόγους αντι-δυτικής κουλτούρας; δεν ξερω- το αυτονόητο μοτίβο του grinding. Έχουμε στήσει βιομηχανίες κυνηγιού αυταπατών στο συγκεκριμένο τομέα. Ο ΟΡ έθιξε το μόνο καίριο ζήτημα που θα μπορούσε να θέσει ένα τρολ, και στο συγκεκριμένο πράγμα του το δίνω. Καλύτερα τα λεφτά ή η καριέρα; Είναι διαφορετικές έννοιες, παρόλο που στην ύστατη μορφή τους τείνουν να γίνονται ένα.

  • Λεφτά σημαίνει κάνω τα πάντα για να έχω δίπλα μου ένα "μεγάλο πορτοφόλι". Πουλάω φτηνά κινέζικα πράγματα στο ebay για κέρδος 4€ ανα αγορά πχ ή αποταμιεύω το 80% του μισθού μου ενώ με ταΐζουν οι γονείς μου κλπ.
  • Καριέρα σημαίνει αποκτώ γνώσεις και χτίζω κάτι γύρω μου, το οποίο επιστημονικά δεν μπορεί να ορισθεί όμως προσφέρει αυτό που λέμε ικανοποίηση. Καριέρα σημαίνει με προσλαμβάνει μια φίρμα για 800€ σήμερα, και δεν κλαψομουνιάζω που τα λεφτά είναι λιγά γιατί έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ότι αυτή είναι μια άψογη ευκαιρία να πάω μπροστά. Ναι, αυτό σημαίνει καριέρα, πηγαίνω μπροστά. Τα λεφτά έπονται, με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται.

Για να μην μακρυγορώ (και να θυμάσαι, αυτή είναι η μόνη σοβαρή απάντηση που παίρνεις από εμενα), η πηγή όλων σου των προβλημάτων είναι ότι μπορεί να έχεις δουλειά, δεν έχεις όμως καριέρα. Μπορεί να βγάζεις σε έναν μήνα παραπάνω από όσα βγάζω εγώ, ο "βλάκας" εργαζόμενος που πρέπει συγκεκριμένη ώρα να πηγαίνει και να φεύγει από την δουλειά του. Όμως, από την στιγμή που όλη σου η εργασία είναι κάτι τόσο στάσιμο, τόσο μη αναγνωρίσιμο όπως το farming για ένα παιχνίδι, σου στερεί κάθε δημιουργικό πόρο που ίσως είχες στον οργανισμό σου. Εγώ υπερηφανεύομαι που πηγαίνω στην εργασία μου, μιλάω με τους συναδέλφους μου, κράζω τους ανώτερους και το παίζω μούρη στους κατώτερους. Αυτό ίσως για εσένα, τον γαμιά της γειτονιάς όπως νομίζεις ότι είσαι, να ακούγεται "αντιπαραγωγικό" ή "αντικερδοφόρο". Όμως μάντεψε, σε ανεβάζει σαν άνθρωπο σε αυτό που λέμε "αγώνας της ζωής" και σου προσφέρει μια υπερηφάνεια που μπορεί να γίνει κατανοητή από περισσότερους από ό,τι το να βρεις έναν αλγόριθμο που βοηθάει κάτι πιξελ να κάνουν άλλα πίξελ κλπ...

Βρες κάτι πραγματικά αναγνωρίσιμο και αξιόλογο να ασχοληθείς με αυτό, και άσε τα πιάτα και τις καθαρίστριες κλπ.

Αυτά από εμένα.

Δεν έχω καν γονείς ασχέτως αν ζω σε ένα πατρικό σπίτι το οποίο χτίστικε παλιάαα και αυτό ως φιλοξενούμενος της κακιάς ώρας, ζω χειρότερα και από φιλοξενούμενο στους ίδιους μου τους συγγενείς. ¨Εχω να δω το πατέρα μου από τα 11 μου και η μάνα μου είναι άνεργη και δε ζει μαζί μου όπου έκανε ΠΟΛΥ σοβαρό χειρουργίο πρόσφατα. Εϊναι άνεργη από το μάρτιο που χτύπησε η πανδημία και πριν από αυτό έργαζόταν εσωτερική για 400αρι το οποίο πήγαινε για την αδερφή μου. Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Δε νομίζω ότι έχεις ιδέα τι είναι καριέρα και ειδίκευση. Αφού είναι ανειδίκευτα αυτά που κάνω γιατί δε τα κάνεις και εσύ? μπορείς να κάνεις τοπ επιπέδου multiboxing και botting? Μπορείς να μεταπουλήσεις επιτυχώς σε τέτοιες αγορές? ¨Οχι μη νομίζεις δε μπαίνω απλά με το χαρακτήρα και σκοτώνω μοβάκια, αν το έκανα αυτό θα ήμουν νεκρός ή στο δρόμο κάπου καθώς δεν έχω κανέναν να με σώσει αν κάτι πάει στραβά για εμένα. Δεν είμαι κανένα 1-2%, δε κερδίζω τζογάροντας. κερδίζω λόγο δεξιοτήτών και γνώσης. Νομίζεις ότι το να προγραμματίσεις κάτι ή να διαφημίσεις κάτι είναι πιο "καριεριστικό?" ή δύσκολο? ξέρεις πόσο πολλοι διαφημιστές/προγραμματιστές υπάρχουν συγκριτικά με αυτό που κάνω εγώ στο επίπεδο που το κάνω? Νομίζεις ότι ολά αυτά έχουν περισσότερο βάθος/πέραση από ένα παιχνίδι & τα προγραμματά του? Όλοι βγάζουμε λέφτα χρησιμοποιόντας εργαλεία σε κάποιο κλάδο, εφόσον ξέρουμε να χρησιμοποιούμε κάτι έστω και απλή γνώση τότε είμαστε ειδικεύμενοι. Ουσιαστικά αυτό που κάνω έχει και δόση προγραμματισμού σε ορισμένα επίπεδα και μου δίνει ένα software κλάδο να προσλάβω τέτοιους, reverse engineers για να φτιάξουν bots και να έχω κέρδος από αυτό. 

Μιλάς για καριέρα/μακροπρόθεσμη επένδυση? Οτιδήποτε παιχνίδι βγει αυτή τη στιγμή είναι μία τεράστια ευκαιρία για εμένα καθώς ξέρω άριστα πως να το εκμεταλευτώ απο την αρχή που θα είναι πολύ δυνατή η αγορά...και αμφιβάλω αν θα ξεμείνω ποτέ σε μία σταθερή αγορά 20+ χρόνων όπου νέες πλατφόρμες φυτρώνουν κάθε μέρα και πέφτει άπειρο χρήμα, γιατί άραγε? Μαζί με αυτό η έκθεση σε αυτή τη διαδικασία μου χει μάθει καλά το διαδίκτυο, οικονομικά, εμπόριο και μάρκετινγκ, αν θέλω να αλλάξω κλάδο μπορώ να το κάνω, έχω τη γνώση να το κάνω, μπορώ άνετα να εργαστώ σε οτιδήποτε μάρκετινγκ τμήμα και να προσαρμωστώ γρήγορα, μπορώ να προμηθευτώ να πουλήσω οτιδήποτε, μπορώ να δουλέψω σε μεγάλες πλατφόρμες αυτού του κλάδου. Κάποτε το σκεφτόμουν να αλλάξω κλάδο, από επιλογή δεν το χω κάνει που σχετίζεται με τη θεωρία μου για τις επιχειρήσεις, "να μένεις πιστός σε κάτι" Έχω ακόμη και πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων, όχι ότι αξίζει τίποτα απλά να λέμε....

Από ότι θυμάμαι είσαι υπάλληλος recruiting (δε ξέρω σε τι κλάδο), αυτό είναι σοβαρή ειδίκευση δηλαδή? είναι καριέρα που αν αύριο κλείσει η εταιρία σου ή απολυθείς ουσιαστικά είσαι τελειωμένος? ή μήπως θα κάτσουν να σε προσλάβουν άλλοι σε αυτό το ρόλο σε αυτή τη χώρα επειδή είσαι "'εμπειρος" και "δικτυομένος" και φυσικά θα συνεχίσεις να παίρνεις το 800αρακι χωρίς καμία προοπτική εξέλιξης?  δεν έχει καν βάθος δεξιότητας αυτό που κάνεις, θα μπορούσε κάλιστα να το πει κάποιος ανειδίκευτη δουλειά. Πόσες ευκαιρίες μπορούν να παρουσιαστούν σε κάτι τέτοιο που θα σε κάνουν πλούσιο? τι προοπτική έχει ο μισθός σου ως υπάλληλος? ακόμη και τσέο να γίνεις τι προοπτική νομίζεις έχεις? θα επιβιώσεις στην Ελλάδα? για ποιο δίκτυο μιλάς που τα περισσότερα γραφεία εργασίας είναι χρεοκοπημένα? Σώθηκες αν σε υποστηρίζουν άλλοι που βγάζουν και αυτοί 800 το μήνα. Να είσουν κανας προγραμματιστής υψηλού επιπέδου ή έστω να επιχειρούσες σε αυτό μόνος σου να πω εντάξει αλλά τι μου λες τώρα. Είσαι απλά ένας υπάλληλος χωρίς να θέλω να μειώσω τη δουλειά και φυσικα η εμπειρία από αυτό μπορεί να σου είναι χρήσιμη για να επιχειρήσεις κάποτε αλλά δε ξέρω καν αν όλα αυτά είναι στο κεφάλι σου, εγώ άλλο καταλαβαίνω με όσα λες, μάλλον έχεις αυταπάτες εξέλιξης των 100-200Ε και όχι να μαζέψεις εμπειρία και να επιχειρήσεις που είναι και το πιο ορθό για αύξηση εισοδήματος όταν είσαι υπάλληλος.

Το δίκτυο μου είναι πανίσχυρο και άκρως υποστηρικτικό με άλλους multiboxers/botters/resellers/farmers/powerlevelers και κορυφαίους gamers από όλο το κόσμο δεν έχω φτάσει ως εδώ μόνος. Μπορώ αν για κάποιο λόγο δεν έχω πελάτες να βρω αμέσως κάποιον να τα πάρει σε καλή τιμή. Μικρότερη αλλά καλή. Μπορώ να έχω τη πληροφόρια που θέλω όποτε τη θέλω.

Πάλι κάνεις το λάθος που έχεις κάνει σε όλα τα θέματα έως τώρα, μιλάς για πράγματα και για στερεότυπα που δε ξέρεις και δεν έχουν καμία δόση αλήθειας πάνω τους κάτι το οποίο δεν είναι κακό για εμένα αλλά πιο πολύ για εσένα και λογικά κάνεις το ίδιο λάθος ΚΑΙ στη δική σου δουλειά/κλάδο. Χερομε αν έχω τριπλάσιο/τετραπλάσιο εισόδημα από εσένα και πίστεψε με αυτό δεν θα αλλάξει σύντομα. Ένα ακόμη πράγμα, αν μπορείς να βγάλεις λεφτά πολλά κάπως τότε ΚΑΝΤΟ, τέτοιες εύκαιριες δεν σου τυχαίνουν πάντα, η ζωή είναι μικρή. Ο πατέρας μου υπήρξε γενικός διευθυντής σε 3 εταιρίες όπου η μία ήταν δική του, υπήρξε καθηγητής/λέκτορας, πιλότος, διδάκτορας εφαρμοσμένων μαθηματικών, τώρα εργάζεται σε οικογενειακή επιχείρηση (δική του) ως μεταφορέας asc.  Η μάνα μου υπήρξε διδάκτορας ψυχολογίας με ένα βιογραφικό που αν το δεις θα πάθεις πλάκα τώρα είναι σε μάυρο χάλι.Αυτοί δε τα καταφέρανε αλλά εσύ θα τα καταφέρεις, όποιος πιστεύει σε ψέματα ΧΑΝΕΙ. Εκεί αποτύχανε και αυτοί.  

Να πω κάτι ακόμη, το μέλλον είναι αδύνατον να το προβλέψεις, μπορεί ακόμη και να κάνω λάθος στις επιλογές μου αλλά να βρεθώ πολύ πιο μπροστά από άλλους επειδή έτσι προέκυψε και επειδή είχα κάποια καλά χαρτιά να με πάνε εκεί.

Ξέχασα φυσικά να πω ότι αυτά που πουλάω είναι συνήθως 400$+ ή και περισσότερο από αυτό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Πως τα ζεσταίνεις μετά? με νερό στη κατσαρόλα ή microwave?

Αν βράσω ξέρω γω πουρέ και τον βάλω στη κατάψυξη μπορώ να τον ζεστάνω στο microwave?

Τώρα δε μπορώ να πειραματιστώ με φούρνο γιατί έχει χαλάσει αυτός που έχουμε και δουλέυουν μόνο τα μάτια οπότε τρώω μόνο βραστά. Δε με αφήνουν ούτε αυτό να αλλάξω. Σκέφτόμουν να πάρω φουρνάκι αλλά δε τα εμπιστεύομαι πολύ και δε ξέρω πόσο χωράνε.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη

Πόσα πιάτα ξοδεύεται τη μέρα και έχετε κάτι με νερό για να μη κολάνε υπολείματα?

εγώ απορώ πως γίνεται να κάνεις όλα αυτά που λες, να είσαι master στο διαδίκτυο και να μη σου περνάει απο το μυαλό να κάνεις μια απλή αναζήτηση στο google για το πως πλένεις τα πιάτα, πως μαγειρεύεις κτλ.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σε κάποια πράγματα στη ζωή μας ισχύει η παροιμία "όποιος δε θέλει να ζυμώσει, 10 χρόνια κοσκινίζει".. και εγώ μόνος μένω εδώ και 15 χρόνια περιπου και κάποτε δεν ήξερα ούτε μακαρόνια να βράζω. αλλά έψαξα και έμαθα. Στο μόνο σημείο που θα μπορούσα να δικαιολογήσω όλα όσα γράφεις για την προτεραιότητα της δουλειάς, την μη κοινωνικοποίηση κτλ είναι να είσαι στο λεγόμενο φάσμα του αυτισμού δηλαδή asperger κτλ όπου εκεί μιλάμε για πανέξυπνα άτομα αλλά και μη λειτουργικά σε καθημερινές απλές για τους περισσότερους ανθρώπους εργασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bbbb είπε

εγώ απορώ πως γίνεται να κάνεις όλα αυτά που λες, να είσαι master στο διαδίκτυο και να μη σου περνάει απο το μυαλό να κάνεις μια απλή αναζήτηση στο google για το πως πλένεις τα πιάτα, πως μαγειρεύεις κτλ.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι σε κάποια πράγματα στη ζωή μας ισχύει η παροιμία "όποιος δε θέλει να ζυμώσει, 10 χρόνια κοσκινίζει".. και εγώ μόνος μένω εδώ και 15 χρόνια περιπου και κάποτε δεν ήξερα ούτε μακαρόνια να βράζω. αλλά έψαξα και έμαθα. Στο μόνο σημείο που θα μπορούσα να δικαιολογήσω όλα όσα γράφεις για την προτεραιότητα της δουλειάς, την μη κοινωνικοποίηση κτλ είναι να είσαι στο λεγόμενο φάσμα του αυτισμού δηλαδή asperger κτλ όπου εκεί μιλάμε για πανέξυπνα άτομα αλλά και μη λειτουργικά σε καθημερινές απλές για τους περισσότερους ανθρώπους εργασίες..

Το οτί ρωτάω εδώ δε σημαίνει ότι δεν έψαξα και αλλού, μαζεύω απόψεις από περιέργια κιόλας ή επειδή δε θεωρώ το θέμα αρκετά σοβαρό για να ψάξω αλλού. Δεν είναι πάντα κάτι ευχάριστο το google searching και πολλές φορές προτιμάω απλά φόρουμς.

Ενδέχεται να είμαι αυτό που περιγράφεις, κάποιοι μου το έχουν πει.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα πράγματα της καθημερινότητας αξίζει να αναθέσεις σε άλλους?

κανενα...γιαυτο ζεις, για να περασεις καθε στιγμη με τον εαυτο σου........ε καλα καμια φορα τα πιατα ειναι βαρετα για πλυσιμο, ας τα πλαινει και η γυναικα ή το πλυντηρια πιατων!

οποιος εχει κανει στρατο θα με καταλαβει....ο,τι ποιο βαρετο υπηρχε..καλυτερα σκοπια γερμανικο παρα 300 πιατα πλυσιμο 2 φανταροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κάποιος βγάζει τα λεφτά που λες ότι βγάζεις και συνεχίζει να μένει σε τόσο τοξικό περιβάλλον τότε ή δεν βγάζει λεφτά ή του αρέσει η μιζέρια.

Τράβα νοίκιασε βρε  άνθρωπε με 300€ ένα διαμέρισμα να μένεις και άσε την μίρλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πάντως αν κάποιος βγάζει τα λεφτά που λες ότι βγάζεις και συνεχίζει να μένει σε τόσο τοξικό περιβάλλον τότε ή δεν βγάζει λεφτά ή του αρέσει η μιζέρια.

Τράβα νοίκιασε βρε  άνθρωπε με 300€ ένα διαμέρισμα να μένεις και άσε την μίρλα.

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι βγαζει ; 

ή και να τα βγαζει, ζει ή απλα αναπνεει μη τα χασει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι βγαζει ; 

ή και να τα βγαζει, ζει ή απλα αναπνεει μη τα χασει ; 

Μπορεί και να τα βγάζει,δεν ξέρω.Η περσονα του εδω όμως  δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα που θελει ειδικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Εντάξει τώρα, η συζήτηση θα αρχίσει να γίνεται καθαρά φιλοσοφική, διότι στην ουσία μιλάμε για το "Κυνήγι της ευτυχίας".

Δηλαδή ένας καριερίστας που δεν έκανε οικογένεια είναι ευτυχισμένος, όπως και ο οικογενειάρχης που είναι ένας ταπεινός μισθωτός, ωράριο 7:00-15:00, ενώ όλοι οι άλλοι στο ενδιάμεσο δεν είναι?

Τώρα για τον καριερίστα που δεν έχει χρόνο ούτε να κατουρήσει, πόσο μάλλον να κάνει δουλειές του σπιτιού, αυτό αποτελεί προσωπική του επιλογή και καλά θα κάνει η δουλειά του να μπορεί να συντηρήσει αυτό το lifestyle. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Όχι εννοείται η ζωή δεν είναι μαύρη ή άσπρη, απλά σχολίασα το ότι αν κάποιος δεν έχει χρόνο ούτε να πάει τουαλέτα και μαζί με αυτό να κάνει και οικογένεια και παιδί που είπε κάποιος παραπάνω, ε εκεί είναι ζόρικα τα πράγματα και εκεί ειλικρινά δεν ξέρω αν θα υπάρξει καθόλου η ευτυχία. Η ευτυχία βέβαια για τον καθένα είναι κάτι διαφορετικό, και είναι τί βιώματα έχει ο καθένας κυρίως από το σπίτι του από μικρός. 

Σε ένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον που ζούμε, τη μία μέρα μπορεί να θέλουμε κάτι και την άλλη κάτι άλλο. Και για να μη μακρηγορώ καθώς είμαι γραφείο και ειλικρινά προσπαθώ πολύ τις παρασκευές τουλάχιστον να μην αργώ να επιστρέψω, η ουσία είναι ότι όταν κάποιος είναι μόνος του οκ είναι αυτός και η παρτάρα του. Όταν όμως είσαι σε μία ποιοτική σχέση οφείλεις να σκεφτείς και τον άλλο. Αν δε, έχεις και παιδιά.. ε εκεί σίγουρα είναι άλλες οι προτεραιότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορεί και να τα βγάζει,δεν ξέρω.Η περσονα του εδω όμως  δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα που θελει ειδικό.

Έχω κάνει κάποιες ενέργειες ως προς αυτό, έχω πάρει σε κάποια σπίτια και μεταφορικές. Κάνω κάποιους υπολογισμούς, έχω το περιθώριο οπότε γιατί όχι? Το σπίτι δεν είναι μόνο τα λεφτά που δίνεις, είναι πολλά. Δε κινδυνέυω άμεσα αλλά με φοβίζει το επόμενο κύμα του Ιού και το ότι η μάνα μου ίσως ξαναμπεί στο νοσοκομείο οπότε πάλι η πίεση θα γυρίσει προς τη πλευρά μου. Μάλλον πρέπει να την κάνω γρήγορα....

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...