Προς το περιεχόμενο

Πόσα πράγματα της καθημερινότητας αξίζει να αναθέσεις σε άλλους?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, eMike είπε

Αγοράζεις ένα peeler από το σουπερ μαρκετ ή το Τζαμπο με 2-3 ευρώ.

53218243545957p?$690$&wid=690&hei=690

Βάζεις μια σακούλα μικρή επάνω στον πάγκο της κουζίνας, την ανοίγεις καλά και καθαρίζεις επάνω της μια μια τις πατάτες. Μόλις τελειώσεις πετάς τη σακούλα.

Απλό?..

Αυτό το έχω και είναι οκ αλλά σκέψου να είσαι άπειρες στον υπολογιστή, ζαλισμένος, πιασμένος, με τα χέρια να χουν κλατάρει και με χαμηλή πίεση και να πεινάς. Τότε πρέπει να καθαρίσεις 8 πατάτες με αυτό, να τις ψιλοκόψεις, να βάλεις νερό, μπαχαρικά κτλ, να φτιάξεις και κάτι εχτρα φυσικά γιατί οι πατάτες δε τρώγονται καλά σκέτες και να περιμένεις μία ώρα παρακολουθόντας μη καεί το φαγητό και πότε θα βράσει και μπλα μπλα....εδώ δε λέγαμε στο άλλο θέμα ότι το να δώσεις έναν κωδικό κουράζει, για σκέψου αυτό. Εδώ δεν έχω όρεξη ούτε να ζεστάνω φαγητό ακόμη και αν έχω έτοιμο, πόσο μάλλον να κάνω όλο αυτό. Συνήθως μαγειρεύω το πρωί για να μη ξεχαστώ και επειδή έχω μεγάλυτερη αντοχή αλλά δε ξέρω πόσο χρήσιμο είναι από οικονομική άποψη.

Γενικά πάντως αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα καλύτερο για τις πατάτες καθώς τρώω πολύ ή έστω να τις παίρνεις καθαρισμένες αλλά όχι προψημένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 πατάτες;Για μια εβδομάδα θα τρως πατάτες;

Υπάρχουν και ετοιμες στο ΣΜ που δεν θέλουν τίποτα πέρα απο μαγείρεμα.Υπάρχουν και τα delivery.

Προβλήματα που έχεις και εσύ.Συμπάσχω!!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dazed είπε

Απο τα πιο ανατριχιαστικα πραγματα που εχω διαβασει εδω μεσα. Δεν θα μπω καν στον κοπο να συζητησουμε, απλα ελπιζω να μην βρεθεις ποτε σε θεση να αποφασιζεις για αλλους ανθρωπους ή να εχεις υφισταμενους.

Έχω βρεθεί σε τέτοια θέση και οι συνεργάτες μου ήταν ευτυχισμένοι αλλά και πιστοί μαζί μου και συνήθως με καλά αποτελέσματα, ακόμη και τώρα τυχαίνει να κάνω συνεργασίες΄όπου παίρνω αποφάσεις για άλλους. Δε καταλαβαίνω τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτά που έγραψα. Σαν άνθρωπος είμαι ακριβοδίκαιος με αρκετή δόση ενσυναίσθησης/υπευθυνότητας/ειλικρίνειας κάτι που είναι θετικό για το ηθικό των συνεργατών μου.

Βέβαια η αίσθηση της δικαιοσύνης του καθενός είναι διαφορετική. Αυτοί που με βοηθούσανε πήρανε πολύ περισσότερα από εμένα παρά το αντίθετο οπότε να είσαι σίγουρος ότι δε τους χάλασε και για να πω την αλήθεια αν δεν ήταν να φύγω σύντομα θα συνεχίζανε έτσι, γιατί άραγε αφού είμαι τόσο κακός? Και ναι θεωρώ άδικο και ακραία ανέυθυνο να φέρεσαι επιθετικά σε κάποιον λόγο των προβλημάτων που χεις στη ζωή σου αντί να κάτσεις να τα λύσεις, τότε όχι δεν πρόκειται να δεις καλοσύνη από εμένα. Αν θες να σε βοηθήσω να λύσεις το πρόβλημα σου τότε θα το κάνω αλλά δε πρόκειται να ενδώσω στην επιθετικότητα σου. Τέτοιοι άνθρωποι είναι πολλοί που βλέπουν εύκολη λύση στο να ανέβουν μέσα τους κάνοντας επίθεση σε κάποιον άλλον ή ασκώντας κάποια διαστρεβλωμένη εξουσιαστική συμπεριφορά.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ένα πράγμα που παρατηρώ τώρα που είμαι πιο μόνος είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να τα διαχειριστείς όλα. Οι δουλειές της καθημερινότητας όπως το να μαγειρεύεις να πλένεις και οι εξωτερικές δουλειές ή ακόμη και μία παραγγελία τρώνε απίστευτα πολύ χρόνο αλλά και σε κουράζουν σε βαθμό που χάνονται πολλές ώρες εργασίας και βγαίνεις εκτός προγράμματος. Αν δε η δουλειά σου εμπλεκει πολύ επίλυση προβλημάτων θα σε αφήσει πολύ πίσω όλο αυτό. Σαφώς αν έχεις άτομα που αναλαμβάνουν αυτά τα πράγματα τσάμπα τότε καλώς ειδάλως θα χρειαστεί να χάσεις λεφτά θες δε θες διότι οι ώρες που θα χάσεις σε αυτά θα μπορούσαν να πάνε πίσω στην εργασία σου και μάλιστα με αυτό το τρόπο να βγάλεις περισσότερα. Τώρα δεν έχω αναθέσει τίποτα αλλά υπάρχουν φορές που η λίστα της μέρας είναι τεράστια και λέω θα τα κάνω όλα αυτά μετά αλλά τελικά ξεχνιέμαι και όταν τελιώνω δεν έχω δύναμη να τα κάνω. Υπάρχουν φορές που ξεχνάω ακόμη και να μαγειρέψω για να φάω και για να κλείσω το κενό παραγγέλνω ή δε τρώω καθόλου, πίνω ένα γάλα και κοιμάμε. 

Πιστεύω ότι κάποια φαγητά μπορεί να είναι κερδοφόρο να τα πάρεις απέξω ειδικά αυτά που απαιτούν περισσότερο πλύσιμο και διαδικασίες για να γίνουν όπως οι πατάτες ή τα όσπρια ας πούμε. Επίσης θεωρώ την οικιακή βοηθό στη χειρότερη break even καθώς αυτά που παίρνει την ώρα δε ξεπερνάνε αυτά που βγάζεις εσύ την ώρα από τη δουλειά σου και φυσικά αν είναι σωστή επαγγελματίας θα τα κάνει όλα πολύ πιο γρήγορα από εσένα το οποίο σημαίνει ότι κερδίζεις λεφτά. Ο μόνος λόγος που δεν θα έφερνα τέτοια είναι να είχα πολύ μικρό διαμέρισμα και πλυντήριο πιάτων ακόμη και τότε δεν είναι τόσο κακή επιλογή.

Γενικά θεωρώ ότι ο άνθρωπος έχει φτιαχτεί για να κάνει απλά τη δουλειά του και πέρα από αυτό πράγματα που τον ψυχαγωγούν και τον κάνουν να νιώθει καλύτερα. Τώρα αν είναι δουλειά που του δίνει το περιθώριο να τα κάνει καλώς....ακόμη και τότε θα μπορούσε να βρει κάτι άλλο να κάνει στη θέση τους. Γενικά η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δε σώζεται, όσο και αν δεν μάρεσει θα χάσω αξία εκεί.

Έχω φάει πολλές μπιχτές και αντίλογο για αυτά τα πράγματα επειδή δεν είμαι συνεπής μαζί τους. θεωρώ ότι είναι λάθος αυτό, είναι λάθος να σε λένε ξέρω γω ανώριμο ή ανίκανο να ζήσεις μόνος επειδή δε τα κάνεις παρόλο που έργαζεσαι σαν σκυλί. Πιστεύω ότι είναι φτιαγμένα για ανάθεση και άμα δεν μπορείς να τα αναθέσεις τότε δεν εργάζεσαι αρκετές ώρες άρα δε σου αξίζει να τα αναθέσεις ή αλλιώς η δουλειά σου δεν αποδίδει τίποτα όπου πάλι ισχύει το ίδιο. Εδώ πάλι αντιμετωπίζουμε ένα ψεύτικο στερεότυπο. Ότι για να ζήσεις μόνος πρέπει να τα ξέρεις ΚΑΙ να τα κάνεις άριστα αυτά. Προσωπική άποψη θεωρώ ότι απλά θες λέφτα για να ζήσεις μόνος, τίποτα περισσότερο. Έτσι και αλλιώς για να ζεις μόνος θες 100% λεφτά και μάλιστα καλά και αν αυτό πληρείται τότε μπορείς να αναθέσεις τα πάντα ειδάλως δεν έχεις επαρκές εισόδημα για να ζήσεις μόνος. 

Είναι πόνος όπως και να χει, είναι μεγάλα τα έξοδα που έχεις όταν είσαι μόνος ακόμη και αν έχεις καλό μισθό, αν ένα πράγμα πάει λάθος τότε τελείωσες, αυτό είναι κάτι που με τρομάζει.  

Υποσημείωση¨- Αν η παραπάνω λογική δείχνει περίεργη σε κάποιους να μη μπουν στο κόπο να χαλάσουν το θέμα μου απαντώντας. Δέχομαι διαφωνίες, όχι τρολινγκ.

Αυτό το καιρό προετοιμάζομαι για το μοιραίο το οποίο είναι να ζήσω μόνος σε δικό μου διαμέρισμα.. μάλλον με ενοίκιο και ως εκ τούτου μαζεύω πληροφορίες για προβλήματα που θα βρω μπροστά μου.  

Δεν καταλαβαίνω τελικά τι περιθώρια έχεις, ίσως να έχασα κάτι αλλά σε επόμενες απαντήσεις λές ότι εκεί που μένεις δεν σου επιτρέπουν να έχεις πλυντήριο/οικιακή βοηθό; 

Με μπερδεύει αυτό. 

Ένας στη δουλειά μου ο οποίος είναι σε μια απ τις τοπ θέσεις για οικονομολόγους στην χώρα του μια μέρα σ' ένα dinner μου είπε κάποια στιγμή εν μέσω μιας συζήτησης που ανέφερα ότι δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο ότι πρέπει να μάθω το συντομότερο δυνατόν ότι πρέπει να αρχίσω να πληρώνω άλλους για υπηρεσίες που δεν αφορούν 1) την δουλειά μου  2) κάτι που με ευχαριστεί να κάνω (χοντρά χοντρά). Καθαρίσματα, σιδερώματα, μαγειρέματα, νταντάδες, ό,τιδήποτε από αυτά τα θεωρώ chores θα πρέπει να τα κάνω outsource. Η πλάκα είναι ότι ακόμη δεν έχω βρεί ούτε για καθάρισμα άτομο αλλά αυτή ηταν η συμβουλή του. Μετά μου εξηγούσε πως όλο αυτό είναι μια αλυσίδα όπου όσο πιο καλό μισθό έχεις τόσο περισσότερο πρέπει εσύ να αναθέτεις τις υπόλοιπες υπηρεσίες σου στους άλλους, οι οποίοι με το εισόδημα από εσένα θα τις χρησιμοποιούν για άλλες υπηρεσίες που αντιστοιχούν στο μισθό τους κλπ. 

Βέβαια πρέπει όλο αυτό να το πάρεις with a grain of salt καθώς ο συγκεκριμένος άνθρωπος αν και επιτυχημένος επαγγελματικά είναι στον 2ο-3ο γαμο με διαφορετικά παιδιά από τουλάχιστον 2 γυναίκες και ο οποίος αγαπάει την δουλειά του. Σε φάση άνθρωπος που βλέπει ότι έρχονται τα ΣΚ και θα πρέπει να είναι με την οικογένεια και ξενέρωνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Πως?! Τώρα ας πούμε μαγειρεύω αλλά δύσκολα μπορώ να ετοιμάσω γεύματα για 2 ή το πολύ 3 ημέρες, δε χωράνε περισσότερα οι κατσαρόλες.

Είναι δύσκολο να κάνω μία προσωμείωση πως θα ήταν η ζωή μου μόνος. Στο σπίτι που ζω απαγορεύεται να έχω πλυντήριο πιάτων, να έχω οικιακή βοηθό, να έχω διαχείρηση κουζίνας/μπάνιου και υπάρχουν ένα μάτσο εμπόδια που τα κάνουν όλα πολύ πιο δύσκολα. Δεν θεωρώ ότι είμαι καλομαθημένος καθώς δουλεύω 12+ ώρες κάθε μέρα για χρόνια σε πολύπλοκη εργασία. Πως καθαρίζεις 8+ πατάτες και πλένεις έναν γεμάτο νεροχύτι μετά από αυτό? δε νομίζω ότι έχει φτιαχτεί για να είναι έτσι η ζωή. Και πριν τον 21ο αιώνα υπήρχαν καθαρίστριες. Ο καθένας έχει το ρόλο του στη ζωή.

Μπορεί αν ήμουν 100% ελεύθερος στο σπίτι μου να άλλαζα άποψη και να μην ήταν τόσο βουνό όσο μου φαίνεται. Γενικά να μην έκοβε πολύ από το εισοδημά μου κοστίζοντας μου ώρες εργασίας. 

Το βασικό μου πρόβλημα είναι κυρίως μαγείρεμα χρονοβόρων φαγητών τα οποία όμως είναι απαραίτητα για εμένα και κυρίως το πλύσιμο πιάτων ή μεγάλων αντικειμένων. Τα υπόλοιπα δεν είναι τόσο δύσκολα και συνεχόμενα ειδικά σε μικρό σπίτι.

εαν δουλεύεις 12+ ωρες..... κατι λαθος κανεις στην ζωη σου!!!!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Δεν καταλαβαίνω τελικά τι περιθώρια έχεις, ίσως να έχασα κάτι αλλά σε επόμενες απαντήσεις λές ότι εκεί που μένεις δεν σου επιτρέπουν να έχεις πλυντήριο/οικιακή βοηθό; 

Με μπερδεύει αυτό. 

Ένας στη δουλειά μου ο οποίος είναι σε μια απ τις τοπ θέσεις για οικονομολόγους στην χώρα του μια μέρα σ' ένα dinner μου είπε κάποια στιγμή εν μέσω μιας συζήτησης που ανέφερα ότι δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο ότι πρέπει να μάθω το συντομότερο δυνατόν ότι πρέπει να αρχίσω να πληρώνω άλλους για υπηρεσίες που δεν αφορούν 1) την δουλειά μου  2) κάτι που με ευχαριστεί να κάνω (χοντρά χοντρά). Καθαρίσματα, σιδερώματα, μαγειρέματα, νταντάδες, ό,τιδήποτε από αυτά τα θεωρώ chores θα πρέπει να τα κάνω outsource. Η πλάκα είναι ότι ακόμη δεν έχω βρεί ούτε για καθάρισμα άτομο αλλά αυτή ηταν η συμβουλή του. Μετά μου εξηγούσε πως όλο αυτό είναι μια αλυσίδα όπου όσο πιο καλό μισθό έχεις τόσο περισσότερο πρέπει εσύ να αναθέτεις τις υπόλοιπες υπηρεσίες σου στους άλλους, οι οποίοι με το εισόδημα από εσένα θα τις χρησιμοποιούν για άλλες υπηρεσίες που αντιστοιχούν στο μισθό τους κλπ. 

Βέβαια πρέπει όλο αυτό να το πάρεις with a grain of salt καθώς ο συγκεκριμένος άνθρωπος αν και επιτυχημένος επαγγελματικά είναι στον 2ο-3ο γαμο με διαφορετικά παιδιά από τουλάχιστον 2 γυναίκες και ο οποίος αγαπάει την δουλειά του. Σε φάση άνθρωπος που βλέπει ότι έρχονται τα ΣΚ και θα πρέπει να είναι με την οικογένεια και ξενέρωνε. 

Ισχύει, είναι απλά μαθηματικά, αν μπορεί η εργασιακή σου ώρα να ξεπεράσει σε εισόδημα την ώρα της καθαρίστριας τότε πρέπει να κάνεις outsource αλλιώς χάνεις λεφτά. Οτιδήποτε χρόνος χάνεται σε χαμαλοδουλειές θα μπορούσε να είχε πάει πίσω στην εργασία σου. Αν τώρα δεν είσαι αρκετά γρήγορος με αυτές όσο μία επαγγελματίας ή αν σε κουράζουν σε βαθμό που δε μπορείς να εργαστείς μόλις τις τελειώσεις τότε τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα. Σε πολύ μικρό σπίτι με πλυντήριο ίοως πήγαινα πάσο στην άναθεση αλλά ακόμη και τότε δε ξέρω.

Απλά πολλοί μπορεί να δουλέυουν 8ώρο χωρίς να έχουν καλύτερο $/Ω από μία καθαρίστρια, επίσης άμα δουλεύουν με συγκεκριμένο ωράριο τότε αυτές οι εχτρα δουλειές ουσιαστικα είναι εχτρα ώρες εργασίας που προστίθονται στο εισοδημά τους. Βέβαια ακόμη και τότε ποιος θέλει να δουλέυει 8+ώρες και μετά να κάνει αυτό? οπότε πάλι δεν είναι ξεκάθαρη η απάντηση. Μπορούν μετά τις 8 ώρες να βρουν άλλη ενασχόληση πιο κερδοφόρα, κάποιο side business.

Όσον αφορά το γιατί δε με αφήνουν να τα έχω όλα αυτά ας το αφήσουμε καλύτερα γιατί είναι μία λυπητερή ιστορία. Ζω στο σπίτι του απόλυτου παραλογισμού όπου υπάρχει μεγάλο μίσος, κομπλεχ και ίσως ζήλια προς εμένα, αν φέρω πλυντήριο θα γίνω ένας κακός εξουσιαστής όπου θα ασκώ έλεγχο, μη σχολιάσω βέβαια τι θα γίνει αν φέρω οικιακή βοηθό και μάλιστα εμφανίσημη, φοβάμαι για τη σωματική της ακεραιότητα. Καμία γυναίκα ακόμη και η αδερφή σου δε θέλει να βλέπει άλλη να τα κάνει καλύτερα όλα από την ίδια. Όσο πιο πολλά κάνω για τη βελτίωση του σπιτιού τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα για εμένα.

Εδώ εν μέρω πανδημίας μου ρίχνανε τη ΔΕΗ (μόνο τη δική μου) και έτρωγα πέτρες για να τους δώσω λεφτά να πάρουν καπνούς. Τους καλύψα το φαγητό και το ίντερνετ σε όλη τη διάρκεια της πανδημίας και πετάγανε τις σακούλες με τα ψώνια στο πάτωμα. Είναι κόλαση να ζεις φιλοξενούμενος σε σπίτι που σε μισούν, βρέθηκα όμηρος εδώ από μεγάλη ατυχία, προδοσία και ασθενεία που με χτύπησε αλλά πρέπει να φύγω το συντομότερο. Είναι αδιανόητο το σαμποτάζ που δέχομαι. Έχω δυσκολία ακόμη και να βγω γιατί οι πόρτες δε κλειδώνουν και είτε καθαρίζουν ταμηχανηματά μου είτε ψαχουλεύουν αρχεία μου, φλασάκια, κάρτες μου κτλ. Έχασα το καλύτερο μου ποντίκι από πλύσιμο και παραλίγο να χάσω τον υπολογιστή μου και τα φλασάκια μου. Μπορώ να πω πολλές ανατριχιαστικές ιστορίες για αυτό το μέρος. Είναι το απόλυτο σίχαμα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβα 100% τον προβληματισμό του ts. Δεν υπάρχει χρόνος, δεν υπάρχει χρήμα, δεν υπάρχει όρεξη για δουλειές ή για τη ζωή γενικότερα? Εγώ όταν ήμουν μόνος μου μια χαρά τα κατάφερνα και είχα 2 σκυλιά να φροντίσω ταυτόχρονα. Μαγείρευα τη κυριακή για ολόκληρη την εβδομάδα, έπαιρνα ταπεράκι απο κατάψυξη, δούλευα αυστηρό 8ωρο άντε 9ωρο, 2 σάββατα το μήνα ερχόταν γυναίκα να μου καθαρίζει και να σιδερώνει και κάθε μέρα πήγαινα γυμναστήριο. Επίσης κάθε πρωί ξύπνημα στις 5 και περπάτημα 2,5 ώρες στη δουλειά. Κοιμόμουν και φουλ 8ωρο. Οργάνωση θέλει όχι τίποτα ιδιαίτερο.

Έτσι όπως το βλέπω, πληρώνοντας κάποιον να σου κάνει τις έξτρα δουλειές, ουσιαστικά δεν αγοράζεις υπηρεσίες. Αγοράζεις χρόνο γιατί αυτό σου λείπει περισσότερο. Βρες τη χρυσή τομή, εσύ κάνεις κουμάντο.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αυτό το καιρό προετοιμάζομαι για το μοιραίο το οποίο είναι να ζήσω μόνος σε δικό μου διαμέρισμα.. μάλλον με ενοίκιο και ως εκ τούτου μαζεύω πληροφορίες για προβλήματα που θα βρω μπροστά μου.  

Ο χρόνος ζωής που έχει ο καθένας μας είναι το πολυτιμότερο αγαθό μας. Κανένας μας δεν θέλει να πετάει το χρόνο του για πράγματα που δεν τον ικανοποιούν, αλλά η ζωή είναι σκληρή και για να ζήσουμε πρέπει πολύ συχνά να αφιερώνουμε χρόνο για πράγματα που απλά πρέπει να τα κάνουμε.

Αν έμαθες να σε φροντίζουν άλλοι, τότε αρκετά πράγματα θα τα βρείς σκούρα στην αρχή και πρέπει να έχεις επιμονή και υπομονή με τον εαυτό σου. Έχεις μία ευκαιρία μέσα από αυτή τη διαδικασία των καθημερινών "αγγαρειών" να γίνεις καλύτερος, τόσο στην εκτέλεση των εργασιών αυτών όσο και στη διαχείριση του χρόνου σου.

Από αυτά που γράφεις υποθέτω ότι είσαι 20άρης, ευελπιστώ ότι με τον καιρό θα ωριμάσεις και θα ανεξαρτητοποιηθείς πραγματικά.

Άν είσαι άνω των 30, τότε πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο τα πράγματα, γιατί αν δεν έχεις λεφτά για να σε φροντίζουν επί πληρωμή, θα μετατραπείς σε βάρος για κάποιον άλλο, ο οποίος θα σε φροντίζει μέχρι να σε βαρεθεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου είναι οι 12+ εργασία. Λύσε αυτό και τα υπόλοιπα θα ρθουν, αν και μάλλον η φάση σου από ότι κόβω είναι άκρατος καπιταλισμός κι άγιος ο θεός.

Join the dark forces of communism!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αν αναθέτεις ακόμα και το φαγητο σου στο efood, τότε δεν θα μείνεις ποτέ μόνος σου, ούτε ποτέ θα αναλάβεις ευθύνες.

Το λες σαν να είναι κάτι αρνητικό.

btw:

έχει κάποιο όρο to efood οτι πρεπει ο ντελιβεράς να μείνει στο σπίτι σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο να σου προτείνω κάτι, γιατί δεν ξέρω τι κάνεις στη ζωή σου, εάν έχεις οικογένεια/παιδιά, πόσο μεγάλο σπίτι έχεις, το εισόδημα σου, κλπ. 

Γενικά εγώ θα σου πρότεινα να:

1) μετακόμισεις σε ένα πιο μικρό σπίτι το οποίο να είναι κοντά στη δουλειά σου (κερδίζεις σε χρόνο τα πήγαινε-έλα, βενζίνες, λογαριασμούς, πιο εύκολο καθάρισμα)

2) μαγειρεύε bulk (πχ ψηνε κάθε Κυριακή 5 μπιφτέκια, 5 μέρη κοτόπουλου και βράσε μισό κιλό ρύζι, πατάτες, μακαρόνια, κατεψυγμένα λαχανικά, πάρε και 5 έτοιμες σάλτσες και θα είσαι κομπλέ για όλη την εβδομάδα) 

3) άλλαξε δουλειά. Δεν το λέω για πλάκα, αλλά εάν δεν έχεις χρόνο για τίποτα πως θα βρεις καμία κοπέλα (εαν έχεις ήδη, πώς έχεις χρόνο για αυτή;). Προσωπικό χρόνο για παρέες, γυμναστική, να δεις την οικογένεια σου, να πας για καμιά βόλτα στη εξοχή έχεις; Η δουλειά δεν είναι το παν, η υγεία σου είναι. 

4) καθιέρωσε μια μέρα πχ Κυριακή την οποία να κάνεις δουλειές του σπιτιού, ψώνια, βλέπεις φίλους/οικογένεια, θα έχεις προσωπικό χρόνο και ΔΕΝ θα δουλεύεις! 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
28 λεπτά πριν, zx1234r είπε

 Μαγείρευα τη κυριακή για ολόκληρη την εβδομάδα, έπαιρνα ταπεράκι απο κατάψυξη,

Πως?! 

11 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Το πρόβλημα σου είναι οι 12+ εργασία. Λύσε αυτό και τα υπόλοιπα θα ρθουν, αν και μάλλον η φάση σου από ότι κόβω είναι άκρατος καπιταλισμός κι άγιος ο θεός.

Join the dark forces of communism!

Η εργασία μου έχει τα καλά της και τα κακά της. Γενικά είμαι αυτοκτονικός και εθισμένος μαζί της. Με κουράζει εν μέρη αλλά καταβάθος μου αρέσει κιόλας. Μου αρέσει η αίσθηση ότι θα βγάλω λεφτά. Αντικειμενικά είμαι πιο κουμουνιστής γιατί δεν έχω εργαζομένους αλλά ούτε αφεντικό. Ότι βγάζω πηγάζει από τη δεξιότητα μου και πιο σπάνια από αγωροπωλησία.

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

έχει κάποιο όρο to efood οτι πρεπει ο ντελιβεράς να μείνει στο σπίτι σου;

Δε νομίζω ότι κανένας ντελιβεράς θέλει να μείνει στο δικό μου σπίτι. Δε φημίζομαι για τις καλές μου σχέσεις με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πως?! 

Ότι είπε ο @f3d0n. Μαγειρεύεις μαζικά την κυριακή και χωρίζεις σε μερίδες. Πετάς στο φούρνο 12 μπιφτέκια και 4 στήθη κοτόπουλο, βράζεις κάτι σε άμυλο και φτιάνεις και μία κατσαρόλα βραστά λαχανικά. Μισή ώρα ΜΑΞΙΜΟΥΜ όλα αυτά.

Αλλά αν δουλεύεις 12, 13, 14 ώρες απο επιλογή σου, τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε. Σου έχουμε δώσει ιδέες όλοι μας. Είσαι μεγάλος άνθρωπος να κάνεις τις επιλογές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, f3d0n είπε

3) άλλαξε δουλειά. Δεν το λέω για πλάκα, αλλά εάν δεν έχεις χρόνο για τίποτα πως θα βρεις καμία κοπέλα (εαν έχεις ήδη, πώς έχεις χρόνο για αυτή;). Προσωπικό χρόνο για παρέες, γυμναστική, να δεις την οικογένεια σου, να πας για καμιά βόλτα στη εξοχή έχεις; Η δουλειά δεν είναι το παν, η υγεία σου είναι. 

Δεν έχω κοπέλα

Δεν πηγαίνω βόλτες ή στη θάλασσα

Δεν πάω γυμναστήριο

Δεν έχω οικογένεια να δω 

Δεν έχω παρέες

Δεν έχω χρόνο ούτε manga να διαβάσω πια ή να δω έναν αγώνα ή μία ταινία

Έτσι είναι η ζωή μου τα τελευταία 8-9 χρόνια

Θα κάνω μία ένσταση για τη γυμναστική, είναι κάτι που προσπαθώ να βάλω στη ζωή μου γιατί τη θεωρώ χρήσιμη. Το εργασιακό μου πλάνο είναι τα πάντα για εμένα, έχω ως προσωπική αντίληψη ότι το χρήμα είναι αυτό που σε κρατάει ελέυθερο και δυνατό και η αξία που δίνεις στους άλλους σου δίνει κοινωνική αποδοχή και αναγνώριση όπως επίσης έναν κόσμο να υπάρχεις και να δρας. Κάποτε είχα κάποια από αυτά που περιγράφεις αλλά τα έχασα κάτι που με διέλυσε ψυχικά, δεν είχα τρόπο να τα υπερασπιστώ, όταν δεν έχεις χρήμα χάνονται και όλα τα άλλα κάτι που με έκανε να αναθεωρήσω το τρόπο που βλέπω τη ζωή. 

Έχω ως φιλοσοφία το να βγάλεις πολλά νωρίς ή έστω να γίνεις πολύ δυνατός και σταθερός ως προς αυτό ώστε συνεχόμενα να χεις μία δυνατή πηγή εισοδήματος και μέτα "να ζήσεις τη ζωή σου" εκ του ασφαλούς και μάλιστα να τη ζήσεις καλύτερα γιατί τότε θα μπορείς να κάνεις ακόμη περισσότερα και τίποτα δεν θα σε κουνάει. Επίσης θεωρώ ότι πρέπει να αποδεχτείς ότι η εργασία σου θα είναι το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής σου και πρέπει να βρεις αξία σε αυτό το πράγμα. Έγω έχω βρει πολύ, είμαι σε πολλές κοινότητες, ανταγωνίζομαι άλλους, σχεδιάζω/οργανώνω πράγματα, γενικά το βιώνω σαν μη ενδιαφέρουσα περιπέτεια, σαν μια εξελίξιμη δύναμη και όχι σαν μία ξεπέτα που το κάνω τώρα και αύριο το παρατάω για κάτι άλλο. Το βλέπω σαν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, σαν να παίζω total war. Βιώνω το ίδιο ενδιαφέρον για τη δουλειά μου. Γενικά δε με γεμίζει τίποτα άλλο, το θεωρώ τόσο μάταιο διότι στο τέλος θα χαθεί, είναι δύσκολο να απολαύσω κάτι άλλο.  

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...