Προς το περιεχόμενο

Πόσα πράγματα της καθημερινότητας αξίζει να αναθέσεις σε άλλους?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτά που διαβάζω (12+ ώρες στοPC, μικροπωλητής κλπ) μάλλον σε dropshipping μου κάνει ή κάτι παρεμφερές και νομίζω ότι, πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι να πληρώνεις άλλους για να αφιερώσεις κάθε λεπτό της ημέρας σου εκεί, μάλλον θα σε βοηθούσε να βάλεις κάτω τι απολαβές έχεις από τις ώρες που αφιερώνεις.
Ακόμα και να μην είναι αυτή η δουλεία σου, αν είναι 8-9 χρόνια όπως λες το κύριο πράγμα που κάνεις και δεν έχεις την ευχέρεια να πεις ότι είσαι σε κάποιο ουσιαστικό βαθμό οικονομικά ανεξάρτητος (γιατί αν δεν μπορείς να αλλάξεις τον φούρνο και να πάρεις οικιακή βοηθό κλπ μάλλον άλλος το πληρώνει το νοίκι) κάτι μου λέει ότι, εκτός αν είχες πάρα πολύ μεγάλες οικονομικές υποχρεώσεις μέχρι πρόσφατα ή άλλες συνθήκες που σε εμπόδισαν που τότε πάω πάσο, ο χρόνος που αφιερώνεις για την δουλεία σου δεν αποδίδει αρκετά για να συντηρήσεις τον εαυτό σου, πόσο μάλλον να έχεις να πληρώνεις και τρίτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panther_512 είπε

Αν τώρα αυτά δεν σε ικανοποιούν, τότε μπορείς να μείνεις να τα συζητάς επ άπειρον και ίσως οι δουλειές να γίνουν μόνες τους.

Φαντάσου να είχες και οικογένεια με παιδιά........

Στο μοντέρνο lifestyle ειδικά μιας μεγάλης πόλης πχ Αθήνα δεν βλέπω πώς το κομμάτι της οικογένειας με παιδιά και η καριέρα μπορούν να συμβαδίσουν. 

Πριν με πείτε ακραίο και ξεκινήσετε να αραδιάζετε παραδείγματα γνωστών και φίλων, αναρωτηθείτε τί είδους σχέση έχουν με την οικογένεια τους και πόσο ευτυχισμένοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι, και όχι απλά πώς φαίνονται όταν τους βλέπετε. 

Γιατί προσωπικά λόγω αντικείμενο δουλειάς έχω γνωρίσει αρκετούς επαγγελματίες σε μεγάλες θέσεις είτε μισθωτούς είτε επιχειρηματίες, και η άποψη που έχω είναι τελείως διαφορετική. 

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να υπαρξει ισορροπία και να είναι κάποιος ευτυχισμένος, αλλά μιλάμε για το 5% και ίσως ούτε. 

Αναφέρομαι σε άτομα που πραγματικά εργάζονται για να αποκτήσουν μια "άνετη" ζωή, και όχι σε αυτούς που τα βρήκαν έτοιμα ή που έχουν 7 διαμερίσματα και παίρνουν ενοίκιο. Ακόμα και αν δεν τους γκρινιάζει η γυναίκα τους ότι λείπουν πολύ απτο σπίτι, ότι δε βοηθάνε και όλα αυτά τα χαριτωμένα (βέβαια τα νύχια της ξέρει να τα πληρώνει απ'τα λεφτά του συζύγου, αυτού που δεν βοηθάει που δεν είναι σπίτι κλπ κλπ), θα τους γκρινιάζουν τα παιδιά γιατί θα μεγαλώνουν και θα βλέπουν τον μπαμπά τους μόνο τα Σαββατοκύριακα ουσιαστικά. 

Οπότε ας είμαστε ρεαλιστές.. Δεν χωράει η καριέρα στη ζωή σου αν θες να κάνεις ΣΩΣΤΗ και ισορροπημένη οικογένεια. Και φυσικά δε χωράει η οικογένεια στη ζωή σου αν είσαι καριερίστας και εργασιομανής. Και σε αυτό είμαι απόλυτος, τουλάχιστον από τις δικές μου εμπειρίες ενός αρκετά μεγάλου sample ανθρώπων που έχω συναναστραφεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, squib είπε

αυτός είναι ο σωστός τρόπος , να βγάζεις χρήμα και να μην ασχολήσε με καθημερινά . Αλλα μαντεύω ότι ο TS δε τα βγάζει. Λες να ήταν γιατρός με overbooked 20 λεπτα με αξία 100 ευρώ το ένα και να άνοιγε τέτοιο θέμα? Βγάζει λίγα και επειδή δεν έχει skills οι δουλειές του φαίνονται βουνό. 

Όχι ακόμη η ώρα μου δεν αξίζει 100+Ε, δε ξέρω αν η αγορά μου έχει τέτοιες δυνατότητες αλλά ποτέ δε ξέρεις, πάντα  υπάρχει ο τρόπος. Είναι μία προσωπική πρόκληση η εκτίναξη του εισοδήματος μου που απολαμβάνω ιδιαίτερα και δουλεύω παραγωγικά ώς προς αυτό. Έχω ακόμη πολλά να ανακαλύψω  ακόμη, έχει τεράστιο βάθος η αγορά.

Όπως και να χει 80Ε το μήνα για περισσότερα από όσα ζητάω? ρούχα πατώματα και τέτοια τα κάνω και μόνος. Ακούγεται πολύ φθηνό. Που βρήκες τέτοια? @polaki

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Όσον αφορά το γιατί δε με αφήνουν να τα έχω όλα αυτά ας το αφήσουμε καλύτερα γιατί είναι μία λυπητερή ιστορία. Ζω στο σπίτι του απόλυτου παραλογισμού όπου υπάρχει μεγάλο μίσος, κομπλεχ και ίσως ζήλια προς εμένα, αν φέρω πλυντήριο θα γίνω ένας κακός εξουσιαστής όπου θα ασκώ έλεγχο, μη σχολιάσω βέβαια τι θα γίνει αν φέρω οικιακή βοηθό και μάλιστα εμφανίσημη, φοβάμαι για τη σωματική της ακεραιότητα. Καμία γυναίκα ακόμη και η αδερφή σου δε θέλει να βλέπει άλλη να τα κάνει καλύτερα όλα από την ίδια. Όσο πιο πολλά κάνω για τη βελτίωση του σπιτιού τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα για εμένα.

Εδώ εν μέρω πανδημίας μου ρίχνανε τη ΔΕΗ (μόνο τη δική μου) και έτρωγα πέτρες για να τους δώσω λεφτά να πάρουν καπνούς. Τους καλύψα το φαγητό και το ίντερνετ σε όλη τη διάρκεια της πανδημίας και πετάγανε τις σακούλες με τα ψώνια στο πάτωμα. Είναι κόλαση να ζεις φιλοξενούμενος σε σπίτι που σε μισούν, βρέθηκα όμηρος εδώ από μεγάλη ατυχία, προδοσία και ασθενεία που με χτύπησε αλλά πρέπει να φύγω το συντομότερο. Είναι αδιανόητο το σαμποτάζ που δέχομαι. Έχω δυσκολία ακόμη και να βγω γιατί οι πόρτες δε κλειδώνουν και είτε καθαρίζουν ταμηχανηματά μου είτε ψαχουλεύουν αρχεία μου, φλασάκια, κάρτες μου κτλ. Έχασα το καλύτερο μου ποντίκι από πλύσιμο και παραλίγο να χάσω τον υπολογιστή μου και τα φλασάκια μου. Μπορώ να πω πολλές ανατριχιαστικές ιστορίες για αυτό το μέρος. Είναι το απόλυτο σίχαμα.

Είδες που βιάστηκα να μιλήσω? 

Φίλε μου με όλο το σεβασμό, κάτι κάνεις πολύ λάθος. 

Αν δεν μπορείς από οικονομικής άποψης να σηκωθείς να φύγεις ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ, να πληρώσεις 5-6 μέρες ξενοδοχείο μέχρι να βρεις δικό σου διαμέρισμα να μείνεις δεν ξέρω αν έχει νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση. 

Ναι, έχεις δίκιο εν μέρει σε αυτά που λες στην αρχή του thread, ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το εισόδημα σου είναι στην ΞΕΦΤΙΛΑ 2000, και από αυτό το εισόδημα να σου μένουν και καθαρά τσεπάτα στην άκρη στην τράπεζα τα 800-1000. Από αυτά που διαβάζω ότι μένεις σε σπίτι με άλλους, είσαι μάλλον πολύ μακριά από αυτό. Οι προτεραιότητες των προβλημάτων σου είναι λάθος αν με ρωτάς. Πρόβλημά σου δεν θα έπρεπε να ήταν η πατάτα, αλλά το να βρεις τον τρόπο να σηκωθείς να φύγεις. 

Sorry που τα λέω έτσι, αλλά ακόμα και αν ο λόγος που δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για τα παραπάνω είναι το ότι έχεις πχ συσσωρευμένα χρέη, δάνεια, νταβατζίδες να σε κυνηγάνε (δηλαδή τα βγάζεις, αλλά τα δίνεις με το καλημέρα), δεν μπορείς να μπαίνεις σε τέτοιες φιλοσοφικές κουβέντες. Get the fuck out απ'το σπίτι και μετά πιανουμε και την πατάτα και το παστίτσιο και ότι γουστάρεις. 

Τώρα όταν είσαι "φιλοξενούμενος σε σπίτι που σε μισούν", ε τί να συζητήσουμε. Καληνύχτα και καλή τύχη, τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πέσει να σε φάνε επειδή ξύπνησες. Είδες ότι δεν έχει νόημα να δουλεύεις άπειρες ώρες για άλλον και ότι η ζωή μάλλον έχει κάποια θεματακια. Εύχομαι να τα βρεις με τον εαυτό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Αυτά που διαβάζω (12+ ώρες στοPC, μικροπωλητής κλπ) μάλλον σε dropshipping μου κάνει ή κάτι παρεμφερές και νομίζω ότι, πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι να πληρώνεις άλλους για να αφιερώσεις κάθε λεπτό της ημέρας σου εκεί, μάλλον θα σε βοηθούσε να βάλεις κάτω τι απολαβές έχεις από τις ώρες που αφιερώνεις.
Ακόμα και να μην είναι αυτή η δουλεία σου, αν είναι 8-9 χρόνια όπως λες το κύριο πράγμα που κάνεις και δεν έχεις την ευχέρεια να πεις ότι είσαι σε κάποιο ουσιαστικό βαθμό οικονομικά ανεξάρτητος (γιατί αν δεν μπορείς να αλλάξεις τον φούρνο και να πάρεις οικιακή βοηθό κλπ μάλλον άλλος το πληρώνει το νοίκι) κάτι μου λέει ότι, εκτός αν είχες πάρα πολύ μεγάλες οικονομικές υποχρεώσεις μέχρι πρόσφατα ή άλλες συνθήκες που σε εμπόδισαν που τότε πάω πάσο, ο χρόνος που αφιερώνεις για την δουλεία σου δεν αποδίδει αρκετά για να συντηρήσεις τον εαυτό σου, πόσο μάλλον να έχεις να πληρώνεις και τρίτους.

......ώρες ώρες στο ινσόμνια ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει, τον φούρνο δεν ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ να τον αλλάξω όπως και να φέρω οικιακή βοηθό. Ευτυχώς το σπίτι δεν έχει νοίκι γιατί εγώ θα το πλήρωνα...

Δεν ασχολούμαι με dropshipping και δε το εκτιμω΄ιδιαίτερα ως εμπορικό μοντέλο, θα μπορούσα αν ήθελα όπως και με πιο οποιοδήποτε άλλο εμπορικό μοντέλο αλλά δεν έχω χτίσει κάποιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα εκεί και ούτε με ενδιαφέρει να αποκτήσω γιατί άλλωστε στη ζωή δεν μπορείς να τα κάνεις όλα καλά, κάπου χτίζεις και συνεχίζεις μέχρι να σε βγάλει κάπου. Το εμπόριο είναι αυτό που κατέχω καλύτερα στο διαδίκτυο οπότε δεν μου είναι δύσκολο.

Δεν είμαι επιτυχημένος και τα τελευταία 9 χρόνια απλά τότε άλλαξα τη νοοτροπία μου και τα έδωσα όλα για τα λεφτά, πριν από αυτό που κάνω τώρα έπαιζα ημιεπαγγελματικά πόκερ το οποίο παράτησα λόγο προβλήματος υγείας και δούλεψα σκληρά αυτά τα χρόνια για να έχω καλό εισόδημα και δύναμη στο διαδίκτυο και σε μία αγορά. 

Ασχολούμαι με gaming αγορές. Υπηρεσίες, λογαριασμούς, currency. Είμαι επαγγελματίας gamer, multiboxer και botter. Προσφέρω χρόνο αλλά και μεταπουλάω ταυτόχρονα για να μην άφηνω κενά. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Όπως και να χει 80Ε το μήνα για περισσότερα από όσα ζητάω? ρούχα πατώματα και τέτοια τα κάνω και μόνος. Ακούγεται πολύ φθηνό. Που βρήκες τέτοια? @polaki

παίρνει 5 ευρώ την ώρα και κάθεται σπίτι 4 με 5 ώρες ανάλογα. Δεν ξέρω αν είναι λίγα, αλλά όσα χρόνια θυμάμαι τόσα έπαιρνε, απλά πηγαίνει σε 2 σπίτια της πολυκατοικίας την ίδια μέρα, δεν θα έρθει δηλαδή ποτέ σε μένα μόνο αν δεν την χρειάζεται και ο από πάνω, ή ο δίπλα (σε 3 σπίτια της πολυκατοικίας πάει σύνολο). Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ασχολούμαι με gaming αγορές. Υπηρεσίες, λογαριασμούς, currency. Είμαι επαγγελματίας gamer, multiboxer και botter. Προσφέρω χρόνο αλλά και μεταπουλάω ταυτόχρονα για να μην άφηνω κενά. 

Είχα γνωρίσει έναν τέτοιο τύπο πριν καμία 10ετία και έπαιζε Φυλετικές Μάχες (κάποιοι που έπαιζαν θα τον ήξεραν), μέχρι που τον συναντήσαμε με κάποια άλλα άτομα από κοντά οπότε καταλαβαίνω σε τι φάση είσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Εγώ έχω συναναστραφεί managers και heads πολυεθνικής και κάποιοι από αυτούς έχουν μια χαρά οικογένεια.

Με έχουν καλέσει αντίστοιχοι σε σπίτια, εξοχικά κλπ και η εικόνα που έχω είναι μάλλον η αντίθετη. Μπορεί να έπεσες στο 5% που ανέφερα, ή εγώ να πέφτω συνεχώς σε προβληματικές καταστάσεις. 

Η έλειψη χρόνου απ΄το παιδί σου πάντως δεν αναπληρώνεται με κανένα δώρο. Οπότε εκεί δεν ξέρω τί μπορεί να γίνει. Οι σύζηγοι (άντρας ή γυναίκα ανάλογα) είναι πιο εύκολο να έχουν κατανόηση (αν και υπαρχουν και πολλές bitches, είναι γνωστό). Αλλά τα παιδιά δεν "χαρίζονται", γιατί το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει τί σημαίνει "'εσκασε πρόβλημα στη δουλειά και δεν θα πάμε στο πάρκο που λέγαμε". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, polaki είπε

Είδες που βιάστηκα να μιλήσω? 

Φίλε μου με όλο το σεβασμό, κάτι κάνεις πολύ λάθος. 

Αν δεν μπορείς από οικονομικής άποψης να σηκωθείς να φύγεις ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ, να πληρώσεις 5-6 μέρες ξενοδοχείο μέχρι να βρεις δικό σου διαμέρισμα να μείνεις δεν ξέρω αν έχει νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση. 

Ναι, έχεις δίκιο εν μέρει σε αυτά που λες στην αρχή του thread, ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το εισόδημα σου είναι στην ΞΕΦΤΙΛΑ 2000, και από αυτό το εισόδημα να σου μένουν και καθαρά τσεπάτα στην άκρη στην τράπεζα τα 800-1000. Από αυτά που διαβάζω ότι μένεις σε σπίτι με άλλους, είσαι μάλλον πολύ μακριά από αυτό. Οι προτεραιότητες των προβλημάτων σου είναι λάθος αν με ρωτάς. Πρόβλημά σου δεν θα έπρεπε να ήταν η πατάτα, αλλά το να βρεις τον τρόπο να σηκωθείς να φύγεις. 

Sorry που τα λέω έτσι, αλλά ακόμα και αν ο λόγος που δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για τα παραπάνω είναι το ότι έχεις πχ συσσωρευμένα χρέη, δάνεια, νταβατζίδες να σε κυνηγάνε (δηλαδή τα βγάζεις, αλλά τα δίνεις με το καλημέρα), δεν μπορείς να μπαίνεις σε τέτοιες φιλοσοφικές κουβέντες. Get the fuck out απ'το σπίτι και μετά πιανουμε και την πατάτα και το παστίτσιο και ότι γουστάρεις. 

Τώρα όταν είσαι "φιλοξενούμενος σε σπίτι που σε μισούν", ε τί να συζητήσουμε. Καληνύχτα και καλή τύχη, τίποτα άλλο.

Είμαι λίγο παρανοικός και υπερβολικα συντηριτικός στο money management (το πόκερ μου το έμαθε), οι αγορές δεν είναι προβλέψιμες ειδικά η δική μου. Δε με έχει προδώσει έως τώρα αλλά ποτέ δε ξέρεις. Προσπαθώ να οργανώσω την απόδραση μου σωστά. Έχω και κάποια προβλήματα υγείας που με κρατάνε πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ασχολούμαι με gaming αγορές. Υπηρεσίες, λογαριασμούς, currency. Είμαι επαγγελματίας gamer, multiboxer και botter. Προσφέρω χρόνο αλλά και μεταπουλάω ταυτόχρονα για να μην άφηνω κενά. 

Πάντα το είχα απορία πόσο ανταγωνιστικός μπορεί να είναι κάποιος που δεν προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες από τα βάθη της Ασίας. 

Όπως και να έχει, το ταβάνι σου είναι και εσένα χρονικό, άρα δεν μπορούν να σε καταλάβουν οι μισοί εδώ μέσα. 

Θα επιμείνω όμως, δεν μπορείς να κάνεις τέτοια συζήτηση ότι σε χαλάει η πατάτα όταν είσαι φιλοξενούμενος. Βρες ένα τρόπο να σηκωθείς να φύγεις χτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Πως τα ζεσταίνεις μετά? με νερό στη κατσαρόλα ή microwave?

Αν βράσω ξέρω γω πουρέ και τον βάλω στη κατάψυξη μπορώ να τον ζεστάνω στο microwave?

Τώρα δε μπορώ να πειραματιστώ με φούρνο γιατί έχει χαλάσει αυτός που έχουμε και δουλέυουν μόνο τα μάτια οπότε τρώω μόνο βραστά. Δε με αφήνουν ούτε αυτό να αλλάξω. Σκέφτόμουν να πάρω φουρνάκι αλλά δε τα εμπιστεύομαι πολύ και δε ξέρω πόσο χωράνε.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη

Πόσα πιάτα ξοδεύεται τη μέρα και έχετε κάτι με νερό για να μη κολάνε υπολείματα?

https://pleated-jeans.com/2012/09/22/how-to-use-your-dishes-without-having-to-wash-them/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...