Προς το περιεχόμενο

Προτιμότερο Droplet


paim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω να κάνω τις εξής δουλειές. Θέλω να μεταφέρω ένα website από ένα hosting σε ένα καινούριο (digital ocean), θέλω όσο είναι up παράλληλα να στήνω μια καινούρια του έκδοση wordpress και μία ακόμα πλατφόρμα σε subdomain.

Είδα ας πούμε τα droplet του digital ocean που έχει έτοιμο wordpress. Στην συνέχεια όμως είδα πως έχει να εγκαταστήσεις Plesk. Υποθέτω πως μέσα απο το Plesk θα μου δίνει τη συνατότητα να κάνω τα πάντα (+1 click wordpress) που θα ήθελα και ποιο πριν και τα παντα, και έχω την εντύπωση πως έτσι δεν θα χρειαζότανε να στήσω και διαφορετικό control panel στον server  ή ακόμα και manual email server. Είχα παρεξηγημένο το digital ocean γιατι διάβαζα πως άν ορίσεις 1click wordpress δεν μπορεις να κάνεις τίποτε άλλο κτλπ. Αλλά αν βάλεις Plesk τότε ξαφνικά δεν έχεις τεράστιες δυνατότητες? 

Τι προτίνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά νοικιάζεις ένα μηχάνημα. Μπορείς να κάνεις τα πάντα όπως θες εσύ χωρίς κάποιον περιορισμό. Μπορείς να χωρίσεις το μηχάνημα στη μέση και να τρέχει παράλληλα 2 ή και περισσότερα setup. Ανάλογα τις δυνατότητες του σέρβερ σε επεξεργαστή και ραμ μπορείς να βάλεις πάνω ο,τι σου έρθει. Για ευκολία σου έχουν one click εγκαταστάσεις όπως με το WordPress, αλλά χειροκίνητα έχεις αμέτρητες δυνατότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george1807 είπε

Ουσιαστικά νοικιάζεις ένα μηχάνημα. Μπορείς να κάνεις τα πάντα όπως θες εσύ χωρίς κάποιον περιορισμό. Μπορείς να χωρίσεις το μηχάνημα στη μέση και να τρέχει παράλληλα 2 ή και περισσότερα setup. Ανάλογα τις δυνατότητες του σέρβερ σε επεξεργαστή και ραμ μπορείς να βάλεις πάνω ο,τι σου έρθει. Για ευκολία σου έχουν one click εγκαταστάσεις όπως με το WordPress, αλλά χειροκίνητα έχεις αμέτρητες δυνατότητες. 

Χμμ εννοείς ότι μπορώ να έχω δυο droplet για το ίδιο μηχάνημα? Πάντως αν περάσω Plesk, δεν γίνεται απο εκεί μέσα να κάνω πάλι install wordpress? Την μοναδική φορά που συνδέθηκα σε digital ocean είχε ήδη droplet ο κάτοχος του, και έκανα όλες τις αλλαγές μέσω κονσόλας. Νομίζω ότι έκανα πολύ αχρείαστη δουλειά, γι αυτό θέλω να επικεντρωθώ σε panel. 

Να έχω τα κλικ μου για νεο subdomain και κατευθείαν button γι install wordpress αντι να μπαινω στη κονσολα και να το παίρνω με wget. Να μπορώ να έχω ένα πολύ καλό gui τέλος πάντων. Το Plesk μου δίνει τη δυνατότητα αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, paim είπε

Χμμ εννοείς ότι μπορώ να έχω δυο droplet για το ίδιο μηχάνημα? Πάντως αν περάσω Plesk, δεν γίνεται απο εκεί μέσα να κάνω πάλι install wordpress? Την μοναδική φορά που συνδέθηκα σε digital ocean είχε ήδη droplet ο κάτοχος του, και έκανα όλες τις αλλαγές μέσω κονσόλας. Νομίζω ότι έκανα πολύ αχρείαστη δουλειά, γι αυτό θέλω να επικεντρωθώ σε panel. 

Να έχω τα κλικ μου για νεο subdomain και κατευθείαν button γι install wordpress αντι να μπαινω στη κονσολα και να το παίρνω με wget. Να μπορώ να έχω ένα πολύ καλό gui τέλος πάντων. Το Plesk μου δίνει τη δυνατότητα αυτή?

Droplet = 1 μηχάνημα / server

Σκέψου το σαν να έχεις έναν υπολογιστή σπίτι σου. Βάζεις μέσα όσα και ο,τι θες σε λειτουργικό κλπ αλλά πάντα με βάση τι ισχύ έχει ο υπολογιστής. 

Τώρα το digital ocean θέλει σίγουρα κάποια βασική γνώση με περιβάλλον Linux κυρίως για να το στήσεις. Μετά μπορεί να είναι πιο εύκολο αν βάλεις plesk πχ

Πιο συγκεκριμένα για το plesk δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά για WordPress ειδικά αν θες είναι πολύ εύκολο να στηθεί με το one-click install που σου παρέχει η digital ocean

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, george1807 είπε

Droplet = 1 μηχάνημα / server

Σκέψου το σαν να έχεις έναν υπολογιστή σπίτι σου. Βάζεις μέσα όσα και ο,τι θες σε λειτουργικό κλπ αλλά πάντα με βάση τι ισχύ έχει ο υπολογιστής. 

Τώρα το digital ocean θέλει σίγουρα κάποια βασική γνώση με περιβάλλον Linux κυρίως για να το στήσεις. Μετά μπορεί να είναι πιο εύκολο αν βάλεις plesk πχ

Πιο συγκεκριμένα για το plesk δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά για WordPress ειδικά αν θες είναι πολύ εύκολο να στηθεί με το one-click install που σου παρέχει η digital ocean

Απλά θα έχω και άλλα πράγματα πέρα απο Wordpress. Μαζί με το Plesk, έρχεται και η εγκατάσταση πάρα πολλών software..

Από ότι διαβάζω το Plesk θέλει domain name για να μπορέσεις να ανεβάσεις αρχεία. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα temp domain να τα ανεβάσω και να αλλάξω μετά το domain?

Επεξ/σία από paim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα εφοσον δεν το εχεις τοσο, καλυτερα να βρεις ενα hosting με ετοιμα ολα στημενα και με το πανελ που θες, plesk ή cpanel συνήθως.

να ξερεις παντως οτι πολλες φορες εχουν αναφερθει σοβαρα προβληματα με λυσεις 1-click ή softaculus κ.α.

αλλωστε η εγκατασταση πχ του wordpress με το χέρι δεν ειναι διαδικασια πάνω απο 2 λεπτα.

αν δεν ειναι για πραγματικο site - εφαρμογη και ειναι για την γνωση, γιατι δεν ξεκινας να τα στησεις, και να δεις αν σου κανουν ολα αυτα σε ενα virtual machine στον υπολογιστη σου ; και μετα πας σε λυσεις σαν digital ocean.

διαφορετικα βρες μια ελληνικη εταιρια για να εχεις και support πιο αμεσο και στα μέτρα σου

και θα στα εχουν φτιαξει αυτοι για σενα και πιο σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

θα σου προτεινα εφοσον δεν το εχεις τοσο, καλυτερα να βρεις ενα hosting με ετοιμα ολα στημενα και με το πανελ που θες, plesk ή cpanel συνήθως.

να ξερεις παντως οτι πολλες φορες εχουν αναφερθει σοβαρα προβληματα με λυσεις 1-click ή softaculus κ.α.

αλλωστε η εγκατασταση πχ του wordpress με το χέρι δεν ειναι διαδικασια πάνω απο 2 λεπτα.

αν δεν ειναι για πραγματικο site - εφαρμογη και ειναι για την γνωση, γιατι δεν ξεκινας να τα στησεις, και να δεις αν σου κανουν ολα αυτα σε ενα virtual machine στον υπολογιστη σου ; και μετα πας σε λυσεις σαν digital ocean.

διαφορετικα βρες μια ελληνικη εταιρια για να εχεις και support πιο αμεσο και στα μέτρα σου

και θα στα εχουν φτιαξει αυτοι για σενα και πιο σωστα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ξανα ασχοληθεί με τα συγκεκριμενα (βλ. Plesk). Πρόσφατα είχα κάνει τα πάντα manually, απο wordpress installation, τη βαση δεδομένων μεχρι virtual hosts κτλπ. Ομολογώ ότι με κουράσε αρκετά (εγώ έφταιγα ωστόσο_ και απλά δεν θέλω να τα ξαναπεράσω όλα με την ίδια διαδικασία. Γι αυτό κοιτάω το Plesk. Το μόνο που έχω βρει σα πρόβλημα, είναι ότι θέλει να θέσεις ένα domain name για να σου ανοίξει file manager κτλπ. Το Website ωστόσο είναι up και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ρίξω, μην γινει καμια στραβή. Συνεπώς αυτό που σκέφτομαι είναι ένα .tk domain, να δουλέψω σε αυτό και απλά όταν όλα είναι έτοιμα με subdomains κτλπ, απλά να κάνω αλλαγεί του domain και να τα φορτώσω όλα κατευθείαν.

Μου φαίνεται αδύνατο να μην γίνεται κάτι τέτοιο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.. 

Επεξ/σία από paim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο λογικη μου φαινεται η διαδικασια με διακριτα βηματα

1) διαλεγεις hosting

2) κανουν αυτοι την μεταφορα σωστα αρχεια - βαση

3) https ? mails? για αυτα εχεις σκεφτει ;

οταν ολα θα λειτουργουν κανονικα στον νεο server

στον υπολογιστη σου εχεις εσυ εναν κλωνο με το ιδιο ακριβως domain

δουλευεις σε αυτο και οταν το εχεις ετοιμο το ανεβαζεις στον πραγματικο σερβερ

γενικα το wordpress δεν συμπαθει τις αλλαγες στο domain

αν ειναι κατι απλο οκ το κανεις και με searchreplacedb εργαλεια

αν ειναι καποιο περιπλοκο site θα σε βασανισει και αυτο το κομματι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...