Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παρουσίασε την πρώτη της OLED τηλεόραση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Οι b9 έχουν παλιότερο επεξεργαστή και χειρότερο image processing από την σειρά c9. Επίσης όλες οι LG δεν έχουν υποστήριξη HDR10+ γιατί είναι της samsung. Οπότε μένει να δούμε πώς τα πάει η xiaomi από άποψη επεξεργαστή και επεξεργασία εικόνας, καθώς για το HDR10+ ξέρουμε ότι έχει. Τα  panel είναι LG και τα 2 οπότε όσον αφορά το hw του panel είναι ίδιο.

μολις σημερα μου ηρθε η 55" c9. Περιττο να σου πω οτι δεν περναει με τιποτα η ωρα να παω σπιτι να ασχοληθω μαζι της! 1599 € η τιμη της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Το HDR10+ προς το παρόν είναι πεθαμένο, λόγω Dolby Vision, οπότε η ύπαρξη του είναι "meh"

Φίλε το hdr 10+ είναι ένα δωρεάν πρωτόκολλο, στο Dolby vision πρεπει να πληρώσεις δικαιώματα. Το τσάμπα δεν πεθαίνει. 🤣 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsibosp είπε

μολις σημερα μου ηρθε η 55" c9. Περιττο να σου πω οτι δεν περναει με τιποτα η ωρα να παω σπιτι να ασχοληθω μαζι της! 1599 € η τιμη της.

Απίστευτη TV. Είμαι κάτοχος της εδώ και 4 μήνες και ακόμα χαζεύω την ποιότητα εικόνας... Θα την χρησιμοποιήσεις και για gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tsibosp είπε

μολις σημερα μου ηρθε η 55" c9. Περιττο να σου πω οτι δεν περναει με τιποτα η ωρα να παω σπιτι να ασχοληθω μαζι της! 1599 € η τιμη της.

Ναι αλλά είναι 55". Μιλάμε για 65".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ίδια λεφτά γιατί να μη πάρει κάποιος LG B9 65 ίντσες που είναι κλάσεις ανώτερη και brand name στον χώρο με καταπληκτικό λογισμικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Απίστευτη TV. Είμαι κάτοχος της εδώ και 4 μήνες και ακόμα χαζεύω την ποιότητα εικόνας... Θα την χρησιμοποιήσεις και για gaming?

Ναι. Εχω παραγγειλει ηδη ενα καλωδιο hdmi 2.1 θα μου ερθει αυριο-μεθαυριο. Το σχεδιο ειναι να συνδεθει απευθειας με το pc (για την ωρα με μια GTX1080) και οταν με το καλο βγουν οι καινουργιες καρτες που θα υποστηριζουν 2.1 θα δρομολογηθει μια αγορα. Υπαρχει και 1 ps4 που δεν χρησιμοποιειται ιδιαιτερα και θα αντικατασταθει οταν βγει με 1 PS5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kexas22 είπε

Φίλε το hdr 10+ είναι ένα δωρεάν πρωτόκολλο, στο Dolby vision πρεπει να πληρώσεις δικαιώματα. Το τσάμπα δεν πεθαίνει. 🤣 

Ναι αλλά τεχνικά και απο αποψή ποιότητας εικόνας υστερεί έναντι του DV, επίσης δεν έχει αρκετούς συμμάχους για να επικρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xtreme_Series είπε

Σε λίγο θα φτιάχνει και χαρτί τουαλέτας και θα τα πλασάρει πιο οικονομικά απο τις άλλες εταιρίες!

Smart χαρτι τουαλετας με ενσωματωμενο gps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά γιατί όλες οι smart TV, ακόμα και οι premium, χρησιμοποιούν σαπάκια επεξεργαστές; Τι παίζει και δεν βάζουν flagship Snapdragons π.χ.;

Επεξ/σία από whoever81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Ρε παιδιά γιατί όλες οι smart TV, ακόμα και οι premium, χρησιμοποιούν σαπάκια επεξεργαστές; Τι παίζει και δεν βάζουν flagship Snapdragons π.χ.;

Γιατί δεν τα χρειάζονται και θα ανέβαζαν το κόστος. Έχουν τα dsp για την επεξεργασία εικόνας και η cpu κάνει λίγα πράγματα. Βέβαια το browsing είναι αργό. Οι τηλεοράσεις δουλεύουν με πολύ χαμηλό profit και υπάρχει πολύ ανταγωνισμός. Ειδικά lcd.

59 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Με τα ίδια λεφτά γιατί να μη πάρει κάποιος LG B9 65 ίντσες που είναι κλάσεις ανώτερη και brand name στον χώρο με καταπληκτικό λογισμικό? 

Είναι ίδιο πανελ και στις 2 περιπτώσες. Περιμένουμε να δούμε ταχύτητα επεξεργαστή και ποιότητα εικόνας όσον αφορά την επεξεργασίας της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί δεν τα χρειάζονται και θα ανέβαζαν το κόστος. Έχουν τα dsp για την επεξεργασία εικόνας και η cpu κάνει λίγα πράγματα. Βέβαια το browsing είναι αργό.

Άρα τα χρειάζονται θα έλεγε κάποιος. Ολόκληρο λογισμικό τρέχουν που γίνεται όλο και πιο περίπλοκο, αpps, παιχνίδια κτλ. Γιατί να λαγκάρουν σαν μουλάρια δηλαδη;

Ε πόσο πια θα ανέβαζαν το κόστος...Μήπως είναι θέμα συμφωνιών και licensing; Και τέλος πάντων γιατί να μην υπάρχει η επιλογή για αυτούς που θέλουν να πλερώσουν παραπάνω;

Επεξ/σία από whoever81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, velvetia είπε

Ημουν fan της oled tv. Ειχα αγορασει δυο. Η τελευταια ηταν της LG 55E8. Το λαθος μου ηταν οτι βλεπαμε στο σπιτι τα συνηθισμενα προγραμματα τηλεορασης που ειναι σε SD definition τα περισσοτερα, αν οχι ολα. Εβλεπα επισης και BR dvds και καποια videos σε 4k.

 

Νομιζω εφοσον περιγραφεις οτι προβλημα σου ηταν η φωτεινοτητα το λαθος σου δεν ηταν τι εβλεπες μονο αλλα πως το εβλεπες. Αν μιλαμε για φωτεινο χωρο, οι oled εχουν θεμα αφου δεν πιανουν τη φωτεινοτητα αλλων τηλεορασεων και εχουν και εντονο reflection. Οι OLED χρειαζονται σκοτεινο δωματιο οπου η αντιθεση και τα χρωματα ειναι ασυγκριτα και οπου τα προβληματα (χαμηλοτερη φωτεινοτητα και reflections) δεν υφιστανται πλεον.

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...